Jump to content

Fluval Evo 13.5 Nano Reef On Board!!


Recommended Posts

On 26/1/2020 at 12:03 ΜΜ, το μέλος Sriz έγραψε:

Παρά πολύ ωραίο γίνετε. Ε! Το σκιμμερ θέλει το χρόνο του. Τώρα για τα ζωανθακια έχω λίγους ενδοιασμούς που είναι στον αραγωνιτη. Θα γράψουν και οι ποιο έμπειροι για αυτό. Συνέχισε έτσι.... ?

 

 

Έτσι έχω διαβάσει αλλά δεν καταλαβαίνω τι αλλάζει με τον καιρό. Περιμένω απο amazon βάση για τα plugs αλλά δεν έχει έρθει ακόμα για να τα βάλω όλα εκεί και να μην είναι στον βυθό γιατί με δυσκολεύει και το να καθαρίζω τον βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είσαι 

Το zoanthus δεν έχει θέμα κάτω στον αραγωνιτη, απλώς όταν αρχίσει να αναπτύσσεται θα περιοριστεί 

Αν έχεις ενα μικρό κομμάτι βράχου να το ακουμπήσεις πάνω θα ήταν καλύτερα 

Την slimmer καλό ήταν να την ανεβάσεις πιο ψηλά σιγά σιγά 

Link to comment
Share on other sites

Η πράσινη ακροπόρα... ?

Γίνεται όλο και πιο όμορφο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα σε όλους!! ύστερα απο αρκετό καιρό και κάποιες αλλαγές σας παραθέτω φωτογραφίες απο το ενυδρείο!!

 

Προστέθηκε frag rack, αφαιρέθηκε το Skimmer γιατί δεν μπόρεσα να το ρυθμίσω σωστά οπότε μου αφαιρούσε νερό παρά έκανε δουλειά και στην υπερχείλιση έβαλα filter floss.

 

Μετά απο συμβουλές δικές σας έριξα τα νιτρικά στο 5ppm και ανέβασα την θερμοκρασία κοντα στους 26 κελσίου. Επίσης προστέθηκε ένα πανέμορφο wrass Halichoeres Cosmetus και ένα frag (δωράκι απο την πίτα!!) Caulastrea ή αλλιώς Candy Cane.

 

Τέλος δοκίμασα να βάλω και led ταινεία uv αλλά την έβγαλα γιατί μου  έκανε όλο το ενυδρείο ροζέ και δεν έχω dimmer για να την χαμηλώσω.

 

Μετρήσεις:

 

Temperature: 25.6

Salinity: 1.026

Nitrate: 5ppm

Calcium: 440ppm

Magnesium: 1305ppm

Alkalinity: 10.3ppm

 

Οι φωτό είναι αμέσως μετά το τάισμα με Reef Roids της Polyp Lab.

 

Πρέπει να ομολογήσω ότι η γαρίδα κυνηγάει ότι τροφή ρίξω μέσα πρώτη και δεν αφήνει κανέναν να δοκιμάσει ούτε μία μπουκιά....?

 

 

 

 

 

1.jpg

 

3.jpg

 

5.jpg

 

6.jpg

 

7.jpg

 

9.jpg

 

10.jpg

 

12.jpg

 

14.jpg

 

13.jpg

 

16.jpg

 

17.jpg

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis Michopoulos
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 29/3/2020 at 8:27 ΜΜ, το μέλος paul.asty έγραψε:

Αγορίνα πως πάει το ενυδρείο;

 

 

  Καλησπέρα Παύλο!,

 

Μια χαρά προχωράει σιγά αλλά σταθερά. Ο απολογισμός μέχρι στιγμής είναι ο εξής:

 

Δυστυχώς, η ευτυχώς λόγο κορονοϊού πριν 2 εβδομάδες ήθελα να πάρω αλάτι και σε red sea coral pro (και γενικά σε μικρά 7κιλα) δεν έπαιζε τίποτα! Οπότε πήρα της Aquaforest το probiotic salt. Οπότε έριξα και το Kh στο ενυδρείο. (Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει αυτό)

 

Η μία ακροπόρα που είχα στον βράχο είχε αρχίσει να κάνει bleach και η μία της πλευρά έχασε όλους τους πολύποδες όπως και το χρώμα (προφανώς λόγο λάμπας) και αποφάσισα να την βάλω σε ένα frag base που ήταν πιο ψηλά στο ενυδρείο. Το αποτέλεσμα είναι η πλευρά που δεν είχε καεί να έχει αρχίσει να πέρνει χρώμα σιγά.

 

Πέρα από αυτά έχουν αρχίσει τα προβλήματα με gha το οποίο για την ώρα λέω να το επιβραδύνω ανοίγοντας μόνο το μπλε φώς.

 

Τέλος, μιας και είμαι σπίτι σκέφτομαι μπας και ξεκινήσω κανένα κανάλι στο youtube σαν ημερολόγιο για το ενυδρείο.

 

Α ξέχασα να αναφέρω και τις τελευταίες μετρήσεις του ενυδρείου!

 

 

Temp: 25.5C

Salinity: 1.026

Nitrate: 7

Calcium: 420

Magnesium: 1335

Alkalinity: 8.1

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφη προσπάθεια! 

Να το χαίρεσαι έχει πολλές προοπτικές!

Keep reefing ;)

Έγινε επεξεργασία - VasilisM3
Link to comment
Share on other sites

On 1/4/2020 at 8:57 ΜΜ, το μέλος VasilisM3 έγραψε:

Πολύ όμορφη προσπάθεια! 

Να το χαίρεσαι έχει πολλές προοπτικές!

Keep reefing ;)

 

Να είσαι καλά!!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είμαστε μέσα με καραντίνα... Έβγαλα κάποιες φωτογραφίες. Δυστηχώς η λάμπα του ενυδρείου δεν μου κάνει την χάρη για να βγάλω καλύτερες λόγο χαμηλών lumen.

 

 

 

 

 

 

large.DSC_2114.jpg.32534b32132b47a108020a66e7d0e433.jpg

 

 

 

large.DSC_2112.jpg.7924fbf95a3461f2944e6cbf0115b4b6.jpg

 

 

 

large.DSC_2103.jpg.49672c753483920b264ea7909634771d.jpg

 

 

 

large.DSC_2096.jpg.8007251dc3340e4bee7bc2f0297576ab.jpg

 

 

 

large.DSC_2095.jpg.ab103f6f5475b36fe13f84e4215db8d4.jpg

 

 

 

 

large.DSC_2115.jpg.e01d2dcd11473dd1272fe7cd4783f077.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίες προσθήκες φίλε μου ,ελπίζω να τα χαρείς!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η γκαντεμιά χτυπάει κόκκινο, μετά απο προχθεσινή αλλαγή νερού ξαφνικά τα ροζ ζωανθάκια κλείσανε μίκρυκαν στο 1/10 του μεγέθους. Απο μετρήσεις έκανα σήμερα και δέν είδα κάποια τεράστια αλλαγή. Η αλήθεια είναι πως εδώ και μια εβδομάδα λόγο του ότι έχω αρχίσει να έχω Green Hair Algae σταμάτησα να τα ταίζω reefroids και δουλεύω μόνο την μπλέ λάμπα και μπας και μειωθεί η άλγη και δεν ξέρω εάν φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Vaggelis Michopoulos έγραψε:

Η γκαντεμιά χτυπάει κόκκινο, μετά απο προχθεσινή αλλαγή νερού ξαφνικά τα ροζ ζωανθάκια κλείσανε μίκρυκαν στο 1/10 του μεγέθους. Απο μετρήσεις έκανα σήμερα και δέν είδα κάποια τεράστια αλλαγή. Η αλήθεια είναι πως εδώ και μια εβδομάδα λόγο του ότι έχω αρχίσει να έχω Green Hair Algae σταμάτησα να τα ταίζω reefroids και δουλεύω μόνο την μπλέ λάμπα και μπας και μειωθεί η άλγη και δεν ξέρω εάν φταίει αυτό.

άλγη συνεπάγεται περίσια θρεπτικά...για μένα σταματά ότι ρίχνεις σε ζουμί και μην ταίζεις καθόλου τα κοράλια... έχουν να φάνε...

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

άλγη συνεπάγεται περίσια θρεπτικά...για μένα σταματά ότι ρίχνεις σε ζουμί και μην ταίζεις καθόλου τα κοράλια... έχουν να φάνε...

Απο μετρήσεις έχω τα παρακάτω:

 

nitrate: 5 ppm

calcium: 415

magnesium: 1365

Alkalinity: 8.9

Salinity: 1.026

temp: 25.3

 

Έβαλα και άνθρακα μπάς και τραβηξει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Σταματά κάθε είδος τάισμα στα Κοραλία. 

Μόνο λίγο τα ψάρια. 

Αν δεν έχει γίνει κάτι τραγικό τότε τα ζοανθακια θα ξανά ανοίξουν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους! Τελικά, τα ζωανθάκια επιστρέφουν σιγά σιγά, βέβαια είναι πιο μικρά τα κεφάλια αλλά ανοίγουν. Λογικά πρέπει να επηρεάστηκαν από τις παραμέτρους του αλατιού πάντως το νέο αλάτι έδωσε ένα τεράστιο boost για ανάπτυξη στις εφύλλιες.(Η euphyllia torch χωρίστηκε και μου έβγαλε δεύτερο στόμα!)

 

Γενικά το κοράλλια έχουν ανάπτυξη και πάλι αλλά έχω αρχίσει να έχω ανάπτυξη άλγης αν και λογικό λόγο του χρόνου που τρέχει το ενυδρείο.

 

Στα θετικά είναι πως παράγγειλα επιτέλους το Prime 16 HD της AI, jumpguard της D-D και αναπλήρωση επίσης της D-D. Στην αναμονή λοιπόν μέχρι να έρθουν!!

Έγινε επεξεργασία - Vaggelis Michopoulos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλά τα νέα για τα κοραλάκια σου... αλλαγές τι ποσότητα κανείς κάθε πότε???η άλγη δλδ αντί να υποχωρεί συνεχίζει να αναπτύσσεται???

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

καλά τα νέα για τα κοραλάκια σου... αλλαγές τι ποσότητα κανείς κάθε πότε???η άλγη δλδ αντί να υποχωρεί συνεχίζει να αναπτύσσεται???

Ναι για κάποιο λόγο συνεχίζει να αναπτύσσεται και πλέον και στην άμμο. Κάνω κάθε εβδομάδα 15 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος Vaggelis Michopoulos έγραψε:

Ναι για κάποιο λόγο συνεχίζει να αναπτύσσεται και πλέον και στην άμμο. Κάνω κάθε εβδομάδα 15 λίτρα.

 

Κατέβασε φωσφορικά και νιτρικά κοντά στο μηδέν και θα δεις πως θα αρχίσει να ψοφάει μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Vaggelis Michopoulos έγραψε:

Ναι για κάποιο λόγο συνεχίζει να αναπτύσσεται και πλέον και στην άμμο. Κάνω κάθε εβδομάδα 15 λίτρα.

έχεις σταματήσει ότι πρόσθετα έριχνες ε? επίσης νιτρικά φωσφορικά τι μετράς?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Mentoras έγραψε:

 

Κατέβασε φωσφορικά και νιτρικά κοντά στο μηδέν και θα δεις πως θα αρχίσει να ψοφάει μόνη της.

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος dano23 έγραψε:

έχεις σταματήσει ότι πρόσθετα έριχνες ε? επίσης νιτρικά φωσφορικά τι μετράς?

 

 

Μόνο τροφή ρίχνω στα ψάρια και αυτή πλέον περιορισμένα. 2-3 νιφάδες. Νιτρικά έχω 4 με 5 και φωσφορικά με salifert δεν βγάζει κάτι. Βέβαια δεν έχω hanna για να είμαι σίγουρος.Πέρα απο αυτό έχω παρατηρήσει ότι έχω spaghetti worm και μου μαζέυουν μέσα στον βράχο πολλά υπολοίματα και μάλλον εκεί είναι και η εστία για τα νιτρικά. Έχω βάλει και filter floss που το αλλάζω κάθε 3 μέρες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

σκούπα βυθού κανείς καθόλου??? επίσης το ρας μηπως σου αναδεύει τον αραγωνιτη και ανεβάζει βρωμιά στην στήλη του νερού??? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

σκούπα βυθού κανείς καθόλου??? επίσης το ρας μηπως σου αναδεύει τον αραγωνιτη και ανεβάζει βρωμιά στην στήλη του νερού??? 

 

Σκούπα κάνω μαζί με την αλλαγή νερού και επίσης ναι το ραζακι κάθε βράδυ μπένει άμμο για ύπνο.

σκέφτομαι να ξεκινήσω να καθαρίζω τον βράχο με πιπέτα μπας και φύγει ότι βρωμιά μπορεί να έχει πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Vaggelis Michopoulos έγραψε:

 

Σκούπα κάνω μαζί με την αλλαγή νερού και επίσης ναι το ραζακι κάθε βράδυ μπένει άμμο για ύπνο.

σκέφτομαι να ξεκινήσω να καθαρίζω τον βράχο με πιπέτα μπας και φύγει ότι βρωμιά μπορεί να έχει πάνω.

εννοείται ότι τον βράχο μία στο τόσο τον φυσάμε η σιφωναρουμε ότι μαζεύει..το ότι κοιμάται στην άμμο είναι σίγουρο... εγώ ρωτάω για το όσο είναι ξύπνιο μην βουτάει και βγαίνει με αποτέλεσμα να ανεβάζει βρωμιά... να υποθέσω ότι βάζεις κανένα υαλοβάμβακα στην πλάτη και αλλάζεις συνεχώς???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...