Jump to content

Καλύτερη τροφή για τα χρυσόψαρα ;


AngelinaA

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά θέλω την γνώμη σας για ποια μάρκα τροφής είναι καλύτερη για την ανάπτυξη και το χρωμα των χρυσοψαρων εγώ χρησιμοποιώ την Σερά γκολντι τους κόκκους την τρόπικαλ επίσης κόκκους , φυλλαράκια της Σερά αλλά ποιο σπάνια και όμως δεν είμαι ευχαριστημένη καθώς το χρυσόψαρο μου ναι μεν μεγάλωσε αλλά έχει χάσει το χρωμα του σκεφτόμουν τις hikari είναι λιγο ποιο ακριβές αλλά ξέρει κανείς να μου πει αν είναι καλές ; Η κάποια άλλη μάρκα και είδος τροφής ευχαριστώ!

C196E269-9BB0-42CA-945A-1D8C3B178A8B.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος AngelinaA έγραψε:

Γεια σας παιδιά θέλω την γνώμη σας για ποια μάρκα τροφής είναι καλύτερη για την ανάπτυξη και το χρωμα των χρυσοψαρων εγώ χρησιμοποιώ την Σερά γκολντι τους κόκκους την τρόπικαλ επίσης κόκκους , φυλλαράκια της Σερά αλλά ποιο σπάνια και όμως δεν είμαι ευχαριστημένη καθώς το χρυσόψαρο μου ναι μεν μεγάλωσε αλλά έχει χάσει το χρωμα του σκεφτόμουν τις hikari είναι λιγο ποιο ακριβές αλλά ξέρει κανείς να μου πει αν είναι καλές ; Η κάποια άλλη μάρκα και είδος τροφής ευχαριστώ!

C196E269-9BB0-42CA-945A-1D8C3B178A8B.jpeg

 

840C3E70-F862-46A0-AA1B-7FF15A90E396.jpeg

95362C05-AA7F-4C2F-BADD-31E541DC2266.png

  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φωτογραφία έχει σημάδι στο σώμα του που δεν υπάρχει στην άλλη πλευρά ή εγώ καταλαβαίνω λάθος? 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

και στα δικα μου γινεται ειχαν πιο εντονα χρωματα ορισμενα και μετα τα εχασαν ισως λογω εποχης δεν γνωριζω.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Στην πρώτη φωτογραφία σας μπερδεύει το πτερύγιο του ψαριού ,όπως "έκατσε" την ώρα της λήψης,δεν φαίνεται να έχει κάτι περίεργο το ψαράκι.

Όσο για την τροφή , της hikari είναι από τις καλύτερες και ποιοτικότερες τροφές..

Να πάρεις βυθιζόμενη όμως μιας κι έχεις fancy χρυσόψαρα. Ψάξε να βρεις την saki της hikari , αν δεν βρεις κι αυτή επίσης είναι καλή

Τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα και θέλουν ποικιλία από τροφές, επομένως είναι λάθος να μένουμε μια μια τροφή στο ντουλάπι μας..

Θα πρέπει να υπάρχουν από φυτικές τροφές έως φουλ πρωτεινουχες τροφές.

Οι τροφές με υψηλή πρωτεινη ,όπως είναι οι ζωντανές τροφές(γεωσκώληκες κλπ) ή οι κατεψυγμένες(κριλ, bloodworm,tubifex), ή και diy κατεψυγμένες με γαρίδες ή γαύρο , ακόμα και το ασπράδι ενός βραστού αβγου, θα δώσουν ζωντανά χρώματα, υγεία και ενέργεια στα ψάρια..θα πρέπει να δίνονται με μέτρο όμως ,πχ 2 φορές την εβδομάδα..

Οι φυτικές τροφές , βοηθούν στην λήψη απαραίτητων βιταμινών και στην ορθή πεπτική λειτουργία ,ώστε να αποφευχθούν τυχόν εντερικά προβλήματα (πχ φουσκώματα, δυσκοιλιότητα κλπ), επίσης μια καλή συχνότητα είναι 2 -3 φορές την εβδομάδα.καποιες από αυτές τις τροφές είναι η σπιρουλίνα και τα βραστά λαχανικά (σπανάκι, μαρούλι,κολοκυθακι, καρότο,αρακάς (όχι συχνά))

Και φυσικά υπάρχει και η καθημερινή τροφή ,που είναι η hikari στην συγκεκριμένη περίπτωση.

 

 

Έγινε επεξεργασία - tsala
  • Like 2
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όχι δεν έχει κάτι είναι το πτερύγιο του είναι 4 χρόνων οι φωτό είναι πριν 3 μήνες και η μια πριν 1 χρόνο που είχε χρωμα το ίδιο ψάρι είναι σε όλες μονάχα ένα έχω μέχρι να μετακομίσει στο μεγάλο (130λιτρα) και να πάρω  συγκάτοικους είναι σε 60λ έχω ποικιλία στις τροφές όπως κ αρακα του δίνω αλλά δεν ήξερα πως μπορώ και αβγό έκανα παραγγελία για τις hikari πέλλετ βυθιζόμενο πάντα  πήρα μια που είναι για χρυσόψαρα και μια που είναι για όραντα χρυσόψαρα είναι λιγο ποιο ακριβές αλλά ελπίζω μα αξίζουν εκτός από την χικαρι τι άλλο προτείνεται σαν μάρκα ;

Έγινε επεξεργασία - AngelinaA
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος ioannism έγραψε:

και στα δικα μου γινεται ειχαν πιο εντονα χρωματα ορισμενα και μετα τα εχασαν ισως λογω εποχης δεν γνωριζω.

Εμένα το έχασε το χρωμα του μετά από 1 μισή χρόνο έγινε άσπρο το ίδιο ψάρι είναι σε όλες τις φωτογραφίες 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Στην πρώτη φωτογραφία έχει σημάδι στο σώμα του που δεν υπάρχει στην άλλη πλευρά ή εγώ καταλαβαίνω λάθος? 

Έχει μεγάλα πτερύγια και ουρα για αυτό σε μπερδεύει δεν έχει κάποιο πρόβλημα ! 

Link to comment
Share on other sites

Όταν το αγορασα πριν 4 χρόνια ήταν σαν ένα κέρμα και κατακόκκινο τώρα έχει γίνει εντελώς λευκό μόνο στο μουστάκι έχει πορτοκαλί έλεγα μήπως φταίει η διατροφή ? παρόλα αυτά το αγαπάω και το προσέχω σαν τα μάτια μου και ας είναι ασχημουλιι ?

E248055C-4415-496D-B51F-ABBEEA271861.png

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα αλλάζουν χρώμα ειδικά σε μικρές ηλικίες , είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα αλλάξουν μεγαλώνοντας..

Ακόμα και μεγαλύτερα σε ηλικία ψάρια , μπορεί να αλλάξουν χρώμα ,σε μικρή ή μεγάλη έκταση, ακόμα και ολική αλλαγή χρωματισμού.

Είναι απόλυτα φυσιολογικό,δεν έχει να κάνει με την τροφή ή οτιδήποτε άλλο

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tsala έγραψε:

Τα χρυσόψαρα αλλάζουν χρώμα ειδικά σε μικρές ηλικίες , είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα αλλάξουν μεγαλώνοντας..

Ακόμα και μεγαλύτερα σε ηλικία ψάρια , μπορεί να αλλάξουν χρώμα ,σε μικρή ή μεγάλη έκταση, ακόμα και ολική αλλαγή χρωματισμού.

Είναι απόλυτα φυσιολογικό,δεν έχει να κάνει με την τροφή ή οτιδήποτε άλλο

Άρα να μην ανησυχώ ; Εμένα άλλαξε όλο το χρωμα του ξεκίνησε από μια άσπρη κηλίδα στο κεφάλι και κατέληξε να είναι άσπρο προς κίτρινο... στην αρχή είχα τρομάξει νόμιζα αρρώστησε αλλά δεν είχε καμία διαφορά στο χαρακτήρα του 

Link to comment
Share on other sites

το μπροστινο που σε κοιταει πριν 3 μηνες ειχε ενα εντονο μαυρο κοντο μουστακι και τον ειχαμε ονομασει χιτλερ τωρα το εχασε <<<κριμας ηταν μοναδικο γνωρισμα

11.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι φυσικά.. είναι φυσιολογικό..

Σκέψου έχω ψάρι (δική μου γεννα) που έως 7-8 μηνών ήταν κατάμαυρο...

Μετά το 8μηνο άρχισε να πετάει κίτρινο χρώμα... Μέσα σε 10 μέρες έγινε κατακιτρινο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ioannism έγραψε:

το μπροστινο που σε κοιταει πριν 3 μηνες ειχε ενα εντονο μαυρο κοντο μουστακι και τον ειχαμε ονομασει χιτλερ τωρα το εχασε <<<κριμας ηταν μοναδικο γνωρισμα

11.jpg

Τι μουριτσες ειναι αυτές Αχ τα όραντα είναι τα αγαπημένα μου πανέμορφα να τα χαίρεσαι ? εγώ πορτοκαλί οραντα πρώτη φορά βλέπω είναι υπέροχος ο χιτλερ !!!

Link to comment
Share on other sites

ναι και εμενα ειναι τα αγαπημενα μου τα σκουφατα αλλα προσοχη αποτι εχω δει δεν ειναι ολες οι ρατσες αντοχης,απο τα πιο παλια που εχουν αντεξει την χρηση ενος καινουργιου στο χομπυ οπως εγω ειναι fancy calico...... ryukin---fancy [red cap το κλασικο οπως αυτο της φωτο το οποιο βρισκεις ευκολα παντου.κοκκινο σκουφακι και λαμε φωτεινο σωμα]

αποφευγε τα lionchu ....ranchu ...επισης αυτα που εχουν τα μπαλονακια αυτα που εχουν πολυ μεγαλα σκουφια και τα μικρα στογγυλα pearl scales.

βαλε καμια φωτο του συνολου ενυδρειο σου.

ο απο κατω κυριος το νεοτατο μελος ειναι ο σουηδος ξανθο σκουφι ασπρο δερμα με φακιδες και μευκαπ στα ματια πρεπει να ειναι μιχ οραντα caliko ryukin

γενικα μην βιαστεις στην αγορα και να παιρνεις ιδεες απο φορουμ.

 

CM191110-115541001.jpg

Έγινε επεξεργασία - ioannism
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!

 

Τα χρυσόψαρα είναι παμφάγα και θέλουν ποικιλία από τροφές, επομένως είναι λάθος να μένουμε μια μια τροφή στο ντουλάπι μας..

Θα πρέπει να υπάρχουν από φυτικές τροφές έως φουλ πρωτεινουχες τροφές.

 

αυτο που γραφει παραπάνω ο @tsala  πιστευω οτι ειναι το πιο σημαντικο οσον αφορα την διατροφη ενός υγιούς κ χαρούμενου χρυσόψαρου. 

 

μια ακομη τροφη που εχω διαβασει κ ακουσει τα καλυτερα ειναι η rephasy .. την εχω δοκιμασει κ τρελαινονται.. αλλα δε μπορω να πω οτι καφέρνω να τη φτιαξω ευκολα κ καθε φορα που τη φτιαχνω βελαζω.. σε flakes η ocean nutrition μαλακωνει πολυ γρηγορα στο νερο , οπότε κ βυθιζεται πολυ ευκολα χωρις να μενουν κομματια να επιπλεουν ..

 

 

 

 

 

 

 

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος ioannism έγραψε:

ναι και εμενα ειναι τα αγαπημενα μου τα σκουφατα αλλα προσοχη αποτι εχω δει δεν ειναι ολες οι ρατσες αντοχης,απο τα πιο παλια που εχουν αντεξει την χρηση ενος καινουργιου στο χομπυ οπως εγω ειναι fancy calico...... ryukin---fancy [red cap το κλασικο οπως αυτο της φωτο το οποιο βρισκεις ευκολα παντου.κοκκινο σκουφακι και λαμε φωτεινο σωμα]

αποφευγε τα lionchu ....ranchu ...επισης αυτα που εχουν τα μπαλονακια αυτα που εχουν πολυ μεγαλα σκουφια και τα μικρα στογγυλα pearl scales.

βαλε καμια φωτο του συνολου ενυδρειο σου.

ο απο κατω κυριος το νεοτατο μελος ειναι ο σουηδος ξανθο σκουφι ασπρο δερμα με φακιδες και μευκαπ στα ματια πρεπει να ειναι μιχ οραντα caliko ryukin

γενικα μην βιαστεις στην αγορα και να παιρνεις ιδεες απο φορουμ.

 

CM191110-115541001.jpg

Πωπω είναι τόσο όμορφο όχι δεν θα βιαστώ να αγοράσω αν δεν κάνω καλή αναζήτησή επίσης είχα παλιά αλλά αναγκαστικά να τα δώσω λόγο χρόνου και λάθος μεταχείρισης επίσης ακόμα δεν το έχω στήσει το ενυδρείο το μεγάλο ευχαρίστως θα σας δείξω το μικρό που είναι ο μπαγασας μου δεν έχω τίποτα σε διακόσμηση πλέον για να είναι άνετος να κολυμπάει καθώς μεγάλωσε έχει μόνο υπόστρωμα φυσικό ηφαιστειακό ! Γνωρίζω πως είναι δύσκολες κάποιες μεταλλάξεις εγώ θέλω αποκλειστικά οραντα με σκουφί στο κεφάλι διαφορά χρώματα όμως !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά..η repashy ,είναι απ' τις καλύτερες τροφές επίσης...την ξέχασα.

Ioannism το ψαράκι σου είναι οραντα.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tsala έγραψε:

Πολύ σωστά..η repashy ,είναι απ' τις καλύτερες τροφές επίσης...την ξέχασα.

Ioannism το ψαράκι σου είναι οραντα.

Που μπορώ να την βρω ;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι.

Δεν είναι ξηρά τροφή, είναι σκόνη , ρίχνεις την ανάλογη ποσότητα νερού και γίνεται ένα ζελέ..

Το οποίο το αποθηκεύεις στην κατάψυξη,ολόκληρο σε λεπτή στρώση ή σε κομμάτια. 

Κόβεις κομμάτι,το ξεπαγωνεις και ταιζεις.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος tsala έγραψε:

Αυτή είναι.

Δεν είναι ξηρά τροφή, είναι σκόνη , ρίχνεις την ανάλογη ποσότητα νερού και γίνεται ένα ζελέ..

Το οποίο το αποθηκεύεις στην κατάψυξη,ολόκληρο σε λεπτή στρώση ή σε κομμάτια. 

Κόβεις κομμάτι,το ξεπαγωνεις και ταιζεις.

 

Ευχαριστώ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...