Jump to content

βυθος


ioannism

Recommended Posts

Καλημερα τα φωτα σας.

Ο πατος στο ενυδρειο μου 200 litr,, εχει χαλικακια διαφορα θελω να τα βγαλω ειναι πολυχρωμα.....εχω χωμα ενυδρειακο της fluval stratum το ειχα παρει για γαριδες και ειναι μικρα μαυρα μπιλακια σαν σκαγια απο μεγαλο οπλο που δεν δυαλυονται μπορω να βαλω αυτο σαν βυθο?υποψιν εχω φυτα μπολικα μεσα 7 χρυσοψαρα .. 2 zebra snails ..5 γλυφτακια 2cm otocynclus ...1 albino βατραχακι 10 γαριδες redcherry οι οποιες ειναι κρυμενες μεσα σε 2 καρυδες που εχω διακοσμηση μεσα .????[δεν χρησιμοποιω co2]

fluval.jpg

CM191110-113153005.jpg

CM191106-154725012.jpg

Link to comment
Share on other sites

για τα φυτά είναι μια χαρά αλλά η εταιρία δεν το συνιστά για ενυδρεία με χρυσόψαρα

Link to comment
Share on other sites

Για φυτά και γαρίδες λέει ότι είναι.. πρέπει να τσεκάρεις λίγο την ψαροσύνθεση όμως.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις λιγα φυτα. Καποια δεν χρειαζονται υποστρωμα (ανουμπιας πχ) . Τι μπορεις να κανεις....

Σπρωξε το χαλικι απο την μια γωνια (να ανοιξει ο χωρος) και βαλε μονο εκει το stratum.Για τα φυτα, οπως echinodorus bleheri, lagenandra meeboldii, το υψος υποστρωματος πρεπει να ειναι τουλαχιστον 5 εκ. Εννοειτε δεν σου φτανει μια σακουλα stratum για ολο το ενυδρειο, αλλά και δεν χρειαζεται.

Γυρο απο το Stratum βαλε πετρες, να μην ανακατευεται με το χαλικακι.

Και το πιο βασικο... Μην αλλαζεις ποτέ ολο το υποστρωμα με την μια. Θα χαλασεις την βιολογια του ενυδρειου.

Οταν θα τελειωσεις με σκαψιματα, κανε μια καλη αλλαγη νερου - 50%1697375101_8.thumb.png.cfdcad7555f53375b293491919bf2ca1.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις αλλα ας τα παρουμε με την σειρα.

εχω τα εξης¨΄τα μισα απο αυτα ηρθαν πριν λιγες μερες και δεν φαινονται σε φοτο

echinodorus bleherae

cladophora aegagropila..   μεσα σε μια καρυδα

crinum calamistratum

lagenadra meeboldi red

anubias golden coin .........πιασμενη σε ξυλο mopani

anubias var caladifolia .....πιασμενη σε πετρα λαβας

anubias bacteri  ...............πιασμενη σε πετρα λαβας

java fern [ετοιμοροπη και μασουλισμενη απο τα ψαρακια.]

και μια  cladophora  aegagropila μπαλα moss.

και 2 φυτα bamboo

 το ενυδρειο ειναι παραλληλογραμο 94μηκοςχ40 πλατοςχ 63 υψος. το 1  φως  δυνατο led ειναι στην μια πλευρα προs τα εξω οπως κοιτας και στην μεση τοu μηκους εχω και αλλο ενα φωτιστικο {οχι δυνατο σαν το πρωτο} και αυτο led ειναι βυθιζομενο και με  επιλογη χρωματισμου .

 

αρα θα το μοιρασω σε δυο ζωνες κατα μηκος μια μπροστα και μια πισω ??

η μια ζωνη με το fluval και η αλλη με το χαλικακι??

μηπως να βαλω ενα κοματι ψιλο σε παχος τζαμι η καποιο αλλο υλικο κατα μηκος στον πατο του ενυδρειου ωστε να κανω το χωρισμα αναμεσα χαλικι και fluval

ποσο υψος το χαλικι ποσο υψος το fluval

ποια φυτα απο αυτα εχουν αναγκη το fluval??

ποια φυτα απο τα αναφερομενα εχουν αναγκη το φως??

το χαλικι λεω να το αλλαξω με μαυρο χρωμα οπως μου συστησατε τι ποιοτητα να βαλω??? gravel μηπως >>??τι διαστασεις κοκου.

το poster της πλατης επισης ειναι μουφα και δεν κολησε καλα τι χρωμα προτεινετε?? ριξτε καμια καθαρη φωτο να δω τα δικα σας να παρω ιδεα

οι κατοικοι του ενυδρειου>

 

 

Χρυσοψαρα ειναι συνολο 7 fancy μεγεθος μετρημενο απο  τελος ουρας μεχρι τελος κεφαλι  συνολικο ακρη σε ακρη   7 cm το μικροτερο-12cm το μεγαλυτερο .

5 εργατες γλυφτακια otocinclus 3-5cm  [ΦΟΒΕΡΟΙ καθαριστες] ειναι και λιγο αναισθητα προκαλουν τα χρυσοψαρα περνωντας απο μπροστα τους πατανε φρενο και καθαριζουν το χωρο μπροστα στα ματια τους ευτυχως μαλλον  ταιζω καλα τα χρυσοψαρα και δεν κανουν επιθεση η ισως τα συνηθησαν

2ζεβρα σαλιγκαρακια.

μερικες γαριδουλες ηταν 10 red cherry αλλα ειναι κρυμενες μεσα σε μια καρυδα και πισω απο το ξυλο mopani πρεπει να αναψω το φακο και να περιμενω οταν βαλω μεζε κοντα τους..εχτες μετρησα 5 αλλα οπως ειπα κρυβονται ...

και φυσικα ο βατραχος albino μπεζ χρωμα με μαυρο μανικιουρ στα νυχια

anubias23.jpg

24.jpg

25.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω πως είναι υπερβολικά πολλά τα ζωντανά για 200 λίτρα..

για κάθε fancy το ελάχιστο είναι 40λτ, άρα 7x40=280 λίτρα (μόνο για τα χρυσόψαρα)

και υπάρχουν κ άλλα μέσα.. 

το φίλτρο είναι αρκετά δυνατό; φαντάζομαι έχει υλικά μέσα,ναι; 

:) :) 

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι δυνατη η αντλια  βρισκεται εκτος κυριου χωρου στην πλατη υπαρχει αλλοσ χωρος  28χ10χ94 cm με χωρισματα για οσα φιλτρα θες το νερο περναει πρωτα απο 5 παχια στρωματα symec JBL φιλτροπανο και μετα απο το βιολογικο μακαρονι και καθε 2-3 μηνες προσαρτω ανθρακα

Έγινε επεξεργασία - ioannism
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...