Jump to content

Εξωτερικό φίλτρο


Angelos Liolios

Recommended Posts

Καλημέρα συγχομπιστες

 

Επειδή το εσωτερικό φίλτρο έχει αρχίσει και κάνει πολύ θόρυβο, λέω  να το αντικαταστήσω με ένα εξωτερικό φίλτρο το οποίο θα μπορεί να καλύψει τα 80 λίτρα περίπου. Αυτό που με απασχολεί είναι το έπιπλο που έχω το ενυδρείο δεν με βοηθάει ώστε να βάλω το φίλτρο πίσω και κάτω από το ενυδρείο. Σκέφτομαι να το βάλω κάτω και δίπλα από το έπιπλο(μεταξύ του καναπέ και του επίπλου) , Οι σωληνώσεις όμως δεν είναι εντελώς ευθεία πιστεύεται θα έχω πρόβλημα???  Βλέπετε εσείς από την φωτογραφία κάποια άλλη λύση. Σκέφτομαι σκέφτομαι να πάρω το fluval 207 ή να πάρω το fluval 307 να είναι ποιο δυνατό ώστε να μην μειώνεται η ροή. Έχετε να μου προτείνεται κάτι άλλο.?? Με το εξωτερικό δεν θα έχω πρόβλημα με το θόρυβο.?? το ύψος από το δάπεδο μέχρι την στάθμη του νερού είναι 1.20μ

IMG_5704.JPG

Link to comment
Share on other sites

Η Fluval τονίζει πως οι σωλήνες θα πρέπει να έχουν την μικρότερη απόσταση από το νερό και χωρίς να κάνουν κοιλιές οι κούρμπες. Δεν έχω εμπειρία με την εταιρία (πρόσφατα αγόρασα το ρπώτο φίλτρο της) αλλά ακολούθησα τις οδηγίες. Στην δική σου περίπτωση θα  κοιτούσα μήπως το έβαζα πίσω φέρνοντας το ενυδρείο όσο πιο κοντά στην άκρη γίνεται (δεν ξέρω και την αντοχή του επίπλου για να σου πω σίγουρα όμως). Για να γίνει έτσι πρέπει να έρθει το έπιπλο 20-20κάτι εκατοστά πιο μπροστά. Μιλάω για το 307 που έχω εγώ. Τώρα, αν δεν είναι και τόοοσο σημαντικό τα λάστιχα να κάνουν μια μικρή καμπύλη ίσως σε παίρνει να φέρεις το έπιπλο πιο κοντά στο καλοριφέρ και να βάλεις το φίλτρο από την άλλη πλευρά όπως λες. Ανάμεσα στο 207 και το 307 περίμενε να σου απαντήσει με σιγουριά κάποιος που να ξέρει από γκάπυς και φυτά. Η τιμή τους είναι κοντά οπότε σίγουρα συμφέρει το μεγαλύτερο που θα μπορείς στο μέλλον να το χρησιμοποιήσεις σε πιο μεγάλο ενυδρείο, αλλά έχει δυνατή ροή. Όταν θα το γεμίσεις υλικά νομίζω θα είναι 7-8 φορές τα λίτρα του ενυδρείου, αν του χαμηλώσεις και την ροή από την βάνα λογικά θα πας στα 5-6 που θεωρώ δεν θα έχεις πρόβλημα. Για το ύψος μην ανυσηχείς, και από θόρυβο δεν θα καταλαβαίνεις ότι δουλεύουν.

 

Αααα, και βγάλε τις πρίζες από κει. Τις βλέπω και αγχώνομαι :AAGGGHHH:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Vou έγραψε:

Η Fluval τονίζει πως οι σωλήνες θα πρέπει να έχουν την μικρότερη απόσταση από το νερό και χωρίς να κάνουν κοιλιές οι κούρμπες. Δεν έχω εμπειρία με την εταιρία (πρόσφατα αγόρασα το ρπώτο φίλτρο της) αλλά ακολούθησα τις οδηγίες. Στην δική σου περίπτωση θα  κοιτούσα μήπως το έβαζα πίσω φέρνοντας το ενυδρείο όσο πιο κοντά στην άκρη γίνεται (δεν ξέρω και την αντοχή του επίπλου για να σου πω σίγουρα όμως). Για να γίνει έτσι πρέπει να έρθει το έπιπλο 20-20κάτι εκατοστά πιο μπροστά. Μιλάω για το 307 που έχω εγώ. Τώρα, αν δεν είναι και τόοοσο σημαντικό τα λάστιχα να κάνουν μια μικρή καμπύλη ίσως σε παίρνει να φέρεις το έπιπλο πιο κοντά στο καλοριφέρ και να βάλεις το φίλτρο από την άλλη πλευρά όπως λες. Ανάμεσα στο 207 και το 307 περίμενε να σου απαντήσει με σιγουριά κάποιος που να ξέρει από γκάπυς και φυτά. Η τιμή τους είναι κοντά οπότε σίγουρα συμφέρει το μεγαλύτερο που θα μπορείς στο μέλλον να το χρησιμοποιήσεις σε πιο μεγάλο ενυδρείο, αλλά έχει δυνατή ροή. Όταν θα το γεμίσεις υλικά νομίζω θα είναι 7-8 φορές τα λίτρα του ενυδρείου, αν του χαμηλώσεις και την ροή από την βάνα λογικά θα πας στα 5-6 που θεωρώ δεν θα έχεις πρόβλημα. Για το ύψος μην ανυσηχείς, και από θόρυβο δεν θα καταλαβαίνεις ότι δουλεύουν.

 

Αααα, και βγάλε τις πρίζες από κει. Τις βλέπω και αγχώνομαι :AAGGGHHH:

Να το φέρω 20 ποντους μπροστά το έπιπλο είναι δύσκολο δυστυχώς είναι μικρό το σπίτι. Βλέπω αναγκαστικά να πηγαίνω σε εσωτερικό έχετε να  μου προτείνετε κάποιο που το έχετε χρησιποιησει και είναι αθόρυβο και παίρνει βιολογικο;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις κάτω στο πάτωμα το φίλτρο; 

για εσωτερικό κοίτα αυτό https://www.aquael.pl/en/produkty/aquaristics/internal-filters/turbo/

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε και το 2213 της Eheim. Νομίζω πως είναι πιο μικρό και θα σου χωράει κάτω αριστερά. Σιγουρέψου μόνο να φτάνουν οι σωλήνες του. Το καπάκι έχει πίσω ανοίγματα για να περάσουν οι σωλήνες;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gyristroula έγραψε:

Γιατί δεν βάζεις κάτω στο πάτωμα το φίλτρο; 

για εσωτερικό κοίτα αυτό https://www.aquael.pl/en/produkty/aquaristics/internal-filters/turbo/

Κάτω από το έπιπλο δεν χωράει το ύψος είναι 20 ποντους και το φίλτρο 42 ποντους. Αν το βάλω αριστερά όπως κοιτάμε την φωτογραφία οι σωλήνες δεν θα είναι ευθεία. Μπορώ να το βάλω ξαπλώνω το φίλτρο;  όχι λογικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Vou έγραψε:

Κοίταξε και το 2213 της Eheim. Νομίζω πως είναι πιο μικρό και θα σου χωράει κάτω αριστερά. Σιγουρέψου μόνο να φτάνουν οι σωλήνες του. Το καπάκι έχει πίσω ανοίγματα για να περάσουν οι σωλήνες;

Αυτό δεν θα έχει πρόβλημα που θα στρίβουν οι σωλήνες;;; Κάτω αριστερά χωράει και το fluval οι σωλήνες με απασχολούν που θα στρίβουν.

Έγινε επεξεργασία - Angelos Liolios
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Ανάμεσα σε καναπέ και έπιπλο εννοώ, μια χαρά θα είναι οι σωλήνες..

Διάβασα τι manual του fluval και λέει ότι πρέπει να είναι στην κάτω μέση του ενυδρείου και πίσω  και οι σωλήνες να σχηματίζουν  V. Εσείς ξέρετε κάποιο άλλο που δεν θα έχει αυτό το θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Αυτό δεν θα έχει πρόβλημα που θα στρίβουν οι σωλήνες;;;

 

Όχι. Βέβαια όσο λιγότερη απόσταση έχει να διανύσει το νερό τόσο καλύτερη θα είναι η απόδοση του φίλτρου, αλλά δεν είναι μεγάλη η διαφορά στην δική σου περίπτωση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το 206 το είχα στο πλάι τους σωλήνες, και το φίλτρο κάτω στο πάτωμα, δίπλα από το έπιπλο, ήταν μια χαρά, απλά χρειάστηκε να κόψω λίγο από τους σωλήνες για να μην περισσεύουν και "κρέμονται".. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Vou έγραψε:

Κοίταξε και το 2213 της Eheim. Νομίζω πως είναι πιο μικρό και θα σου χωράει κάτω αριστερά. Σιγουρέψου μόνο να φτάνουν οι σωλήνες του. Το καπάκι έχει πίσω ανοίγματα για να περάσουν οι σωλήνες;

Α μήπως εννοείς Να καταλήγουν  και οι δυο σωλήνες στην μικρή πλευρά του ενυδρείου.θα είναι δίπλα η είσοδο και η έξοδο πειραζει.;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Εγώ το 206 το είχα στο πλάι τους σωλήνες, και το φίλτρο κάτω στο πάτωμα, δίπλα από το έπιπλο, ήταν μια χαρά, απλά χρειάστηκε να κόψω λίγο από τους σωλήνες για να μην περισσεύουν και "κρέμονται".. 

 

Θα είναι και η είσοδο και η έξοδο δίπλα πείραζει ; Στους 30 ποντους  οι 15 πόντοι.  μπροστά  είναι η λαμπα. Ευχαριστημένη από το fluval 206???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

 

Θα είναι και η είσοδο και η έξοδο δίπλα πείραζει ; Στους 30 ποντους  οι 15 πόντοι.  μπροστά  είναι η λαμπα. Ευχαριστημένη από το fluval 206???

Λογικά δεν θα πειράζει.. 

ευχαριστημένη,ναι,πολύ.. το είχα σε 130λ με χρυσόψαρα με συνεχείς αναπαραγωγές.. ήταν άψογο.. (και ακόμα είναι εκεί που το έδωσα)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο αρνητικό που έχουν τα fluval σε σχέση με άλλα εξωτερικά φίλτρα είναι οι σωλήνες που είναι σπιράλ, μαζεύουν αρκετή βρωμιά.. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Α μήπως εννοείς Να καταλήγουν  και οι δυο σωλήνες στην μικρή πλευρά του ενυδρείου.θα είναι δίπλα η είσοδο και η έξοδο πειραζει.;

Δεν πειράζει να είναι δίπλα δίπλα είσοδος και έξοδος και στη δική σου περίπτωση νομίζω πως βολεύει καλύτερα κιόλας. Πριν κάνεις κάποια αγορά πάντως δες από που μπορούν να περάσουν οι σωλήνες κι αν χωράνε από τα ανοίγματα του καπακιού. Στο δικό μου για παράδειγμα του πριόνισα λίγο τις γωνίες για να μεγαλώσουν τα ανοίγματα.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η καμπύλη στο σωλήνα καθώς και το μεγαλύτερο μήκος του, έχω την εντύπωση ότι απλά θα σου μειώσει την ροή και δεν θα σου δημιουργήσει κάποιο άλλο πρόβλημα. Οπότε σίγουρα να το συμπεριλάβεις και αυτό σχετικά σε πιο φίλτρο θα καταλήξεις.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μολις απεκτησα το εξωτερικο φίλτρο eheim 2213 με βιολογικο υλικο. Στην φωτογραφία φαινονται τα υλικα που έχει μεσα. Η ερωτηση μου είναι αφησω τα υλικα με την σειρα που είναι. ??? Το ενυδρεο μου λειτουργει με εσωτερικο φίλτρο αυτο την στιγμή. Τον ανθρακα μαυρο σφουγγάρι θα το βγάλω.
Ευχαριστω

IMG_5740.JPG

Έγινε επεξεργασία - Angelos Liolios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...