Jump to content

Τιμές νερού για καινούριο ενυδρείο για κιχλίδες


Recommended Posts

Καλησπέρα,με λένε Άννα και θα ήθελα τα φώτα σας....

 

Ξεκινάω ένα ενυδρείο (juwel rio 240)και σκέφτομαι να βάλω κιχλίδες.Προς το παρόν παλεύω με τις τιμές του νερού.Οι τιμές μου αυτή τη στιγμή είναι:

Ph 8.2

Kh13

Gh16

No2 0ppm

No3 40ppm

Nh4/Nh3 0-0.25ppm

 

Έχω διαβάσει τόσα πολλά που κουρκουτιασα???!!!

 

Μέσα στο ενυδρείο έχω μπεζ άμμο και ασβεστολιθικές πέτρες γιατί διάβασα πως βοηθάνε στο ph.Θελω να βεβαιωθω ότι όλα είναι εντάξει πριν βάλω ψάρια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι έτοιμο. Πρέπει να μηδενίζουν τα ΝΗ3/ΝΗ4. Δεν του δίνεις λίγο χρόνο να είσαι σίγουρος για το μηδέν στα ΝΗ3/ΝΗ4??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,μια σύντομη ερώτηση ...

Ποια είναι η γνώμη σας για παραγγελίες ψαριών από το διαδίκτυο;Δεν είναι λίγο

"γουρούνι στο σακί";;;

Η εμπειρία σας τι λέει;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως. Επειδή έχω φέρει μονομάχους από Ινδονησία δεν είναι κάτι το δύσκολο γενικά και υπάρχει πάντα συννενόηση με τα άτομα που εμπλέκονται στη μεταφορά. Τουλάχιστον στην δική μου περίπτωση υπάρχουν κάποια μαγαζιά ή ιδιώτες δεν ξέρω τι είναι ακριβώς, που λειτουργούν σαν μεσάζοντες (transhippers). Αυτοί μαζεύουν όλες τις παραγγελίες που αφορούν την περιοχή τους πχ για την Ευρώπη υπάρχει ένα τέτοιο μαγαζί στην Γερμανία και ότι αφορά την Ελλάδα πάει εκεί πρώτα και μετά στο στέλνει με courier express παράδοση (1-2 εργάσιμες). Τα μεταφορικά είναι το "αγκάθι" και φυσικά το κόστος του ψαριού. Το καλό ας πούμε είναι ότι οι transhippers μπορούν να σου βάλουν μέχρι έναν αριθμό ψαριών σε μία συσκευασία γι αυτό και θα σου βγεί πιο οικονομικά αν μοιράσεις τα έξοδα ενός δέματος με άλλους. 

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές στο νερό μου είναι τόσο χάλια;;;;

Τι πρέπει να κάνω για να είναι εντάξει;;;

Ακόμα όπως είπα δεν έχω μέσα ψαράκια,

όταν έρθει η ώρα και είναι όλα τακτοποιημένα και έτοιμα(εννοώ το νερό)

θα ήθελα να βάλω αυλονακαρες.

Πείτε μου τι πρέπει να κάνω!

Οι τιμές είναι ίδιες με χθες (δείτε πιο πάνω).

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση 1. Με τι τεστακια μετρας;

2- με ποιο τροπο εστρωσες το ενυδρειο;

3- ποιος σου ειπε , οτι οι τιμες ειναι χαλια; :) καλες ειναι, απλα αν εχεις τεστ αμμωνιας της ΑΡΙ, ειναι λιγο κοντα τα χρωματα 0 με 0,25. Πριν να βαλεις τα ψαρια μεσα, θα κανεις αλλαγη νερου 40-50% για να κατεβαζεις τα νιτρικα.

Για κιχλιδες θα σου πουν πιο συγκεκριμένα (πόσες, πότε και τι) - @johnbaggios, @adlib, @corto maltese

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Anatoli Avgitidou έγραψε:

 

Μετράω με api υγρά τεστ,έχω πάρει συγκεκριμένα το 

Api freshwater master test kit και το

Api GH &KH test kit.

Όντως το χρώμα στο τεστακι της είναι δύσκολο να το διακρίνεις γι'αυτό και έγραψα ότι είναι 0-0.25.

Έχω βάλει μέσα aquatan και bio nitrivec όταν ειχε καθαρίσει το νερό από θολούρα και βρωμιτσες όταν το έστησα. Στο ένα 

φίλτρο εκτός από σφουγγάρια και βαμβάκι έχει μέσα cirax.

Και το άλλο έχει υλικό κυρίως για βιολογικό καθαρισμό και λιγότερο σφουγγάρια.Το ένα είναι του ενυδρείου

( Juwel bioflow M 3.0) και το άλλο είναι το eheim biopower 240.

Τα έχω βάλει το ένα απέναντι στο άλλο για πιο έντονη κίνηση του νερού.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Anatoli Avgitidou έγραψε:

Τα έχω βάλει το ένα απέναντι στο άλλο για πιο έντονη κίνηση του νερού.

Εννοεις διαγώνια μαλλον. 

To aquatan δεσμευει την αμμωνια. Για να παρεις σωστες μετρησεις μην το ριχνεις στο ενυδρειο μερικες μερες πριν να κανεις τεστ, για να βγουν σωστες μετρησεις.

Κανε μια δοκιμη, ριξε στο ενυδρειο τροφη για ψαρια (1/3 με μισο κουτ γλυκου πχ) σημερα το πρωι και αυριο κανε τεστ αμμωνιας. Αν ολα καλα....Εισαι ετοιμος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, οι μετρήσεις αυτές έγιναν μια 

εβδομάδα μετά το aquatan. Θα το κάνω αυτό με την τροφή και θα δούμε....

Αν και θέλω να πιστεύω πως θα είναι εντάξει αφού είχε μεσολαβήσει αυτό το χρονικό διάστημα.????

Επίσης bio nitrivec έβαλα όταν μπήκε το cirax στο φιλτρο δηλαδή 3 μέρες πριν την μέτρηση.... Δηλαδή aquatan έβαλα μια φορά και  bio nitrivec  δύο (μια μαζί με aquatan και μια με το cirax).

Όταν κάνω την αλλαγή όπως είπες πριν μπουν τα ψαράκια,εκεί πρέπει να βάλω μόνο aquatan  ή και τα δύο;

Link to comment
Share on other sites

το bio nitrivec βαζεις συμφωνα με τις οδηγιες, αν γραφει μετα την αλλαγη νερου να βαλεις, τοτε να βαλεις.

και το aquatan κακο δεν κανει, αν η δοσολογια ειναι σωστη. Οταν θα στρωσει καλα καλα το ενυδρειο, δεν θα χρειαστεις ουτε το ενα ουτε το αλλο.....

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε και πάλι....

Έριξα χθες λίγο τροφή στο ενυδρείο και πριν από λίγο έκανα πάλι τεστ αμμωνίας.

Τις προηγούμενες φορές δεν μπορούσα να πω αν είναι 0 ή 0.25???

Τώρα μου φάνηκε το χρώμα κίτρινο άρα είμαι στο 0???

Έχετε παραγγείλει ποτέ ψαράκια από το 

ίντερνετ; Κάποιοι λένε όλα καλά και κάποιοι τα χειρότερα(ψαράκια είτε νεκρά ή με διάφορες ασθένειες, μύκητες κλπ)

Αυτό με φοβίζει και είναι και ο λόγος που διστάζω.Απο την άλλη θα μου είναι μεγάλη ευκολία....

Τι πρέπει να προσέξω αν θα παραγγείλω ιντερνετικά;;;;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) 

εγώ πριν παραγγείλω έστειλα μέιλ στο κατάστημα και ζήτησα φωτογραφίες των ψαριών, έτσι είδα πώς είναι και σε τί συνθήκες τα κρατάνε.. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Anatoli Avgitidou έγραψε:

Έκαναν μεγάλο ταξίδι για να φτάσουν σε σένα;

 

Την πρώτη φορά από Αθήνα- Αργολίδα, κ την δεύτερη από Κρήτη-Αργολίδα.. 

από Αθήνα ήρθε με κτελ την ίδια μέρα, από Κρήτη με κούριερ σε δύο μέρες.. 

Link to comment
Share on other sites

Τι κιχλιδες θα βαλεις? malawi ή tanganyka?...μια χαρα μετρησεις εχεις σε ph kh gh, για τις άλλες ότι σου είπαν πριν.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι κατάσταση ήταν μετά από δύο μέρες μέσα στο σακουλάκι;Ρωτάω γιατί για να έρθουν σε μένα θα κάνουν τριήμερο φαντάζομαι...Εγώ είμαι Βέροια!Τα ψαράκια που θέλω δεν υπάρχουν στα μαγαζιά που λίγο έκανα μια έρευνα,άρα θα πρέπει να τα παραγγείλουν.Μονο ένα μαγαζί Θεσσαλονίκη έχει τέτοια στο site με φοτο 

παρμένες από το ίντερνετ (φαίνεται από το φόντο). Εκεί θα πρέπει να πάω να δω από κοντά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Anatoli Avgitidou έγραψε:

Σκέφτομαι να βάλω αυλονακαρες...

πολυ ωραια χρωματα εχουν αυτες......εχω την εντυπωση οτι το Αβυσσος στη Θεσσαλονικη εχει λιγα ειδη αυλονακαρες απο οτι ειχα δει στο σαϊτ τους

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό το μαγαζί μιλούσα ???

Θα περάσω από εκεί να ρίξω μία ματιά!

Βλέπω ένα άδειο ενυδρείο εδώ και πόσο καιρό, άντε να ζωντανέψει!!!!!???

Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2019 at 8:17 ΜΜ, το μέλος Anatoli Avgitidou έγραψε:

Για αυτό το μαγαζί μιλούσα ???

Θα περάσω από εκεί να ρίξω μία ματιά!

Βλέπω ένα άδειο ενυδρείο εδώ και πόσο καιρό, άντε να ζωντανέψει!!!!!???

Οσες φορες πηρα τα ψαρια απο https://www.abyssos.gr/psaria-glukou-nerou/afrikanikes-kuxlides/

ηταν μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...