Jump to content

Θόλωμα στο νερό μετά από αλλαγή!


Recommended Posts

Καλημέρα!! Μετά από αλλαγή νερού εχθές (το 1/4 ) μου φαίνεται αρκετά θολό το νερό...έλεγα θα είναι από το ανακάτεμα αλλά δεν έχει βελτιωθεί και πολύ μέχρι σήμερα...είναι ποιο θολό από όσο φαίνεται στη φωτογραφια..τι μπορεί να συμβαίνει;

 

30λτ στους 27 βαθμούς με μονομάχο και 2 anubia nana.. ρίχνω αντιχλωριο μόνο λόγω του ότι οι μετρήσεις στο νερό είναι μια χαρά δεν δείχνει να χρειάζεται κάτι άλλο!! dd3ee324fc6733e65ba4d330b2c044e6.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, θα ξεθολώσει. 
Είναι από εχθές το βράδυ...είναι λογικό τόσες ώρες;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο;

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


2 εβδομάδες έχει που έχω βάλει τον ψαρη μέσα! Μήνα περίπου συνολικά

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι bacteria bloom, που λογικά αυτό είναι, συμβαίνει σε νεοσύστατα ενυδρεία. 

 

Θα καθυστερήσει να καθαρήσει αλλά θα καθαρίσει. Μην κάνεις αλλαγές για να το ξεθολώσεις, δεν θα βοηθήσει, μόνο τις εβδομαδιαίες σου αλλαγές. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι bacteria bloom, που λογικά αυτό είναι, συμβαίνει σε νεοσύστατα ενυδρεία. 
 
Θα καθυστερήσει να καθαρήσει αλλά θα καθαρίσει. Μην κάνεις αλλαγές για να το ξεθολώσεις, δεν θα βοηθήσει, μόνο τις εβδομαδιαίες σου αλλαγές. 
Εντάξει! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος KostasGr έγραψε:

Μπορεί να είναι bacteria bloom, που λογικά αυτό είναι, συμβαίνει σε νεοσύστατα ενυδρεία. 

 

Θα καθυστερήσει να καθαρήσει αλλά θα καθαρίσει. Μην κάνεις αλλαγές για να το ξεθολώσεις, δεν θα βοηθήσει, μόνο τις εβδομαδιαίες σου αλλαγές. 

Οπως λεει ο @KostasGr, αν εχεις βακτηρια για ενυδρειο, ριξε μεσα μια δοση, θα βοηθησει και ταισε πιο λιγο τον μονομαχο, να μην μεινει η τροφη στον βυθο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει ο [mention=62609]KostasGr[/mention], αν εχεις βακτηρια για ενυδρειο, ριξε μεσα μια δοση, θα βοηθησει και ταισε πιο λιγο τον μονομαχο, να μην μεινει η τροφη στον βυθο.
Τον ταϊζω όσο πρέπει και τον βλέπω μέχρι να φάει όσο του έχω βάλει...δεν πέφτει τίποτα κάτω..έριξα βακτήρια στην αλλαγή εχθές...γι'αυτό μου κάνει εντύπωση που είναι θολο!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...