Jump to content

Nano Reef Πρώτη φορά θαλασσινό


Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα, αργησά να απαντήσω λογώ φορτού εργασίας,

 

Λοιπόν το ενυδρείου συμπεριλαμβανομένου του σαμπ είναι στα 105 λίτρα.

Αποφάσισα να αγόρασω το skimmer της tunze 9001 μιάς και διαβάζω καλύτερες κριτικές.

Θα ήθελα την βοήθεια σας οσό αφορα την διάταξη του σάμπ,τι ακρίβως θα βάλω στα διαμερίσματα ιδιαίτερα απο βιολογικό υλικό .Παραθέτω φωτό με διαστάσεις για την "βέλτιστη" επιλογή

InkedImage[2487]_LI.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι μανία είναι αυτή με το βιολογικό υλικό στο φίλτρο αφού θα βάλεις ζωντανό βράχο 

Link to comment
Share on other sites

Τι μανία είναι αυτή με το βιολογικό υλικό στο φίλτρο αφού θα βάλεις ζωντανό βράχο 



Στο σαμπ δεν χρειάζεται να προσθέσω τίποτα περα του σκιμμερ θερμοστάτη αντλία επιστροφής δηλαδή; Βλέπω για άνθρακα άντι φως βαμβάκι; Κάνω λάθος;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου και καλό ταξίδι στο θαλασσινο!

Όπως ρώτησε και ο φίλος το tunze 9004 δεν χωράει; Αν όχι ναι το 9001 είναι καλή εναλλακτική. 

Δεξιά αριστερά στις επιστροφές καλό είναι να βάλεις λίγο ενυδρειακο μπαμπάκι για μηχανική φιλτρανση το θέμα είναι πως θα το στηριξεις γιατί δεν έχει κάνα καλαθάκι το ενυδρείο μπορείς να κάνεις καμιά κατασκευουλα με πλεξιγκλάς η ότι βρεις να το κρατάει ψιλά στην επιστροφή.

Μόλις κάνει τον κύκλο του το ενυδρείο για φιλτρανση μπορείς να βάλεις ένα chemi pure blue nano στην πλάτη για αρχή. Επίσης θα χρειαστείς και μια αναπληρωση κάποια στιγμή που θα βάλεις στο κέντρο τις πλάτης εγώ θα σου πρότεινα κάποια από τις tunze.

Όσο για φως ότι πληρωνεις περνεις.. με το hydra σίγουρα θα είσαι κομπλέ αλλά ίσως να σε καλύψει και ένα prime αλλά δεν είμαι και απολυτα σίγουρος.

Καλή αρχή και ότι θες ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ παιδιά για τις απαντήσεις, έχω βάλει παραγγελία το σκιμμερ και μια αντλία επιστροφής 1000λ/ω . Θερμαντήρα έχω από το γλυκό νερό. Θα πάω να πάρω ζωντανό βράχο και αλάτι για να το γεμίσω από την επόμενη εβδομάδα. Καμία άλλη συμβουλή;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Bpapanik έγραψε:

Ευχαριστω πολύ παιδιά για τις απαντήσεις, έχω βάλει παραγγελία το σκιμμερ και μια αντλία επιστροφής 1000λ/ω . Θερμαντήρα έχω από το γλυκό νερό. Θα πάω να πάρω ζωντανό βράχο και αλάτι για να το γεμίσω από την επόμενη εβδομάδα. Καμία άλλη συμβουλή;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Μια καλη συμβουλη ειναι οταν θα βαλεις τον βραχο να μη βιαστεις... βραχος θελει το χρονο του, και γενικα το θαλασσινο ενυδρειο δεν θελει βιαστικα πραγματα γιατι τα πληρωνεις μετα... .Επισης καλο θα ειναι το βραχο να τον παρατηρεις αρκετα για τυχον παρασσιτα που θα πρεπει να βγουν... 

Link to comment
Share on other sites

Οπως έχω πει και παραπάνω δεν βιάζομαι. Θέλω το ενυδρειο Να είναι αποτέλεσμα σωστης δπυλειας!
Χθες πηγα σε ένα τοπικό πετ σοπ, και μου λένε ότι ο βράχος είναι κουραρισμενος έτοιμος.
Συμφωνείτε να τον αφήσω χωρίς φωτισμό κάποιο καιρό μες το ενυδρείο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου θα σου ελεγα μεχρι να κανει τον κυκλο το ενυδρειο αστο χωρις φως.. αν και αμα πηγες φουλ ζωντανο δεν ξερω τη παιζει με τον κυκλο ισως να μην το πολύ καταλαβεις με αμμωνιες κτλπ, μολις αρχισουν οι πρωτες αλγες το συστημα θα αρχισει να περνει τον δρομο του. το θεμα ειναι τα φωτα θα τα παιξεις αρκετα χαμηλα στην αρχη  και σταδιακα θα αναβαζεις, τη φωτα εχεις του ενυδρειου? τις αλγες δεν θα τις γλυτωσεις το θεμα ειναι να βγαλεις οσες πιο λιγες μπορεις και να τις εχεις υπο ελεγχο. Τον ζωντανο βραχο να παρακολουθης οπως ειπε και ο φιλος για παρασιτα και διαφορα.. αραγωνιτη θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου θα σου ελεγα μεχρι να κανει τον κυκλο το ενυδρειο αστο χωρις φως.. αν και αμα πηγες φουλ ζωντανο δεν ξερω τη παιζει με τον κυκλο ισως να μην το πολύ καταλαβεις με αμμωνιες κτλπ, μολις αρχισουν οι πρωτες αλγες το συστημα θα αρχισει να περνει τον δρομο του. το θεμα ειναι τα φωτα θα τα παιξεις αρκετα χαμηλα στην αρχη  και σταδιακα θα αναβαζεις, τη φωτα εχεις του ενυδρειου? τις αλγες δεν θα τις γλυτωσεις το θεμα ειναι να βγαλεις οσες πιο λιγες μπορεις και να τις εχεις υπο ελεγχο. Τον ζωντανο βραχο να παρακολουθης οπως ειπε και ο φιλος για παρασιτα και διαφορα.. αραγωνιτη θα βαλεις?

 

Αραγωνιτη θα βάλω ψιλό. Τώρα όσον αφορά τον φωτισμό είμαι σε έρευνα αγοράς έχω βρει το zetlight za1201 19w, πως σας φαίνεται;γιατί hydra η prime ξεφεύγω πολύ σε κοστος. Κάθε

πρόταση για τα λίτρα μου δεκτή

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

 Καλησπέρα και πάλι στην παρέα,

 

λόγω υποχρεώσεων αναγκάστικα να τρενάρω το ενυδρείο κάποιους μήνες.Τώρα είμαι σε φάση που μπορώ να ξεκινήσω και πάλι. Έχω μαζέψει κάποιες απορίες και θα χρειαστώ τα φώτα σας.

 

Αρχίκα απο εξοπλισμό έχω τα εξής:

  • Skimmer. Τunze 9001( μιας και ο χώρος είναι περιορισμένος).
  • Αντλία επιστροφής sicce syncra silent 950 lt/h
  • Kυκλοφορητής περιμένω απο κίνα jebao rw4
  • θερμοστάτης 150w (υπήρχε απο το γλυκο νερό)
  • Α/Ο 75GPD απο waterwaves.
  • Ρεφρακτόμετρο

Τώρα εχώ δύο θέματα που με έχουν μπερδέψει και απο πετ σοπ δε βγάζω άκρη

  1. Βράχος: Ζωντανός? νεκρός?Έχω διαβάσει πως ο ζωντανός ενδέχεται να φέρει ασθένειες. Οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο είναι θεώρείτε πολλές?Για τον νεκρό πως χρείαζεται κανα 6μήνο να πάρει μπρος αλλά είναι η ασφαλέστερη επιλογή. Χρείαζεται κάτι παραπάνω απο βακτήρια για να ζωντανέψει?Χρείαζεται φωτισμό τον πρώτο καιρο?Επίσης Πόσα κίλα περίπου στα λίτρα μου?
  2. Φώτισμός:Τι χαραστηριστικά πρέπει να προσέξω σε ένα φωτιστικό? Κοιτούσα το AI prime 16. Η αλήθεια είναι πως μου φαίνεται κάπως το ποσό( βλέπω amazon μέγαλη διαφορά σε τίμες ανα φωτιστικά)  μήπως είναι υπερβόλικο στο project μου? Για παράδειγμά το παρακάτω θα μου έκανε? Η θα το αλλάξω στον μήνα γιατί δε θα με καλύπτει?https://www.amazon.co.uk/NICREW-Aquarium-Dimmable-Spectrum-Saltwater/dp/B07ZVG15VJ/ref=sr_1_8?keywords=led%2Baquarium%2Blights%2Breef&qid=1580898584&sr=8-8&th=1

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Bpapanik
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Bpapanik

 

Ασθένειες μπορεί να φέρει και ενας μικρός κόκκινος ερημίτης που θα βάλεις στο ενυδρείο σου, ή μια σταγόνα απο την σακούλα του pet-shop που θα εχεις  πάρει ενα ψαράκι για το ενυδρείο σου.  Νομίζω ειναι λιγο υπερβολικό. 

 

Ο ζωντανός βράχος μπορεί να εχει πάνω απταίσιες (είδος ανεμώνης που αναπτύσσεται ταχύρυθμα) , ή κάποιο οργανισμό πχ ενα καβούρι που να μην το θέλουμε στο ενυδρείο γιατι είτε είναι επιθετικό, είτε άσχημο, είτε μεγαλώνει και θα σου καταστρέφει κοράλλια σκαρφαλώνοντας κλπ. Όμως....αργα η γρήγορα απταίσιες θα μπουν στο ενυδρείο σου, απο τις αγορές κοραλλιών που ειναι τοποθετημένα στο βραχάκι τους.

Ο ζωντανός εχει και πλεονεκτήματα. Εχει έτοιμη μια μεγάλη γκάμα οργανισμών που θα σε βοηθήσει να στρώσεις το ενυδρείο σου. Η βιοποικιλότητα των οργανισμών αυτών, ισως να μην μπορεί να την φτάσει ενα σκεύασμα βακτηριδιακό του εμπορίου, ή να χρειαστούν μήνες για να την αποκτήσει. 

 

Ο νεκρός ειναι ποιο ασφαλές, απλά θέλει χρόνο στο να γίνει "ελαφρός "ζωντανός. 30-40 μέρες σε 26 βαθμους θερμοκρασία σίγουρα. Την κατασταση θα βοηθήσουν και τα σκευάσματα με βακτήρια του εμπορίου. Ενα αλλο σκοτείνό σημείο που πολλοί λένε την άποψη τους ειναι οτι ο νεκρός όταν ηταν ζωντανός , ήταν σε ένα ενυδρειο. Εκει είχαν πέσει φάρμακα? έχει μέσα του νεκρούς (σαπισμένους) οργανισμούς? έχει βαρέα μέταλλα? έχει κατι αλλο γιατι η αποθήκευση ή η χρήση δεν ειναι σωστή?  Αυτά τα ερωτήματα δεν μπορει κανεις να τα απαντήσει. 

Όμως μετα απο λίγο καιρό....και ο νεκρός θα έχει γίνει ενας πανέμορφος ζωντανός. 

 

Ο ζωντανός ειχει ποιο ακριβά στα μαγαζιά. Ο νεκρός φθηνότερα. 

 

Εγω στην θέση σου θα έβαλα ενα 30% ζωντανό βράχο και το υπόλοιπο 70% νεκρό. Με αυτό τον τρόπο θα έριχνα το κόστος, θα έπαιρνα την βιοποικιλότητα των οργανισμών που θέλει το ενυδρείο για να στρώσει, και με υπομονη θα έστρωνα το ενυδρειο. Και κατα προτίμηση θα τους έπαιρνα απο αγγελία ή απο κάποιο φίλο για ακόμα χαμηλότερο κόστος. 

 

Για το θεμα του φωτιστικού, δεν μπορώ να σε συμβουλέψω. Ειναι ενα κομμάτι που μονο αν το δοκιμάσεις θα μάθεις αν σου κάνει. Εκτός και αν πάς σε επώνυμα φωτιστικά όπου εκει πατάς σε σίγουρα "σανίδια" αλλά το κόστος εκτοξεύεται. Εγω εχω ενα της ledzeal. το πήρα με ρισκο απο Κίνα πρίν χρόνια. Μπορώ να πω οτι έμεινα ευχαριστημένος. Αλλά βλέπω και άλλα φωτιστικά που έχουν καλύτερα φάσματα. 

Αν αντέχεις οικονομικά πάρε ενα μιας γνωστής μάρκας. πχ maxspect , prime, κλπ. Διαφορετικά με λίγο ψάξιμο θα βρείς κάτι οικονομικότερο που θα κάνεις σίγουρα την δουλειά σου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, submarine1981 said:

Καλημέρα Bpapanik

 

Ασθένειες μπορεί να φέρει και ενας μικρός κόκκινος ερημίτης που θα βάλεις στο ενυδρείο σου, ή μια σταγόνα απο την σακούλα του pet-shop που θα εχεις  πάρει ενα ψαράκι για το ενυδρείο σου.  Νομίζω ειναι λιγο υπερβολικό. 

 

Ο ζωντανός βράχος μπορεί να εχει πάνω απταίσιες (είδος ανεμώνης που αναπτύσσεται ταχύρυθμα) , ή κάποιο οργανισμό πχ ενα καβούρι που να μην το θέλουμε στο ενυδρείο γιατι είτε είναι επιθετικό, είτε άσχημο, είτε μεγαλώνει και θα σου καταστρέφει κοράλλια σκαρφαλώνοντας κλπ. Όμως....αργα η γρήγορα απταίσιες θα μπουν στο ενυδρείο σου, απο τις αγορές κοραλλιών που ειναι τοποθετημένα στο βραχάκι τους.

Ο ζωντανός εχει και πλεονεκτήματα. Εχει έτοιμη μια μεγάλη γκάμα οργανισμών που θα σε βοηθήσει να στρώσεις το ενυδρείο σου. Η βιοποικιλότητα των οργανισμών αυτών, ισως να μην μπορεί να την φτάσει ενα σκεύασμα βακτηριδιακό του εμπορίου, ή να χρειαστούν μήνες για να την αποκτήσει. 

 

Ο νεκρός ειναι ποιο ασφαλές, απλά θέλει χρόνο στο να γίνει "ελαφρός "ζωντανός. 30-40 μέρες σε 26 βαθμους θερμοκρασία σίγουρα. Την κατασταση θα βοηθήσουν και τα σκευάσματα με βακτήρια του εμπορίου. Ενα αλλο σκοτείνό σημείο που πολλοί λένε την άποψη τους ειναι οτι ο νεκρός όταν ηταν ζωντανός , ήταν σε ένα ενυδρειο. Εκει είχαν πέσει φάρμακα? έχει μέσα του νεκρούς (σαπισμένους) οργανισμούς? έχει βαρέα μέταλλα? έχει κατι αλλο γιατι η αποθήκευση ή η χρήση δεν ειναι σωστή?  Αυτά τα ερωτήματα δεν μπορει κανεις να τα απαντήσει. 

Όμως μετα απο λίγο καιρό....και ο νεκρός θα έχει γίνει ενας πανέμορφος ζωντανός. 

 

Ο ζωντανός ειχει ποιο ακριβά στα μαγαζιά. Ο νεκρός φθηνότερα. 

 

Εγω στην θέση σου θα έβαλα ενα 30% ζωντανό βράχο και το υπόλοιπο 70% νεκρό. Με αυτό τον τρόπο θα έριχνα το κόστος, θα έπαιρνα την βιοποικιλότητα των οργανισμών που θέλει το ενυδρείο για να στρώσει, και με υπομονη θα έστρωνα το ενυδρειο. Και κατα προτίμηση θα τους έπαιρνα απο αγγελία ή απο κάποιο φίλο για ακόμα χαμηλότερο κόστος. 

 

Για το θεμα του φωτιστικού, δεν μπορώ να σε συμβουλέψω. Ειναι ενα κομμάτι που μονο αν το δοκιμάσεις θα μάθεις αν σου κάνει. Εκτός και αν πάς σε επώνυμα φωτιστικά όπου εκει πατάς σε σίγουρα "σανίδια" αλλά το κόστος εκτοξεύεται. Εγω εχω ενα της ledzeal. το πήρα με ρισκο απο Κίνα πρίν χρόνια. Μπορώ να πω οτι έμεινα ευχαριστημένος. Αλλά βλέπω και άλλα φωτιστικά που έχουν καλύτερα φάσματα. 

Αν αντέχεις οικονομικά πάρε ενα μιας γνωστής μάρκας. πχ maxspect , prime, κλπ. Διαφορετικά με λίγο ψάξιμο θα βρείς κάτι οικονομικότερο που θα κάνεις σίγουρα την δουλειά σου.

Νομίζω πως θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου για τον βράχο φίλε μου.Και θα πάω στο 70/30 απο την στιγμή που δεν βίαζομαι θα περιμένω μήπως βρώ κατι σε κάποια αγγελία.

Πόσες περίπου ώρες θα φωτίσω τον πρώτο καιρό? Και πόσα περίπου κίλα βράχο θα χρειαστώ?

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή που δεν θα εχεις κοράλλια  μπορείς και να μην το φωτίζεις. Αργότερα μόλις φτάσει 20-25 μέρες λειτουργίας θα μπορούσες να το έβαζες κανα 3 ώρο, μηπως και ξεκινησει σιγα σιγα η κοραλλίνη. 

 

Για τον βράχο επειδη εχω μπερδευτεί λίγο με τις διαστάσεις, είσαι σε λτ 130 ? αν ναι τότε γύρω στα 8 το πολύ 10 κιλά πιστευω θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στα παιδιά.

Το ενυδρείο έχει επιτέλους γεμίσει στις 19-02.Αλατότητα 1025 νερό μόνο απο Α/Ο αλάτι aquaforest reef. Έχω ξεκινήσει τα τέστ (αμμωνία - Νιτρικά) σταθερα είμαι 0 και 10.

 

Απο βράχο τελικά πήρα 6κιλά Real Reef Rock και αραγωνίτη Caribsea μαύρο-άσπρο μέτριο. Έφτιαξα ενα media basket 3ων διαμερισμάτων, απο πλέξι και εχω μέσα απο την πρώτη μέρα microbacter lattice τα υπόλοιπα διαμερίσματα θα χρησιμοποιηθούν μελοντικά

 

Απο βακτήρια seachem stability έβαζα κάθε μέρα την πρώτη εβδομάδα συμφωνα με τις οδηγίες + flakes σε τούλι (αλλαγή κάθε λίγες μέρες).

Απο φωτισμό ΑΙ prime 16hd (να ξέρετε πως τα νέα μοντέλα δεν υποστηρίζουν cloud και μου εχει βγάλει την πίστη μονο απο το κίνητο). Το έχω  στους 24 πόντους απο την επιφάνεια. Ξεκίνησα απο 2 ώρες τη μέρα και αυξάνω ανα εβδομάδα μισή ωρα +5% σε κάθε χρώμα. Αυτη την στιγμή είμαι στο 3ωρο.

Παραθέτω φωτογραφία.Κάθε  συμβουλή σας με δεκτή.

 

 

 

rsz_img_0177.jpg

Έγινε επεξεργασία - Bpapanik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, submarine1981 said:

ΡΗ και ΡΟ4 εχεις μετρήσει? 

 

Καλά φαίνεται να πηγαίνε

 Περιμένω τεστάκια

MG,PG,PO4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Bpapanik έγραψε:

 Περιμένω τεστάκια

MG,PG,PO4

 

Τι είναι το PG?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή εκτός από αμμωνία και νιτρώδη τεστ που είναι για το στρώσιμο.  Στο επόμενο στάδιο θα δουλεύεις με νιτρικά,  Kh, και ένα ηλεκτρονικό ph των 10-15€ .

Μετά όταν είσαι σε φάση κοραλλιων θα έχεις και τεστ φωσφορικων( συνήθως δεν δείχνει τίποτα εκτός αν είσαι ψηλα).

Μαγνήσιο και ασβέστιο θα χρειαστείς για τα κοράλλια και μόνο όταν θα βάζεις ζουμιά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, fishbone! said:

Στην αρχή εκτός από αμμωνία και νιτρώδη τεστ που είναι για το στρώσιμο.  Στο επόμενο στάδιο θα δουλεύεις με νιτρικά,  Kh, και ένα ηλεκτρονικό ph των 10-15€ .

Μετά όταν είσαι σε φάση κοραλλιων θα έχεις και τεστ φωσφορικων( συνήθως δεν δείχνει τίποτα εκτός αν είσαι ψηλα).

Μαγνήσιο και ασβέστιο θα χρειαστείς για τα κοράλλια και μόνο όταν θα βάζεις ζουμιά. 

 Καλημέρα Διονύση.Σε ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, τώρα είναι όλα κάπως πιο ξεκάθαρα.

 

Κάποια άλλη συμβουλή? Κάτι να προσέξω?

Έγινε επεξεργασία - Bpapanik
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Bpapanik έγραψε:

 Καλημέρα Διονύση.Σε ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις, τώρα είναι όλα κάπως πιο ξεκάθαρα.

 

Κάποια άλλη συμβουλή? Κάτι να προσέξω?

Υπομονή!

Και μην βιάζεσαι με το φως !

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα στην παρέα,

Λογω υποχρεωσεων δεν μπόρεσα να ενημερώσω! Τα πράγματα στον ύφαλο εχουν αρχίσει να στρώνουν, υπάρχει ανάπτυξη και σταθερές τιμές. Έχεί μπεί chilleraki απο τον αύγουστο,μιας και το καλοκαίρι ψήθηκαν όλα. Οπότε και το θέμα θερμοκρασίας έχει λυθεί.Επίσης προσθεσα δοσομετρική της
jebao, και την τρέχω με ζουμία της fauna marin.

Επισυνάπτω φωτογραφίες να μου πείτε γνώμες, το προβλημα που αντιμέτωπιζω αυτη την στιγμή ειναι το θέμα χώρου, σκεφτομαι σοβαρα μιας και ο εξοπλισμος μου καλυπτει παραπάνω λίτρα να πάω σε κάτι μεγαλύτερο!

WhatsApp Image 2021-10-25 at 12.59.27.jpeg

WhatsApp Image 2021-10-25 at 12.57.09 (3).jpeg

WhatsApp Image 2021-10-25 at 12.57.09 (2).jpeg

WhatsApp Image 2021-10-25 at 12.57.09 (1).jpeg

WhatsApp Image 2021-10-25 at 12.57.09.jpeg

viber_image_2021-11-05_15-14-31-650.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...