Jump to content

Σκουληκακια γης


ioannism

Recommended Posts

Μετα την προσφατη βροχη ανεβηκα στην ταρατσα μου να δω τα φυτα μου [εχω μεταμορφωση την ταρατσα σε κηπακι ] ,τα εχασα οταν ειδα ποσα καφε σκουληκακια ειχαν πεταχτει εξω απο τις ζαρντινιερες μου λογω της μεγαλης ποσοτης βροχης που επεσε και τοτε σκεφτηκα τι κριμας αυτα τα πλασματακια δεν θα ηταν μια αξιολογη τροφη ολο ουσια δωρακι για τα πειναλεα χρυσοψαρα που  στομα εχουν και μιλια δεν εχουν?

[τα φυτα που εχω ειναι ντοματιες αγγουριες κολοκυθιες πιπεριες και βατομουριες ---χωρις φαρμακα--- μην φανταστητε πολλα απλα το χομπυ μας με το γιο μου].

Αγγουρακι αρακα σπανακι τα ταιζω μια φορα εβδομαδα μηπως να δωσω και καμια εκπληξη ακομα με σκουληκακια?......καποια απο τα χοντρουλικα ψαρακια  εχουν και ονομα με εχουν μαθει και μολις με δουν ερχονται ολα στο τζαμι εκει που ειμαι ανοιγοκλεινοντας το στομα λεγοντας απ,οτι καταλαβαινω φαι-φαι-φαι,,,. μου φαινεται καποια στιγμη θα τα φωναζω και θα ακουνε,,,πλακα κανω,,.......τωρα σχετικα με κατι αρτεμιες και white worms που διαβασα στο φορουμ  που να χορτασουν οι χοντρομπαλαδες??? ........ τεσπα μηπως εχει δοκιμασει καποιος η θα κανω πατατα?

Έγινε επεξεργασία - ioannism
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ταιζεις. Τα ξεπλενεις με νερο και στα ψαρια. Αν θελεις μπορεις να κρατησεις τα σκουλικια 2-3 μερες σε ενα βαζω (πλαστικο κουτι) για να φυγει το χωμα και απο το εντερο τους, μετα παλι ξεπλενεις και μαμ.....

Μην ταιζεις καθε μερα, θα γινουν μπαλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος ioannism έγραψε:

Μετα την προσφατη βροχη ανεβηκα στην ταρατσα μου να δω τα φυτα μου [εχω μεταμορφωση την ταρατσα σε κηπακι ] ,τα εχασα οταν ειδα ποσα καφε σκουληκακια ειχαν πεταχτει εξω απο τις ζαρντινιερες μου λογω της μεγαλης ποσοτης βροχης που επεσε και τοτε σκεφτηκα τι κριμας αυτα τα πλασματακια δεν θα ηταν μια αξιολογη τροφη ολο ουσια δωρακι για τα πειναλεα χρυσοψαρα που  στομα εχουν και μιλια δεν εχουν?

[τα φυτα που εχω ειναι ντοματιες αγγουριες κολοκυθιες πιπεριες και βατομουριες ---χωρις φαρμακα--- μην φανταστητε πολλα απλα το χομπυ μας με το γιο μου].

Αγγουρακι αρακα σπανακι τα ταιζω μια φορα εβδομαδα μηπως να δωσω και καμια εκπληξη ακομα με σκουληκακια?......καποια απο τα χοντρουλικα ψαρακια  εχουν και ονομα με εχουν μαθει και μολις με δουν ερχονται ολα στο τζαμι εκει που ειμαι ανοιγοκλεινοντας το στομα λεγοντας απ,οτι καταλαβαινω φαι-φαι-φαι,,,. μου φαινεται καποια στιγμη θα τα φωναζω και θα ακουνε,,,πλακα κανω,,.......τωρα σχετικα με κατι αρτεμιες και white worms που διαβασα στο φορουμ  που να χορτασουν οι χοντρομπαλαδες??? ........ τεσπα μηπως εχει δοκιμασει καποιος η θα κανω πατατα?

Ακριβώς και εγώ αυτό το πράγμα έκανα για τα δικά μου ψάρια!

Καλό είναι να τα αφήσεις 2 μερουλες να βγει το χώμα από μέσα τους.. μετά καλό ξεπλυμα και δωστα να χορτάσουν.. ^_^

 

Λίγα λιγα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

που θα δω τα δικα σου χρυσοψαρα?? αυτο που εχεισ στο προφιλ σου τι ειδος ειναι?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος ioannism έγραψε:

που θα δω τα δικα σου χρυσοψαρα?? αυτο που εχεισ στο προφιλ σου τι ειδος ειναι?

 

 

Δεν εχω χρυσόψαρα, έχω channa αλλά συνέχεια δίνω ζωντανές τροφές στα ψάρια μου.. δίνουν άλλη εικόνα του ψαριού και βοηθούν στο χρώμα! Όπως φυσικά και η ποικιλία τροφής.. ;) 

 

Το ψάρι που έχω στο προφιλ μου ειναι killifish, από τα πρώτα ψάρια που ασχολήθηκα σοβαρά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Αναφέρεστε στα σκληρά σκουληκάκια που τυλίγονται και είναι κάπως σκληρά ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...