Jump to content

Ποιες είναι οι προϋποθέσεις


PORKY

Recommended Posts

Είμαι εντελώς αρχαριος, άσχετος θα έλεγα, έχω ένα 25λιτρο ενυδρείο με 1 ζευγάρι ξιφοφορους, ποιες προϋποθέσεις πρέπει να δημιουργήσω για να έχω γέννα? 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω διαβάσει αλλά όσα είδα ήταν σχετικά με το τι κάνουμε μετά την γεννα, όχι πως φτάνουμε σε αυτή

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15716868824481007070472.jpg

1571686927066457901002.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Λέει ότι μπαίνουν σε χαρέμι (3-1) σε ενυδρείο 100 λίτρων και αρκετά φυτεμένο ;) 

Τι φυτά να χρησιμοποιήσω ? Και αυτά τι χρειάζονται για να αναπτυχθούν? Εγώ έχω μόνο άμμο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Κοίτα εδώ, στα "εύκολα"

 

Ευχαριστώ πολύ

πριν 4 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Κοίτα εδώ, στα "εύκολα"

 

πριν 11 λεπτά, το μέλος gyristroula έγραψε:

Λέει ότι μπαίνουν σε χαρέμι (3-1) σε ενυδρείο 100 λίτρων και αρκετά φυτεμένο ;) 

Τι φυτά να χρησιμοποιήσω ? Και αυτά τι χρειάζονται για να αναπτυχθούν? Εγώ έχω μόνο άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες! 

 

Κατ'αρχήν εφ'όσον ενδιαφέρεσαι για αναπαραγωγή τα λίτρα που έχεις είναι πολύ λίγα έως απαγορευτικά. Ένα ψάρι των 10 εκατοστών δεν μπορεί να μπει σε έναν κύβο των 20-30 πόντων σε μήκος. Αντίθετα αν δεν έχεις την δυνατότητα για μεγαλύτερο ενυδρείο στα λίτρα αυτά μπορείς ιδανικά να βάλεις έναν μονομάχο ή αν θες οπωσδήποτε αναπαραγωγή θεωρώ η μόνη εναλλακτική που έχεις είναι τα endler και αυτά σε αυστηρό χαρέμι του 1 αρσενικού με 3 θυληκά. 

Προκειμένου όμως να γίνει κάτι από τα παραπάνω, πρέπει να έχεις στρωμένο φίλτρο δηλαδή κύκλο του αζώτου μέσα στο ενυδρείο. https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79787-στρώσιμο-ενυδρείου/. Αν δεν γνωρίζεις περί αυτού και διαβάζοντας το άρθρο θα καταλάβεις πως τα ψάρια που ήδη έχεις μέσα ζουν μέσα σε τοξικό για αυτά περιβάλλον (αμμωνία) και εως ένα σημείο είναι καταδικασμένα. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραία άρα θα παρω μεγαλύτερο ενυδρείο, θα προσθέσω 2-3  φυτά που μου πρότεινε η γυριστρουλα και θα αγοράσω αντιχλωρια που θα ρίχνω πριν τη τροφή.

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερο ενυδρείο = μεγαλύτερο φίλτρο

το αντιχλώριο στις αλλαγές νερού.. 

θες οπωσδήποτε να κάνεις αναπαραγωγή;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι αναγκαια. Είναι αρχή ακόμα δεν είναι αυτόσκοπος, και έχει ευθύνες που μάλλον δεν είμαι ακόμα σε θέση να αναλαβω. Ωστόσο θα μου άρεσε και για αυτό θέλω να μάθω τι πρέπει να κανω, 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία.. οπότε μελέτησε το προφίλ τους, κοίτα πώς πρέπει να είναι το ενυδρείο τους για να είναι, δεν ξέρω πώς να το πω, ευτυχισμένα; και όχι απλά να επιβιώνουν για λίγο καιρό.. κοίτα και τα θέματα στην κατηγορία των φυτεμένων να πάρεις ιδέες.. 

για τη δουλειά που κάνει το φίλτρο ξέρεις,έτσι; για στρώσιμο κλπ;;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν είχα ιδεα, αυτό που είχε μέσα το ενυδρείο έχω βάλει και απλά το καθαρίζω από την αλγη, τώρα διάβασα για αντιχλωρια αμμωνίες κλπ, το ενυδρείο το έχω ουσιαστικά 3 μέρες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και απ' ότι κατάλαβα με έγραψε κιόλας λίγο ο κυριουλης στον Ωκεανό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε.Τι φίλτρο έχεις στο ενυδρείο, τι υλικά έχει μέσα; Θα σου έλεγα να βάλεις μια αγγελία και να ζητήσεις μπόλι μιας και ήδη είναι μέσα τα ζωντανά για να το βοηθήσεις όσο μπορείς μέχρι να μπορέσεις να τα μεταφέρεις σε μεγαλύτερο ενυδρείο. Επίσης θα βοηθήσει κάπως την κατάσταση αν ρίχνεις βακτήρια (είναι σε μπουκαλάκι, σαν το αντιχλώριο, θα τα βρεις σχεδόν σε όλα τα πετ σοπ) και τάιζε λιγότερο. Αν έχεις όρεξη για διάβασμα και ψάξιμο υπάρχουν εδώ όλες οι πληροφορίες για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις για να στήσεις ένα όμορφο και υγιές περιβάλλον για τα ψαράκια σου. Καλή αρχή :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...