Jump to content

Βοήθεια για στήσιμο νέου ενυδρείου αρχάριος


Recommended Posts

Για σε ολα τα μέλη έγινα κάτοχος ενός ενυδρείου 81/31/47  σε ένα μετατροπέα σε λίτρα μικτά Μ το βγάζει 118 λίτρα και σαν αρχαίας και εγώ άρχισα να ψάχνω το τι ψάρια θα βάλω άμα είναι με ένα είδος η με διάφορα  άμα βαλο αληθινά φυτά  ψεύτικα και μπερδεύτηκα .Πια κατά την γνώμη σας τα καλύτερα ψάρια για να ξεκινήσω σαν αρχάριος ? Με ένα είδος η 2 3 είδη ? Τι φυτά να βάλω χαλίκια και ότι άλλο θέλει.θα χαρώ να ακούσω της γνώμες σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Leontas έγραψε:

Για σε ολα τα μέλη έγινα κάτοχος ενός ενυδρείου 81/31/47  σε ένα μετατροπέα σε λίτρα μικτά Μ το βγάζει 118 λίτρα και σαν αρχαίας και εγώ άρχισα να ψάχνω το τι ψάρια θα βάλω άμα είναι με ένα είδος η με διάφορα  άμα βαλο αληθινά φυτά  ψεύτικα και μπερδεύτηκα .Πια κατά την γνώμη σας τα καλύτερα ψάρια για να ξεκινήσω σαν αρχάριος ? Με ένα είδος η 2 3 είδη ? Τι φυτά να βάλω χαλίκια και ότι άλλο θέλει.θα χαρώ να ακούσω της γνώμες σας.

Καλημέρα με ζωοτοκα νομίζω είναι καλό να αρχίσεις.Και εγώ αρχάριος είμαι διάβασε το προφίλ των ψαριών. 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/272-προφίλ-ψαριών-γλυκού-νερού/

από φυτά αληθινά. Κρίμα τόσα λιτρα και να βάλεις ψευτικά

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς ήρθες :) 

Ρίξε μια ματιά (ή και δύο) σ'αυτά εδώ 

μετά κοίτα και τα προφίλ ψαριών που έβαλε από πάνω ο @Angelos Liolios να δεις τί σου αρέσει, σε διάφορες κατηγορίες εδώ μπορείς να δεις ενυδρεία να πάρεις ιδέες..  :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Τα λίτρα σου είναι αρκετά για να φιλοξενήσεις όχι απαραίτητα ένα είδος αλλά είδη για κάθε βαθμίδα του ενυδρείου σου. Δηλαδή κοπαδόψαρα για την μεσαία-άνω ζώνη και κάποιο ψάρι της οικογένειας των κορυντόρας για να έχεις κίνηση και στον βυθό. Η επιλογή των ζωοτόκων αφορά ψάρια που αναπαράγονται πολύ εύκολα. Πιστεύω πως με κάποιο κοπαδάκι θα φαίνεται πιο...αρμονικό ας πούμε. Στην άκρη του μυαλού σου να έχεις και την περίπτωση της τανγκανίκα (αφρική) με νανοκιχλίδες.

Τα υπερ των αληθινών φυτών έναντι των ψεύτικων είναι αρκετά και θα δώσουν ιδιαίτερη ομορφιά στο ενυδρείο σου. Μην πας σε προχωρημένα πράγματα, δηλαδή απλό χαλικάκι με μερικά ξύλα η πέτρες μαζί φυτά που δένονται πάνω σε αυτά (ανούμπιες,java fern, buchephalandra) και σε φύτεμα κρυπτοκορίνες και εχινόδοροι. Για αυτά τα φυτά δεν θέλεις ούτε λιπάσματα ούτε διοξείδιο (σ.σ μια παροχή co2 πάντα είναι ευπρόσδεκτη καθως και ένα γενικό λίπασμα μια στο τόσο αλλά λόγω των χαμηλών απαιτήσεων των φυτών αυτών δεν είναι απαραίτητα) αλλά κυρίως θα μπορούν να μεγαλώσουν στις εργοστασιακές λάμπες του ενυδρείου. Κάτι πιο δύσκολο θα απαιτούσε αλλαγή των λαμπών αλλά και σίγουρα co2 και λιπάσματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Leontas έγραψε:

Πια κατά την γνώμη σας τα καλύτερα ψάρια για να ξεκινήσω σαν αρχάριος ?

 

Καλώς ήρθες και καλορίζικο. Στην παραπάνω ερώτηση νομίζω πως είναι δύσκολο να απαντήσει κάποιος. Εσύ πρώτα απ όλα πως φαντάζεσαι το ενυδρείο σου, τι θέλεις να βλέπεις; Κίνηση; Χρώματα; Φυτά; Ξύλα; Πέτρες; Όταν καταλήξεις περίπου στο είδος του ενυδρείου που θέλεις να στήσεις, θα βρεις και τα ψαράκια που ζουν σε αντίστοιχο περιβάλλον στην φύση και θα είναι όλοι ευχαριστημένοι :). Καλή αρχή!

Έγινε επεξεργασία - Vou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ευχαριστώ για την βοήθεια σας τελικά είχα μέτρηση λάθος το ενυδρείο είναι 80 λίτρα το πήρα μεταχειρισμένο και έχει φίλτρο εσωτερικό MagiC-Jet filter magi 700 και από ότι φαίνεται θα ξεκινήσω με χρυσόψαρα θα Μ κάνει δουλειά το φίλτρο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...