Jump to content

ποσες φυσαλιδες CO2


Recommended Posts

Χαιρεται.Σημερα εφτιαξα ενα diy συστημα co2 με μουκαλι 1.5 λιτρο.Μεχρι να ερθει το drop checker απο κινα μπορειτε να μου πειτε  με περιπου ποσες φυσαλιδες το λεπτο να το ξεκινησω για να εχω μια σχετικη ασφαλεια για τα ψαρακια μου?το ενυδρειο ειναι 120 λιτρα με περιπου 10 ευκολα φυτα.Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Μια φυσ/sec είναι αρκετά safe για αρχή. Πιθανότατα θα χρειαστείς παραπάνω. Απλά όσο κρυώνει ο καιρός το μείγμα θα γίνεται λιγότερο αποδοτικό. (Υπάρχει βέβαια λύση για αυτο)

Διάχυση πως θα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

διαχυση θα γινει με diy συριγγα με σφουγγαρι στην ακρη της

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

διαχυση θα γινει με diy συριγγα με σφουγγαρι στην ακρη της

Αν εχεις πολλα φυτα και καλο φωτισμο, μπορεις να πας και δυο φυσ/δευτερο.

Αν δεν εισαι σιγουρος, οπως λεει ο Αντονης, 1φυσ/δευτ

Link to comment
Share on other sites

Φυτα οπως εγραψα και στην αρχη εχω περιπου 10 ευκολα. Απο φωτισμο εχω μια Τ8 30w και 4 ledοταινιες του ενος μετρου η καθε μια, 10 watt το καθε μετρο. Οι δυο λεντοταινιες ειναι 6500 κελβιν και οι αλλες 2 4500 κελβιν 1000 λουμεν το καθε μετρο. Η Τ8 6500 κελβιν 3500 λουμεν. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Θα ξεκινησω 1 το δευτερο λεπτο και θα δω πως θα παει. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

Φυτα οπως εγραψα και στην αρχη εχω περιπου 10 ευκολα. Απο φωτισμο εχω μια Τ8 30w και 4 ledοταινιες του ενος μετρου η καθε μια, 10 watt το καθε μετρο. Οι δυο λεντοταινιες ειναι 6500 κελβιν και οι αλλες 2 4500 κελβιν 1000 λουμεν το καθε μετρο. Η Τ8 6500 κελβιν 3500 λουμεν. Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Θα ξεκινησω 1 το δευτερο λεπτο και θα δω πως θα παει. 

T8 30w πανω απο 2400lumen δεν βρηκα στο εμποριο.

Αν μετραω καλα, εχεις 7500lumen / 100 καθαρα λιτρα=75 lumen/l. Ειναι πολυ...

Στο δικο μου ενυδρειο με 80 lumen /litre η R.macrandra ηθελε κουρεμα καθε εβδομαδα.... Και με 40 (τωρα) ολα τα δυσκολα φυτα πανε μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

εχω αυτην την λαμπα που τελικα ειναι 36 w https://www.kafkas.gr/proionta/loipes-lampes/lamptires/lamptires-fthorismou/lamptires-fthorismou-t8-g13/philips-lampa-fthop-tld-36w-1-86-f26_82853/.αρα βγαινει 2952 λουμενς.τωρα οσο αφορα το συνολο των λουμενς ισως γιαυτο το λογο οι κορυφες των φυτων εχουν γινει κοκκινοκαφε?στις λεντοταινιες εχω και dimmer.αν  χαμηλωσω την ενταση θα μειωθουν και τα λουμενς?

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

αν  χαμηλωσω την ενταση θα μειωθουν και τα λουμενς?

Εννοείται.:)

Έγινε επεξεργασία - Antonis K
Link to comment
Share on other sites

τελεια θα τα χαμησωσω στο μισο για να δω πως θα παει τωρα που προσθεσα και το co2.Σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ευκολα φυτα οπως λες, δεν χρειαζεσαι co2.

Ο φωτισμος ειναι υπερ αρκετος προσεχε τις αλγες.

Link to comment
Share on other sites

γενικα τα φυτα μου δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση και προσπαθω να καταφερω να αρχισουν να αναπτυσονται καλυτερα.γιαυτο προσθεσα τις λεντοταινιες ,πηρα λιπασματα και εβαλα και το co2 μηπως και καταφερω να τα συνεφερω.μακαρι να τα καταφερω.Σας ευχαριστω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...