Jump to content

Ξεκίνημα 60L για μονομάχο


gogosk

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. 

Λέω να στήσω ένα 60λιτρο που έχω στην άκρη (διαστάσεις 60x30x30) με εύκολα φυτά, καθότι στο συγκεκριμένο πεδίο είμαι ολίγον τι άσχετος και κάτοικο έναν μονομάχο.

Από φωτισμό έχω αυτή τι στιγμή μια λάμπα novolux led 8w, η αποθήκη όμως φιλοξενεί και δύο φωτιστικά solarmax (1 με 2 λάμπες Τ5 και 1 με 4 Τ5) τα οποία σίγουρα θέλουν αλλαγή οι λάμπες τους.

Φίλτρο εσωτερικό το bioflow της juwel για τα 60 λιτρα.

Εδώ να πω πως έχω καβατζα ένα eheim 2217 και ένα fluval 305 αλλά λόγω έλλειψης χώρου δεν μπορώ να τα χρησιμοποιήσω.

Για ξεκίνημα θέλω τα φώτα σας:

Υπόστρωμα: Τείνω προς tropica ή seachem. Δεν ξέρω ποιο όμως. Ποιες είναι οι ιδιαιτερότητές τους (εννοώ εύκολο φύτεμα, δεν έχουν θέμα με το σιφωναρισμα κ.λπ). Το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν θέλω να είναι μαύρο.

Φωτισμος: Είμαι εντάξει με την novoloux η θα πρέπει να χρησιμοποιήσω τις Τ5; Αν πάω στις Τ5 τι λάμπες να βάλω; ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μιλάμε πάντα για εύκολα φυτά και δεν υπάρχει διαθέσιμο co2.

Φιλτρανση: Με καλύπτει το bioflow ή να κάνω καμιά πατέντα και να βάλω ένα από τα μεγάλα που τα τρώει η αποθήκη (βλέπε παραπάνω eheim-fluval);

Αυτά για την ώρα, ότι άλλες απορίες μου γεννηθούν (που θα γεννηθούν) εδώ θα είμαστε να τις συζητήσουμε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς

Γιώργος

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλος ηρθες!

1- σχεδον ολα τα soil ειναι μαυρα. μπορεις να διαλεξεις απλο χαλαζιακο χαλικι 1-3 mm, για ευκολα φυτα δεν χρειαζεται κατι παραπανω.

2- το novolux, που εχεις, πόσα lumen βγαζει;

3- το φιλτρο (bioflow) για ενα μονομαχο φτανει.

Απο τα φυτα....ποια  θελεις να βαλεις συγκεκριμένα; Καποια ευκολα φυτα χρειαζονται καλο φωτισμο (πχ cabomba, egeria κ.α)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλησπερα και καλος ηρθες!

1- σχεδον ολα τα soil ειναι μαυρα. μπορεις να διαλεξεις απλο χαλαζιακο χαλικι 1-3 mm, για ευκολα φυτα δεν χρειαζεται κατι παραπανω.

2- το novolux, που εχεις, πόσα lumen βγαζει;

3- το φιλτρο (bioflow) για ενα μονομαχο φτανει.

Απο τα φυτα....ποια  θελεις να βαλεις συγκεκριμένα; Καποια ευκολα φυτα χρειαζονται καλο φωτισμο (πχ cabomba, egeria κ.α)

Καλώς σας βρήκα.

1. Δεν ήξερα ότι μπορώ να παίξω μόνο με απλό χαλίκι. Οπότε κινούμαι σε απλό χαλαζιακο και για λίπανση ρίχνω υγρά σκευάσματα. Σωστά;

2. Το novolux είναι στα 8watt, 6500 kelvin, 624 lumen.

3. Για την βιολογία, αφαιρώ τα μπλε σφουγγάρια που έχει και βάζω siporax με ενυδρειακο υαλοβάμβακα; Είναι μικρός ο χώρος του φίλτρου και προβληματίζομαι λίγο.

Από φυτά είμαι ακόμα στο ψάξιμο. Δεν έχω κατασταλάξει. Μέχρι Τρίτη θα οριστικοποιηθεί και αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

1- σωστα

2- δεν φτανει μονο ενα novolux, θελει παραπανω lumen. Μονο με novolux εχεις 10-11 lumen/litre, πρεπει να πας τουλαχιστον 25-30.

3- Μπορεις να βαλεις ενυδρειακο βαμβακι+ενα σφουγγαρι μπλε και σιποραξ.

Για εξτρα βιολογια στο ενυδρειο, μπορεις να κανεις διακοσμηση (scape) με πετρες λαβας. Νομιζω με ενα μονομαχο και φυτα στα 60λ, θα εχεις μηδενικα νιτρικα μονιμος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κόσμε

Διαβάζοντας τα προφίλ των φυτών, κοιτώντας διάφορα aquascape και λαμβάνοντας υπόψη το θέμα "εύκολα φυτά" κατέληξα στα εξής: echinodorus bleherae, limnophila sessiliflora, vallisneria americana natans, cryprocoryne wendtii, cryptocoryne parva και τέλος microsorum pteropus windelov.

Ευελπιστώ πως με ένα τμχ από το καθένα θα έχω ένα καλό αισθητικό αποτέλεσμα.

Και ρωτάω εγώ τώρα.

1. Για τα παραπάνω φυτά προτείνετε υπόστρωμα ή απλό χαλικακι όπως αναφέρθηκε παραπάνω;

2. Όσον αφορά την λίπανση τι χρειάζεται να ρίχνω;

2. Για φωτισμό να βάλω μια ακόμα novolux ή να βάλω το φωτιστικό με τις 2 Τ5 και αν ναι ποιος συνδυασμος;

Link to comment
Share on other sites

echinodorus bleherae ειναι λιγο μεγαλο για 60λ.

1- και με απλο χαλικι θα ειναι καλα. Μπορεις στην αρχη να βαλεις Tropica nutritient caps https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3262-tropica-nutrition-capsules-10-τεμ-5703249714008.html κατω στις ριζες cryprocoryne wendtii και αν θα βαλεις και εχινιδορο, και σ΄αυτο.

2- ενα γενικο λιπασμα (πχ Seachem flourish)

3- και μια Τ5 24 W με καλω ανακλαστηρα θα κανει δουλεια

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ok.

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις.

Αρχίζει έρευνα αγοράς!

Link to comment
Share on other sites

για τον μονομαχο νομιζω οτι τα καλυτερα ειναι τα φυτα επιφανειας, κερατοφυλλα, εντζερια,  σιγα σιγα θα γεμισει , θα βουλιαζουν και μεσα  .... δεν χρειαζεται να μπλεξεις με φυτεμενα και υποστρωματα  και αλγες λογω απειριας... η καμμια ανουμπια μπορεις να βαλεις.. ευκολα φυτα που δεν εχουν απαιτησεις ουτε σε φωτισμο ουτε υποστρωματα

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

echinodorus bleherae ειναι λιγο μεγαλο για 60λ.

1- και με απλο χαλικι θα ειναι καλα. Μπορεις στην αρχη να βαλεις Tropica nutritient caps https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3262-tropica-nutrition-capsules-10-τεμ-5703249714008.html κατω στις ριζες cryprocoryne wendtii και αν θα βαλεις και εχινιδορο, και σ΄αυτο.

2- ενα γενικο λιπασμα (πχ Seachem flourish)

3- και μια Τ5 24 W με καλω ανακλαστηρα θα κανει δουλεια

Κοιταξα τωρα στο δικο μου  60λ  τι λαμπα εχω. Τελικα 28W Juwel (1600 lumen). Ειναι και ακριβος 60 εκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ηρθε τελικά η ώρα και στήσαμε το ενυδρείο. Άργησα αλλά το κατάφερα. 

Υπόστρωμα Amazonia (σχεδόν 9 λίτρα), πέτρες λάβα, 1 ρίζα μικρή, μπόλι από το προηγούμενο (κράτησα σχεδόν το μισό νερό συν βιολογία) και συνεχίζουμε.

Στηθηκε το Σάββατο και οι μέχρι τώρα μετρήσεις είναι καλές όσον αφορά Νο2, Νο3 και αμμωνία. 

Το βράδυ, πρώτα ο Θεός, θα μετρήσω Ph-Kh για να δούμε που είμαστε και εκεί. Να βάλω και καμιά φωτογραφία να το δείτε και να προχωρήσω. 

Τώρα, θέλω βοήθεια στον φωτισμό. Αυτή τη στιγμή φοράω ένα solarmax με Τ5 4x24w. Έχω κρατήσει μόνο τη μια λάμπα η οποία απ'οτι γράφει επάνω είναι στα 10000 Kelvin και έχω την εντύπωση πως είναι από το θαλασσινό. 

Φυτά θα προχωρήσω με εύκολα για αρχή λόγω απειρίας (αναφέρω στα αρχικά ποστ με ποια, αν και με συμβούλεψατε για κάποιες μικροαλλαγές τις οποίες βλέπω να κρατάω). 

Με την συγκεκριμένη λάμπα είμαι εντάξει ή να την αλλαξω και αν ναι με τι; Να βάλω μια ή δυο λάμπες; 

Αντε, να τελειώνω με τον φωτισμό, να πάρω και φυτά και να προχωρήσω στον κάτοικο... 

Σορρυ για το σεντόνι αλλά δεν γινόταν αλλιώς!!!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος gogosk έγραψε:

Στηθηκε το Σάββατο και οι μέχρι τώρα μετρήσεις είναι καλές όσον αφορά Νο2, Νο3 και αμμωνία. 

Πρωτα ο Θεος, μετρησε την αμμωνια! Δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχεις αμμωνια στα 60 λ με 9λ Amazonia μεσα!!!

Και να εχεις ενα μεγαλο στρωμενο εξωτερικο φιλτρο, η αμαζονια τις πρωτες μερες βγαζει φουλ εξτρα αμμωνια.

Στρωσιμο με σοιλ απαιτει συχνες αλλαγες νερου στην αρχη (μερα παρα μερα, ή παρα δυο).

Δες το ποστ εδω

 

Link to comment
Share on other sites

Για το φως... Εχω στα 60λ ενα 24 w με ανακλαστηρα juwel. Για ευκολα και καποια μετριας δυσκολιας φυτα φτανει (χωρις CO2)

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Πρωτα ο Θεος, μετρησε την αμμωνια! Δεν υπαρχει περιπτωση να μην εχεις αμμωνια στα 60 λ με 9λ Amazonia μεσα!!!

Και να εχεις ενα μεγαλο στρωμενο εξωτερικο φιλτρο, η αμαζονια τις πρωτες μερες βγαζει φουλ εξτρα αμμωνια.

Στρωσιμο με σοιλ απαιτει συχνες αλλαγες νερου στην αρχη (μερα παρα μερα, ή παρα δυο).

Δες το ποστ εδω

 

Έκανα ξανά μετρήσεις χθες βράδυ. Εξακολουθώ να είμαι μηδενικός στην αμμωνια. Μετρώ με τεστ της salifert. Καλού κακού θα δοκιμάσω και με τεστ της api αύριο (δανεικό από φιλαράκι). Στα καπάκια εκανα και μια αλλαγή νερου γύρω στα 20 λίτρα. 

Ιδωμεν... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και δύο φωτό μέσως μετά το στησιμο

 

IMG_20200125_224918_copy_1500x2000.jpg

IMG_20200125_204052_copy_2000x1500.jpg

Έγινε επεξεργασία - gogosk
  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης σήμερα γυρνώντας από τη δουλειά το μεσημέρι είδα και αυτό το άσπρο σε 2-3 σημεία επάνω στη ρίζα. Μόνο εκεί και πουθενά αλλού... 

 

IMG_20200129_161848_copy_1500x2000.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει με τα τεστ της salifert. Έκανα μετρήσεις και μου έδειξαν ότι να'ναι. Κάτι kh στο 3, κάτι ph στο 8.6, μηδενικά Νο2-Νο3-Νh3. 

Και με παραξένεψε γιατί ποτέ μα ποτέ δεν μέτρησα ph τόσο ψηλά στο σπίτι (όχι στο ενυδρείο, ούτε καν στο δίκτυο). 

Τέλος πάντων, έκανα και μια αλλαγή νερού κοντά στα 20 λίτρα, βάζω και μια παραγγελία τώρα τεστακια και απο Τρίτη ξαναμετραω. 

Καμιά προτίμηση σε μάρκα; 

Link to comment
Share on other sites

:)Καλή σου μέρα!

Της salifert δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά από όσο ξέρω είναι για θαλασσινό.

Πάρε τεστ γλυκού νερού - απέφυγε τα στικάκια διότι δεν είναι αξιόπιστα. Εγώ χρησιμοποιώ sera, στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει api, όλα ΟΚ.

Θα διακρίνεις εύκολα αν είναι γλυκού/θαλασσινού ή και τα δύο από τα ψαράκια που απεικονίζουν... Εμφανίζουν δηλ. στο κουτάκι ψαράκια γλυκού ή θαλασσινού νερού ή και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος gixxer έγραψε:

:)Καλή σου μέρα!

Της salifert δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ αλλά από όσο ξέρω είναι για θαλασσινό.

Πάρε τεστ γλυκού νερού - απέφυγε τα στικάκια διότι δεν είναι αξιόπιστα. Εγώ χρησιμοποιώ sera, στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει api, όλα ΟΚ.

Θα διακρίνεις εύκολα αν είναι γλυκού/θαλασσινού ή και τα δύο από τα ψαράκια που απεικονίζουν... Εμφανίζουν δηλ. στο κουτάκι ψαράκια γλυκού ή θαλασσινού νερού ή και τα δύο.

Διαβάζοντας στο site της salifert, αυτά που έχω (kh, no2, no3, nh3) είναι και για γλυκό και για θαλασσινό. Εκτός του ph που ειναι για θαλασσινό. 

Anyway, παρήγγειλα της api και περιμενω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...