Jump to content

Θολωμένο ενυδρείο παρόλο τις συχνές αλλαγές του 1/3 του νερού...


Angelikigp

Recommended Posts

Είναι αρκετά δυστυχώς,δε θα μπορέσεις να τα φιλοξενήσεις,αν θέλεις να έχουν τα ψαράκια σου μια σχετική ποιότητας ζωής θα πρότεινα max τα 2 άτομα


Αφού θα μείνουν δύο κάτι είναι κ αυτό. Χιουι , Ντιούι, Λιουι, χοντρούλης κ μικρούλης δεν παίζει μαζί :(


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα μπορούσες επίσης να δώσεις όλα τα χρυσόψαρα και να φτιάξεις ένα υπέροχο ενυδρείο για τον μονομάχο, παρέα με κανένα σαλιγκαράκι στο 45λιτρο ;) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα μπορούσες επίσης να δώσεις όλα τα χρυσόψαρα και να φτιάξεις ένα υπέροχο ενυδρείο για τον μονομάχο, παρέα με κανένα σαλιγκαράκι στο 45λιτρο [emoji6] 


IMG_8631.JPG

Ο μονομάχος μου είναι άρχοντας στα 16 λίτρα του νομίζω [emoji3]
Όχι;; [emoji848]


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Angelikigp έγραψε:

 


IMG_8631.JPG

Ο μονομάχος μου είναι άρχοντας στα 16 λίτρα του νομίζω emoji3.png
Όχι;; emoji848.png


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Αν αλλάξεις το πολύχρωμο χαλίκι και τα ψεύτικα φυτά με αληθινά θα είναι πολύ καλύτερα και το ψαράκι σου και το ενυδρείο ομορφότερο. Εδώ θα βρεις μερικά πολύ όμορφα ενυδρεία με μονομάχους https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/22-λαβυρινθόψαρα/

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ είμαστε στη δεύτερη σελίδα του ποστ και ακόμα δεν έχει απαντηθεί το αρχικό ερώτημα "γιατί το νερό είναι θολό;" :bigemo_harabe_net-82:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Αν αλλάξεις το πολύχρωμο χαλίκι και τα ψεύτικα φυτά με αληθινά θα είναι πολύ καλύτερα και το ψαράκι σου και το ενυδρείο ομορφότερο. Εδώ θα βρεις μερικά πολύ όμορφα ενυδρεία με μονομάχους https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/22-λαβυρινθόψαρα/


Θα πρέπει να μελετήσω καθώς δεν γνωρίζω πως να βάλω τα φυτά. Όσο για το χαλικάκι εννοείται με καθοδήγησαν απο το ίδιο υπέροχο petshop [emoji35]
Παίζει τελικά να μην έκανα τίποτα σωστά


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ είμαστε στη δεύτερη σελίδα του ποστ και ακόμα δεν έχει απαντηθεί το αρχικό ερώτημα "γιατί το νερό είναι θολό;" :bigemo_harabe_net-82:


Έλα μου ντε!! Εικάζω απο όσα μου λέτε ότι έχει να κάνει με τους ρύπους λόγω των πολλών χρυσόψαρων σε ανεπαρκή γυάλα


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα 16 λίτρα είναι το μίνιμουμ θα έλεγα...Στα 45 λίτρα θα είναι άρχοντας, βασιλιάς, πασάς στ' ανάκτορα...[emoji3]


Το minimum??? Μου το παρουσίασαν ανάκτορο γι αυτο τον έλεγα και πασά!
Ποια είμαι; Γιατί είμαι; Τι είμαι; omg...


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Angelikigp έγραψε:

 


Το minimum??? Μου το παρουσίασαν ανάκτορο γι αυτο τον έλεγα και πασά!
Ποια είμαι; Γιατί είμαι; Τι είμαι; omg...


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αφού δεν σου είπαν ότι ζει μια χαρά μέσα σε κυπελάκι 300ml όλα καλά.. 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν σου είπαν ότι ζει μια χαρά μέσα σε κυπελάκι 300ml όλα καλά.. 


Πως πως.. μου το έδωσαν σαν παράδειγμα!!! Κοίτα απο που τον πήρες!!! [emoji38]


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Angelikigp έγραψε:

 


Θα πρέπει να μελετήσω καθώς δεν γνωρίζω πως να βάλω τα φυτά. Όσο για το χαλικάκι εννοείται με καθοδήγησαν απο το ίδιο υπέροχο petshop emoji35.png
Παίζει τελικά να μην έκανα τίποτα σωστά


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μη σκας, για πρώτο ενυδρείο είναι από τις πιο καλές προσπάθειες. Οι περισσότεροι ξεκίνησαν (κι εγώ μαζί φυσικά) με πολύ πιο "κακες" επιλογές. Οπτικά δεν μου αρέσει, το παραδέχομαι :P, αλλά δεν σου προτείνω να το αλλάξεις γι αυτό το λόγο, γούστα είναι αυτά. Το λέω επειδή τέτοιος χρωματιστός βυθός στρεσάρει τα ψάρια γιατί αντανακλά πολύ το φως, επίσης τα πλαστικά μέσα στο ενυδρείο έχουν πάντα μια πιθανότητα να γδάρουν ή να τραυματίσουν το ψάρι. Εγώ στην θέση σου θα έδινα τα χρυσόψαρα και θα μετακόμιζα στο μεγαλύτερο τον μονομάχο. Τα χρυσόψαρα θα ζοριστούν εκεί όπως και να το κάνουμε, αλλά ο μονομάχος θα είναι σωστός άρχοντας και θα σε ανταμείψει περισσότερο. Δες μερικά ενυδρεία για μονομάχους, είναι πιο εύκολο να τα φτιάξεις απ ότι φαίνεται αρχικά ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Vou έγραψε:

 

Εγώ στην θέση σου θα έδινα τα χρυσόψαρα και θα μετακόμιζα στο μεγαλύτερο τον μονομάχο. Τα χρυσόψαρα θα ζοριστούν εκεί όπως και να το κάνουμε, αλλά ο μονομάχος θα είναι σωστός άρχοντας και θα σε ανταμείψει περισσότερο. Δες μερικά ενυδρεία για μονομάχους, είναι πιο εύκολο να τα φτιάξεις απ ότι φαίνεται αρχικά ;)

συμφωνω απολυτα

Link to comment
Share on other sites

Μη σκας, για πρώτο ενυδρείο είναι από τις πιο καλές προσπάθειες. Οι περισσότεροι ξεκίνησαν (κι εγώ μαζί φυσικά) με πολύ πιο "κακες" επιλογές. Οπτικά δεν μου αρέσει, το παραδέχομαι [emoji14], αλλά δεν σου προτείνω να το αλλάξεις γι αυτό το λόγο, γούστα είναι αυτά. Το λέω επειδή τέτοιος χρωματιστός βυθός στρεσάρει τα ψάρια γιατί αντανακλά πολύ το φως, επίσης τα πλαστικά μέσα στο ενυδρείο έχουν πάντα μια πιθανότητα να γδάρουν ή να τραυματίσουν το ψάρι. Εγώ στην θέση σου θα έδινα τα χρυσόψαρα και θα μετακόμιζα στο μεγαλύτερο τον μονομάχο. Τα χρυσόψαρα θα ζοριστούν εκεί όπως και να το κάνουμε, αλλά ο μονομάχος θα είναι σωστός άρχοντας και θα σε ανταμείψει περισσότερο. Δες μερικά ενυδρεία για μονομάχους, είναι πιο εύκολο να τα φτιάξεις απ ότι φαίνεται αρχικά [emoji6]



Σ ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές τις οποίες και θ ακολουθήσω! Γι αυτο μπήκα στο φόρουμ για να μάθω και να εξασφαλίσω ότι όποιο ψαράκι φιλοξενώ θα νιώθει σαν το σπίτι του όχι για να τα στρεσάρω, κανείς υπεύθυνος άνθρωπος δεν έχει το δικαίωμα αυτο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος gyristroula έγραψε:

@Vou το θέμα είναι ότι τα ψάρια είναι 5.. δεν είναι εύκολο να φύγουν άμεσα, και αγγελία να βάλει.. 

Θα τα δώσει πίσω στον γείτονα. Τόσο φιλόζωος άνθρωπος αποκλείεται να μη τα δεχτεί.

Θα του πει ότι έπαθαν και κατάθλιψη μακριά του...:hehe:

Για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα, η θολούρα ίσως οφείλεται σε βακτηριακή έξαρση...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

@Vou το θέμα είναι ότι τα ψάρια είναι 5.. δεν είναι εύκολο να φύγουν άμεσα, και αγγελία να βάλει.. 

Σ αυτές τις περιπτώσεις δεν ξέρω τι γίνεται. Εγώ θα έβαζα μια αγγελία και αν δεν βρισκόταν κάποιος άμεσα να τα πάρει θα κοιτούσα να τα δώσω σε κάποιο πετ σοπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

@Vou το θέμα είναι ότι τα ψάρια είναι 5.. δεν είναι εύκολο να φύγουν άμεσα, και αγγελία να βάλει.. 

Όντως, αυτο είναι θέμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα τα δώσει πίσω στον γείτονα. Τόσο φιλόζωος άνθρωπος αποκλείεται να μη τα δεχτεί.
Θα του πει ότι έπαθαν και κατάθλιψη μακριά του...:hehe:
Για να απαντήσω στο αρχικό ερώτημα, η θολούρα ίσως οφείλεται σε βακτηριακή έξαρση...


Αυτό ξέχνα το!!! Στον γείτονα ποτεεεεε!!

Βακτηριακή έξαρση απο τι προκαλείται;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Angelikigp έγραψε:

 


Αυτό ξέχνα το!!! Στον γείτονα ποτεεεεε!!

Βακτηριακή έξαρση απο τι προκαλείται;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Από βακτήρια σε μπουκαλάκι; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Angelikigp έγραψε:

 


Εννοείς υπέρ δοσολογία;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Όχι υπέρ-, νομίζω έτσι κ αλλιώς κάνουν θολό το νερό.. 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο. Μήπως τυχαίνει να έχεις τεστ νερού;


Ένας συνάδελφος απο το γραφείο μου είπε πως αύριο θα μου φέρει γιατί έχει πολλά και του περισσεύουν.
Επίσης σημερα πήρα αυτά

IMG_8632.JPG

Ειναι καλά;


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...