Jump to content

Ερωτήσεις για χρυσοψαρα


Animali

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

 

Πρόσφατα απέκτησα 3 κοινά χρυσόψαρα ώς δωρο , προερχόμενα απο παιχνίδι υπαιθριου παιχνιδοτοπου .

 

Πηρα τα ψάρια σπίτι Γιατί τα λυπήθηκα στα σακουλάκια με την ελπίδα να τους βρώ μια καλύτερη τύχη.

 

Γνωρίζω οτι χρειάζονται πολλά πράγματα,χρόνο,χρήμα.Ειχα παλαιότερα φυτεμένο ενυδρείο με διάφορα κοινά ειδη κρύου, το οποίο χάρισα μαζι με ολο τον εξοπλισμό . Πανε 7-8 έτη απο τότε στα οποια δεν ειχα καμια επαφή με ψάρια . 

 

Δεν μπορώ να κρατήσω αυτα τα χρυσόψαρα για πάντα  , διότι δε μπορω να στηρίξω οικονομικά το περιβάλλον που χρειάζονται , ψαχνω για εκείνα μια λίμνη ιδιώτη που θα ήθελε να τα δεχθει ,ή καποια τεχνιτη ή φυσική λίμνη γύρω απο την Αθήνα να τα αφησω εκει εαν μπορούν να ζήσουν. 

 

Τωρα τα εχω προσωρινά σε ενα πλαστικό δοχειο αποθήκευσης  ,γυρω στα 70lt κ αλλαζω τακτικά μερη του νερου ,χρησιμοποιώ το υγρο για το χλωριο κ τα λοιπα. Σκέφτομαι εαν δε βρω λύση σύντομα να παω σε διπλασιο δοχείο με ενα οικονομικό εσωτερικό φίλτρο . Με ανησυχεί το αν θα καταφέρουν να επιβιώσουν μέχρι να τους βρω ενα καλο μερος να μείνουν, για αυτό θελω να εχουν όσο παραπάνω χωρο γίνεται μιας και κανονικά χρειάζονται 50 λιτρα το καθένα. 

 

Θα ηθελα λοιπον,καταλήγοντας, να σας ρωτήσω, εαν υπάρχει κάποιο μερος που επιτρέπεται να αφησω τα ψαρακια αυτα για να ζήσουν ελεύθερα, ή εαν μπορω να απευθύνθω σε αλλη κατηγορία ώστε να χαρίσω τα ψαράκια σε κάποιον απο εσάς με λίμνη.

Ειναι περίπου 5cm το κάθε ένα  , 2 πορτοκαλι κ 1 πορτοκαλι-ασπρο .  

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα.

 

Μπορείς να βάλεις μια αγγελία στο φόρουμ με φωτογραφίες των ψαριών αν ενδιαφερθεί κάποιος. Μην τα αφήσεις στην φύση για κανένα λόγο!!

Εγώ θέλω να σε ρωτήσω όμως από την στιγμή που είχες ενυδρείο παλιότερα και εφ'όσον ξέρεις ότι χρειάζονται χώρο και δεν μπορείς να τα κρατήσεις για τον οποιοδήποτε λόγο τότε γιατί τα πήρες?

Να πω ότι ήσουν εντελώς αρχάρια να το καταλάβω. Όλοι έχουμε περάσει από αυτή τη φάση, αλλά είναι σαν να είχες παλιότερα σκύλο που ξέρεις ότι χρειάζεται χώρο για τρέξιμο κτλ και να πάρεις το ίδιο και να το έχεις σε γκαρσονιέρα. Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις απλά νομίζω ότι η κίνησή σου ήταν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλή σου μέρα.

 

Μπορείς να βάλεις μια αγγελία στο φόρουμ με φωτογραφίες των ψαριών αν ενδιαφερθεί κάποιος. Μην τα αφήσεις στην φύση για κανένα λόγο!!

Εγώ θέλω να σε ρωτήσω όμως από την στιγμή που είχες ενυδρείο παλιότερα και εφ'όσον ξέρεις ότι χρειάζονται χώρο και δεν μπορείς να τα κρατήσεις για τον οποιοδήποτε λόγο τότε γιατί τα πήρες?

Να πω ότι ήσουν εντελώς αρχάρια να το καταλάβω. Όλοι έχουμε περάσει από αυτή τη φάση, αλλά είναι σαν να είχες παλιότερα σκύλο που ξέρεις ότι χρειάζεται χώρο για τρέξιμο κτλ και να πάρεις το ίδιο και να το έχεις σε γκαρσονιέρα. Δεν θέλω να με παρεξηγήσεις απλά νομίζω ότι η κίνησή σου ήταν λάθος.

Καταλαβαίνω.Τα πηρα εγώ επειδή αν δε το εκανα εκεινη τη στιγμή θα τα έπαιρνε αλλο ατομο για γυαλα , με λίγα λογια .Εχεις απολυτο δίκαιο σε αυτο που λες και δε παρεξηγώ. Ηταν λυση της στιγμής, μια σπασμωδική κίνηση το να τα πάρω εγώ ! Θα βγαλω φωτογραφίες για αγγελία, σε Ευχαριστώ πολυ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Βγαλε αγγελια!

Μπορείτε να μου πείτε που να κανω την ανάρτηση της αγγελιας ; υπαρχει συγκεκριμένο μερος στο φόρουμ; ειμαι νεα στο φόρουμ κ δε γνωριζω ! Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

πας εδώ

https://www.aquazone.gr/forums/offers/

 

πατάς ''προσθήκη  αγγελίας'' και ακολουθείς τα βήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...