Jump to content

Nano Reef Πρώτη φορά θαλασσινό


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, όπως γράφω και στον τίτλο θέλω να στήσω ενα reef,

Σχετικα με την εμπειρια μου στο γλυκό  ξεκίνησα με ενα 100λτ οπού έτρεχε απροβληματιστα για 2 χρονια. 

Σε μια στιγμη μου εσπασε με αποτελεσμα να χασω ολα τα φυτα + τα ζωντανα.

 Το παρατησα περυσι αλλα επειδη μου εχει μείνει το μικροβιο του ενυδρειου αποφασισα αυτη τη φορά κανω ενα Reef cube.

Εχω αρκετο ελευθερο χρονο ιδιαίτερα χειμερινούς μήνες πράγμα που μου επιτρεπει να ενημερωθώ για το hobby.

Έχω ξεκινήσει το διάβασμα άλλα ύπαρχουν αρκετές απορίες όπως θα δείτε παρακάτω, μιας και είμαι της αποψής πως πρέπει να στηθεί σωστά. 

 

Λοιπόν η σκέψη είναι ένα cube Nano reef  50*50*50  με 1-2 κλοουν και αργοτερα ευκολα κοραλια.+ DIY έπιπλο.

Το προβλημα μου ειναι ο χωρος για sump.

Αξιζει να παω σε τυπου all in one?

Αν όχι,μπορώ σε αυτα τα λίτρα να δουλέψω με sump  πλάτης? Πρέπει να το κατασκευάσω εγώ?

Χώραει το skimmer εντός του ενυδρειού?

Τι φωτισμό χρειάζομαι?

Είναι απαραίτητη η αυτόματη αναπλήρωση στα λίτρα μου?

Είναι αρκετό  Budgeτ περίπου 1000?

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φίλε μ εφόσον θα το φτιάξεις μόνος σου κανε σαμπ απο κάτω γνώμη μ κρύψε εκεί τα μηχανήματα σκιμμερ θερμοστατη κτλ   μπορείς να βάλεις και χαετο και βράχο φωτισμό για μαλακά κοράλλια και lps δεν θέλεις και τίποτα ιδιαίτερο μπορείς να πάρεις και απο ebay κανένα led.  η αναπλήρωση ειδικά  σε αυτα τα λιτρα ειναι αναγκαία το καλοκαίρι 2 λίτρα θα χάνεις και η αλατοτητα θα πηγαίνει 128 και τα λεφτά νομίζω ότι ειναι μια χαρά υπάρχουν και μεταχειρισμένα  μηχανήματα που μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου .....

Link to comment
Share on other sites

για μενα αν μπορεις παρε ενα σκιμμερ π θα σου υποστηριξει κ το μετα στοκ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, πέρασα από ένα τοπικό πετ σοπ. Μου είπαν ότι αυτά τα λίτρα μπορεί να τα υποστηρίξει και ένα εξωτερικό φίλτρο.

Πιστεύετε ότι αξίζει ; Η είναι χάσιμο χρόνου-χρημάτων;

Ρωτάω κυρίως από άποψη χώρου.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν μπορείς να κάνεις σαμπ κανε σαμπ έχει πολλά καλά  μπορεις να το κρατήσεις με εξ.φίλτρο αλλα και χωρίς καθόλου  φίλτρο ούτε και σαμπ αλλά το καλύτερο ειναι σαμπ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. 

Αρχικά για μένα φτιάξε σαμπ. Έχει πολλά οφέλη. Το εξ. φίλτρο δεν θα το συζητούσα καθόλου.

Πέρα του ότι θα κρύβεις όλα σου τα μηχανήματα εκεί, έχεί και πλεονεκτήματα για το νερό του ενυδρείου σου.

Επίσης μπορείς να κοιτάξεις σε μεγαλύτερη γκάμα σκίμμερ που μπορούν να μπουν μεσα στο σαμπ. 

Εφόσον θα φτιάξεις εσύ το έπιπλο είναι εύκολο να φτιάξεις χώρο για το σαμπ.

Επίσης όπως σ είπαν άλλωστε, η αναπλήρωση είναι αρκετά σημαντική σε ένα θαλασσινό γιατι με την εξατμιση η αλατότητα ανεβαίνει με επικινδυνα αποτελέσματα για τα ζωντανά σου.

Ο φωτισμός εξαρτάται καθαρά από τα κοράλλια που θέλεις να φιλοξενήσεις.

Τέλος για σκίμμερ εφόσον θα φτιάξεις σαμπ θα σ σύστηνα τα coral box αρκετά οικονομικά αλλά και αποδοτικά.

Link to comment
Share on other sites

Το σαμπ είναι πολύ βολικό και ανάλογα το σύστημα έως  και απαραίτητο. Αλλά για εύκολα κοράλλια που λες εσύ σίγουρα δεν είναι υποχρεωτικό . Κανείς και σαμπ πλάτης αν έχεις θέμα με σαμπ από κάτω. Λύσεις υπάρχουν πάντα. Ότι σε η βολεύει.  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου. 
Αρχικά για μένα φτιάξε σαμπ. Έχει πολλά οφέλη. Το εξ. φίλτρο δεν θα το συζητούσα καθόλου.
Πέρα του ότι θα κρύβεις όλα σου τα μηχανήματα εκεί, έχεί και πλεονεκτήματα για το νερό του ενυδρείου σου.
Επίσης μπορείς να κοιτάξεις σε μεγαλύτερη γκάμα σκίμμερ που μπορούν να μπουν μεσα στο σαμπ. 
Εφόσον θα φτιάξεις εσύ το έπιπλο είναι εύκολο να φτιάξεις χώρο για το σαμπ.
Επίσης όπως σ είπαν άλλωστε, η αναπλήρωση είναι αρκετά σημαντική σε ένα θαλασσινό γιατι με την εξατμιση η αλατότητα ανεβαίνει με επικινδυνα αποτελέσματα για τα ζωντανά σου.
Ο φωτισμός εξαρτάται καθαρά από τα κοράλλια που θέλεις να φιλοξενήσεις.
Τέλος για σκίμμερ εφόσον θα φτιάξεις σαμπ θα σ σύστηνα τα coral box αρκετά οικονομικά αλλά και αποδοτικά.


Νομιζω πως έχετε δίκιο. Κατέληξα σε έναν κύβο 40*40 τελικά. Ποσά λίτρα πρέπει να είναι το σαμπ περίπου και με τι υλικό προτείνετε η κατασκευή του; μπορώ εύκολα να τρυπήσω το κύριο ενυδρείο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο δεν τρυπιεται τοσο ευκολα κ καλο θα ηταν να μην το δοκιμασεις μονος σου.υπαρχουν βιντεο στο φορουμ π δειχνουν αλλα δεν θα στο συνυστουσα.

 

Link to comment
Share on other sites

αφού θα το κάνεις εύκολο σύστημα λες, άσε τα τρυπήματα δεν είναι απλή δουλειά κανε ενα σαμπ πλάτης να είσαι οκ, και εγώ έτσι το έκανα και τα εχω και ολα κρυμμένα μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ άμα έφτιαχνα μικρό ενυδρείο μάλλον θα προτιμούσα σαμπ πλάτης με κρεμαστό εξωτερικό σκιμμερ στην χειρότερη... 

Link to comment
Share on other sites

να δες εδώ στο δικό μου στις δυο τελευταίες σελίδες πως το έκανα,
 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Update  μιάς και βρήκα ένα ενυδρείο custom καινουργίο απο γνωστό κατάστημα στην Αθήνα σε πολύ προσιτή τιμή, σκεφτόμουν για δική μου κατασκευή αλλά δεν άξιζε, μίας και βρισκομαί επαρχία και όλα είναι πιο τσιμπιμένα. Διαστάσεις 60,40,45, και  με σαμπ πλάτης παμε 46,5. ( Nαι με πείσατε για το σάμπ ?

 

Προχωράω στην κατασκεύη του επίπλου απο την επόμενη εβδομάδα και μόλις παραλάβω το ενυδρείο θα παραθέσω φωτό υλικό.

 

Τώρα θέλω τα "φώτα" σας για φωτιστικό.Να ξεκινήσω την αγόρα του εξοπλισμού σιγά σιγά Τα παιδιά απο το κατάστημά μου προτείναν το HYDRA TWENTY SIX HD αλλά μου φαινεταί αρκέτα ακριβό και θέλω να μου πείτε αν είναι υπερβολικό για το σύστημα που θέλω να φτίαξω,ακόμα καλύτερα αν μπορείτε να μου προτείνετε καποιά δοκιμασμένα, η περιπού τι πρεπεί να κοιτάξω

 γενικότερα δε βίαζομαι και θέλω να κατάληξω σε κάτι αξιόλογο.

Έγινε επεξεργασία - Bpapanik
Link to comment
Share on other sites

πάρε τωρα τη γυάλα που την βρηκες, ξεκινα φτιάχνε το έπιπλο, στο black friday πάρε θερμοστάτη κυκλοφορητή και αντλία επιστροφής (το κατάστημα θα σου προτείνει ποια χωράει στο διαμέρισμα του σαμπ) και ρεφρακτόμετρο (και βράχο βέβαια), εντωμεταξύ παραγγέλνεις σήμερα εναν STC απο Αγγλία να έρχεται και μια Αντίστροφη όσμωση που ειναι πράγμα που θα ηταν καλό να εχεις απο την αρχή και μετά ξαναμιλάμε. Φωτιστικό ή στο black friday ή αν εχεις να στρώσεις και βράχο κτλπ το πας και 2-3 βδομάδες αργότερα να μην σου έρθουν και ολα μαζεμένα. σκιμμερ επίσης κάνα μηνα αργότερα απο το ξεκίνημα μιας και θα στρώνεις στην αρχή. Ρώτα το μαγαζί αν χωράει μεσα στο σαμπ το tunze.
Κυκλοφορητή μην αγοράσεις κανένα επιστημονικό των 100ε για αρχή, παρε εναν sice με 20ε για τους πρώτους μήνες να σου έρθουν τα έξοδα πιο καλά και αργότερα που θα εχεις μαθει δυο πράγματα παραπάνω αν θες πας σε κατι καλύτερο και κρατας τον φτηνό για backup να υπάρχει γιατι μένεις και σε νησι και αν χαλάσει κατι μπορεί να εχεις θέμα με άμεση αντικατάσταση. (δεν πρέπει να μεινει το ενυδρείο χωρις κυκλοφορία νερού για πολλές ώρες). Επίσης βάλε μονωτικό υπόστρωμα κάτω απο το ενυδρείο. παρτο και αυτό στο black friday θα γλιτώσεις πολλά λεφτα με τον τρόπο που σου λέω.

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρέα,

Μόλις παρέλαβα! Πως σας φαίνεται;

Υπομονή και διάβασμα για να αρχίσουμε σιγά σιγά!62a6f9e3ef6c3629fd9bbd4ba077721e.jpg2f0d9d63e680ee68b91849da8a60023e.jpg2a8fccc7e5f720bc672d03831a32fc3e.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο φίλε μου... 

Link to comment
Share on other sites

Fantastic!!!!

Καλοτάξιδο φιλε !

Πολύ μου αρέσει :thumbup:!

Το σαμπ πλάτης έχει πολλά πλεονεκτήματα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια πας σε Κρεμαστό σκιμμερ γιατί δεν νομίζω να χωράνε και πολλά μέσα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια πας σε Κρεμαστό σκιμμερ γιατί δεν νομίζω να χωράνε και πολλά μέσα!



Χωράει σίγουρα το tunze 9001 και το Haquoss nanoskim. Προτείνεις κάτι άλλο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο πόσα λίτρα βγήκε? Μέχρι 100 θα κάνει και το μικρό tunze, εγώ το έχω και δουλεύει και σχετικά χαμηλά 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...