Jump to content

Blue Ram fry


jetpipe

Recommended Posts

Επιστημονική Ονομασία είδους: Mikrogeophagus Ramirezi

Ημερομηνία Γέννας: 21-10-2019

Αριθμός Αβγών: 150-200

 

Εκκόλαψη:

 

Ημερομηνία εκκόλαψης: 24-10-2019

Αριθμός μικρών που εκκολάφτηκαν: 100-150

Με μεγάλη χαρά θέλω να αναφέρω την εκκόλαψη των αυγών των Blue Rams μου. Πρώτη τους προσπάθεια στο ενυδρείο μου 60L με παρέα 10 Pristella Tetra, κάποιες Red Cherry και 1 Cambarellus patzcuarensis. Προς το παρόν είναι υπέροχοι γονείς. Θα ήθελα τα φώτα σας για περεταίρω καθοδήγηση καθώς σε 3-4 μέρες θα είναι free swimming και δεν γνωρίζω πολλά, επίσης δεν έχω 2ο ενυδρείο. Πάντως λέω να μην πολυεπέμβω σε γενικές γραμμές και να αφήσω την φύση να πάρει τον δρόμο της..

20191025_204316.jpg

20191025_204425.jpg

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, bbetta said:

Τέλεια! Ο αστακός δεν τα έχει ενοχλήσει;


¨Οχι, καθόλου είναι το μίκροτερο είδος 4-5 cm, ούτε φυτά, ούτε γαρίδες, ούτε και ψαράκια πειράζει..

Link to comment
Share on other sites

:)Τα ψαράκια σου είναι υπέροχα και ο αστακούλης το ίδιο. Υπέροχο ζωάκι, δίστασα να το παραγγείλω λόγω ζέστης και τωρα ανυπομονώ να το ξαναφέρουν.

Μπράβο σου για την γέννα! Σε εμένα δεν πέτυχε καμία, οι γονείς τρώνε τα αυγά και τον γόνο, δεν ασχολούμαι πια, συνακόλουθα δεν είμαι και το καταλληλότερο άτομο να σου πει τί θα κάνεις. Ωστόσο, η τροφή sera micron (εκτροφική τροφή) μπορώ να σου πω ότι καταναλωνόταν από τα μικρά και σίγουρα θα χρειαστείς μια παρόμοια (πούδρα).

Επίσης προτείνεται η ύπαρξη μικρού φωτός κατά την διάρκεια της νύχτας για να βλέπουν οι γονείς τα μωρά.

Καλομεγάλωτα τα μωράκια!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις να μεγαλωσεις τα μωρα, παρε αυγα αρτεμιας. Φρεσκο εκκολαπτόμενη αρτεμια ειναι το Α και το Ω στην διατροφη των μικρων.

Για αρτεμια δες εδω

Υπαρχουν και σχετικα βιντεο στο youtube.

Aκομα μπορεις να ταιζεις με microworms, αλλα αυτα ειναι σαν φρουτα για τα μικρα, αρτεμια ειναι κρεας! :bbq:

Τα ψαρακια ειναι τέλεια!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά άργησα λίγο να απαντήσω αλλά ήταν που τα 10 Pristella Tetra εξαφάνισαν ότι μικρό άρχισε να κολυμπάει και μου χάλασαν την διάθεση. Οι γονείς έκαναν ότι μπορούσαν να τα προστατέψουν.. Η λύση είναι μία, χρειάζεται 2ο ενυδρείο αν θέλω να μεγαλώσω μικρά, σ αυτό το ένα δεν γίνεται..

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

:unsure:Αφού βλέπεις ότι οι γονείς είναι εντάξει, κατα την άποψή μου αξίζει τον κόπο να τους δώσεις τον χώρο τους.

Στην τελική αν δεν θέλεις 2ο ενυδρείο δώσε τα τετρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...