Jump to content

Υψηλα νιτρικα


Recommended Posts

Καλησπερα σε Ολους. Εχω ενα ενυδρειο 180 λιτρα με 3 χρυσοψαρακια μεσα...λευκη αμμο για βυθο και δεν εχω φυτα μεσα. Εχω 2 φιλτρα ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο fluval 207.Ταιζω 2 φορες την ημερα pellet οχι flakes και μια ημερα την εβδομαδα νυστεια.κανω αλλαγες το 35 με 40% καθε 7 ημερες. Το εξωτερικο φιλτρο ρο προσθεσα πριν 10 μερες και απο τοτε εχω υψηλα νιτρικα...περιπου στο 25 με 50. Ενω μεχρι προτεινος ειχα περιπου 5.δεν πεφτουν ομως με τις αλλαγες που κανω...Τι μπορει να φταιει;;;εχει κανεις καμοια ιδεα;;;ευχαριστω εκ των πρωτερων για τον χρονο σας....

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος geo Zan έγραψε:

Καλησπερα σε Ολους. Εχω ενα ενυδρειο 180 λιτρα με 3 χρυσοψαρακια μεσα...λευκη αμμο για βυθο και δεν εχω φυτα μεσα. Εχω 2 φιλτρα ενα εσωτερικο και ενα εξωτερικο fluval 207.Ταιζω 2 φορες την ημερα pellet οχι flakes και μια ημερα την εβδομαδα νυστεια.κανω αλλαγες το 35 με 40% καθε 7 ημερες. Το εξωτερικο φιλτρο ρο προσθεσα πριν 10 μερες και απο τοτε εχω υψηλα νιτρικα...περιπου στο 25 με 50. Ενω μεχρι προτεινος ειχα περιπου 5.δεν πεφτουν ομως με τις αλλαγες που κανω...Τι μπορει να φταιει;;;εχει κανεις καμοια ιδεα;;;ευχαριστω εκ των πρωτερων για τον χρονο σας....

Τι υλικά υπάρχουν μέσα στα φίλτρα?

Link to comment
Share on other sites

Παίζει σίγουρα ρόλο η ποσότητα που ταίζεις. Δοκίμασε επίσης να προσθέσεις κάποιες anubias δεμένες σε driftwood και γενικά σκληροτράχηλα φυτά. Η πρασινάδα όσο περισσότερη τόσο το καλύτερο για την ισορροπία. Το ενυδρείο τρέχει καιρό; Τα φίλτρα με τι νερό τα καθαρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο τρεχει 8 μηνες.ειναι νεο. Τα φιλτρα τα καθατιζω μια φορα τον μηνα μεριπου τα σφουγγαρια τους με νερο του ιδιου του ενυδρειου απο τις αλλαγες που κανω.τα ξεπλενω λιγακι με αυτο...αλλα αλλαζω το ενεργειακο βαμβακι που εχω πανω πανω καθε εβδομαδα σχεσων...τα φιλτρα εχουν μεσα: το εσωτερικο εκει : απο κατω προς τα πανω 1.μακαρονι 2.ανθρακα 3.σφουγγαρια ενυδρειακα πρασινα και πανω πανω ενυδρειακο βαμβακι... Το εξωτερικο fluval 207 οτι ειχε μεσα απο το εργοστασιο...εχει και σφουγγαρια και βιολογικο υλικο...μαλλον εχω κανει κατι λαθος στα υλικα ε;;;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαζη Ερωτηση...υπαρχει πιθανοτητα να εχει χαλασει η Ισορροπια εξαιτιας του νεου φιλτρου που προστεθηκε;;;;

Link to comment
Share on other sites

 

Μόλις τώρα, το μέλος geo Zan έγραψε:

Μια χαζη Ερωτηση...υπαρχει πιθανοτητα να εχει χαλασει η Ισορροπια εξαιτιας του νεου φιλτρου που προστεθηκε;;;;

Οχι αφού δεν αφαίρεσες το παλιό φίλτρο, ή τα υλικά του.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο νιτρικα, αλλες μετρησεις εχεις κανει? Αμμωνια πχ.Μιλαω κυριως για την περιοδο πριν μπει το εξωτερικο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι δεν εκανα μετρησεις στο νερο βρυσης...δεν το ηξερα...και δεν περιμενα να εχει νιτρικα να σας πω την αληθεια.δεν το φανταζομουν...παντος μεχρι προτεινος δεν ειχα θεμα....αλλες μετρησεις δεν εχω κανει εδω και καιρο γτ δεν ειχα τεστακια...ειχαν τελειωσει....τι μπορω να κανω;πως να το χειριστω;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος geo Zan έγραψε:

δεν πεφτουν ομως με τις αλλαγες που κανω...

Τι εννοείς; Ότι πριν την αλλαγή έχεις για παράδειγμα 50, αλλάζεις το 40%, ξαναμετράς μετά από λίγες ώρες και έχεις πάλι 50;

Link to comment
Share on other sites

Πεφτουν παρα πολυ λιγο...δλδ 3 - 4 μοναδες κατω...επομενος σε μια εβδομαδα που θα ξανακανω αλλαγη θα εγω παλι ψηλα και θα παιζω μεταξι 40 με 50...να κανω αλλαγες ανα 3 -4 μερες μεχρι να το μηδενισω;σε συνδιασμο με λιγοτερο ταισματακι;;;

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κάνε μια μέτρηση νιτρικών στο νερό της βρύσης.. αν είναι οκ κάνε πιο συχνές αλλαγές.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι θα αντιλαμβάνεσαι ότι αν το νερό που προσθέτεις δεν έχει νιτρικά, αυτό δεν μπορεί να γίνει. Αν αλλάζεις 40% νερό με 0 νιτρικά, τότε θα πρέπει να πέσεις 40%. Δηλαδή αν έχεις 50 με -40% = 30. Θα πρότεινα μείωση ταΐσματος (μία φορά την ημέρα) και αύξηση αλλαγής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για ποιο λογο εχεις ανθρακα στο φιλτρο; και πόσο καιρο;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος geo Zan έγραψε:

Πεφτουν παρα πολυ λιγο...δλδ 3 - 4 μοναδες κατω...επομενος σε μια εβδομαδα που θα ξανακανω αλλαγη θα εγω παλι ψηλα και θα παιζω μεταξι 40 με 50...να κανω αλλαγες ανα 3 -4 μερες μεχρι να το μηδενισω;σε συνδιασμο με λιγοτερο ταισματακι;;;

Εχεις τεστ νιτρικων , που δειχνει αποτελεσματα με ακριβεια 3-4 μοναδων(ppm) μετα τα 40 ppm;;;

Link to comment
Share on other sites

Εχω υγρα τεστ νιτρικων της sera. Μωλις μετρισα το νερο της βρυσης και ειναι 0.βασικα ανθρακα ειχε το εξωτερικο φιλτρο μεσα απο μονο του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο με παραξενεψε και εμενα.λεω οτι αφου αλλαζω το 30% με καθαρο νερο θα πρεπει να πεφτουν και αναλογως και τα νικτρικα κατα το ιδιο ποσοστο.... Απο την αλλη εχω 3 χρυσοψαρα σε 180 λιτρα με αλλαγες που προανεφερα και με 2 φιλτρα σωστα για την αναλογια των λιτρων δεν δικαιολογειτε...γιαυτο και εγραψα εδω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα φαίνονται οκ.. μόνο τον άνθρακα βγάλε, δεν χρειάζεται.. δοκίμασε να κάνεις πιο συχνές αλλαγές.. 

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τον άνθρακα και μπόλιασε το δεύτερο φίλτρο. Ρίξε και βακτήρια για να βοηθήσεις την καινούργια αποικία βακτηρίων και είσαι κομπλέ. Θα πάρει κάποιες μέρες να ισορροπήσει το σύστημα αλλα εν τελει θα είσαι εντάξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εριχνα τις πρωτες 10 μερες καθε μερα απο καποια ενυσχημενα βακτυρια (δεν θυμαμαι ονομα...) τωρα βαζω σε καθε αλλαγη την ποσοτητα που προσθετω....λεε να ειναι απο αυτο;θα κανω αυτα και θα περιορισω το ταισμα σε μια φορα την ημερα...τωρα εκανα παλι αλλαγη και θα μετρησω σε λιγο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος geo Zan έγραψε:

Εχω υγρα τεστ νιτρικων της sera. Μωλις μετρισα το νερο της βρυσης και ειναι 0.βασικα ανθρακα ειχε το εξωτερικο φιλτρο μεσα απο μονο του...

Πεταξε τον ανθρακα, ειναι αχρηστος μετα απο 8 μηνες. Βαλε στην θεση του μακαρονι (βιολογικο υλικο).

Μαλλον ειχες kanei  λαθος μετρισεις στην αρχη. Για να δειχνει σε μια εβδομαδα μονο 5 ppm νιτρικα (με 3 χρυσοψαρα στα 180λ - καθαρα 150-160) σε μη φυτεμενο, ειναι λιγο δυσκολο.

Πιστευω, πως 40-50 ppm ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα και μετα απο αλλαγη 40% πρεπει να παει καπου 30 ppm.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχετε γιατι τωρα που μετρησα μετα απο αλλαγη εχω περιπου 8 - 10.μακαρονι εχω στο εσωτερικο ανθρακα στο εξωτερικο που το.πηρα πριν 10 Μερες....να βαλω μακαρονι και στα 2;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος geo Zan έγραψε:

Ενδεχετε γιατι τωρα που μετρησα μετα απο αλλαγη εχω περιπου 8 - 10.μακαρονι εχω στο εσωτερικο ανθρακα στο εξωτερικο που το.πηρα πριν 10 Μερες....να βαλω μακαρονι και στα 2;

Βαλε. Ανθρακα βαζουμε στο φιλτρο μετα απο θεραπειες με φαρμακα και μετα το πεταμε

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας παιδια για τον χρονο σας..η βοηθεια σας και η συμβολη σας ειναι πολυτιμη για ολους...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...