Jump to content

Τώρα αυτό τι είναι? Ich ή κάτι άλλο?


Recommended Posts

imageproxy.php?img=&key=a2a33d28adf845ddΠΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Λευκά σημάδια Σε όλο το σώμα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 45

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): eheim pickup 60, με siporax mini

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2 μήνες από το στρώσιμο.

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 9 cherry barbs

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Τάισμα πρωι-βραδυ, αλλαγές κάθε εβδομάδα σχεδόν 8 λίτρα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.5

- KH:

- GH:21

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):-

- Θερμοκρασία:29

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:Ναι

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: cherry barbs

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει: Λευκές στίγματα ,Εμφανώς μειωμένη κινητικότητα και αποφυγή του ρεύματος.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1.IMG_20191101_205135.thumb.jpg.5c9b2faace8b43592a70b39efa6f2502.jpg713259233_2019-11-0121_28_04.thumb.jpg.1c8c4d6025c5fd34ea987eb4b51577dd.jpg

2.

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

______________________________________________________________

Έγινε επεξεργασία - Thanasis Nikolaou
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι ich. Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω με την θεραπεία αλλά δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά. Το μόνο που ξέρω κ αυτό από διάβασμα είναι ότι το κλειδί για να το καταπολεμήσεις είναι η ταχύτητα και ότι παίζει ρόλο η θερμοκρασία. Για φάρμακο ξέρω πάντως ότι είναι καλό το protozin. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Να μην δοκιμάσω αύξηση της θερμοκρασίας όπως διάβασα?

Επίσης από τι μπορεί να προήλθε αυτό?

Έγινε επεξεργασία - Thanasis Nikolaou
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω και εγώ μαζί σου βρήκα ότι αν ανεβάσεις την θερμοκρασία άνω των 26 (εσύ σημειώνεις 29) τότε επιταχύνεται η διάρκεια ζωής του παράσιτου άρα είσαι ήδη οκ. Ένα καλό βίντεο που βρήκα και εξηγεί και λόγους εμφάνισης:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά διάβασα και εγώ και μιας και είμαι σε νησί χωρίς κατάστημα, το φάρμακο που πρότεινε η natateo θα το έχω το λιγότερο την Τετάρτη,έβαλα ήδη το θερμοστάτη στους 29 και σιγά σιγά θα το πάω 30-31.Μεχρι να έρθει το φάρμακο και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Επειδή διαβάζω και εγώ μαζί σου βρήκα ότι αν ανεβάσεις την θερμοκρασία άνω των 26 (εσύ σημειώνεις 29) τότε επιταχύνεται η διάρκεια ζωής του παράσιτου άρα είσαι ήδη οκ. Ένα καλό βίντεο που βρήκα και εξηγεί και λόγους εμφάνισης:

 

 

 δεν μπορει καν να προφερει το - ichthyophthirius multifiliis! Για τους τροπους μολυνσεις λεει μαλακ@@ς....... Τα υπολοιπα ...σχετικα.... καλα...

Τρόποι μόλυνσης των ψαριών με ich-

1- μονο απο αλλα μολυσμενα ψαρια! Καποια ψαρια, που αγοραζουμε μπορουν να φαινονται καλα, αλλα μπορει να ειναι φορεις του παρασιτου - δηλ. τα παρασιτα εχουν εισβαλει στο δερμα αλλά δεν αναπτυσσονται προσωρινα, μετα το στρες (μεταφορα πχ) - ξυπνουν και την αλλη μερα εμφανιζονται τα συμπτωματα....

2- με νερο, φυτα,αντικειμενα στα οποια πρεπει να υπαρχουν ζωντανες κυστες παρασιτωνΤο ich δεν εμφανιζεται απο το πουθενα, οταν απλα εχουμε κακες συνθηκες διαβιωσης ψαριων στο ενυδρειο.

Για θερμοκρασια.

Απο την μια ναι, επιταχύνει των κυκλο του παρασιτου. Οταν εχουμε φαρμακο στο νερο ειναι καλα να εχουμε λιγο αυξημενη θερμοκρασια - 26-27 βαθμους.

Απο την αλλη, αν εχουν προσβληθει τα βραγχια των ψαρών- δεν μπορουν να "παρουν ανασα", με t= 29-31 βαθμους εχουμε και μειωση οξυγονου στο νερο, δηλ. κυριολεκτικα πνιγουμε τα ψαρια μας. Καποιες "ρατσες" του ich αντεχουν και 29 και 30 βαθμους Κελσιου.....

Πρεπει να ειμαστε πολυ  προσεκτικοι ....

 

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Thanasis Nikolaou έγραψε:

Άρα την πάτησα από τη εισαγωγή της δεύτερης δόσης barbs από άλλο κατάστημα.Κριμα.

μαλλον ναι. δεν αγοραζουμε ψαρια απο διάφορετικα καταστιματα(λιγα απο δω λιγα απο΄κι), αυξανονται πιθανοτιτες για να αποκτησουμε πολλα και διάφορα.....

Αν πρεπει να το κανουμε, τοτε καραντινα ειναι απαραιτητη. Και οχι μονο στα καινουργια ψαρια, αλλα και στα φυτα ή ... κανουμε απολυμανση  στα φυτα, αν ηταν μεσα στο ενυδρειο με ψαρια)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα ψαράκια μου δεν άντεξαν,ένα απέμεινε και ακόμη περιμένω να έρθει το φάρμακο,οπότε μάλλον και αυτό δεν θα προλάβει.Δεν το περίμενα πραγματικα,τόσο σύντομα.

Τόσο διάβασμα και προετοιμασία από το καλοκαίρι και τώρα έχω άδειο ενυδρείο.

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Απο που παρηγγειλες; Κανονικα μεσα σε μια μερα ολα ερχονται.

Απο Θεσσαλονικη απο  https://www.abyssos.gr/

με το ΚΤΕΛ , σε μενα ολα φτανουν σε 3 ωρες (και το Σαββατο).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,από aquarium shop,το πήρα αλλά μένω Σκυρο, εκεί είναι το πρόβλημα.Σημερα κήδεψα και το τελευταίο ψαράκι οπότε το φάρμακο και να έρθει δεν έχει νόημα .

Την θεραπεία να την κάνω όταν έρθει ή να το αφήσω να κάνει κύκλο το παράσιτο και να κάνω μια μεγάλη αλλαγη?Λογικά χωρίς ξενιστή μέσα θα πεθάνουν ή μπορεί να έχει μολυνθεί το φίλτρο ή κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...