Jump to content

Τιμές νερού για καινούριο ενυδρείο για κιχλίδες


Recommended Posts

Χαίρετε και πάλι!

Πήρα τηλ στο μαγαζί και μου είπε ότι δεν έχει  στο κατάστημα της Θεσσαλονίκης και πως όταν αποφασίσω ποια και πόσα θέλω θα τα φέρει από το μαγαζί της Αθήνας.

Επίσης μου είπε πως μπορώ να πάω εκεί να τα δω όταν θα τα έχει και να αποφασίσω μετά.Δεν έχει όμως θηλυκά, μόνο αρσενικα!

Φοβάμαι πως θα γίνεται μάχη μόνο με αγοράκια στο ενυδρείο,κάνω λάθος;;;;Και κάτι ακόμα .... ρώτησα αν θα μπορούμε να διακρίνουμε τα κοριτσάκια από τα αγοράκια (πριν μου πει ότι έχει μόνο αρσενικα) γιατί σε μικρή ηλικία είναι ίδια!Η απάντηση ήταν πως έχουν χρώμα γιατί δεν είναι τόσο μωρά...

Άρα λοιπόν δεν μπορώ να ξέρω και πόσο μεγάλα είναι (ηλικιακά). Απλά δεν θα ήθελα να πάρω κάτι που θα το χάσω σχετικά σύντομα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Anatoli Avgitidou έγραψε:

Χαίρετε και πάλι!

Πήρα τηλ στο μαγαζί και μου είπε ότι δεν έχει  στο κατάστημα της Θεσσαλονίκης και πως όταν αποφασίσω ποια και πόσα θέλω θα τα φέρει από το μαγαζί της Αθήνας.

Επίσης μου είπε πως μπορώ να πάω εκεί να τα δω όταν θα τα έχει και να αποφασίσω μετά.Δεν έχει όμως θηλυκά, μόνο αρσενικα!

Φοβάμαι πως θα γίνεται μάχη μόνο με αγοράκια στο ενυδρείο,κάνω λάθος;;;;Και κάτι ακόμα .... ρώτησα αν θα μπορούμε να διακρίνουμε τα κοριτσάκια από τα αγοράκια (πριν μου πει ότι έχει μόνο αρσενικα) γιατί σε μικρή ηλικία είναι ίδια!Η απάντηση ήταν πως έχουν χρώμα γιατί δεν είναι τόσο μωρά...

Άρα λοιπόν δεν μπορώ να ξέρω και πόσο μεγάλα είναι (ηλικιακά). Απλά δεν θα ήθελα να πάρω κάτι που θα το χάσω σχετικά σύντομα!

 

 

Καλησπέρα να ξέρεις ότι χρώμα έχουν μόνο τα αρσενικά Aulonocara. τι μήκος έχει το ενυδρείο σου  γιατί θέλουν αρκετό μήκος και περισσότερα λίτρα 

Link to comment
Share on other sites

Το μήκος του είναι 1.20μ.

Δεν θέλω να το φορτώσω!!! Είναι πιο σωστή επιλογή σε ζευγάρι ή χαρεμακι;

Δεν θα είναι τα πράγματα πιο ήρεμα από ότι αν μπούνε μόνο αρσενικα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Anatoli Avgitidou έγραψε:

Το μήκος του είναι 1.20μ.

Δεν θέλω να το φορτώσω!!! Είναι πιο σωστή επιλογή σε ζευγάρι ή χαρεμακι;

Δεν θα είναι τα πράγματα πιο ήρεμα από ότι αν μπούνε μόνο αρσενικα;

 

Για να έχεις χρώματα στα λίτρα που έχεις καλύτερα να βάλεις  mbuna  που έχουν και τα κοριτσάκια ωραία χρώματα με 2 χαρέμια  1με3,4 . βάζουν πολλοί αρσενικά Aulonocara μόνο λένε ότι δεν έχουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,το έψαξα λίγο χθες το βράδυ και η ιδέα των  mbuna μπορώ να πω πως μου καλοαρεσε!!!!

Από saulosi,demasino,σκουριασμένη κιχλιδα( lodotropheus sprengerae)και Acei

τι ταιριάζει μαζί;Από ότι διάβασα και στο forum και γενικά, καλά είναι να υπάρχει χαρέμι(1με 3-4 αναλογία).Δεν έχω τα λίτρα για να βάλω ένα χαρέμι από όλα.

Γι'αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας,ποια από αυτά είναι πιο καλά να συνυπάρχουν;

Και φυσικά ενθουσιάστηκα με την ιδέα ότι μπορει να γίνω και γιαγιά!!!!!!????

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Anatoli Avgitidou έγραψε:

Γεια σας,το έψαξα λίγο χθες το βράδυ και η ιδέα των  mbuna μπορώ να πω πως μου καλοαρεσε!!!!

Από saulosi,demasino,σκουριασμένη κιχλιδα( lodotropheus sprengerae)και Acei

τι ταιριάζει μαζί;Από ότι διάβασα και στο forum και γενικά, καλά είναι να υπάρχει χαρέμι(1με 3-4 αναλογία).Δεν έχω τα λίτρα για να βάλω ένα χαρέμι από όλα.

Γι'αυτό θα ήθελα τη γνώμη σας,ποια από αυτά είναι πιο καλά να συνυπάρχουν;

Και φυσικά ενθουσιάστηκα με την ιδέα ότι μπορει να γίνω και γιαγιά!!!!!!????

Από αυτά που σου αρέσουν θα απέρριπτα τα demasoni είναι πολύ επιθετικά τα saulosi,είναι μια πολύ καλή περίπτωση και διαλέγεις ένα από τα άλλα δυο (αν είναι μικρά βάζεις 7 από το καθένα ώστε να σου βγούνε σίγουρα χαρεμάκια)  βάζεις αρκετές πέτρες  για να κρύβονται και σίγουρα θα γίνεις γιαγιά.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα μόλις τις μετρήσεις (έτσι για έλεγχο)και είναι ακριβώς οι ίδιες με αυτές πριν 6 μέρες.Το πρωί ανακάτεψα την άμμο γιατί είχε κάτι σκούρα σημεία(εκεί που εφάπτεται με το τζαμί αλλά όχι στην επιφάνεια, περίπου 1-2 cm βαθιά).

Είπα μήπως το ανακάτεμα μου άλλαζε τις τιμές,αλλά όχι???? ευτυχώς!

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο...

Έχω και ένα μικρότερο ενυδρείο 100lt με γκαπυ.Ανα διαστήματα γίνεται μια επιδρομή από κάτι μικρά μικρά σαλιγκαρακια και γεμίζει ο τόπος.Εκει ξεκινάω την γενοκτονία του σαλιγκαριού!!!!

Καταφέρνω να τα μειώσω αλλά δεν μπορώ να τα ξεφορτωθώ!

Τι μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Anatoli Avgitidou έγραψε:

Τελείωσα μόλις τις μετρήσεις (έτσι για έλεγχο)και είναι ακριβώς οι ίδιες με αυτές πριν 6 μέρες.Το πρωί ανακάτεψα την άμμο γιατί είχε κάτι σκούρα σημεία(εκεί που εφάπτεται με το τζαμί αλλά όχι στην επιφάνεια, περίπου 1-2 cm βαθιά).

Είπα μήπως το ανακάτεμα μου άλλαζε τις τιμές,αλλά όχι???? ευτυχώς!

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο...

Έχω και ένα μικρότερο ενυδρείο 100lt με γκαπυ.Ανα διαστήματα γίνεται μια επιδρομή από κάτι μικρά μικρά σαλιγκαρακια και γεμίζει ο τόπος.Εκει ξεκινάω την γενοκτονία του σαλιγκαριού!!!!

Καταφέρνω να τα μειώσω αλλά δεν μπορώ να τα ξεφορτωθώ!

Τι μπορώ να κάνω;

 

Βάζεις μερικά Clea (Anentome) Helena Snail και θα τα εξαφανίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει παλιότερα 3 τέτοια τα οποία για κάποιο λόγο κρύφτηκαν(δεν έβγαιναν από το καβούκι τους) και μετά από λίγες μέρες βρήκα και τα τρία άδεια!

Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Anatoli Avgitidou έγραψε:

Είχα βάλει παλιότερα 3 τέτοια τα οποία για κάποιο λόγο κρύφτηκαν(δεν έβγαιναν από το καβούκι τους) και μετά από λίγες μέρες βρήκα και τα τρία άδεια!

 

Ίσως ήταν άρρωστα ξαναδοκίμασε όσες φόρες τα έβαλα έκαναν καλή δουλειά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, έκανα την παραγγελία και από βδομάδα θα έχω τα καινούργια μου ψαράκια (ήθελα 10 και είχε μόνο 6).

Τελικά αποφάσισα να βάλω saulosi.

Ελπίζω μόνο οι αναλογίες αρσενικα-θηλυκα

να είναι καλές.

Λόγω του ότι είναι μικρά δεν φαίνεται ακόμα τι είναι.???

Είπα να ξεκινήσω με αυτά και στην συνέχεια βλέπω μήπως προστεθεί και κάτι ακόμα στην παρέα.

Το μόνο που έχω να σχολιάσω μέχρι τώρα 

για την άβυσσο (από εκεί παρήγγειλα)ότι είναι τηλεφωνικά εξυπηρετικοτατοι αλλά  για να καταφέρεις να κάνεις την παραγγελία  από το site είναι λίγο ζόρι!

Εκτός από τροφή (pellets, sticks κλπ)τι μπορώ να δίνω τώρα που θα είναι μικρά;

Ευχαριστώ και χρόνια πολλά στους Νεκταριους!

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Anatoli Avgitidou έγραψε:

Γεια σας, έκανα την παραγγελία και από βδομάδα θα έχω τα καινούργια μου ψαράκια (ήθελα 10 και είχε μόνο 6).

Τελικά αποφάσισα να βάλω saulosi.

Ελπίζω μόνο οι αναλογίες αρσενικα-θηλυκα

να είναι καλές.

Λόγω του ότι είναι μικρά δεν φαίνεται ακόμα τι είναι.???

Είπα να ξεκινήσω με αυτά και στην συνέχεια βλέπω μήπως προστεθεί και κάτι ακόμα στην παρέα.

Το μόνο που έχω να σχολιάσω μέχρι τώρα 

για την άβυσσο (από εκεί παρήγγειλα)ότι είναι τηλεφωνικά εξυπηρετικοτατοι αλλά  για να καταφέρεις να κάνεις την παραγγελία  από το site είναι λίγο ζόρι!

Εκτός από τροφή (pellets, sticks κλπ)τι μπορώ να δίνω τώρα που θα είναι μικρά;

Ευχαριστώ και χρόνια πολλά στους Νεκταριους!

Είναι καλή επιλογή σου εύχομαι να τα χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εκτός Ελλάδας κ δεν έχω πολλά δεδομένα να σου απαντήσω. Απο μσθαυριο θα μπορω να σε βοηθεισω πιο πολυ...Παρακολουθω πάντως το θέμα σου από την αρχή!Καλή επιλογή των σαουλοσι κ αν χρειαστείς μικρά πες μου.Κ συ από Θεσσαλονίκη εισαι;Ποσα cm ειναι τα ψαρακια σου.Οσα έχουν αυγο κηλίδες στο κάτω ουριαιο πτερύγιο,έιμαι αρσενικά.Τα θηλυκά κατά βάση δεν έχουν αυτό κηλίδες.Καλως μας ήρθες στην Αφρική!Κ αυλονακαρα,μόνο αρσενικά θα μπορούσες να βάλεις αλλά χρώμα θα είχε μόνο ο κυρίαρχος,οι υπόλοιποι θα το έχαναν για να μην τους επιτίθεται ο κυρίαρχος.Καλυτερα στα σαουλοσι,θα χεις κ διχρωμια,κ μπλε κ κίτρινο μες το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,τι εννοείς αν χρειαστώ μικρά;Τα ψαράκια θα είναι πάνω κάτω 3-4 εκ.

Ακόμα δεν τα έχω,μου είπαν θα πάρουν τηλ

όταν κάνουν την παραλαβή και θα ετοιμάσουν την παραγγελία μου.Προς το παρών δεν είχα νέα.

Αυτές οι κηλίδες που λες φαίνονται και όσο είναι μωρα;

Δηλαδή είναι όλα κίτρινα αλλά ξεχωρίζεις από μωρά το φύλο από αυτές τις βουλιτσες;

Επίσης μου είπε πως μόνο το κυρίαρχο αρσενικό θα γίνει μπλέ και τα άλλα θα παραμείνουν κίτρινα.Αρα θα υπάρχει μόνο ένα μπλε στο ενυδρείο;

Και κάτι ακόμα, άρχισε να δημιουργείται καφέ άλγη πάνω στις πέτρες και στα τζάμια.Ξεκινησε και η άμμος σε κάποια σημεία που εφάπτεται στο τζάμι να καφετιαζει.Τι να κάνω για να φύγει; Μπορεί αυτό να μου χαλάσει τις τιμές του νερού;

Και μετά από σαράντα ερωτήσεις, όχι δεν είμαι από Θεσσαλονίκη ειμαι από Βέροια.

Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,εγώ είμαι πάλι....

Μόλις τελείωσα μια αλλαγή,περίπου το ένα τρίτο του νερού και για σιγουριά έβαλα  aquatan στο νερό που πρόσθεσα.Καθαρισα τα τζάμια από την άλγη και για να φύγει από την άμμο έπρεπε να την ανακατέψω.Υπαρχει κανένα κόλπο για να φύγει;;;

Πόση ώρα πρέπει να έχω το φως αναμμένο;

Παίζει ρόλο στον χρόνο που ακόμα δεν υπάρχει ζωντανό μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο πολλές ώρες χτυπάει ο ηλιος το ενυδρειο ή ισες περισσοτερες ωρες εχεις τις λαμπες ανοιχτες τοσο πιο πολυ αλγη δημιουργείται. Οι μπούκα είναι φυτοφαγες κ θα τρώνε άλγη πάνω απ τις πέτρες όποτε εκει αστην να αναπτυχθεί.Τις τιμες του νερου η αλγη δεν τις χαλαει,ισα ισα ριχνει τα νιτρικα γιατι τρεφεται με αυτα.εγω καθαριζω μονο το τζαμι.το οτι πιανει αλγη κ στην αμμο σημαίνει ότι έχει πολύ φωτισμό.Με το που θα ρθουν τα ψαρακια κ αρχισουν το σκαψιμο πιστευω να φυγρι απ τον πυθμενα η αλγη.Αν συνεχισει να αναπτυσεται εκει το ξαναβλεπουμεΑυτο που σου πε για τον κυρίαρχο ισχυει,Εκτός κ αν έχεις 2 κυρίαρχους που θα πιάσουν από μια πλευρά του ενυδρείου κ γίνουν κ οι 2 μπλε.Για τις αυγοκηλιδες σωστά κατάλαβες.Για τα ψαράκια θα σου στείλω π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

μίλησα χθές με το κατάστημα και θα έχουν

σήμερα παραλαβή που σημαίνει ότι θα τα έχω Δευτέρα ????.

Ζήτησα επίσης να μου στείλουν μαζί 10 τετρα και 3 κοριντορας που θα μπουν στο ενυδρείο με τα γκαπυ.Καποιες γκαπινες είναι πολύ χοντρουλες και μάλλον σύντομα θα γεννήσουν.Γενικα θα τα πάνε καλα φαντάζομαι???.Πρεπει να προσέξω κάτι τώρα που θα μπουν και τα άλλα; Η τροφη τους δεν θα είναι η ίδια;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,σημερα το βράδυ θα έχω τα καινούργια μου ψαράκια!!!Έκανα μετρήσεις και πάλι και βγήκαν τα ίδια εκτός το 

Kh που από 13 είναι 11 και το

ΝΟ3 που από περίπου 40ppm είναι 10! Κατά τα άλλα ΝΟ2-0, αμμωνία-0,Gh-16 και το

ph όπως πάντα 8.2.

Καλό δεν είναι που μειώθηκε το kh;

Απαντήστε μου για να μην κάνω καμμία βλακεία τώρα που θα μπουν τα ζωντανά!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Anatoli Avgitidou έγραψε:

Καλησπέρα,σημερα το βράδυ θα έχω τα καινούργια μου ψαράκια!!!Έκανα μετρήσεις και πάλι και βγήκαν τα ίδια εκτός το 

Kh που από 13 είναι 11 και το

ΝΟ3 που από περίπου 40ppm είναι 10! Κατά τα άλλα ΝΟ2-0, αμμωνία-0,Gh-16 και το

ph όπως πάντα 8.2.

Καλό δεν είναι που μειώθηκε το kh;

Απαντήστε μου για να μην κάνω καμμία βλακεία τώρα που θα μπουν τα ζωντανά!!!!

 

Καλώς τα δέχτηκες μην τα ταΐζεις σήμερα και από αύριο λίγο φαγητό για να μην σου ανεβάσει αμμωνία 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες,αναμένουμε φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Να μου ζήσουν!

Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνονται πολύ μικρά! Και για το μέγεθός τους είναι πολύ παραγωγικά!!!!!????Η τροφή είτε στικ

είτε μπιρμπιλια στρογγυλα είναι ίσα με το κεφάλι τους και έτσι σκέφτηκα να την θρυμματιζω.Καλα δεν κάνω;;;;

Ήδη άρχισαν να ξεχωρίζουν και μάλλον είναι μισα-μισα θηλυκά αρσενικά.

Μπορώ να δίνω και κάτι άλλο εκτός από την τροφή;Κάτι για περισσότερη ενίσχυση;

Στο άλλο ενυδρείο όλα καλά (είχα 2 απώλειες από το ταξίδι,2 τετρα). Επίσης παρατηρώ ότι οι ανεντομες που έβαλα εξαφανίστηκαν,δεν τις βρίσκω πουθενά.Το ίδιο είχε γίνει και με τις προηγούμενες.Δε μπορώ να καταλάβω γιατί!!!!Τα ψαράκια πάντως όλα είναι μια χαρά και ζωηρά.

Φοτο για κάποιο λόγο δεν στέλνει αλλά θα βρω την άκρη για να τα δείτε!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Anatoli Avgitidou έγραψε:

Να μου ζήσουν!

Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνονται πολύ μικρά! Και για το μέγεθός τους είναι πολύ παραγωγικά!!!!!????Η τροφή είτε στικ

είτε μπιρμπιλια στρογγυλα είναι ίσα με το κεφάλι τους και έτσι σκέφτηκα να την θρυμματιζω.Καλα δεν κάνω;;;;

Ήδη άρχισαν να ξεχωρίζουν και μάλλον είναι μισα-μισα θηλυκά αρσενικά.

Μπορώ να δίνω και κάτι άλλο εκτός από την τροφή;Κάτι για περισσότερη ενίσχυση;

Στο άλλο ενυδρείο όλα καλά (είχα 2 απώλειες από το ταξίδι,2 τετρα). Επίσης παρατηρώ ότι οι ανεντομες που έβαλα εξαφανίστηκαν,δεν τις βρίσκω πουθενά.Το ίδιο είχε γίνει και με τις προηγούμενες.Δε μπορώ να καταλάβω γιατί!!!!Τα ψαράκια πάντως όλα είναι μια χαρά και ζωηρά.

Φοτο για κάποιο λόγο δεν στέλνει αλλά θα βρω την άκρη για να τα δείτε!

Στα μικρά μπορείς να ρίχνεις και φιλαράκι  Tropical MALAWI FLAKES θα το τρώνε πιο εύκολα.και sera Spirulina Tabs 24 tabs/15gr τις κολλάς στο τζάμι και το απολαμβάνουν. Τα σαλιγκάρια μπαίνουν στην άμμο και ψάχνουν για τροφή.

Έγινε επεξεργασία - tkalamat
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gyristroula έγραψε:

Helena;

οκ 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...