Jump to content

DIY αυτοματη αναπληρωση νερου με οπτικο αισθητηρα


stanisalus18

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολη τη παρεα εδω ;)

Αν και δεν ειμαι πολυ ενεργος στο φορουμ εδω, ειπα να το παρουσιασω και εδω.


Εφτιαξα πριν λιγες μερες ενα μικρο, σχετικα φτηνο και ευκολο συστηματακι για την αυτοματη αναπληρωση του νερου στο ενυδρειο με εναν οπτικο αισθητηρα.

Πως λειτουργει; Με το που αγγιζει το νερο ο αισθητηρας στην σταθμη την ωρα που γεμιζει τοτε παρεμβαλλεται και σταματαει την αντλια που γεμιζει με νεο νερο το ενυδρειο. Και ξαναλειτουργει παλι οταν πεσει η σταθμη.

Τρεχει δοκιμαστικα καποιες μερες και δεν εχω παρατηρησει καποιο προβλημα μεχρι στιγμης.

Η ολη κατασκευη βασιστηκε στο συγκεκριμενο video στο YouTube απο τον ReefDudes:

https://www.youtube.com/watch?v=-P2ESNLUWmY

Το συνολικο κοστος βγαινει κατω απο 10-15 ευρω, αν γινουν οι αγορες απο δω και απο τα online μαγαζια τυπου eBay προς Ασια μερια κτλ.

Σας παραθετω ενδεικτικα μερικα καταστηματα στην Αθηνα οπου μπορειτε να βρειτε τα περισσοτερα υλικα:

 

www.cableworks.gr

 

www.grobotronics.gr

 

www.fanos.gr


Τα υλικα για την κατασκευη:


- Resistor 470Ω ( Κοστος μερικα λεπτα του ευρω απο εδω )

 

attachment.jpg


- Resistor 10KΩ ( Κοστος μερικα λεπτα του ευρω απο εδω )

 

attachment.jpg


- Voltage Regulator L7805CV ( Κοστος κατω απο 0,50 € απο δω αλλιως πιο φτηνα απο Κινα )

 

attachment.jpg


- N Channel MOSFET IRFZ44N ( Κοστος κατω απο 1 € απο δω αλλιως πιο φτηνα απο Κινα)

 

attachment.jpg


- Optical liquid sensor ( Κοστος κατω απο 2 € απο Κινα αλλιως με τριπλασια τιμη απο δω )

 

attachment.jpg


- Καλωδιο δικλωνο λεπτο ( Κοστος μερικα λεπτα του ευρω απο δω )

 

attachment.jpg


- Pin Header ( Εδω θελουμε μονο 4 pins οποτε το κοβουμε απο το μεγαλο κομματι με μια πενσα ) ( Κοστος κατω απο 0,30 € απο δω )

 

attachment.jpg
- Power Supply 7-12V ( Κοστος γυρω στα 3 € απο δω ) 

 

attachment.jpg


- Prototyping Board ( Κοστος κατω απο 1 € απο δω )

 

attachment.jpg
- Αντλια νερου 7-12V ( Κοστος αναλογα με την αντλια, βρισκεις και με 2 €  απο Κινα )

 

attachment.jpg

 


attachment.jpg

 

attachment.jpg

 

Το σχεδιαγραμμα της κατασκευης φτιαγμενο απο μενα στο Tinkercad:

 

ATO.png


Τη κατασκευη την εκανα με κολλητηρι και καλαι.

Γινεται και χωρις απλως θεωρω πως ετσι ειναι πιο ευκολο.

Στο συγκεκριμενο συστημα αξιοποιησα ενα παλιο πλαστικο κουτι με μια πλακετα μεσα της, το οποιο καθοταν απο ενα παλιοτερο project μαζι με ενα διακοπτακι ON - OFF για να μην το βγαζω απο την πριζα καθε φορα.

Για να μην ταλαιπωρω την αντλια με το συνεχες αναψε-σβησε το εχω συνδεσει πανω σε ψηφιακο χρονοδιακοπτη πριζας οπου λειτουργει για ενα λεπτο καθε τρεις ωριτσες.

Για να το στερεωσω στην γυαλα, εκοψα μια λωριδα πλεξιγκλας με την σεγα και μετα την λυγισα με ενα πιστολι θερμου αερα, εκανα τις απαραιτητες τρυπες και τη βιδωσα στο επιπλο απο πισω.

Θα δειτε οτι εχει τεσσερις τρυπες, η πρωτη ειναι για τον αισθητηρα, η δευτερη και τριτη ειναι για τους σωληνες της δοσομετρικης και η τεταρτη για τον σωληνα της αναπληρωσης νερου.

Προσθεσα και ενα μικρο κομματι κοντρα πλακε με τρυπες ωστε να τα κραταει ολα μαζεμενα απο πισω.

Το ηθελα οσο πιο μινιμαλ γινοταν οποτε η συγκεκριμενη κατασκευη με καλυπτει σε αυτο το κομματι.


Σας παραθετω μερικες φωτογραφιες απο το συστηματακι στημενο στο ενυδρειο:
 

attachment.jpg

 

attachment.jpg

 

attachment.jpg

 

attachment.jpg

 

attachment.jpg

 

attachment.jpg

 

attachment.jpg

 

attachment.jpg

 

attachment.jpg


Ελπιζω να σας αρεσε η συγκεκριμενη κατασκευη.

Αναμενω σχολια και παρατηρησεις για τυχον λαθη.

Με εκτιμηση, Γιαννης.

Έγινε επεξεργασία - stanisalus18
  • Like 4
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και προσεγμένη κατασκευή. 

Εκ πρώτης όψεως υπάρχει ένα σαφές πλεονέκτημα έναντι του κλασικού φλοτερ και αυτό είναι η απουσία κινουμένων μερών, που μπορεί να κολλήσουν κτλ. 

Από την άλλη, είναι λίγο πιο περίπλοκο σαν κατασκευή από ότι μια συνδεσμολογία με φλοτερ και κρατάω μια επιφύλαξη για το πώς θα συμπεριφερθεί ο οπτικός αισθητήρας αν πιάσει άλατα. Σε θαλασσινό νομίζω ότι μπορεί να γίνει πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα φιλε Αντωνη.

Σε ενυδρειο με γλυκο νερο το εχω εγω.

Ο τυπος παντως στο YouTube το εχει σε θαλασσινο.

Με λιγο καθαρισμα στον αισθητηρα καθε βδομαδα δεν μπορουμε να αποφυγουμε αυτο το προβλημα με τα αλατα;

Αν υπαρχουν αποριες ή για οτιδηποτε αλλο, μπορειτε να γραψετε εδω και αν μπορω να βοηθησω καπως, θα το κανω με χαρα.

Παντα φιλικα, Γιαννης.

 

ΥΓ: Τωρα που το βλεπω, μονο σε μενα δεν εμφανιζονται οι φωτογραφιες εδω; Οταν το εφτιαξα δεν ειχα καποιο προβλημα. Μπορω να κανω κατι για να διορθωθει αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Το καθάρισμα κάποια στιγμή θα το ξεχάσεις δεν μπορεί. Σε θαλασσινό δεν εμπιστεύομαι τίποτα χωρίς δύο αισθητήρες. Σε αυτό το κύκλωμα πως θα γινόταν  να μπουν δύο μάτια?? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 11/18/2019 at 9:22 PM, stanisalus18 said:

Με λιγο καθαρισμα στον αισθητηρα καθε βδομαδα δεν μπορουμε να αποφυγουμε αυτο το προβλημα με τα αλατα;

Φοβερή και προσεγμένη η κατασκευή σου.

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το osmolator της Tunze που έχει οπτικό σένσορα και

φλοτέρ σαν ασφάλεια.

Ο οπτικός σένσορας ακόμα και με εμφανή άλατα επάνω του λειτουργεί άψογα, αραιά και που

το βουτούσα σε λίγο ξύδι και γινόταν καινούργιος.

Μία ερώτηση, ο σένσορας υπάρχει Ελλάδα ? Γιατί σε ένα πιό παλιό osmolator πρέπει να έχει 

χαλάσει και μου έδωσες την ιδέα να τον αντικαταστήσω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έφτιαξα και εγώ σε μια bradeboard δοκιμαστικά αλλά δεν δουλεύει....  ακολούθησα και το δικό σου σχέδιο και του βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...