Jump to content

Fluval Evo 13.5 Nano Reef On Board!!


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος Vaggelis Michopoulos έγραψε:

Καλημέρα, Το στρώσιμο ξεκίνησε 1η του μήνα. Μετά από παρότρυνση από 3 pet shop έβαλα τα ψάρια μέσα για να ξεκινήσει ο κύκλος. Μάλλον θα τα πάω πίσω σήμερα να μου τα κρατήσουν για να στρώσει το ενυδρείο πρώτα και μετά να τα βάλω μέσα. Με test της salifer μου βγάζει αμμωνία 0.

τα ψάρια είναι ζωντανά και το μόνο που τους προκαλούμε είναι στρεςς και πιθανότατα προβλήματα στην υγεία τους..επίσης δεν αποκλείεται να πεθάνουν κ όλας...δεν γνωρίζω τα petshop με ποια λογική το ανέφεραν αλλά εγώ το θεωρώ απαράδεκτο...

Έγινε επεξεργασία - dano23
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Θα πράξεις σωστά. Τα βακτήρια γράφει κάθε μέρα για 2 εβδομάδες.άσε να περάσει λίγο διάστημα να κάνει τον κύκλο του. 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια επέστρεψαν στο κατάστημα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο γιατί το είχα και εγώ άγχος η αλήθεια είναι μην πάθουν κάτι. Θα συνεχίσω τις καθημερινές μετρήσεις μέχρι να γίνει ο κύκλος και να πέσει η αμμωνία στο μηδέν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 12/11/2019 at 2:22 ΜΜ, το μέλος Vaggelis Michopoulos έγραψε:

Τα ψάρια επέστρεψαν στο κατάστημα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο γιατί το είχα και εγώ άγχος η αλήθεια είναι μην πάθουν κάτι. Θα συνεχίσω τις καθημερινές μετρήσεις μέχρι να γίνει ο κύκλος και να πέσει η αμμωνία στο μηδέν.

 

Καλά έκανες με τα ψάρια!!Μην βιάζεσαι και καλή αρχή!!Θα περάσεις μια φάση που βγαίνουν διάφορα (άλγες, κυανό κλπ) μην απογοητευτείς!Εγώ μελλοντικά θα έκανα μια καλή επιλογή σε χρωματιστά Zoanthus και δεν θα το παραγέμιζα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Γράφω για να κάνω μια ενημέρωση για το που βρίσκομαι όσον αφορά το στρώσιμο! Είχα ένα Spike αμμωνίας στο 0,30ppm στις 10 Νοεμβρίου και από την προηγούμενη εβδομάδα έπεσε στο μηδέν ανέβηκαν τα νιτρικά στο 2ppm και τα Νιτρώδη στο 100ppm όπου και έκανα αλλαγή νερού. Από ότι φαίνεται είμαι στην φάση όπου πέφτουν και τα νιτρικά σιγά σιγά.

 

Θα σας ενημερώσω όταν έχουν πέσει στο 0 και τα Νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Vaggelis Michopoulos έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους,

 

Γράφω για να κάνω μια ενημέρωση για το που βρίσκομαι όσον αφορά το στρώσιμο! Είχα ένα Spike αμμωνίας στο 0,30ppm στις 10 Νοεμβρίου και από την προηγούμενη εβδομάδα έπεσε στο μηδέν ανέβηκαν τα νιτρικά στο 2ppm και τα Νιτρώδη στο 100ppm όπου και έκανα αλλαγή νερού. Από ότι φαίνεται είμαι στην φάση όπου πέφτουν και τα νιτρικά σιγά σιγά.

 

Θα σας ενημερώσω όταν έχουν πέσει στο 0 και τα Νιτρικά.

Καποιο μπερδεμα εγινε. Νιτρωδη δεν μπορει να ειναι στα 100ppm. Εννοεις νιτρικα;  ....και νιτρικα να γινουν μηδεν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Ανέβασε καμιά φώτο φίλε οπότε μπορείς, το παρακολουθώ πολύ ωραίο μπράβο!!! 

Επίσης... Από εξωτερικό το έφερες η το βρήκες κάπου Ελλάδα αυτό το kit ενυδρείο? Ευχαριστώ, κοιτάω αλλά πουθενά σε κανένα κατάστημα 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καποιο μπερδεμα εγινε. Νιτρωδη δεν μπορει να ειναι στα 100ppm. Εννοεις νιτρικα;  ....και νιτρικα να γινουν μηδεν...

Καλησπέρα!

Έχεις δίκιο Νιτρικά ενοώ!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος Ταυλανδεζος έγραψε:

Επίσης... Από εξωτερικό το έφερες η το βρήκες κάπου Ελλάδα αυτό το kit ενυδρείο? Ευχαριστώ, κοιτάω αλλά πουθενά σε κανένα κατάστημα 

Δυστυχώς για κάποιο λόγο η Fluval δεν στέλνει Ευρώπη και πόσο μάλλον Ελλάδα. Το αγόρασα απο amazon Αγγλίας και με τα μεταφορικά μου ήρθε κοντά στα 170euro.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

 

Έγινε μέτρηση εχθές και αλλαγή νερού και πλέον έχω τις παρακάτω μετρήσεις:

temperature: 25.1C

Salinity 1.023

Ammonia: 0

Nitrite: 0 ppm

Nitrate: 0.01 ppm

 

Το απόγευμα θα πάω να πάρω τα δύο occelaris για να τα βάλω μέσα. Επίσης θα ανεβάσω και φωτογραφίες!

 

Μία ερώτηση που έχω είναι πως τις τελευταίες μέρες άρχισε να βγάζει πάνω στην άμμο και τον βράχο κάτι σαν καφέ άλγη που διάβασα ότι λέγονται diatoms. Κάνω κάτι για αυτό ή είναι λόγο του ότι είναι καινούργιο το ενυδρείο? Να ενημερώσω πώς έχω κάνει και το κύκλο φωτισμού ξεκινώντας απο 1 ώρα την ημέρα τις λάμπες και πλέον είμαι στις 5 ώρες την ημέρα.

 

Ευχαριστώ! 

79936340_10162562595470034_6465715433222701056_o.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis Michopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

Διατομικη και θα κάνει τον κύκλο της Όσο ανεβάζεις τον φωτισμό. 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσε και κανένα σαλιγκάρι σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μέσα στην επόμενη εβδομάδα να πάρω συνεργείο καθαρισμού, έχετε να μου προτείνετε κατι?

Έλεγα για 1 γαρίδα και 2 turbo snails.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια πολλά σε όλους!! Παραθέτω φωτογραφίες σημερινές!

Έxω προσθέσει και 1 Frag GSP στην πλάτη μπας και πιάσει παντού, 2 σαλιγκάρια για βυθό αν και το ένα δεν φαίνετε να πολυκουνιέτε, 1 σαλιγκάρι για τζάμια/βράχο και 1 γαρίδα blood red fire shrimp.

 

Σκέφτομαι να βάλω και άλλα κοράλλια σιγά σιγά αλλά δεν βρίσκω καλά Frags. Αγοράζει κανείς απο εξωτερικό που να στέλνει Ελλάδα?

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis Michopoulos
  • Like 4
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα γίνονται αρκετές ομαδικές παραγγελίες και από εξωτερικό, από whitecorals και άλλα, αλλά δεν έχω να σου δώσω άλλες πληροφορίες. Ίσως δει κάποιο άλλο μέλος και σου στείλει. 
 

Μου άρεσε πολύ το GSP έτσι όπως το έβαλες!

Link to comment
Share on other sites

Από whitecorals μπορείς να παραγγείλεις με 69€ η κούτα είναι σπίτι σου την επόμενη μέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Η γαρίδα που έβαλες περισσότερο διακοσμητική είναι πάρα κάνει δουλειά.Βαλε μια cleaner αν βρεις.

Link to comment
Share on other sites

On 26/12/2019 at 1:42 ΠΜ, το μέλος salamander έγραψε:

Από whitecorals μπορείς να παραγγείλεις με 69€ η κούτα είναι σπίτι σου την επόμενη μέρα. 

Είναι πολλά τα μεταφορικά για κοράλλια που έχουν 20-30 ευρώ απο ότι είδα δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Δίας έγραψε:

Η γαρίδα που έβαλες περισσότερο διακοσμητική είναι πάρα κάνει δουλειά.Βαλε μια cleaner αν βρεις.

Η αλήθεια είναι πως απο το προηγούμενο Σάββατο που την έβαλα μέσα δεν έχει κουνήσει ρούπι...Κάτω απο τον βράχο σε ένα συγκεκριμένο σημείο έχει αράξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...