Jump to content

East coast reef


Sriz

Recommended Posts

Thanks Γιώργο. Τα φώτα σας μόνο γιατί στην θεωρεία όλα καλά. Στην πράξη σε σφίγγει η καρδιά. 

Link to comment
Share on other sites

Αγάλι αγάλι :) Το σύστημα είναι όλο του Κώστα; Εγώ είμαι υπέρμαχος του BB. Το σημαντικό είναι η υπομονή και το διάβασμα. Τώρα ότι και να πούμε ειναι πολύ γενικό. Με πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις θα πάρεις και πιο συγκεκριμένες απαντήσεις. Ο βράχος είναι aqua Ross;

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι του Κώστα είναι η γυάλα.Ημουν έτοιμος και εγώ για να βάλω αραγωνιτη αλλά σκέφτηκα τα αρνητικά που έχει και δεν έβαλα.Ασε που έχει και μαύρο πάτο και ήταν κρίμα να το καλύψω.ολο αυτό το διάστημα έχει πέσει αρκετό διάβασμα αλλά άλλο η πράξη.το κατάλαβα με το που ήρθε η ώρα να το ξεκινήσω.ο βράχος είναι Arka Reef ceramics.έχω και άλλα 3 κιλά νεκρό στο sump.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα στον καλύψει η κοραλλίνη αργότερα όπως και στο δικό μου. Μαύρος πάντως ειναι πολύ ωραίος. θα βαλω και σε αυτό που ετοιμάζω τωρα. του δινει βάθος. Δεν το ειχα σκεφτεί.

Καλη πορεια να έχεις.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

καλή αρχή φίλε μου... μεγάλο φαίνεται πάντως... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλογεμιστο φίλε. 

Πρέπει να έχει φοβερές διαστάσεις!

Πες μας μερικά πράγματα για το ενυδρείο???

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή και από μένα, εξαιρετικές διαστάσεις, τέλειος ο υβριδικος φωτισμός, minimal aquascape. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο φαίνεται από τώρα ότι θα γίνει στολίδι. Το φωτιστικό πολύ καλό. 

Πες μας αναλυτικά πληροφορίες για τον εξοπλισμό και τα μελλοντικά πλάνα σου, συμπλήρωσε αν μπορείς και την σχετική φόρμα 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος τα λέει όλα...east coast reef. 

Περιμένουμε με ανυπομονησία την εξέλιξη αυτού του ενυδρείου!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε να στήνονται τέτοια project... Καλή αρχή φίλε, τίποτα λιγότερο από τούμπανο. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου. Να είστε καλά. 

Καταρχήν να πω ότι έχω περάσει από πολλά στάδια σκέψεων όλα αυτά τα χρόνια. Ξεκίνησα να σκέφτομαι στην αρχή ένα 200 λίτρα, αγόρασα κάποτε ένα 300 λίτρα που δεν στήθηκε ποτέ και έφτασα να έχω αυτό το πραγματικά φοβερό ενυδρείο. 

Διαστασεις:95*95*55 περίπου 400λιτρα το main και 200λιτρα το sump με ultra clear γυαλί. 

Φωτισμός υβριδικό με 6*39w και στην μέση ένα orphek atlantik v3 plus. 

Βράχος όπως προανέφερα της arka Reef ceramics. 

Wave makers: ένα vortech mp40w es και ένα maxspect gyre xf 250. 

Αντλία:aqua medic dc 5.2 ultra silend. 

Αν και είναι μικρή θα πάω σε μεγαλύτερη σε λίγο καιρό και αυτή θα μπει να παίζει με ριακτορες και Τσίλερ. 

2 ριακτορες τις pacific sun 

Αναπλήρωση τις pasific sun 

Skimmer nyos quantum 220 

Titanium Heater 600w 

Πολυμπριζο τις revogi για να γίνονται οι έλεγχοι των παραπάνω και άλλα πραγματάκια που χρειάζονται. 

Πραγματικά με πιάνει ένα δέος με αυτό το σύστημα και περίμενα πολυυυυ καιρό. Ότι παρατηρήσεις φυσικά καλοδεχουμενες για να πάμε μπροστά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σούπερ από εξοπλισμό... Δύο πράγματα για να  σκέφτεις. Με το μινιναλ στήσιμο που έχεις (είμαι φαν) παίξε όταν έρθει η ώρα με μικροψαρα και  λίγα τανκ (2-3) γιατί θα τα δεις δεν θα νιώθουν άνετα.  Δευτέρο και βασικό τρέξε το ενυδρείο με κάποια προβιοτικη μέθοδο αν έχεις στο μυαλό σου για φουλ στοκαρισμα. 

Έγινε επεξεργασία - salamander
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το σκέφτηκα ποτέ για προβιοτικη γιατί δεν ξέρω πως μου κόλλησε και την απέκλεισα. Τώρα για ψαράκια μινιμαλ. Όχι κανένα μεγάλο. Καλά και τανκ βεβαίως βεβαίως. Ένα ζευγαρακι ocellaris θα παίξει. Θα δω όμως πιο είδος όταν έρθει η ώρα. Λοιπόν για στοκαρισμα πάω να το τερματίσω σε πολύ βάθος χρόνου και θα προσπαθήσω να είναι επιλεγμένα τα κοράλλια. Λόγω κόστους σιγά σιγά και για τον λόγω μην έρθει καμιά τούμπα το σύστημα. Εδώ περίμενα τόσο καιρό. Από υπομονή άλλο τίποτα. Σκέφτομαι για hard κατάσταση αλλά και κανένα lps για κίνηση και πολύπλοκο χρωματακι. Καλά είναι πολύ νωρίς ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Η προβιοτική σαν μέθοδος δεν είναι άσχημη αλλα θέλει προσοχή στα προιόντα. Τι εννοώ, είναι καλό να χρησιμοποιήσεις μια σειρα μια εταιρεία κοινώς, όχι ένα προϊόν από εδώ ένα προϊόν από εκεί. Επίσης μεγάλη προσοχή θέλει αρκετα πορώδη υλικά για να στηθεί η βιολογία σου και αρκετα αποτελεσματικο σκιμμαρισμα. Προσθηκες πηγης ανθρακα τις ξεχνας οταν και εφοσον προκύψουν (γενικα δεν ειμαι υπέρμαχος της πηγης ανθρακα βλεπε βοτκα πελλετ νοποξ και τα λοιπα). Τα προτιμώ απλά και ωραία, ο χειρισμός είναι αυτός που θα φερει αποτέλεσμα. Ένα αξιολογο στησιμο θέλει υπομονή να δομηθεί η κατάλληλη βιολογία για αρχή, μην βιαστεις να στοκαρεις, πάντα θα βρίσκεις κοράλλια και ψάρια. Κάθε σου επιλογή να τη δουλεύεις αρκετά στο μυαλο σου ουσιαστικα πριν την πραξεις περιοριζοντας την καψα οποιασδηποτε αγορας - αποκτισης και αυθορμητισμού. Το χόμπι εμείς το κάνουμε ακριβό! Ότι κάνεις να ταιριάζει στην αισθητικη σου και μην προσπαθησεις να αντιγραψεις κατι. Προσάρμωσε το στις ανάγκες σου και ψάξε. Υποθετω πως να στησεις ακροπορες, υπομονη να στηθει η βιολογια σου λοιπον και θα χρειαστεις και κανα κοματι και στο σαμπ. Refugium θα τρεξεις; και εμένα μου αρέσουν τα κοπαδοψαρα, αλλα το ενυδρειο σου ειναι δικό σου, ξαναλεω βαλε την αισθητικη σου, και σιγουρα ακομα δεν ξερεις τι θες, τα θες ολα, εν καιρώ θα γίνεις πιο επιλεκτικός! Καλη αρχη ξανα :)

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω τόσο πολύ με τον @Giwrgos Fragoulis !!!!

Γενικά όσο πιο απλά τόσο πιο καλά!

Όλες οι μέθοδοι θέλουν εμπειρία.  Δεν υπάρχει κάτι που να πάει μόνο του πάρα μόνο ένα ώριμο σύστημα. 

Μην βιαστείς και άσε το χρόνο να ωριμάσει το σύστημα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα θέλουν χρόνο, πρώτα ωρίμανσης του συστήματος και δεύτερον το στοκαρισμα. Σε βαρύ στοκαρισμα, βότκα πέλλετ, νοποξ, είναι μονόδρομος για μένα. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο, καλογέμιστο!

Αν δεν κάνω λάθος οι προβιοτικές μεθοδοι έχουν πηγή άνθρακα πάντα ή κάνω λάθος;

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Η προβιοτική σαν μέθοδος δεν είναι άσχημη αλλα θέλει προσοχή στα προιόντα. Τι εννοώ, είναι καλό να χρησιμοποιήσεις μια σειρα μια εταιρεία κοινώς, όχι ένα προϊόν από εδώ ένα προϊόν από εκεί. Επίσης μεγάλη προσοχή θέλει αρκετα πορώδη υλικά για να στηθεί η βιολογία σου και αρκετα αποτελεσματικο σκιμμαρισμα. Προσθηκες πηγης ανθρακα τις ξεχνας οταν και εφοσον προκύψουν (γενικα δεν ειμαι υπέρμαχος της πηγης ανθρακα βλεπε βοτκα πελλετ νοποξ και τα λοιπα). Τα προτιμώ απλά και ωραία, ο χειρισμός είναι αυτός που θα φερει αποτέλεσμα. Ένα αξιολογο στησιμο θέλει υπομονή να δομηθεί η κατάλληλη βιολογία για αρχή, μην βιαστεις να στοκαρεις, πάντα θα βρίσκεις κοράλλια και ψάρια. Κάθε σου επιλογή να τη δουλεύεις αρκετά στο μυαλο σου ουσιαστικα πριν την πραξεις περιοριζοντας την καψα οποιασδηποτε αγορας - αποκτισης και αυθορμητισμού. Το χόμπι εμείς το κάνουμε ακριβό! Ότι κάνεις να ταιριάζει στην αισθητικη σου και μην προσπαθησεις να αντιγραψεις κατι. Προσάρμωσε το στις ανάγκες σου και ψάξε. Υποθετω πως να στησεις ακροπορες, υπομονη να στηθει η βιολογια σου λοιπον και θα χρειαστεις και κανα κοματι και στο σαμπ. Refugium θα τρεξεις; και εμένα μου αρέσουν τα κοπαδοψαρα, αλλα το ενυδρειο σου ειναι δικό σου, ξαναλεω βαλε την αισθητικη σου, και σιγουρα ακομα δεν ξερεις τι θες, τα θες ολα, εν καιρώ θα γίνεις πιο επιλεκτικός! Καλη αρχη ξανα :)

 

Ευχαριστώ για τις σημαντικές πληροφορίες. Πραγματικά αυτό που κατάλαβα μετά από όλο αυτό τον καιρό είναι ότι το κάθε ενυδρείο είναι μοναδικό. Όσο και διάβασμα να έριξα κατάλαβα ότι στην πράξη είναι 1000 φορές ποιο δύσκολο.οποτε για να φτάσεις σε ένα επίπεδο θέλει 10 φορές να το σκεφτείς. Όταν μάζευα εξοπλισμό πόσες φορές είπα πω_πω πάλι καλά δεν το πήρα και ας το είχα στο μυαλό μου και για αρκετό διάστημα.λοιπον θέλω πιο μετά να βάλω brightwell aquatics xport bio plate. Refugium θα παίξω κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο, καλογέμιστο!
Αν δεν κάνω λάθος οι προβιοτικές μεθοδοι έχουν πηγή άνθρακα πάντα ή κάνω λάθος;
Όχι οι προβιοτικές μέθοδοι δεν έχουν πηγή άνθρακα. Η προβιοτικη είναι η χορήγηση ζωντανών οφέλιμων βακτηρίων προς όφελος του συστήματος - ξενιστή. Τώρα πως έχουμε φτάσει να αποκαλούμε προβιοτικά όλα τα πρόσθετα πηγης άνθρακα που τροφοδοτούν τα βακτηρια, είναι προς συζήτηση. Λίγο η ημιμαθεια λίγο το μάρκετινγκ... Σίγουρα οι πηγές άνθρακα τρέφουν τα βακτήρια, προσφέροντας ακόμη μεγαλύτερη ανάπτυξη τους, και κατά συνέπεια και μεγαλύτερο έλεγχο των θρεπτικών ουσιών του συστήματος ( Νο3 & Po4 ) και σίγουρα μπορούν να κάνουν ένα ενυδρείο λειτουργικό ( κατ' εμέ η χορήγηση τους δεν αποτελεί μονόδρομο όπως ανέφερε ο@Nik nik, έχει να κάνει με το πώς θέλουμε να χειριστούμε το σύστημά μας. Είναι σαν να λέμε κάνουμε γυμναστήριο για να μπορούμε να τρώμε διπλόπιτα πυτόγυρα, αυτό δεν συνεπάγεται ότι θα είμαστε και αδύνατοι).

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Giwrgos Fragoulis έγραψε:

Όχι οι προβιοτικές μέθοδοι δεν έχουν πηγή άνθρακα. Η προβιοτικη είναι η χορήγηση ζωντανών οφέλιμων βακτηρίων προς όφελος του συστήματος - ξενιστή. Τώρα πως έχουμε φτάσει να αποκαλούμε προβιοτικά όλα τα πρόσθετα πηγης άνθρακα που τροφοδοτούν τα βακτηρια, είναι προς συζήτηση. Λίγο η ημιμαθεια λίγο το μάρκετινγκ... Σίγουρα οι πηγές άνθρακα τρέφουν τα βακτήρια, προσφέροντας ακόμη μεγαλύτερη ανάπτυξη τους, και κατά συνέπεια και μεγαλύτερο έλεγχο των θρεπτικών ουσιών του συστήματος ( Νο3 & Po4 ) και σίγουρα μπορούν να κάνουν ένα ενυδρείο λειτουργικό ( κατ' εμέ η χορήγηση τους δεν αποτελεί μονόδρομο όπως ανέφερε ο@Nik nik, έχει να κάνει με το πώς θέλουμε να χειριστούμε το σύστημά μας. Είναι σαν να λέμε κάνουμε γυμναστήριο για να μπορούμε να τρώμε διπλόπιτα πυτόγυρα, αυτό δεν συνεπάγεται ότι θα είμαστε και αδύνατοι).

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 

Μετά από προσεκτική ανάγνωση αυτής της απάντησης έχω να ομολογήσω ότι έχω να φάω διπλόπιτα πάνω από μια 5ετια... θα το διορθώσω αύριο κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος φίλος πως θα συνδεθώ με το orphek v3 plus.εχω κατεβάσει το app. Προσπαθώ να κάνω restart και παρόλα αυτά δεν κάνει. Ξανάπαει στο πρόγραμμα που ήτανε. Κάνω search στο app και δεν βρίσκει πουθενά την μονάδα. Έχω στείλει και στην orphek βέβαια αλλα μήπως έχει αντιμετωπίσει καποιος φίλος το ίδιο πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...