Jump to content

Θολωμένο ενυδρείο παρόλο τις συχνές αλλαγές του 1/3 του νερού...


Angelikigp

Recommended Posts

Καλησπέρα! Αρχικά να σας πω ότι είμαι νέα στο χόμπι. Ξεκίνησα πριν 3 μήνες με έναν μονομάχο και ενυδρείο 16 λίτρων ο οποίος τα πάει υπέροχα ως τώρα.

Πριν 20 μέρες μου χάρισαν 5 χρυσόψαρα σε γυάλα και ετσι πήγα στο Pet City και μου πρότειναν ενα ενυδρείο 45 λίτρων όπου κ αγόρασα. Το έστρωσα κανονικά 4 μέρες με αντί χλώριο κ βακτήρια με το starter kit της Jubilee. Το θέμα μετά απο 10 μέρες είναι ότι παρόλο που αλλάζω 2 φορές την εβδ το 1/3 του νερού δηλ 15 λίτρα μου δίνει την αίσθηση ότι δεν είναι καθαρό. Εννοείται ότι καθαρίζω κ το γυαλί με ειδικό πανί που εχω για το ενυδρείο, καινούργιο χωρίς χημικά κτλ.. Εχω πάρει κ μια σκούπα βυθού αλλά δεν νομίζω ότι την χρησιμοποιώ σωστά, όμως αυτο είναι άλλο θέμα [emoji39]

Τι έχετε να μου προτείνετε; Τι κάνω λάθος άραγε;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα αυτή είναι η εικόνα του Μονομάχου μου όπου δεν έχει καμία σχέση με αυτή των χρυσόψαρων και ας το έχω ήδη 3 μήνες τώρα...

 

 

IMG_8161.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες :)

Δυστυχώς αυτό το ενυδρείο είναι υπερβολικά μικρό για πεντε χρυσόψαρα, ρίξε μια ματιά εδώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες [emoji4]
Δυστυχώς αυτό το ενυδρείο είναι υπερβολικά μικρό για πεντε χρυσόψαρα, ρίξε μια ματιά εδώ
 
 


Σ ευχαριστώ πολυ!!! [emoji4]
Ερώτηση κρίσεως... στα Pet City ξέρει κανείς απο ψάρια και ενυδρεία ή απλώς πουλάνε ότι εκάστοτε βολέυει; Γκρρρρ
Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ τώρα να αγοράσω μεγαλύτερο! Μου είπαν ότι το κάθε χρυσόψαρο θέλει περίπου 10 λίτρα νερό για να αναπτυχθεί σωστά κι εγώ με χαρά το πήρα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ελάχιστα πετ σοπ ξέρουν,δυστυχώς.. τα χρυσόψαρα θέλουν τουλάχιστον 40-50 λίτρα ανά ψάρι, και πολύ δυνατό φίλτρο,καθώς είναι πολύ ρυπογόνα.. επειδή καταλαβαίνω ότι στα καλά καθούμενα  δεν μπορείς να πας να πάρεις ένα ενυδρείο 200 λίτρα, υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να τα δώσεις κάπου; 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι άλλο μπορώ να κάνω; Αλλαγές στο 1/3 κάθε 2 μέρες ας πούμε; Ή μήπως να πάρω ένα 2ο φίλτρο να βοηθάει; [emoji848]


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ελάχιστα πετ σοπ ξέρουν,δυστυχώς.. τα χρυσόψαρα θέλουν τουλάχιστον 40-50 λίτρα ανά ψάρι, και πολύ δυνατό φίλτρο,καθώς είναι πολύ ρυπογόνα.. επειδή καταλαβαίνω ότι στα καλά καθούμενα  δεν μπορείς να πας να πάρεις ένα ενυδρείο 200 λίτρα, υπάρχει περίπτωση να μπορέσεις να τα δώσεις κάπου; 



Και ουσιαστικά πρέπει να κρατήσω το 1 δηλ;
Πωωωωω πως θα το πω στα παιδιά που τ αγάπησαν ήδη; Πραγματικά εκνευρίζομαι με την ανευθυνότητα τους [emoji35]


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,μπορείς να μας πεις(δείξεις)ποιο φίλτρο έχεις και τι έχει μέσα στο εσωτερικό του?


Καλησπέρα! Είναι αυτό εδώ:
IMG_8628.JPGIMG_8627.JPG


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό κι αν κρατήσεις τα ψαράκια, θα τα χάσεις.

Σε όλα τα petshop ξέρουν, σε ελάχιστα όμως είναι ειλικρινείς μαζί σου. Στην περίπτωσή σου πώς να σου

λέγανε ότι απαιτείται η αγορά ενός ενυδρείου 1,20μ μήκος (γύρω στα 200 λίτρα);

Φυσέκι θα γινόσουν. Πιο γρήγορη κι απ' τον Σπίντυ Γκονζάλες...:hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι το ενυδρείο είναι πολύ μικρό κι αν κρατήσεις τα ψαράκια, θα τα χάσεις.
Σε όλα τα petshop ξέρουν, σε ελάχιστα όμως είναι ειλικρινείς μαζί σου. Στην περίπτωσή σου πώς να σου
λέγανε ότι απαιτείται η αγορά ενός ενυδρείου 1,20μ μήκος (γύρω στα 200 λίτρα);
Φυσέκι θα γινόσουν. Πιο γρήγορη κι απ' τον Σπίντυ Γκονζάλες...:hehe:


200 λίτρα; Θα ορκιζόμουν οτί θα κολυμπούσα εγώ το καλοκαίρι Χαχαχ (not)
Πέρα απο την πλάκα έχω θυμώσει πολύ διότι αφενός απο εκει που είχα τον μονομάχο μου στα 16 λίτρα άρχοντα και όλα μια χαρά ξαφνικά βρέθηκα μια μέρα με 5 χρυσόψαρα να μην ξέρω τι να πρώτο κάνω! Μου τα έφερε ένας γείτονας που άκουσον άκουσον τα είχε πάρει μονο κ μόνο ως διακοσμητικά στον γάμο της κόρης του και τα μοίραζε σε γυάλες.....


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Angelikigp έγραψε:

 


Καλησπέρα! Είναι αυτό εδώ:
IMG_8628.JPGIMG_8627.JPG


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μόνο σφουγγάρι δηλαδή και άνθρακα.. 

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σφουγγάρι δηλαδή και άνθρακα.. 


Τώρα αν σου πω ότι κατάλαβα τι εννοείς θα σου πω ψέμματα και σε συμπαθώ διότι ήσουν η πρώτη που μου απάντησες [emoji38]


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι δεν υπάρχει κάποιο βιολογικό (πχ σιποράξ)

για να μη βαριέσαι, σου βρήκα κάτι "ελαφρύ" να μελετήσεις :) :) :) 

(δώσε βάση εκεί που λέει για "στρώσιμο ενυδρείου" )

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι δεν υπάρχει κάποιο βιολογικό (πχ σιποράξ)
για να μη βαριέσαι, σου βρήκα κάτι "ελαφρύ" να μελετήσεις [emoji4] [emoji4] [emoji4] 
(δώσε βάση εκεί που λέει για "στρώσιμο ενυδρείου" )
 
 


Πόσο με φροντίζεις.. πόσο Χαχαχ

Υ.γ το ενυδρειο το είχα στρώσει πάντως με βακτήρια κ αντί χλώριο
Τώρα πήρα το prime και το microbacter7


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι σίγουρη ότι "έστρωσε" μέσα σε 4 μέρες ;) 

διάβασε με την ησυχία σου και εδώ είμαστε :wootwoot:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι σίγουρη ότι "έστρωσε" μέσα σε 4 μέρες [emoji6] 
διάβασε με την ησυχία σου και εδώ είμαστε :wootwoot:


Omg!! Θα διαβάσω λοιπόν πολύ προσεκτικά!
Χίλια ευχαριστώ για όλα :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αρχικά θα πρέπει να αγοράσεις 1 ή  2 συσκευασίες siporax mini,επίσης αν χωράει μεγαλύτερη αντλία στο φίλτρο σου θα ήταν καλό να την αντικαταστησεις 

Έγινε επεξεργασία - NickTheFish
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Angelikigp έγραψε:

Μου τα έφερε ένας γείτονας που άκουσον άκουσον τα είχε πάρει μονο κ μόνο ως διακοσμητικά στον γάμο της κόρης του και τα μοίραζε σε γυάλες.....

Πολύ φιλόζωος ο γείτονας...Μ' αυτόν θα έπρεπε να είσαι περισσότερο θυμωμένη...

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα μοιράσεις κι εσύ...Θα έχουν περισσότερες πιθανότητες

να επιβιώσουν...Άποψή μου πάντα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αρχικά θα πρέπει να αγοράσεις 1 ή  2 συσκευασίες siporax mini,επίσης αν χωράει μεγαλύτερη αντλία στο φίλτρο σου θα ήταν καλό


Οκ! Τα σημειώνω και προχωράω ! Φαντάζομαι όμως σίγουρα θα πρέπει να χαρίσω κάποια σωστα; (Τώρα αυτό θα πρέπει να το κάνω με τρόπο.. αλλά θα προσπαθήσω)
Συγχρόνως αν αλλάζω το 1/3 μέρα παρά μέρα θα βοηθήσει τα ψαράκια λες;


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ φιλόζωος ο γείτονας...Μ' αυτόν θα έπρεπε να είσαι περισσότερο θυμωμένη...
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τα μοιράσεις κι εσύ...Θα έχουν περισσότερες πιθανότητες
να επιβιώσουν...Άποψή μου πάντα...


Το καλύτερο δεν σου είπα όμως... όταν τον ρώτησα που τα είχε τις μέρες που εγώ έστρωνα το καινούργιο ενυδρείο μου απάντησε σε μια γυάλα και τα 5!!!! Του λέω έχεις αντί χλώριο, βακτήρια, τροφή; Μπα δεν χρειάζεται τίποτα μου απαντά.. αυτά ζουν σε λίμνη... πολλά δεν ξέρω, αλλά το μίνι εγκεφαλικό μετά βίας το γλύτωσα....


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Βρε το γείτονα!!! Δεν είναι μόνο φιλόζωος, έχει και ντοκτορά το πουλάκι μου...:hysterical:


Κλαίωωωωωω [emoji1787][emoji1787][emoji1787]


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Είναι αρκετά δυστυχώς,δε θα μπορέσεις να τα φιλοξενήσεις,αν θέλεις να έχουν τα ψαράκια σου μια σχετική ποιότητας ζωής θα πρότεινα max τα 2 άτομα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...