Jump to content

Κάτι ζωντανό κινείται στο ενυδρείο μου!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα

Είχα κάποιες εξελίξεις στα ενυρεία μου τις τελευταίες μέρες και θέλω τη βοήθειά σας 

Καταρχάς να πω ότι είχα ένα ενυδρείο 20λτ με 2 χρυσόψαρα (ξέρω μικρό κλπ τα είπαμε σε άλλο ποστ)  

και ένα 85λτ που αγόρασα και το στρώνω για να βάλω τροπικά (zebra danio) αφού βρω να χαρίσω τα χρυσόψαρα

Το ένα από τα 2 χρυσόψαρα όμως μου αρρώστησε και από ότι κατάλαβα από διάβασμα στο ιντερνετ και τηλέφωνο σε ένα πετσοπ μάλον είχε εσωτερικό παράσιτο

γιατί έκανε άσπρα κακά σαν κλωστές που κρέμονταν πίσω του συνέχεια... Πριν προλάβω να παραλάβω σπιρουλίνα flakes ή κάποιο φάρμακο το χρυσόψαρο  δυστυχώς πέθανε.

Εν το μεταξύ εγώ πάνω στον πανικό μου πήρα το άλλο χρυσόψαρο και το έβαλα στο νέο ενυδρείο που στρώνω (85λτ) για να μην κολήσει αν κολάει...

και ενω το χρυσόψαρο συνήθησε στο νεο ενυδρείο (είναι και πιο μεγαλο κλπ κλπ) σήμερα που το παρατηρούσα για να δω αν έχει πάθει κάτι και αυτό, παρατήρησα να κινείται ένα πραματάκι με όστρακο σαν καβουράκι - σαλιγγάρι... παραθέτω φώτο... Τί είναι αυτο ρε παιδιά και πως βρέθηκε εκει μέσα;;; Μήπως πρέπει να το βγάλω;;; Κάθεται μπροστα μπροστά στο τζάμι πάνω στο υπόστρωμα!

alive.jpg

20191029_163010.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ μόνο το σαλιγκάρι βλέπω στη φωτό σου που μπορεί να κινείται εκτός κι αν υπάρχει και κάτι άλλο που δεν το βλέπω. Το σαλιγκάρι μάλλον μπήκε με τα αληθινά φυτά σου.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκαρι που μπηκε με τα φυτα σου. Δεν μπορω να αναγνωρισω το ειδος αλλα δεν νομιζω να ειναι βλαβερο. Τις ανουμπιες καλυτερα να τις βγαλεις γρηγορα απο το βυθο και να τις δεσεις στις πετρες ή σε καποιο ξυλο γιατι θα σαπισουν.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Thx, περιμένω τις πέτρες και την πετονιά μέσα στη βδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Malaysian Trumpet Snail είναι, άκακο και χρήσιμο. 

 

Κάνε το σωστό αφού το ξέρεις πάντως, πάρε ένα ακόμα χρυσόψαρο και άστα στα 80 λίτρα. Το ενυδρείο είναι και αρκετά ωραία στημένο για χρυσόψαρα. 

Θα συζητήσουμε αν θέλεις τις επιλογές στα 20 λίτρα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι σου πιο πιθανο να ειχε δυσκοιλιοτητα, παρα hexa.

Κακος, που δεν εβγαλες φωτο και δεν ρωτησες.....

Για την διατροφη των χρυσοψαρων διαβασε εδω

 

Link to comment
Share on other sites

ρώτησα και μου πρότειναν  σπιρουλίνα flakes αλλά δεν πρόλαβαν να έρθουν...

Δεν ανέβασα φώτο εδώ, γιατί το τηλεφώνημα είναι πιο γρήγορο από τις απαντήσεις στα forum :)  Τώρα το να πέθανε τόσο γρήγορα από δυσκοιλιότητα δεν ξέρω... μπορεί...

Κάτι που δεν μπορώ να βρω διαβάζοντας είναι κατά πόσο αυτά τα εσωτερικά παράσιτα (αν ήταν αυτό) είναι κολλητικά και αν πρέπει να καθαρίσω και να ξ αναστήσω το μικρό ενυδρείο (20λτ.) και ίσως και το μεγάλο (85λτ) που είναι στο στρώσιμο επειδή μετέφερα εκεί το άλλο χρυσόψαρο (αν έχει κολλήσει κάτι). Μέχρι στιγμής πάντως καλά φαίνεται αν και κάνει λίγες ντροπές μετά τη μεταφορά... (το θερμοστάτη που τον είχα στους 27 για το στρώσιμο τον έκλεισα... )

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, bbetta said:

Malaysian Trumpet Snail είναι, άκακο και χρήσιμο. 

 

Κάνε το σωστό αφού το ξέρεις πάντως, πάρε ένα ακόμα χρυσόψαρο και άστα στα 80 λίτρα. Το ενυδρείο είναι και αρκετά ωραία στημένο για χρυσόψαρα. 

Θα συζητήσουμε αν θέλεις τις επιλογές στα 20 λίτρα. 

Με τα 60cm μήκος είμαι οριακά αλλά από τη μια δε θέλω να μπλέξω με ανεμιστηράκια από την άλλη η σκληρότητα του νερού μας (5-6) είναι πολύ χαμηλά (λέω για zebra danios) άσε που σε τόσο μεγάλο (για τα δεδομένα του χώρου μου) ενυδρείο θα έχω μόνο 2 ψαράκια... το σκέφτηκα για τα χρυσόψαρα και το απέκλεισα...  για το μικρό (20λτ) σκέφτομαι μονομάχο αλλά τώρα διαβάζω για φίλτρα γιατί το δικό μου είναι μεγαλούτσικο για τα 20 λτ. και δεν έχει και spraybar...

Link to comment
Share on other sites

Σαν φίλτρο εγώ έχω αυτό στα ίδια λίτρα (25) και είναι πολύ καλό για μονομάχο. Και μπορείς να ρυθμίσεις την ροή αλλά και μπορείς να στρέψεις την έξοδο όπου θέλεις για να μειώνεται και άλλο. Αν φίλε μου έχεις στο Κιλκίς 5-6 ph επέτρεψε μου να έρθω με ένα βυτιοφόρο να φορτώσω....

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Panagiotis Dms-Xgs said:

Σαν φίλτρο εγώ έχω αυτό στα ίδια λίτρα (25) και είναι πολύ καλό για μονομάχο. Και μπορείς να ρυθμίσεις την ροή αλλά και μπορείς να στρέψεις την έξοδο όπου θέλεις για να μειώνεται και άλλο. Αν φίλε μου έχεις στο Κιλκίς 5-6 ph επέτρεψε μου να έρθω με ένα βυτιοφόρο να φορτώσω....

το ph είναι 7 (της βρύσης) αν και στα ενυδρεία μου είναι ανεβασμένο λόγω αμωνίας λογικά (ρώτησα σε προηγούμενο ποστ μου αλλά δεν απάντησε κάποιος)

το πολύ χαμηλό 5-6 είναι η σκληρότητα όχι το ph... http://www.deyak.gr/2387F2CD.el.aspx

αν θέλεις πάντως να έρθεις να φορτώσεις νερό κερνάμε και σουβλάκια!!! :)    

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, mostath said:

Κάτι που δεν μπορώ να βρω διαβάζοντας είναι κατά πόσο αυτά τα εσωτερικά παράσιτα (αν ήταν αυτό) είναι κολλητικά και αν πρέπει να καθαρίσω και να ξ αναστήσω το μικρό ενυδρείο (20λτ.) και ίσως και το μεγάλο (85λτ) που είναι στο στρώσιμο επειδή μετέφερα εκεί το άλλο χρυσόψαρο (αν έχει κολλήσει κάτι). Μέχρι στιγμής πάντως καλά φαίνεται αν και κάνει λίγες ντροπές μετά τη μεταφορά... (το θερμοστάτη που τον είχα στους 27 για το στρώσιμο τον έκλεισα... )

 

καμία άποψη κάποιος;;;

Link to comment
Share on other sites

Έ οχι και παράσιτα τα κακόμοιρα τα σαλιγκαράκια :hehe:. Λαθρεπιβάτες θεωρούνται που έρχονται μαζί με τα φυτά. Επειδή τώρα τα χρυσόψαρα τρώνε τα πάντα, πιστεύω, χωρίς να ξέρω, ότι άνετα αν πετύχουν κανένα θα το φάνε... 

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ξαναστήσεις το ενυδρείο λόγω των σαλιγκαριών. Αν σε ενοχλούν τόσο πολύ τότε μπορείς να βάλεις μερικά σαλιγκάρια helena. 

Επίσης τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού οπότε γενικά δεν θα χρειαστείς θερμοστάτη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος mostath έγραψε:

 

καμία άποψη κάποιος;;;

Αν ηταν hexamita, τοτε και το αλλο ψαρι θα ειχε κολλησει. Απο συμπτωματα πρεπει να εχει και τρύπες στο κεφάλι και την γύρω περιοχή και οχι μονο τα ασπρα περιττώματα...

Δες εδω https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf  sel.12 και γουγλαρε hexamita in fish

Λεω να περιμενεις λιγο, πριν να κανεις απολυμανση στο ενυδρειο ....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Panagiotis Dms-Xgs,Φλωρινα ειναι πιο κοντα απο το Κιλκης :D

Ελα απο δω να παρεις νερο. Εχει 4-5 Gh!  κουβαλαω μερικες φορες απο την Φλωρινα το νερο για τα ενυδρεια μου :D

Link to comment
Share on other sites

On 30/10/2019 at 2:55 ΜΜ, το μέλος mostath έγραψε:

ρώτησα και μου πρότειναν  σπιρουλίνα flakes αλλά δεν πρόλαβαν να έρθουν

Για δυσκοιλιοτητα, βρασμενος αρακας χωρις φλουδα βοηθαει

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το διάβασα και στο άρθρο για τη διατροφή των χρυσόψαρων... Δηλαδή αν κατάλαβα καλά να βράσω αρακά και μετά να τον πιέσω να βγεί μόνο το μέσα; Πως ξεφλουδίζεται ο αρακάς ρε παιδιααααααα;;;;; :P 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος mostath έγραψε:

Ναι αυτό το διάβασα και στο άρθρο για τη διατροφή των χρυσόψαρων... Δηλαδή αν κατάλαβα καλά να βράσω αρακά και μετά να τον πιέσω να βγεί μόνο το μέσα; Πως ξεφλουδίζεται ο αρακάς ρε παιδιααααααα;;;;; :P 

Ετσι!!!!!!!!!!!!! :D

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...