Jump to content

Πρόβλημα με άλγες


Anestis2014

Recommended Posts

Kαλησπέρα σας,  εδώ και 8 μήνες έχω ξεκινήσει ένα κοινωνικό ενυδρείο του οποίου ο αρχικός στόχος είναι να δώσει έμφαση στα ψάρια, με τα φυτά να έχουν δευτερεύοντα ρόλο δηλαδή δημιουργία βιολογίας και διαμόρφωση φυσικού περιβάλλοντος για τους ενοίκους του ενυδρείου. Δεδομένου ότι ο ελεύθερος χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος αποφάσισα να βάλω λίγα και εύκολα φυτά προκειμένου να αποφύγω παροχές διοξειδίου, συχνά προγράμματα λίπανσης, φωτισμούς και κατά συνέπεια κλαδέματα και συνεχείς διαμορφώσεις χώρου.

 

Όταν πρωτοστήθηκε το ενυδρείο τοποθέτησα μόνο seachem flourish tabs (τις οποίες ανανεώνω κάθε 4μηνο) και έριχνα 2,5ml seachem flourish κάθε εβδομάδα μετά από αλλαγή νερού 25% (νερό βρύσης με prime). Από τις πρώτες εβδομάδες απέκτησα Green Dust Algae και Green Spot Algae τις οποίες αρχικά αντιμετώπιζα με εβδομαδιαίο καθαρισμό των τζαμιών του ενυδρείου. Σημειώνεται ότι τους πρώτους μήνες είχα τοποθετήσει και κερατόφυλλο για να βοηθήσω την κατάσταση (το έχω αφαιρέσει πλέον) ενώ η φωτοπερίοδος είναι σταθερά 7 ώρες την ημέρα (16:00 - 23:00). Κάπου στο ενδιάμεσο διάστημα πέρασα και μια μικρή κρίση με ΒΒΑ από την οποία δεν έχω συνέλθει ακόμα εντελώς.

 

Τέλος πάντων, προκειμένου να καταπολεμήσω τις άλγες αποφάσισα να αλλάξω τη διαχείριση του ενυδρείου και προχώρησα στις εξής αλλαγές εδώ και λίγες εβδομάδες: α) διοχέτευση CO2 με μπουκάλα, β) προσθήκη seachem phosphorus (επειδή είχα μονίμως 0 φωσφορικά) έτσι ώστε να τα διατηρώ στο 0,1-0,25, γ) προσθήκη 10ml seachem pottasium σε εβδομαδιαία βάση γιατί είχα συμπτώματα έλλειψης και όντως η προσθήκη του εν λόγω συστατικού βοήθησε αρκετά. Παρόλο αυτά ενώ η green spot algae περιορίστηκε, η GDA παραμένει δυνατή και η BBA παρόλο που υποχώρησε δεν έχει εξαφανιστεί εντελώς. Τέλος, μεταξύ του τζαμιού και του υποστρώματος έχει δημιουργηθεί μια μωβ ή/και μαύρη μεμβράνη. Θα μπορούσατε να μου δώσετε τα πολύτιμα φώτα σας για τα εξής: α) ο τρόπος που "τρέχω" τώρα το ενυδρείο (δηλ. μικρές ποσότητες λιπάσματος, CO2 και φωτισμός μέτριος) είναι σωστός ή βρίσκομαι σε λάθος μονοπάτι, και β) τί προτείνεται για την αντιμετώπση του προβλήματος με την άλγη?Εννοείται πως κάθε κριτική και γνώμη είναι ευπρόσδεκτη και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.  

 

Γενική κατηγορία ενυδρείου
Κοινωνικό

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 101x41x50 (Juwel rio 180)
Συνολικά Λίτρα: 166 λίτρα καθαρά
Sump (λίτρα): Ν/Α

Οργανισμοί
Φυτά: cryptocoryne wendtii x 1, cryptocoryne parva x 2, staurogyne repens x 1
Ψάρια: 2 αγγελόψαρα (ζευγάρι), swordtails  x 3 (μόνο θηλυκά), rummynose tetra x 8, golden ancistrus x 1, l340 (mega clown) x 1, sterbai cory x 4, sidthimunki x 3
Άλλα είδη: Anentome Helena x 8 (αντιμετώπισαν επιτυχώς πρόβλημα με MTS το καλοκαίρι)

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο:N/A
Πέτρες: Ναι (αγορασμένες από γνωστό σοβαρό μαγαζί, δεν επηρεάζουν την χημεία του νερού)
Ξύλα: redmoor ρίζα μεγάλη x 1, mopani μικρό x 1
Άλλα διακοσμητικά : N/A
Υπόστρωμα: Seachem flourite black gravel
Βυθός: N/A

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): Led Juwel Nature (6,500 kelvin) x , Led Juwel Day (Kelvin 9,000)
Διάρκεια φωτισμού: 7h

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση:Juwel bioflow 600l/h & Eheim 2213
Θέρμανση/ Ψύξη:Juwel Aquaheat 200 / Ανεμιστηράκια
Λίπανση: Seachem flourish 2.5ml (εβδομαδιαίως), seachem flourish tabs (ανά τετράμηνο), seachem phosphorus 5ml (εβδομαδιαίως), seachem potasium 10ml (εβδομαδιαίως). Διαφορετική ημέρα μπαίνει το seachem flourish και διαφορετική ημέρα τα άλλα 2 σκευάσματα.
Παροχή CO2: Dennerle 160 primus, 80 bps, turn on: 2 ώρες πριν ανάψουν τα φώτα, turn off: 1 ώρα πριν σβήσουν τα φώτα. Διάχυση με dennerle micro-perler.
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Ν/Α
Διατροφή:Οcean nutritiion flakes & tablets, sera bloodworm, sera tablets.


Παράμετροι
pH:7,2 - 6,8 (tropic marine)
Γενική σκληρότητα (GH): 8 (sera)
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3.5 (sera)
Αμμωνία (ΝΗ3): 0 (sera)
Νιτρώδη (ΝΟ2):0 (sera)
Νιτρικά (ΝΟ3): Όσο καιρό δεν είχα CO2 τα νιτρικά έφταναν max 25, τώρα πλέον είναι σχεδόν μονίμως μηδέν (sera)
Φωσφορικά (PΟ4): 0.1 - 0.25 (εάν δεν προσθέσω seachem phosphrus είναι μηδέν κάτι που ίσχυε και πριν βάλω CO2)
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:Eβδομαδιαίως 27%
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Prime
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: καθαρισμός φίλτων ανά 2-3 μήνες (με διαφορά 1 μήνα το ένα από το άλλο)

Φωτογραφίες: Σύντομα


Βίντεο:Ν/Α

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Κατ'αρχήν να ξεκαθαρίσουμε πως δεν υπάρχει ενυδρείο χωρίς άλγη. Από λίγο έχουμε όλοι. Το θέμα είναι να είναι σε ελεγχόμενα επίπεδα. 

Στο δια ταύτα τώρα, η δική μου η εκτίμηση είναι ότι έχεις φυτά χαμηλών απαιτήσεων και τα διάφορα λιπάσματα βοηθούν περισσότερο σε ανισορροπία, άρα άλγες, παρά για τις ανάγκες τους. Με λίγα λόγια δηλαδή και μόνο flourish να έριχνες θα ήσουν εντάξει όπως και ούτε τα tabs χρειάζονται εφ'όσον έχεις υπόστρωμα. Το co2 άφησε το ανοιχτό συνέχεια, η ηλεκτρομαγνητική δεν χρειάζεται. Καλύτερα να έχεις σταθερή παροχή παρά διακυμάνσεις και για καλύτερη οξυγόνωση το βράδυ που τα φυτά απορροφούν οξυγόνο και βγάζουν co2 είτε μπορείς να έχεις μια αεραντλία σε χρονοδιακόπτη είτε καλή ανατάραξη. 

Για τις άλγες τώρα, για μένα κάνε συσκότιση για μερικές μέρες, βγάλε όση άλγη μπορείς μηχανικά και κάνε μία μεγάλη αλλαγή νερού. Κόψε τα περίσσεια λιπάσματα πέρα του flourish όπου συνέχισε να ρίχνεις εβδομαδιαία και όπως επίσης σιγουρέψου για το co2 γιατί 80bps είναι πάρα πολύ, μήπως εννοείς 80bpm(per minute)? Το drop checker σου τι χρώμα έχει?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα. Όντως τυπογραφικό λάθος, τρέχω με 80 φυσαλίδες το λεπτό. Drop checker δεν έχω, υπολογίζω το pH και με βάση το kh βλέπω πόσο διοξείδιο έχω. Ήθελα να ρωτήσω το εξής. Γιατί να διατηρήσω την παροχή του διοξειδίου εάν κόψω τα λιπάσματα? Μήπως δεν θα έχει πλέον νόημα και θα πρέπει να το καταργήσω κι αυτό? Παραθέτω και μια φωτογραφία του ενυδρείου μου.

IMG_20191030_220046.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι αυτό το σύστημα θα "έτρεχε" καλύτερα με τα εύκολα φυτά που έχει ήδη συν κάποιο ταχείας ανάπτυξης όπως το κερατοφυλλο και α) χωρίς μπουκάλα και λιπάσματα εκτός από λίγο flourish, ή β) με μπουκάλα και λιπάσματα? Στόχος είναι ο περιορισμός των περιπτώσεων ανάπτυξης αλγης.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την φωτογραφία που δημοσιεύεις , μπορώ να σου πω με απόλυτη σιγουριά πως κατά 99,99..% το πρόβλημα σου εστιάζει στην ελάχιστη φυτομάζα που έχει το ενυδρείο.

 

Τα έχεις όλα, δεν έχεις όμως φυτά. Φύτεψε το ενυδρείο όσο το δυνατόν περισσότερο. Θα δώσουν τα φυτά την μάχη κατά της άλγης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, το καταλαβαίνω τι σκεπτικό σου, όμως φοβάμαι ότι έτσι θα μπλεξω με συνεχή κλαδέματα, εντατικά λιπάσματα κλπ. κατάσταση την οποία θέλω αποφύγω, την είχα περάσει τη φάση αρκετά χρόνια παλιότερα και με κούρασε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Ευχαριστώ, το καταλαβαίνω τι σκεπτικό σου, όμως φοβάμαι ότι έτσι θα μπλεξω με συνεχή κλαδέματα, εντατικά λιπάσματα κλπ. κατάσταση την οποία θέλω αποφύγω, την είχα περάσει τη φάση αρκετά χρόνια παλιότερα και με κούρασε.

Πως θα μπλεξεις με τα κλαδεματα, αν δεν εχεις τι να κλαδεψεις. Εχεις

 

On 30/10/2019 at 4:26 ΜΜ, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Φυτά: cryptocoryne wendtii x 1, cryptocoryne parva x 2, staurogyne repens x 1

μονο σταουρογκιν θελει που και που λιγο κουρεμα.

1- οπως ειπε ο @Fred13 - χρειαζεται πιο μεγαλη φυτομαζα.

2-λιπασματα βοηθανε τα φυτα. Δεν χρειαζεται να ριχνουμε πολυ, ομως χωρις λιπασματα μονο αλγες θα εχουμε σε καλη κατασταση :)

3- BBA πολλες φορες κανει παρτι οταν εχουμε βρωμικα φιλτρα.

4- αζωτο με φωσφορο πρεπει να υπαρχουν σε  αναλογια 15-30 : 1

Link to comment
Share on other sites

Κλαδέματα εννοούσα ότι θα έχω εφόσον αρχίσω να φυτεύω φυτά γρηγορης ανάπτυξης. Παιδιά για να μην παρεξηγηθω ειχα για περίπου 7 χρόνια φουλ φυτεμένο ενυδρείο με διοξείδιο και εντατικό πρόγραμμα λίπανσης. Όμως έφτασα στο σημείο να ασχολούμαι συνέχεια με τα φυτά και να μην απολαμβάνω το χόμπι και να πάψω να παρακολουθώ συμπεριφορές. Έτσι αποφάσισα να στήσω ένα νέο σύστημα με έμφαση στα ψάρια και με στόχο να μη χρειάζεται πολύ χρόνο σε καθημερινή βάση. Έτσι τώρα που δεν έχω πολλά φυτά είμαι έξω από τα νερά μου και δεν ξέρω πώς να διαχειριστώ αυτό το σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2019 at 8:32 ΜΜ, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Κλαδέματα εννοούσα ότι θα έχω εφόσον αρχίσω να φυτεύω φυτά γρηγορης ανάπτυξης. Παιδιά για να μην παρεξηγηθω ειχα για περίπου 7 χρόνια φουλ φυτεμένο ενυδρείο με διοξείδιο και εντατικό πρόγραμμα λίπανσης. Όμως έφτασα στο σημείο να ασχολούμαι συνέχεια με τα φυτά και να μην απολαμβάνω το χόμπι και να πάψω να παρακολουθώ συμπεριφορές. Έτσι αποφάσισα να στήσω ένα νέο σύστημα με έμφαση στα ψάρια και με στόχο να μη χρειάζεται πολύ χρόνο σε καθημερινή βάση. Έτσι τώρα που δεν έχω πολλά φυτά είμαι έξω από τα νερά μου και δεν ξέρω πώς να διαχειριστώ αυτό το σύστημα.

Βαλε microsorum, bolbitis, anubias and moss και ξέχνα τα λιπασματα. Για κριπτοκορινα, μια φορα στ 3 μηνες tropica nutrition capsules κατω στην ριζα.

Δες το ενυδρειο του @SOTIRIS,χωρις CO2 μονο με γενικο λιπασμα και καλιο.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την βοήθεια. Όντως πολύ ωραίο το ενυδρείο του @SOTIRIS το οποίο βασίζεται στην ύπαρξη μεγάλης φυτομάζας χαμηλών απαιτήσεων προκειμένου να πετύχει ισορροπία. Το θέμα μου είναι ότι όταν ξεκίνησα αυτό το ενυδρείο πριν περίπου 8 μήνες δεν ήθελα να ασχοληθώ με φυτά ξανά ούτε όμως και με αφρικάνικα (δε μου αρέσει το αισθητικό τους κομμάτι, sorry χωρίς παρεξήγηση) ή με αμαζόνιο, οπότε κατευθύνθηκα σε κάτι πιο απλό με σκοπό να δω που θα με πάει. Αυτή τη στιγμή έχω προσθέσει λίγοη επιπλέον φυτομάζα  σε σχέση με την περιγραφή που σας έχω δώσει (έχω προσθέσει μια κρυπτοκορίνα parva ακόμα, 2 επιπλέον staurogyne repens και κερατόφυλλο) και ξεκίνησα εδώ και λίγες μέρες να παίζω εκτός από το flourish και με άζωτο, φώσφορο και κάλιο σε πολύ μικρές ποσότητες για να δω εάν μπορεί να παίξει έτσι ή θα σκάσει.   

Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την βοήθεια. Όντως πολύ ωραίο το ενυδρείο του @SOTIRIS το οποίο βασίζεται στην ύπαρξη μεγάλης φυτομάζας χαμηλών απαιτήσεων προκειμένου να πετύχει ισορροπία. Το θέμα μου είναι ότι όταν ξεκίνησα αυτό το ενυδρείο πριν περίπου 8 μήνες δεν ήθελα να ασχοληθώ με φυτά ξανά ούτε όμως και με αφρικάνικα (δε μου αρέσει το αισθητικό τους κομμάτι, sorry χωρίς παρεξήγηση) ή με αμαζόνιο, οπότε κατευθύνθηκα σε κάτι πιο απλό με σκοπό να δω που θα με πάει. Αυτή τη στιγμή έχω προσθέσει λίγοη επιπλέον φυτομάζα  σε σχέση με την περιγραφή που σας έχω δώσει (έχω προσθέσει μια κρυπτοκορίνα parva ακόμα, 2 επιπλέον staurogyne repens και κερατόφυλλο) και ξεκίνησα εδώ και λίγες μέρες να παίζω εκτός από το flourish και με άζωτο, φώσφορο και κάλιο σε πολύ μικρές ποσότητες για να δω εάν μπορεί να παίξει έτσι ή θα σκάσει.   

Με μηδενικα νιτρικα ειναι λιγο δυσκολο να μην εχεις αλγες και να κρατας φυτα σε φορμα (αν δεν εχεις aqua soil). Με soil, στο ενυδρειο με crs, εχω μηδεν νιτρικα και αρκετα καλη αναπτυξη στα φυτα (bolbitis, blyxa japonica, M. micranthemoides).

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει να προσθέτω seachem phosphorus και nitrogen προσπαθώντας να κρατάω αναλογία 10-20 νιτρικά 0.25 -0.50 φωσφορικά αν και λόγω περιορισμένου χρόνου δεν το πετυχαίνω 100% προς το παρόν. Το aqua soil δε σου προκάλεσε άλγες όταν το τοποθετησες αρχικά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Το aqua soil δε σου προκάλεσε άλγες όταν το τοποθετησες αρχικά?

Οχι. Δεν ειχα και δεν εχω. Και τα τζαμια καθαριζω μια φορα στ 2-3 μηνες.

Εχω dennerle shrimp king active soil

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο και μεγαλο το ενυδρειο σου αλλα σε εμενα μου φαινεται λιγο αδειο γουστα ειναι αυτα ισως να εβαζες καποιο φυτο παραπανω .οσο για την αλγη εγω καθαριζω τζαμια με τι σφουγγαρακι σαν vitex που εχει την χειρολαβη καθε τουλαχιστον μια φορα καθε 10 ημερες 5 λεπτων δουλεια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...