Jump to content

Φυτεμένο 25 λίτρα


Recommended Posts

Γεια σε όλους. Μετά από μια αποχή κοντά 6 μηνών από το χόμπι αποφάσισα να ξεκινήσω με ένα 25λιτρο (γύρω στα 20 καθαρά) που έχω και να το κάνω φυτεμένο. Οι λάμπες που θα έχω θα είναι αυτή που φαίνεται στην φώτο με μια άλλη λάμπα 12w 6500κ. Για υπόστρωμα έχω πάρει το manado της jbl (που απ'ότι μου είπαν για τα λεφτά του είναι πολύ καλό..) και σκέφτομαι να βάλω και ένα σύστημα co2, το θέμα τώρα είναι πως στο co2 δεν θέλω να δώσω ένα σκασμό λεφτά για να αγοράσω μπουκάλα με difusser κλπ. Οπότε έκανα μια σύντομη έρευνα και ανακάλυψα το system 60 της tropica και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας σε αυτό (Άλλοι μου είπαν πως σε αυτά τα λίτρα αρκεί και το excel, αλλά απ'ότι διαβάζω δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει..). Δεν θέλω να μπλέξω με απαιτητικά φυτά (egeria densa, anubia nana, ludwigia sp., cryptocorine), απλά θέλω να δω μια καλή ανάπτυξη στα φυτά.. Από λίπανση σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω το flourish ( ή αν έχετε να μου προτείνετε κάτι καλύτερο..). Για φίλτρανση έχω ένα κρεμαστό φίλτρο με ονομαστική ροή 160 λίτρα την ώρα.. Τα ζωντανά που σκέφτομαι να βάλω είναι 1)3-4 αρσενικά endler 2) μονομάχος 3) Γαρίδες red cherry με σαλιγκάρια..

ygtfygh.png

Έγινε επεξεργασία - Γιάννης Ελμαλόγλου
διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα θα εισαι και χωρις CO2, μονο με Excel (και χωρις). Απο τα λιπασματα μονο Flourish και καλιο που και που φτανουν.

Το φωτιστικο πόσα lumen βγαζει;

Link to comment
Share on other sites

Για να πετύχεις να κάνεις ένα όμορφο φυτεμένο, πέραν των άλλων θα χρειαστεί η εξ αρχής σωστή επιλογή φυτών.

Ρίξε μια ματιά στα προφίλ που υπάρχει στο φόρουμ. Επέλεξε φυτά που προτείνονται για νάνο ενυδρεία.

Τα 25 λίτρα σου ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. Φυτά όπως η egeria δεν μπαίνουν σε αυτά τα λίτρα.

Και η ludwigia για να πάρει όμορφο χρώμα χρειάζεται co, αρκετή λίπανση και φως.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω πάρει λάμπα μόνο αυτο το ντουι έχω πάρει + το φωτιστικό που ανέβασα πριν σε φωτο..  Γι'αυτο άνοιξα θέμα για να με διορθώσετε αν πάω να κάνω κάτι λάθος.. παρεπιπτόντως γιατί η egeria δεν κάνει για μικρά ενυδρεία;;

Screenshot_2019-10-23-15-30-58-551_com.android.chrome.png

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τις διαστάσεις του ενυδρείου μπορείς και να δοκιμάσεις συνδυασμό θηλυκού μονομάχου με 4/5 endlers, boraras, tanichtys ή κάτι παρόμοιο. 

Με εξελ και φλουρις πιστεύω θα είσαι μια χαρά 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 35χ25χ28... Ο φωτισμός που έχω πως σας φαίνεται; Είναι οκ; Στο ντουι τι λάμπα θα ήταν καλύτερο να πάρω;  Με flourish και Excel λογικά θα παίξω..  

 

Βέβαια τώρα που το ξανά σκέφτομαι, από φυτά θα μου άρεσε να βάλω και το eleocharis parvula που αποτι βλέπω θα μου κάνει ωραίο γρασιδακι.. και αντί για την ludwigia ( μιας και απαιτεί αρκετό co2) θα μπορούσα να βάλω την Rotala Rotundifolia και ίσως κάποια Java Fern πάνω σε ξύλο..

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Γιάννης Ελμαλόγλου
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Γιάννης Ελμαλόγλου έγραψε:

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 35χ25χ28... Ο φωτισμός που έχω πως σας φαίνεται; Είναι οκ; Στο ντουι τι λάμπα θα ήταν καλύτερο να πάρω;  Με flourish και Excel λογικά θα παίξω..

 

 

Με μια λάμπα 6500 Κ θα είσαι εντάξει, αλλά με κάποιο τρόπο θα πρέπει να κατευθύνεις το φως στο ενυδρείο, γιατί με σκέτο αυτό το ντουι θα διαχέεται σε όλο το χώρο και δεν θα γίνεται σωστή δουλειά

Link to comment
Share on other sites

Μια ωραία λύση για ανοιχτό ενυδρείο είναι αυτή https://www.bluefishaquariums.gr/φωτισμος-ενυδρειου/led-lighting/φωτιστικό-led-fishguard-30cmd.html

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Με μια λάμπα 6500 Κ θα είσαι εντάξει, αλλά με κάποιο τρόπο θα πρέπει να κατευθύνεις το φως στο ενυδρείο, γιατί με σκέτο αυτό το ντουι θα διαχέεται σε όλο το χώρο και δεν θα γίνεται σωστή δουλειά

Πως μπορώ να το κάνω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Με αλουμινόχαρτο θα γινόταν δουλειά ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Γιάννης Ελμαλόγλου έγραψε:

Με αλουμινόχαρτο θα γινόταν δουλειά ;

Δεν νομίζω.

Εγώ φανταζόμουν κάτι σαν και αυτό ενδεικτικά.

https://www.skroutz.gr/s/7283400/Aca-SF606BB.html?from=sku_color_variations

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το φωτιστικό που ποσταρες στην αρχή, είναι πολύ καλό το χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό. Θα χρειαστεί να παίξεις με μια μικρή λάμπα συμπληρωματικά Για να γεμίζει ο χώρος. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Πάντως το φωτιστικό που ποσταρες στην αρχή, είναι πολύ καλό το χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό. Θα χρειαστεί να παίξεις με μια μικρή λάμπα συμπληρωματικά Για να γεμίζει ο χώρος. 

Οπότε λες πως με το αρχικό φως θα είμαι καλυμμένος για βασικό φωτισμο για τα φυτά που θέλω και απλά να πάρω μια πιο μικρή λάμπα για συμπληρωμα ;; (eleocharis parvula, Rotala Rotundifolia, Java fern) 

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς μια ακόμα λάμπα περίπου όπως την περιγράφεις στο πρώτο ποστ. Ακριβώς δεν Ξέρω να σου πω με ποσα λουμεν είσαι καλυμμένος. Το λεντ που έχεις καλύπτει Άριστα μια επιφάνεια 25*25*25 όταν είναι κατεβασμένο τέρμα κάτω. Αν έβαζες μόνο φυτά στυλ ανουβιας μοσς και java fern θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και μόνο με το λεντ 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Θα χρειαστείς μια ακόμα λάμπα περίπου όπως την περιγράφεις στο πρώτο ποστ. Ακριβώς δεν Ξέρω να σου πω με ποσα λουμεν είσαι καλυμμένος. Το λεντ που έχεις καλύπτει Άριστα μια επιφάνεια 25*25*25 όταν είναι κατεβασμένο τέρμα κάτω. Αν έβαζες μόνο φυτά στυλ ανουβιας μοσς και java fern θα σου έλεγα να δοκιμάσεις και μόνο με το λεντ 

Οκ θα βάλω άλλη μια λάμπα ?

 

Εν τέλει όσον αφορά το co2 να παίξω με Excel ή θα ήταν καλύτερη ιδέα να χρησιμοποιήσω το tropica system 60 ή να μην χρησιμοποιήσω καν co2; (Διάβασα στα προφίλ των φυτων πως για αυτα τα φυτά που θα χρησιμοποιησω δε είναι απαραίτητο το co2..)

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ξεκινα με excel και flourish σε μικρές δόσεις 

Υπάρχει περίπτωση να χρειαστώ ταμπλέτες βυθού ή είμαι εντάξει με το flourish από μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βλάψουν, αν θέλεις βάλε μια απλη στις ρίζες όταν ξεκινήσεις. Θα ρολλαρει και χωρίς πιστεύω 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...