Jump to content

Νεο set up γνωμες


thanasis1976

Recommended Posts

Καλησπερα!!! Σε λιγες μερες θα αδειασει στο 900 λιτ. μου  απο τους δισκους και θα παω σε αφρικη και συγκεκριμενα σε φροντοζες που ειναι και τα αγαπημενα μου ψαρια.

θα ηθελα λιγες γνωμες για το σετ απ... να βαλω μαυρες πετρες ή λευκες??? να βαλω να βαλω λευκη αμμο ή Θαλασσης?? 

Στο στησιμο να βαλω απο την μια μερια πετρες να φτασουν καπος ψηλα και οσο πανε προς την αλλη μερια να σβηνει το βουνο??

Να βαλω το βουνο στο κεντρο και να σβηνει κι απο τις δυο μεριες...??? 

πολλες οι σκεψεις... 

εσεις τι λετε???

Έγινε επεξεργασία - thanasis1976
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γούστα είναι αυτά αρκεί τα ψάρια να έχουν αυτά που θέλουν πέτρες, άμμο και κρυψώνες.

Αν όμως θες να πας προς το βιοτοπικο περιβάλλων τότε μπεζ άμμο...,  για λεπτομέρειες δες εδώ και ιδιαίτερα στο 2:21 :) 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Χρήστος έγραψε:

γούστα είναι αυτά αρκεί τα ψάρια να έχουν αυτά που θέλουν πέτρες, άμμο και κρυψώνες.

Αν όμως θες να πας προς το βιοτοπικο περιβάλλων τότε μπεζ άμμο...,  για λεπτομέρειες δες εδώ και ιδιαίτερα στο 2:21 :) 

 

 

 Ευχαριστω πολυ!! συμφωνα με το βιντεακι χρειαζομε μπεζ αμμο σχεδον και πετρες σκουρες...  ξερω απο αφρικη και τι χρειαζονται τα ψαρια, απλα ειπα να παρω καποιες γνωμες για το στησιμο... χρονια στα νταμαρια... χαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία επιλογή οι frontosa! 

Πάντα μου άρεσε το φυσικό λουκ αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου από τη στιγμή που προσφέρεις τις κατάλληλες συνθήκες. 

 

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο φίλε Θανάση; 

Τα ψάρια τα έχεις βρει; θα εξαρτηθεί το στήσιμο και από αυτό.. 

Αν π.χ. ειναι έτοιμο χαρέμι/ομάδα, δεν θες τόσες πέτρες, αν είναι πιο μικρά και δεν ξέρεις φύλλο, τότε οι πολλές κρυψώνες είναι καλύτερα. Όπως επίσης τα 2 νταμαρια ή και 3, ώστε οι αρσενικοί να ξεχωρίσουν χωρίς πολλά πολλά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος adlib έγραψε:

Ωραία επιλογή οι frontosa! 

Πάντα μου άρεσε το φυσικό λουκ αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου από τη στιγμή που προσφέρεις τις κατάλληλες συνθήκες. 

 

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο φίλε Θανάση; 

Τα ψάρια τα έχεις βρει; θα εξαρτηθεί το στήσιμο και από αυτό.. 

Αν π.χ. ειναι έτοιμο χαρέμι/ομάδα, δεν θες τόσες πέτρες, αν είναι πιο μικρά και δεν ξέρεις φύλλο, τότε οι πολλές κρυψώνες είναι καλύτερα. Όπως επίσης τα 2 νταμαρια ή και 3, ώστε οι αρσενικοί να ξεχωρίσουν χωρίς πολλά πολλά. 

 

Τα ψαρια θα ερθουν μικρα οποτε θα χρειαστω σιγουρα 2-3 χρονια για να μεγαλωσουν και να κανουν χαρεμια... 

Το ενυδρειο ειναι 2 μετρα και 60 φαρδος. 900 λιτρα περιπου

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

Τα ψαρια θα ερθουν μικρα οποτε θα χρειαστω σιγουρα 2-3 χρονια για να μεγαλωσουν και να κανουν χαρεμια... 

Το ενυδρειο ειναι 2 μετρα και 60 φαρδος. 900 λιτρα περιπου

 

 

Είναι πολύ ωραία ψαρια το σκέπτομαι και εγώ, τα 3 χρόνια που πρέπει να περιμένω να μεγαλώσουν είναι που με προβληματίζει.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

 

Είναι πολύ ωραία ψαρια το σκέπτομαι και εγώ, τα 3 χρόνια που πρέπει να περιμένω να μεγαλώσουν είναι που με προβληματίζει.  

Εμανα παλι οχι, μου αρεσει να μεγαλωνω ψαρια να τα κανω ενηλικα και να κανουν μετα γεννες, θεωρω ετσι πως εκανα κατι ολοκληρωμενο!!!  

Εκτος αν ο σκοπος σου ειναι να κανεις γεννες για να δινεις τα μικρα, οποτε ετσι θα χρειαστεις μεγαλα ψαρια 2-3-4 χρονων αλλα θα πληρωσεις αυτον που τα μεγαλωσε... χιχιχιχι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

Εμανα παλι οχι, μου αρεσει να μεγαλωνω ψαρια να τα κανω ενηλικα και να κανουν μετα γεννες, θεωρω ετσι πως εκανα κατι ολοκληρωμενο!!!  

Εκτος αν ο σκοπος σου ειναι να κανεις γεννες για να δινεις τα μικρα, οποτε ετσι θα χρειαστεις μεγαλα ψαρια 2-3-4 χρονων αλλα θα πληρωσεις αυτον που τα μεγαλωσε... χιχιχιχι 

 

Όχι δεν είναι σκοπός μου να δίνω ψαρια αλά σε 840 λτ 10 μικρά δεν θα είναι πολύ άδειο το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Όχι δεν είναι σκοπός μου να δίνω ψαρια αλά σε 840 λτ 10 μικρά δεν θα είναι πολύ άδειο το ενυδρείο?

Δεν το ειπα με κακια το να δινεις μικρα... κι εμενα οταν γεννανε καποια στιγμη το ιδιο θα κανω, λογικο ειναι...

τωρα για το αδειο που λες ναι, δεν εχεις αδικο αλλα θα χρειαστει λιγο υπομονη βλεποντα το στησιμο του νταμαριου....

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

Δεν το ειπα με κακια το να δινεις μικρα... κι εμενα οταν γεννανε καποια στιγμη το ιδιο θα κανω, λογικο ειναι...

τωρα για το αδειο που λες ναι, δεν εχεις αδικο αλλα θα χρειαστει λιγο υπομονη βλεποντα το στησιμο του νταμαριου....

 

 

Δεν είπα ότι το είπες με κακία. Στη Σπάρτη που είμαι δεν έχω βρει άλλον που να ασχολείται με κιχλιδες είναι δύσκολο τώρα που μεγαλώνουν τα  mbuna να τα δώσω μόνο με αποστολές, κάποια στιγμή θα σε ακολουθήσω  όταν βγάλεις εσύ μικρά θα μου στείλεις ??? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον εβγάλαμε ?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, thanasis1976 said:

Τα ψαρια θα ερθουν μικρα οποτε θα χρειαστω σιγουρα 2-3 χρονια για να μεγαλωσουν και να κανουν χαρεμια... 

Το ενυδρειο ειναι 2 μετρα και 60 φαρδος. 900 λιτρα περιπου

Τολμώ να ρωτήσω αν είσαι σε διαμέρισμα ορόφου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Τολμώ να ρωτήσω αν είσαι σε διαμέρισμα ορόφου;

σε οροφο ειμαι ναι, με ξυλινο πατωμα!! μην σας πιανει τρομος με τους οροφους... δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σε όροφο φίλε μου με 800αρι. Όλα καλα μέχρι στιγμής να χτυπήσω ξύλο. Βάλε και μια φωτό να πάρουμε μάτι (του ενυδρείου όχι του παρκέ)

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 16 λεπτά, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Και εγώ σε όροφο φίλε μου με 800αρι. Όλα καλα μέχρι στιγμής να χτυπήσω ξύλο. Βάλε και μια φωτό να πάρουμε μάτι (του ενυδρείου όχι του παρκέ)

το ενυδρειο τωρα....

20191031_221900[1].jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πέτρες μεγάλες να δημιουργούν κρυψώνες και περάσματα.Πάρε Ιδέες ενυδρείων από το youtube και παρουσιάσεις τέτοιων ενυδρείων στο φόρουμ..Αμμο προσωπικά προτιμώ τη μπεζ οχι λευκή ας πάμε λίγο βιοτοπικά ,μην στράβωσουμε τα ψάρια , κοίτα αν θέλεις και αυτό το οποίο νομίζω οτι θα βοηθήσει λιγο ,Καλές επιτυχίες ?

 

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ έγραψε:

Πέτρες μεγάλες να δημιουργούν κρυψώνες και περάσματα.Πάρε Ιδέες ενυδρείων από το youtube και παρουσιάσεις τέτοιων ενυδρείων στο φόρουμ..Αμμο προσωπικά προτιμώ τη μπεζ οχι λευκή ας πάμε λίγο βιοτοπικά ,μην στράβωσουμε τα ψάρια , κοίτα αν θέλεις και αυτό το οποίο νομίζω οτι θα βοηθήσει λιγο ,Καλές επιτυχίες ?

 

Σε ευχαριστω. Παντα κανω βιοτοπικα ενυδρεια και ετσι θα κινηθω παλι. αμμα θα μπει θαλασσης οποτε δε θα ειναι λευκη... πετρες θα φτισχτει ενα βουνο με μεγαλες και μικρες πετρες και σπηλιες... οι πετρες μαλλον θα φτιαχτουν απο εμενα... ??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική!Ετοιμάζεις ενδιαφέρον πρότζεκτ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Καλώς ήρθες στην Αφρική!Ετοιμάζεις ενδιαφέρον πρότζεκτ...

Σε ευχαριστω πολυ!! Μεχρι να αδειασει το ενυδρειο κατασκευαζω τα βοτσαλα μου... και περιμενω τα φωτιστικα...!!!

???

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2019 at 9:27 ΜΜ, το μέλος thanasis1976 έγραψε:

Σε ευχαριστω πολυ!! Μεχρι να αδειασει το ενυδρειο κατασκευαζω τα βοτσαλα μου... και περιμενω τα φωτιστικα...!!!

???

 

Καλησπέρα αν θυμάμαι καλά είχες φτιάξει από φελιζόλ στο ξύλινο πέτρες πριν πολλά χρόνια θα φτιάξεις κάτι τέτοιο πάλι?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Καλησπέρα αν θυμάμαι καλά είχες φτιάξει από φελιζόλ στο ξύλινο πέτρες πριν πολλά χρόνια θα φτιάξεις κάτι τέτοιο πάλι?

 

καλησπερα ναι ναι ειχα φτιαξει... τωρα θα το κανω διαφορετικα μιας και χρειαζομαι μερικες πετρες σπηλιες... και λιγοτερες συμπαγες... δεν θα γινει νταμαρι οπως τοτε το μαλαουι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως κ αποφασισες να αποχωριστεις τους δισκους κ να πας σε αφρικανες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Πως κ αποφασισες να αποχωριστεις τους δισκους κ να πας σε αφρικανες;

Ειναι η δευτερη φορα που δοκιμασα δισκους και δεν με κερδισαν ποτε σαν ψαρια και σαν συμπεριφορα... αντιθετα οι αφρικανες με τρελαινουν και οι φροντοζα ειναι απωθημενο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...