Jump to content

60 λίτρα με γαρίδες και σαλιγκάρια.


Recommended Posts

Γεια σας, έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρα με 3 γαρίδες στο οποίο έχω επίσης 4 Zebra Nerite,  4-5 Ramshorn και κάμποσα Melanoides turbeculata. Το ενυδρείο είναι έτσι περίπου  3 μήνες.

Επίσης έχω java moss σε αρκετά σημεία.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση με δύο σκέλη:

1.   Τι ψάρι/α μπορώ να βάλω που να μην πειράζει τις γαρίδες, τα σαλιγκάρια και τα φυτά.
2.  
Υπάρχει φυτό ή ψάρι ή οτιδήποτε άλλο που από μόνο του να ελέγχει το επίπεδο των ρίπων και στην ουσία με βιολογικό τρόπο να καθαρίζει το νερό ενώ ταυτόχρονα οξυγονώνεται μέσω φυτών κι έτσι να μην χρειάζεται συχνές αλλαγές νερού; (αυτό το ρωτάω όχι επειδή βαριέμαι να αλλάζω νερό αλλά κυρίως από βιολογικής άποψης)

Link to comment
Share on other sites

Γαριδες ειναι Αμανο ή νεοκαριδινα; Εχει διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνωρίζω πήγα στο pet shop και μου έβαλε κάποιος γαρίδες που διάλεξα. Είναι διαφανες..

Έγινε επεξεργασία - Antonis Papadopoulos
Link to comment
Share on other sites

Λογικά σου έδωσε αμάνο (caridina). Αν είναι αυτές, είναι μεγαλύτερες από τις neocaridina (red cherry, red crystal κτλ).

1) Με σαλιγκάρια πάνε όλα εκτός των παφερ. Με γαρίδες δεν πάει μονομάχος αλλά μπορείς να βάλεις ψάρια της οικογένειας των danio,rasbora, boraras καθώς και αρκετά είδη τέτρα. Σε γενικές γραμμές το θέμα των γαρίδων είναι υπο συζήτηση  γιατί ο κάθε ένας λέει ανάλογα με τις εμπειρίες που έχει. Εγώ πχ είχα γαρίδα με rasbora και όλα κομπλέ, έβαλα μετά θυληκές μονομάχους και δεν έμεινε ούτε μία αλλά ταυτόχρονα έχω αρσενικό μονομάχο με μία αμάνο χωρίς πρόβλημα. Αν το ενυδρείο σου έχει πολλές κρυψώνες τότε βοηθάς πολύ την κατάσταση με τις απώλειες όπως και αν σε ενδιαφέρει η αναπαραγωγή τότε το καλύτερο θα ήταν να μην έχεις καθόλου ψάρια. 

2) Φίλτρα θεωρούνται και τα φυτά. Όλα τραβάνε θρεπτικά συστατικά από το νερό άλλα σε λιγότερες ποσότητες άλλα σε περισσότερες και έτσι ανταγωνίζονται όλα μαζί τις άλγες αλλά φυσικά και το ένα το άλλο. Πχ ας πούμε γαρίδες και σαλιγκάρια δεν έχουν μεγάλη βιομάζα δηλαδή δεν παράγουν ρύπους άρα αμμωνία και έτσι τα νιτρικά που χρειάζονται τα φυτά θα πρέπει να είναι και αυτά χαμηλά. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό μιας και μπορείς να βάλεις χαμηλών απαιτήσεων φυτά που μια χαρά δουλειά θα σου κάνουν. Μαγικό ραβδί όμως δεν υπάρχει ότι και να βάλεις. Οι αλλαγές θα πρέπει να γίνονται αν όχι κάθε εβδομάδα κάθε δύο το αργότερο, άποψη δική μου πάντα.

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειμαι της αλλαγης νερου. Σε πικνοφυτεμενα ενυδρεια ριχνουμε και νιτρικα και φωσφορικα και αλλα μερα παρα μερα για να μην μηδενισουν.Αυτο δεν σημαινει οτι δεν κανουμε αλλαγη νερου.

Απο ψαρια- πχ νεον τετρα ειναι καλη επιλογη για εναν αρχαριο ή βαλε ζωοτοκα ψαρια....ή αυτα που λεει @Panagiotis Dms-Xgs

Link to comment
Share on other sites

Amano ειναι. Θηλυκες εχω και στα 7 εκ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να σε προλάβω @Antonis Papadopoulos οι αμάνο δεν αναπαράγονται στο γλυκό νερό οπότε και να δεις γαρίδα με αυγά δεν θα βγουν μικρά. Γιατί όμως δεν το κάνεις εξολοκλήρου γαριδάδικο? Λίγο προσοχή στα είδη μόνο γιατί υπάρχουν περιπτώσεις υβριδισμού. Θα είναι παράδεισος για αυτές και μη σου πω σε παίρνει στα λίτρα και για ακόμα μεγαλύτερες όπως αυτές! Αν έκανα γαριδάδικο θα είχα σίγουρα 1-2. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Panagiotis Dms-Xgs
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει κατά καιρούς διάφορα είδη από Γαρίδες με σκοπό Την αύξηση της δηλαδή το να γεννήσουν όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε. Έμεινα με αυτές τις τρεις που είναι ίδιας ράτσας Όποτε απομακρύνθηκα από την ιδέα για γαριδαδικο.

 

Αν αυτες που προτείνεις μπορεί να αναπαραχθεί σχετικά εύκολα χωρίς να έχω πρόβλημα και σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ήταν μια καλή ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σου πω αν αναπαράγονται εύκολα όπως άλλες γαρίδες. Εγώ στις πρότεινα για κάτι πιο ιδιαίτερο για γαριδάδικο. 

 Να φανταστώ ότι έχεις δοκιμάσει και red cherry? Και δεν κατάφερες ούτε με αυτές?

Link to comment
Share on other sites

Γαριδες Αμανο δεν αναπαραγονται στο γλυκο νερο, μην περιμενεις.

Παρε  7-8 red cherry, τροφη για γαριδες (Τetra, Tropical) τακτικες αλλαγες νερου να κανεις.... και θα εχεις σε 1 μηνα τα πρωτα μικρα. Δοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα έφταιξε που δεν μπόρεσαν να αναπαραχθούν red cherry. Ακόμα και εγώ που είχα 3 είχα βρεί κάποια μικρά να περιφέρονται. Τέλος πάντων. Από την στιγμή που δεν έχεις ψάρια αλλαγή νερού υπολόγισε με το μάτι το 1/3 του νερού. Λίγο πάνω, λίγο κάτω δεν έχει σημασία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πάρει πέντε red cherry Και είχα μέσα και αυτές τις διαφανείς Που σας έδειξα με τη φωτογραφία. Εντωμεταξύ η τροφή που έχω είναι η tetra mix water.  

Οπότε θα πάρω καμιά δεκαριά red cherry, την αλλη τροφή μου είπατε πιο πριν, αλλαγη νερου και ΟΚ. Ελπίζω οι άλλες γαρίδες να μη φανεί αυγά από τις καινούργιες...

Link to comment
Share on other sites

Η red cherry ήρθανε και έχουνε μπει ήδη μέσα στο ενυδρείο παραθέτω φωτογραφία..

 

Τροφή πήρα μία shrimps natural, Είναι λέει αποκλειστικά τροφή για γαρίδες και βοηθάει στην ενίσχυση στην αντίσταση ασθενειών, Υποστηρίζει τον χρωματισμό και την γονιμότητα.. Επομένως λογικά κάνει για τη δουλειά που θέλω είναι της Sera. 

 

Επίσης σε έκπτωση με δυόμιση ευρώ είχε ένα φυτό που το λένε egeria densa.. Αυτά ...

IMG_20191106_223708.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

:)Αντε με το καλό να δεις μωρά!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αν και από τη δεύτερη μέρα είδα ήδη δύο ψόφειες red cherry. Στο μεταξύ δεν ξέρω για ποιο λόγο γίνεται αυτό μιας και έχω άλλες τρεις γαρίδες που παίζουνε εκεί αρκετές βδομάδες ως κ  μήνες θα ελεγα

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Antonis Papadopoulos έγραψε:

Μακάρι αν και από τη δεύτερη μέρα είδα ήδη δύο ψόφειες red cherry. Στο μεταξύ δεν ξέρω για ποιο λόγο γίνεται αυτό μιας και έχω άλλες τρεις γαρίδες που παίζουνε εκεί αρκετές βδομάδες ως κ  μήνες θα ελεγα

 

Κανε τεστ νερου, οχι με τα "χαρτακια". Κανε για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα. Αν δεν εχεις υγρα τεστ, βρες ενα μεγαλο πετσοπ - μπορει να εχουν και να σου κανουν τα τεστ. Πες τους να σου δειξουν και τα αποτελεσματα, οχι απλα - μπλα μπλα , δεν εχεις τιποτα, ολα καλα....

Για να ψοφανε red cherry, πρεπει να υπαρχει προβλημα με το νερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάτι παραπάνω από ένα δεκάλεπτο
Αυτό μάλλον φταίει. Σε γαρίδες κάνουμε καμιά ωρα+ με την μέθοδο της σταγόνας. Κανε κανένα τεστ καλού κακού...

Sent from my ONEPLUS A5010 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...