Jump to content

Νέο ενυδρείο 2


Recommended Posts

Καλησπερα...Μιας κ όπως έχω βάλει τ ενυδρειο το ύψος δεν βολεύει για κλαδέματα κλπ κλπ...Σκέφτομαι μήπως φτιάξω ένα ενυδρείο χωρίς φύτα...σε μια σύνθεση με ρίζες κ πετρες...Εμπειρία έχω μόνο από φυτεμένα κ οργανισμούς που τα βολεύει ο εν λόγω βιοτοπος...οπτ θέλω κάποιες γνώμες για στήσιμο κ οργανισμούς που θα μπορούσαν να ζήσουν μ τετοιο στήσιμο κ τέτοιες διαστασεις...0.90 ύψος 0.70 μήκος 0.40 παχος

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα αντίθετα να το κάνεις blackwater από την στιγμή που δεν θέλεις φυτά. Πάρα πολύ όμορφα σκειπ με ή χωρίς φυτά και οι τανίνες υπάρχουν και στο φυσικό περιβάλλον αρκετών ψαριών. 

Οι διαστάσεις εδώ όμως μου φαίνονται κάπως επικίνδυνες. Αρκετά λίτρα με ύψος και λίγο μήκος. Φαντάζομαι ότι όλος ο όγκος του νερού θα επικεντρώνεται σε μικρή επιφάνεια και άρα θα χρειαστείς πολύ γερή βάση. Να μας πει και κάποιος που ξέρει απ αυτά γιατί με τη φυσική δεν τα πάω καλά...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς προφανώς να έχεις ανουμπιες και μερικές Java trident (τις δευτέρες κοντά στην επιφάνεια για μέγιστη έκθεση στο φως). Διαφωνώ ως προς το blackwater, πολύ δύσκολο στη συντήρηση και το οπτικό κομμάτι θα το συνηθίσεις σύντομα και θα πάψει να εντυπωσιάζει. 

 

Όσο για ψαράκια, προτείνω καποια σπανιότερα είδη tetra και ένα μεγάλο κοπάδι hatchet fish

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα hatchet αν δεν έχει το ενυδρείο καπάκι που να κλείνει τελείως τα ξεχνάς, θα τα βρει στο σαλόνι, μιλάμε για άλτες...

Αν το κάνεις blackwater με ρίζες μπορείς να βάλεις ένα ωραίο κοπάδι αρλεκίνους ή να επιλέξεις ένα είδος τετρα που σου αρέσει και να βάλεις, όχι rummy nose που θέλουν μήκος, κάποιο άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Διαστασεις επικινδυνες.....:cigar:

Πες, οτι εχεις 12μμ τζαμι + κοντρες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εμένα με προβληματίζει το ύψος του ενυδρείου, τη θα τα κάνεις τα 90cm τα περισσότερα ψάρια θέλουν μήκος και σε δεύτερη μοίρα έρχεται το ύψος.

 

Εκτός αυτού θα φαίνεται λίγο δυσαρμονικό (για τα δικά μου γούστα) αν δεν συντρέχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος τότε μείωσε το ύψος πάνε στον κύβο ή σχεδόν κύβο φαίνεται ποιο όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Μπορείς προφανώς να έχεις ανουμπιες και μερικές Java trident (τις δευτέρες κοντά στην επιφάνεια για μέγιστη έκθεση στο φως). Διαφωνώ ως προς το blackwater, πολύ δύσκολο στη συντήρηση και το οπτικό κομμάτι θα το συνηθίσεις σύντομα και θα πάψει να εντυπωσιάζει. 

 

Όσο για ψαράκια, προτείνω καποια σπανιότερα είδη tetra και ένα μεγάλο κοπάδι hatchet fish

Αυτό τώρα πού σου ήρθε.....καθαρά θέμα γούστου είναι αυτό. Blackwater ενυδρείο γιατί είναι δύσκολο στη συντήρηση;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος ManosA έγραψε:

Καλησπέρα, τα hatchet αν δεν έχει το ενυδρείο καπάκι που να κλείνει τελείως τα ξεχνάς, θα τα βρει στο σαλόνι, μιλάμε για άλτες...

Αν το κάνεις blackwater με ρίζες μπορείς να βάλεις ένα ωραίο κοπάδι αρλεκίνους ή να επιλέξεις ένα είδος τετρα που σου αρέσει και να βάλεις, όχι rummy nose που θέλουν μήκος, κάποιο άλλο.

+1

Link to comment
Share on other sites

Κάποια φώτο θα με βοηθούσε να καταλήξω...10mm είναι το πάχος αλλά σαν κατασκευή είναι απίστευτα γερή με κόντρες παντου....Καπάκι υπαρχει...??

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την συντήρηση που σημειώνει ο @invisiblesurfer δεν είναι κάτι παραπάνω από τις κανονικές αλλαγές του νερού που κάνεις σε κάθε ενυδρείο. Η καφέ απόχρωση που βλέπεις προέρχεται από τις τανίνες που βγαίνουν από τα ξύλα και τα φύλλα. Σε κάποιο χρονικό διάστημα το χρώμα θα αρχίσει να υποχωρεί και εκεί χρειάζεται αντικατάσταση αλλά μπορείς να πάρεις ένα δοχείο όπου θα βάλεις βραστό νερό και θα ρίξεις μέσα φύλλα catappa και alder cones. Το νερό σε διάστημα λίγων ημερών θα πάρει αυτό το χρώμα και σε κάθε αλλαγή θα προσθέτεις κάτι από αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Panagiotis Dms-Xgs έγραψε:

Όσον αφορά την συντήρηση που σημειώνει ο @invisiblesurfer δεν είναι κάτι παραπάνω από τις κανονικές αλλαγές του νερού που κάνεις σε κάθε ενυδρείο. Η καφέ απόχρωση που βλέπεις προέρχεται από τις τανίνες που βγαίνουν από τα ξύλα και τα φύλλα. Σε κάποιο χρονικό διάστημα το χρώμα θα αρχίσει να υποχωρεί και εκεί χρειάζεται αντικατάσταση αλλά μπορείς να πάρεις ένα δοχείο όπου θα βάλεις βραστό νερό και θα ρίξεις μέσα φύλλα catappa και alder cones. Το νερό σε διάστημα λίγων ημερών θα πάρει αυτό το χρώμα και σε κάθε αλλαγή θα προσθέτεις κάτι από αυτό.

 

Κ μια καλή ψαροσυνθεση για αυτο???

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Panagiotis Dms-Xgs said:

Όσον αφορά την συντήρηση που σημειώνει ο @invisiblesurfer δεν είναι κάτι παραπάνω από τις κανονικές αλλαγές του νερού που κάνεις σε κάθε ενυδρείο. Η καφέ απόχρωση που βλέπεις προέρχεται από τις τανίνες που βγαίνουν από τα ξύλα και τα φύλλα. Σε κάποιο χρονικό διάστημα το χρώμα θα αρχίσει να υποχωρεί και εκεί χρειάζεται αντικατάσταση αλλά μπορείς να πάρεις ένα δοχείο όπου θα βάλεις βραστό νερό και θα ρίξεις μέσα φύλλα catappa και alder cones. Το νερό σε διάστημα λίγων ημερών θα πάρει αυτό το χρώμα και σε κάθε αλλαγή θα προσθέτεις κάτι από αυτό.

 

 

Γι'αυτό συνιστώ να αποφύγεις το black water, μετά από λίγο καιρό που δε θα έχεις την ίδια τρέλα δε θα θέλεις να κάνεις αυτή τη διαδικασία. Η γνώμη μου είναι να κάνεις απλά πράγματα που μπορείς άνετα να υποστηρίζεις σε βάθος χρόνου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...