Jump to content

Led για reef


kalmichalis

Recommended Posts

Καλησπέρα. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κανένα led φωτιστικό για reef. Όχι πολύ απαιτητικό έχω μέσα soft Lps και κάποια sps εύκολα. Κανένα value for money θα ήθελα. 

Ευχαριστώ πολύ. Το ενυδρείο έχει μήκος 120 cm

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει το fluval led marine 3.0 έχει άποψη κάνεις? 

Link to comment
Share on other sites

με fluval δεν έχω ασχοληθεί ποτέ να πω την αλήθεια... θες να μας πεις το budget σου πάνω κάτω??? 

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι είναι πολύ λίγα ειδικά για καινούριο.. δεν κοιτάς και κανένα μεταχειρισμένο? 

Link to comment
Share on other sites

Τόσο βρήκα το fluval γιαυτό είπα να ρωτήσω 

Link to comment
Share on other sites

το κοίταξα στο ίντερνετ και προσωπικά θεωρώ οτι δεν κάνει γι αυτό που θέλεις ...

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο.? Δεν ξέρω από λεντ κάθε πληροφορία θα ήταν θεμιτη. 

Link to comment
Share on other sites

πολύ μικρής ισχύος και δεν θα έχεις και καλή διασπορά.. 

Link to comment
Share on other sites

46w 1950lumen  είναι λίγα? Πόσα θα πρέπει να κοιτάω και πάνω? Αυτό έχει 252 leds

Link to comment
Share on other sites

πες μας συνολικές διαστάσεις του ενυδρείου σου για να βοηθήσουν και άλλα παιδιά στο φόρουμ... 

Link to comment
Share on other sites

120*50*50

,εχω στο ενυδρείο lps soft και εύκολα sps 

Link to comment
Share on other sites

Το εχει δοκιμάσει κανείς? Τα micmol και dsuny τι λενε από ποιότητα? Γνωρίζει κανείς? 

Link to comment
Share on other sites

Η Viparspectra φτιάχνει γενικά Led για γεωπονική χρήση και έχει και δικό της σαιτ να δείς.

Το λινκ που έβαλα έρχονται από  Γερμανία.

Τα micmol τα βλέπω αδύναμα τα μικρά. Τα G4 Pro ξεφευγει η τιμή. Τα dsuny μου αρέσουν που έχουν ανακλαστήρες και όχι φακούς,για καλύτερη διανομή του φωτός, αλλά είναι χωρίς ανεμιστήρες και σίγουρα θα έχουν πρόβλημα πολύ γρήγορα.

 

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά πάντως έχω καταλήξει στον φωτισμό ειδικά πως ότι πληρώνεις παίρνεις... το θέμα το βασικό είναι να ξέρεις για ποιο σκοπό το θέλεις... 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο μέρες έχω ψάξει ότι υπάρχει και τελικά κατέληξα. Θα περιμένω black Friday να δω τιμές και θα πάρω η το viparspectra 165w η το Orbit Marine IC PRO LED Reef, ασφαλώς ότι δίνεις παίρνεις. Δεν έχω σκοπό να βάλω απαιτητικά sps ποιο πολύ mix είναι το ενυδρείο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, dano23 said:

προσωπικά πάντως έχω καταλήξει στον φωτισμό ειδικά πως ότι πληρώνεις παίρνεις... το θέμα το βασικό είναι να ξέρεις για ποιο σκοπό το θέλεις... 

 

Εννοείτε, σε ο,τι αγοράζουμε, αλλά εγω προσωπικά δεν θα έδειαν 800+ ευρό για ένα φωτιστικό όταν μάλιστα χρειάζομαι 2 και 3 να καλύψω το ενυδρείο μου.

Λιανική να αγοράσω τα Led που έχει ένα "επώνυμο" δεν θα έδεινα παραπάνω από 60-70 ευρώ.

Βάλε και πλακέτες οδηγούς και λαμαρίνες το τελικό κόστος που το δίνουν φτάνει το 400% πάνω!!!

Όπως σε όλα τα χομπυ βασίζονται οτι θα τα πληρώσουμε και αρκετοι τα πληρώνουν. Δίνεις 2000 σε φωτιστικά και σε μερικά χρόνια σου λέει είναι παλιό μοντέλο, δεν έχω ανταλλακτικά.

Τι κάνεις μετά; Ακόμα και Αμερική βλέπω ο κόσμος να έχει αρχίσει να αναρωτιέται αν μας πίανουν το πισινό, που έχουν και διαφορετικούς μισθούς.

Μόλις συμαζεψω λίγο το ενυδρείο μου, γιατί το έιχα χρόνια παρατημένω, και φτιάξω και τα φωτιστικά(έχω φτιάξει το ένα από τα 3) ελπίζω να αποδείξω ότι και με λίγα λεφτά μπορείς να έχεις καλό Led φωτισμό...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τα κατάλληλα υλικά και χρόνο πάνω απ όλα θα συμφωνούσα μαζί σου. Αλλά δυστυχώς τα χτυπάνε στις τιμές. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το diy δεν είναι για τον οποιονδήποτε όπως επίσης το να πάρεις 10 λεντ και να τα βάλεις πάλι δεν λέει κάτι... απ την στιγμή που έχεις ασχοληθεί ξέρεις τι εννοώ.. και εγώ συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες αλλά έτσι όπως το γράφεις φαντάζει πανεύκολο ενώ δεν είναι.. θέλει διάβασμα και να ασχοληθείς αρκετά για να βγει κάτι σωστό... 

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πλέον υπάρχουν λύσεις εύκολες για DIY αλλά και πάλι θα προτιμούσα να αλλάξω κινέζικα φωτιστικά ανά 2 χρόνια παρά να δώσω για επώνυμα. ?

Μπορεί να έχουν λίγο χαμηλοτερη απόδωση αλλά θα βάλεις ένα-δυο παραπάνω χωρίς να αυξήσεις πολύ την κατανάλωση.

 

Led PCB

Drivers

 

Radion clone

Χωρίς κολλήσεις μόνο 4 τρύπες ανά πλακέτα και με ένα driver οδηγείς 2-3 πλακέτες led.

Ναι δεν είναι λίγα τα λεφτά για πειραματισμούς αλλά θα γίνω εγώ το πειραματόζωο ?

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος neo έγραψε:

Πλέον υπάρχουν λύσεις εύκολες για DIY αλλά και πάλι θα προτιμούσα να αλλάξω κινέζικα φωτιστικά ανά 2 χρόνια παρά να δώσω για επώνυμα. ?

Μπορεί να έχουν λίγο χαμηλοτερη απόδωση αλλά θα βάλεις ένα-δυο παραπάνω χωρίς να αυξήσεις πολύ την κατανάλωση.

 

Led PCB

Drivers

 

Radion clone

Χωρίς κολλήσεις μόνο 4 τρύπες ανά πλακέτα και με ένα driver οδηγείς 2-3 πλακέτες led.

Ναι δεν είναι λίγα τα λεφτά για πειραματισμούς αλλά θα γίνω εγώ το πειραματόζωο ?

 

μιλάς σ έναν άνθρωπο που του αρέσει το diy όταν έχει τον χρόνο οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα... μόλις τελειώσεις με το εγχείρημα περιμένουμε παρουσίαση με το καλό.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δύο χρόνια εγω Είχα φτιάξει μόνος μου ένα φωτιστικό με τέσσερις τ5 54watt με ελάχιστα χρήματα. Αλλά δεν είχα ούτε τα κατάλληλα υλικά ούτε και τις γνώσεις όσον αφορά το θαλασσινο. Ανταπεξηλθε καλά. Αλλά δυστυχώς η αρμύρα έκανε τη δουλειά της και έχω μείνει με δύο λάμπες και λόγω χρόνου θα πάω σε λεντ έτοιμο. 

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 26/10/2019 at 7:39 ΜΜ, το μέλος neo έγραψε:

 

 

Πήρα τελικά δύο τεμάχια viparspectra 165w φαίνονται αρκετά καλά και αξιόπιστα. Τωρα από άποψη setting καμία ιδέα? Έχω το rio 300 με βάθος από την επιφάνεια του νερού μέχρι κάτω 60cm 

Έχω τα μπλε στο 90% και τα άσπρα στο 30%... Καλά είναι? Δεν έχω ιδέα, διάβασα σε ξένα φόρουμ και ο καθένας το έβαζε όπου του άρεσε στο μάτι αλλά δεν το θεωρώ σωστό. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ξερω τα συγκεκριμένα φωτιστικά. 

Εγω θα σου ελεγα για αρχή να δοκιμάσεις σε 70% μπλε και 40 εως 50 % το ασπρο.  Και παρατηρώντας τα κοράλλια και σύμφωνα με το μάτι σου, βλέπεις τι αλλαγές θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...