Jump to content

Νεκρός η Ζωντανός Βράχος?


Vaggelis Michopoulos

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι σε όλη την παρέα!!

 

Μέσα στην εβδομάδα ετοιμάζομαι να στήσω το πρώτο μου θαλάσσιο ενυδρείο! Έχω πολλά χρόνια εμπειρία στο σπόρ του γλυκού με αγγελόψαρα και bredding αλλά όχι στο θαλάσσινό. Τον τελευταίο χρόνο διαβάζω και βλέπω βίντεο στο youtube για να μάθω όσα περισότερα μπορώ αλλά... αμα δεν πάθεις λένε δεν θα μάθεις. Ύστερα απο πολύ σκέψη αποφάσησα να μην πάω με τον ζωντανό βράχο για τους δύο απλούς λόγους:

1) Φόβο για διάφορους οργανισμούς όπως σκουλίκια και aptasia και άλλα διάφορα τα οποία τα είδα σε βίντεο και ξένησαν.

2) υψηλό κόστος (κοντά στα 17 ευρώ το κιλό)

 

Αυτό που σκεφτόμουνα είναι να πάρω νεκρό βράχο που παλιά ήταν ζωντανός και να τον βάλω σε διάλυμα 1/10 χλωρίνης και RO νερού για 24 ώρες, μετά άλλες 24 ώρες σε RO νερό μαζί αντιχλώριο και στο τέλος τοποθέτηση στο ενυδρείο για στρώσιμο. Διάβασα και για το λεγόμενο μαγείρεμα σε κουβά με θαλασσινο νερό και πλήρη συσκότιση αλλά αυτή η διαδικασία πέρνει απο 1+ μήνες για να πείς ότι είσαι εντάξει.

 

Σαν νέοπας λοιπόν περιμένω να μου πείτε τις εμπειρίες σας και τις απόψεις σας για να μην κάνω λάθη που μπορεί να έχουν γίνει ξανά απο κάποιον συνχομπίστα!

 

 

Ευχαριστώ.

 

Βαγγέλης. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή αρχή σου εύχομαι.

 

Είμαι υπέρ του νεκρού βράχου για τους λόγους που είπες συν τις άλγες.

 

Γιατί να μπεις σε τόσο κόπο για νεκρό βράχο; Διάλεξε τα κομμάτια που θες και βάλε τα και ξεπλυνε τα όσες φορές χρειάζεται για να φύγει η βρωμιά. Σε όλα μου τα ενυδρεία αυτό έκανα όταν χρησιμοποιούσα νεκρό βράχο και δεν είχα κανένα θέμα.

 

Δώσε μας και άλλες πληροφορίες όμως. Πες μας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου και τον εξοπλισμό που έχεις μαζέψει.

Link to comment
Share on other sites

Θα ανοίξω και καινούργιο Topic μόλις το ξεκινήσω και θα καταγράφω τα πάντα γιατί σίγουρα θα χρειαστώ βοήθεια.

 

Το ενυδρείο είναι το Fluval evo 13.5 galon. 52cm*29cm*38cm. 52 λίτρα καιο άλλα 5 λίτρα εσωτερικό sump.

Επίσης έχω παραγγείλει τα παρακάτω και θα τα παραλάβω αύριο:

 

1)Brightwell microbacter7

2)Red sea coral pro Salt

3)Sicce Nano Voyager 1000lt κυκλοφορητή για αρχή αν και μάλλον θα αναβαθμιστεί και θα τον χρησιμοποιώ για να ανακατεύω το αλάτι.

4) Reverse Osmosis 75GBD

5) 5-10 κιλά βράχο για την εσωτερική διακόσμιση

6) αραγωνίτη Prodibio Premium 1-2mm

7) θερμοστάτης eheim 50watt.

Το Fluval evo έχει ήδη μέσα ενεργό άνθρακα, βιολογικό υλικό και κυκλοφορητή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Vaggelis Michopoulos έγραψε:

Καλησπέρα και πάλι σε όλη την παρέα!!

 

Μέσα στην εβδομάδα ετοιμάζομαι να στήσω το πρώτο μου θαλάσσιο ενυδρείο! Έχω πολλά χρόνια εμπειρία στο σπόρ του γλυκού με αγγελόψαρα και bredding αλλά όχι στο θαλάσσινό. Τον τελευταίο χρόνο διαβάζω και βλέπω βίντεο στο youtube για να μάθω όσα περισότερα μπορώ αλλά... αμα δεν πάθεις λένε δεν θα μάθεις. Ύστερα απο πολύ σκέψη αποφάσησα να μην πάω με τον ζωντανό βράχο για τους δύο απλούς λόγους:

1) Φόβο για διάφορους οργανισμούς όπως σκουλίκια και aptasia και άλλα διάφορα τα οποία τα είδα σε βίντεο και ξένησαν.

2) υψηλό κόστος (κοντά στα 17 ευρώ το κιλό)

 

Αυτό που σκεφτόμουνα είναι να πάρω νεκρό βράχο που παλιά ήταν ζωντανός και να τον βάλω σε διάλυμα 1/10 χλωρίνης και RO νερού για 24 ώρες, μετά άλλες 24 ώρες σε RO νερό μαζί αντιχλώριο και στο τέλος τοποθέτηση στο ενυδρείο για στρώσιμο. Διάβασα και για το λεγόμενο μαγείρεμα σε κουβά με θαλασσινο νερό και πλήρη συσκότιση αλλά αυτή η διαδικασία πέρνει απο 1+ μήνες για να πείς ότι είσαι εντάξει.

 

Σαν νέοπας λοιπόν περιμένω να μου πείτε τις εμπειρίες σας και τις απόψεις σας για να μην κάνω λάθη που μπορεί να έχουν γίνει ξανά απο κάποιον συνχομπίστα!

 

 

Ευχαριστώ.

 

Βαγγέλης. 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος gifil έγραψε:

Καλησπέρα και καλή αρχή σου εύχομαι.

 

Είμαι υπέρ του νεκρού βράχου για τους λόγους που είπες συν τις άλγες.

 

Γιατί να μπεις σε τόσο κόπο για νεκρό βράχο; Διάλεξε τα κομμάτια που θες και βάλε τα και ξεπλυνε τα όσες φορές χρειάζεται για να φύγει η βρωμιά. Σε όλα μου τα ενυδρεία αυτό έκανα όταν χρησιμοποιούσα νεκρό βράχο και δεν είχα κανένα θέμα.

 

Δώσε μας και άλλες πληροφορίες όμως. Πες μας τις διαστάσεις του ενυδρείου σου και τον εξοπλισμό που έχεις μαζέψει.

Καλή αρχή και από μένα Βαγγέλη. Ο λόγος για να μπει σε αυτή τη διασικασία είναι διότι ο νεκρός βράχος έχει απορροφήσει οτιδήποτε "βλαβερό" από τους (μικρο)οργανισμούς που έχουν πεθάνει κατά τη νέκρωση του. Συνηθίζεται λοιπόν να γίνεται μια προεργασία , πριν αυτός ο βράχος μπει τελικά στο ενυδρείο. @gifil, δεν διαφωνώ μαζι σου ότι θα μπορούσες να ξεκινήσεις και απευθείας, χωρίς καμία προετοιμασία, όμως αυτό έχει ένα βαθμό ρίσκου στο τι θα βγάλει ο βράχος μετέπειτα. Εγώ προσωπικά είμαι οπαδός του ζωντανού, γνωρίζοντας βεβαίως και τους κινδύνους. Θεωρώ όμως ότι τα παράσιτα που μπορεί να σου βγάλει, με ελαχιστες εξαιρέσεις, μπορείς να τα αντιμετωπίσεις. Τώρα όσο αφορά ποια προετοιμασία νεκρού βράχου θα προτιμούσα , μάλλον το cooking (συσκοτιση, αλλαγές κτλ.). Σίγουρα πιο αργός αλλά πιο "φυσικός" τρόπος για να αποβάλλει ο βράχος ότι έχει πάνω του και ταυτόχρονα να δημιουργηθούν οι πρώτες αποικίες βακτηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη Καλώς όρισες!

 

Είμαι φαν του ζωντανού βράχου με ότι συνέπειες μπορεί να υπάρχουν.  Ο βακτηριακος πληθυσμός δεν μπορεί να αντικατασταθεί με σκευάσματα. 

 

Όσο για τον νεκρό βράχο θα σου το παρουσίαζα σαν ένα σφουγγάρι που αν βρισκόταν σε ένα χώρο/ ενυδρείο με υψηλά νιτρικά ή/ και φωσφορικα θα τα έχει απορρόφησει,  ότι οργανισμός υπήρχε θα έχει πεθάνει και όλα αυτά θα βγουν στο σύστημα σου!

Ο λόγος που σου πρότεινε ο @dimtsok είναι μια μέθοδος που ναι μεν κρατάει αρκετό χρόνο άλλα με τις αλλαγές,  το σκιμμαρισμα και ίσως αντιφοσφωρο θα έφευγαν αρκετά από τα ρυπογόνα στοιχεία.  Προσθέτοντας και βακτήρια διαφορετικά θα ξεκίναγες με μια σωστή βάση. 

Πάντα με πλήρη συσκότιση προς αποφυγή των αλγεων .

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο. 

Όπως βλέπεις όλοι έχουν διάθεση να μοιραστούν τις εμπειρίες και τις γνώσεις τους .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για εμένα η καλύτερη επιλογή είναι ο LIFEROCK της Caribsea όπου και έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πεντακάθαρος λες και βάζεις νεκρό αλλά και δεν είναι εντελώς νεκρός με την έννοια ότι πρέπει να περιμένεις μήνες για να πάρει μπρος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Mentoras έγραψε:

Προσωπικά για εμένα η καλύτερη επιλογή είναι ο LIFEROCK της Caribsea όπου και έχει το πλεονέκτημα ότι είναι πεντακάθαρος λες και βάζεις νεκρό αλλά και δεν είναι εντελώς νεκρός με την έννοια ότι πρέπει να περιμένεις μήνες για να πάρει μπρος.

 

Το πρόβλημα είναι πως δεν το βρίσκεις σε Ελληνικά καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Vaggelis Michopoulos έγραψε:

 

Το πρόβλημα είναι πως δεν το βρίσκεις σε Ελληνικά καταστήματα.


Δυστυχώς μόνο από Ευρώπη αλλά το βρίσκεις σε αρκετά καταστήματα γενικά. Βέβαια θα κοστίσει λίγο παραπάνω λόγω και των μεταφορικών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομορφη παρεα.......

Εχω ενα NANO REEF 40Χ40Χ40 με sump στην πλάτη....... 

 

Ξεκινησα με νεκρο βραχο και τα αποτελεσματα σε εμενα ηταν καταστροφικά.......  Απο αλγες και Dinomastigota (https://el.wikipedia.org/wiki/Δινοφύκη)

με αποτελεσμα την διαλυση του ενυδρείου μου.... και ΦΤΟΥ παλι απο την αρχη....... 

 

Εμένα η γνώμη μου ειναι να πας σε ενα μαγαζι ενυδρειακο με θαλασσινα ... (οπως εκανα εγω) να βρεις βράχο ζωντανό  με πολύ κοράλλινη επάνω και να είναι σχετικά καθαρός....

και με ενα ζωντανό αραγωνιτη θα εισαι οκ....... τωρα οσο για τα ανεπιθύμητα που λες.... πίστεψέ με  μπροστά σε αυτό που τράβηξα εγω ειναι ενα τιποτα....

τα οποια ολλα μπορούν να κατά πολεμηθούν ακόμα και με φυσικούς τρόπους ....π.χ. REACTROR CHAETO <----- ότι καλύτερο για ένα θαλασσινό ενυδρείο........

ελπίζω να βοήθησα και πάλι καλή αρχή απο εμένα ..............     

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Τελικά κατέληξα σε τεχνητό βράχο της Real Reef Rock. Ξεκίνησα και νέο Topic με θέμα fluval evo 13.5. Οι άλγες συνήθως δεν προκαλούντε απο μεγάλη διάρκεια φωτισμού? 

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις πολύ γλιτώνεις. Ξεκίνα με τραγικά αργή αύξηση φωτισμού. Εγώ ανέβαζα πολύ αργά και πήγε καλά. Η κυκλοφορία παίζει πολύ ρόλο. Όσο δεν έχεις κοράλλια μέσα κράτα την λίγο δυνατότερη από όσο πίστευες. Μετά ότι ζητήσουν τα κοράλλια. Υπομονή και αν θες τα κομμάτια του βράχου μην τα δέσεις για καμιά βδομάδα να δεις αν θα φυτρώσει τίποτα σε κανένα επάνω. 

Link to comment
Share on other sites

παιδικές ασθένειες θα περάσεις αργά ή γρήγορα... δεν υπάρχει κάποιος που δεν το έζησε οπότε υπομονή.... 

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχη φιλε..... το θέμα είναι να κάνεις ΥΠΟΜΟΝΉ.....!!!!!

ΥΠΟΜΟΝΗ = reef :D

Έγινε επεξεργασία - teo8731
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...