Jump to content

Προτάσεις για νέο ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ξεκινήσω με τα γενικά για να σας κατατοπισω...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Ενυδρείο: (84λτ. eheim aquaproled84 60x35x40)
- Φωτισμός: (eheim clasic led daylight 810lumen, 9ώρες τη μέρα με χρονοδιακόπτη)
- Βυθός και Υπόστρωμα:  Κάτω υπόστρωμα με λίπασμα και από πάνω το υπόστροωμα της φώτο (aquaell substrate 1-6 mm κάπως έτσι)

 Χαπάκια ρόζ TETRA CRYPTO 2-3 tabs κάθε μήνα και υγρό λίπασμα Tropical aqua plant (N,P,K) σε κάθε αλλαγή νερού (κάθε 15 μέρες λογικά)

Dragon stones μερικά με δεμένες και μερικά με κολλημένες ανούμπιες, κανονικές και νάνες
- Διοξείδιο του Άνθρακα: ΟΧΙ
- Οξυγόνο:  ότι κάνει με ανατάραξη το φίλτρο
- Φίλτρανση: : eheim aquaball130 εσωτερικό 550 lt/h

- Θερμοστάτης : Eheim Jager 75Watt (Λογικά θα μπει γύρω στους 25
- Φυτα: : 2 βελισνέριες, 2 ανούμπιες, 2 ανούμπιες νάνες, 1 egeria densa
- Ψάρια: Θα μπουν Zebra Danio καμια 10αριά


- PH:  > 7.5 λογικά λόγω αμωνίας και στρωσίματος Το νερό της βρύσης μας έχει 7
- KH: (Ανθρακική σκληρότητα) 2-3
- GH: (Ολική σκληρότητα) 5-6 (γενικά έχουμε μαλακό νερό)
- ΝΗ3/NH4: (Αμμωνία/Αμμώνιο): λίγο περίπου 0.1 μγ/λτ αν θυμάμαι καλά

 

και τώρα ας μπούμε στο ψητό...

 

τώρα που ολοκληρώνεται σιγά σιγά το στρώσιμο του ενυδρείου μου και κοντεύω τους δύο μήνες αρχίζω να σκέφτομαι για τους μελλοντικούς "κατοίκους"

Με βάση τη σκληρότητα του νερού (χαμηλή) απορίψαμε το ζωοτόκα (guppies) και καταλήξαμε στα Zebra Danio από τα οποία πρέπει να βάλω ένα κοπαδάκι γύρω στα 10 ψαράκια.

Θα ήθελα πολύ οι πιο έμπειροι να μου προτείνουν (αν μπορεί να μπει φυσικά)  σε αυτές τις συνθήκες, κάποιο αλγοφάγο (είδος και αριθμό) ή και κάποια/ες γαρίδες, έτσι ώστε να ολοκληρωθεί το οικοσύστημα και να ισορροπήσει. 

Ευχαριστώ!!!
 

Link to comment
Share on other sites

αφού στρώσει καλά το ενυδρείο και αφού βάλεις τα ζέβρα θα περιμένεις κανένα μήνα ακόμη και θα βάλεις μέσα εύκολες γαρίδες πχ Red cherry, απο αλγοφάγα ψάρια για αυτά τα λίτρα καλά είναι τα otocinclus είναι λίγο ευαίσθητα ψάρια θέλουν καθαρό νερό και λίγα περισσότερα φυτά γενικά και για της γαρίδες θέλεις και λίγη μος κρυψώνες μπας και δεις καμιά γέννα. Γενικά αν και μικρό το ενυδρείο μπορείς να το διαμορφώσεις όμορφα με αρκετό χώρο για τους κατοίκους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/12/2019 at 7:49 PM, Χρήστος said:

αφού στρώσει καλά το ενυδρείο και αφού βάλεις τα ζέβρα θα περιμένεις κανένα μήνα ακόμη και θα βάλεις μέσα εύκολες γαρίδες πχ Red cherry, απο αλγοφάγα ψάρια για αυτά τα λίτρα καλά είναι τα otocinclus είναι λίγο ευαίσθητα ψάρια θέλουν καθαρό νερό και λίγα περισσότερα φυτά γενικά και για της γαρίδες θέλεις και λίγη μος κρυψώνες μπας και δεις καμιά γέννα. Γενικά αν και μικρό το ενυδρείο μπορείς να το διαμορφώσεις όμορφα με αρκετό χώρο για τους κατοίκους.

Έβαλα λίγη java moss και ένα κομμάτι με eleocharis parvula. Σαββατοκύριακο θα παραγγείλω τα zebra και μετά από κανα μήνα otocinclus 1-2. 

Γαρίδες να πάρω μαζί με το otocinclus ή πιο μετά;

Κάτι γεννήστρες για γαρίδες που βλέπω στα eshop σαν κυλυνδράκια κάνουν δουλειά; 

Ευχαριστώ!

20191119_235601 (2).jpg

20191119_235610.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2019 at 7:49 PM, Χρήστος said:

αφού στρώσει καλά το ενυδρείο και αφού βάλεις τα ζέβρα θα περιμένεις κανένα μήνα ακόμη και θα βάλεις μέσα εύκολες γαρίδες πχ Red cherry, απο αλγοφάγα ψάρια για αυτά τα λίτρα καλά είναι τα otocinclus είναι λίγο ευαίσθητα ψάρια θέλουν καθαρό νερό και λίγα περισσότερα φυτά γενικά και για της γαρίδες θέλεις και λίγη μος κρυψώνες μπας και δεις καμιά γέννα. Γενικά αν και μικρό το ενυδρείο μπορείς να το διαμορφώσεις όμορφα με αρκετό χώρο για τους κατοίκους.

από το eshop που παρήγειλα τα zebra danio μου είπε ότι δεν προτείνει να μπουν γαρίδες με τα danios. Δεν ξέρω γιατί... Τελικά ταιριάζουν οι γαρίδες ή να βάλω μόνο otocinclus μετά από κάνα μήνα;

Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2019 at 7:49 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

...για της γαρίδες θέλεις και λίγη μος κρυψώνες μπας και δεις καμιά γέννα. 

Ο λόγος είναι αυτός αν βάλεις έτυμες μεγαλωμένες γαρίδες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αλλά όταν γεννάνε αν δεν έχουν πολλές κρυψώνες ιδιαίτερα με μος για να μπορέσει ο γόνος να μεγαλώσει δεν θα δεις ''γαριδάκια'' θα τρώνε τον μικρό γόνο τα danio μιας και είναι πολύ δραστήρια ψάρια και ψαχουλεύουν παντού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανείς;

Μια γνώμη παρακαλώ αν στα zebra danio μπορώ να βάλω μετά από κάνα μήνα γαρίδες red cherry ή θα μου τις φάνε

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος mostath έγραψε:

Κανείς;

Μια γνώμη παρακαλώ αν στα zebra danio μπορώ να βάλω μετά από κάνα μήνα γαρίδες red cherry ή θα μου τις φάνε

Δεν θα φανε τις ενηλικες 1000%, τον γονο- ναι τσιμπανε.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, natateo said:

Δεν θα φανε τις ενηλικες 1000%, τον γονο- ναι τσιμπανε.

Άρα να βάλω γαρίδες και απλώς δε θα μεγαλώνουν τα μικρά σωστά; Σε 84 λτ. θα βάλω 10 ζεμπρα ντάνιο και σε κάνα μήνα 1-2 otocinclus. Πόσες γαρίδες να βάλω; Μήπως αντί για γαρίδες (που κινδυνεύουν) να βάλω κάνα σαλιγκάρι; Τί σαλιγκάρι ταιριάζει αν ταιριάζει στα χαρακτηριστικά μου; Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος mostath έγραψε:

Άρα να βάλω γαρίδες και απλώς δε θα μεγαλώνουν τα μικρά σωστά; Σε 84 λτ. θα βάλω 10 ζεμπρα ντάνιο και σε κάνα μήνα 1-2 otocinclus. Πόσες γαρίδες να βάλω; Μήπως αντί για γαρίδες (που κινδυνεύουν) να βάλω κάνα σαλιγκάρι; Τί σαλιγκάρι ταιριάζει αν ταιριάζει στα χαρακτηριστικά μου; Ευχαριστώ!!!!

Γαριδες βαλε (neocaridina), δεν παθαινουν τιποτα. Αν θελεις, μπορεις να βαλεις amano shrimps (3-4), ειναι πιο μεγαλα.

Απο σαλιγκαρια- nerite snails

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Αύριο παραλαμβάνω τα zebra και βλέπουμε!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα!

Εχθές και μετά από 10 μέρες περίπου που έβαλα 10 zebra danio στο ενυδρείο βρήκα το ένα νεκρό στην επιφάνεια. Πήρα μετρήσεις και δεν έχει αλλάξει κάτι από τη μέρα που τα έβαλα... Δηλαδή

ΝΗ3 = 0, Ν02=0, ΝΟ3=20

PH=7.5, KH=2.5, GH=5 

 

το μόνο που άλλαξα είναι η θερμοκρασία που ήταν 26 και την έκανα 23-24 (σύμφωνα με το προφιλ των ψαριών)

Είναι κάτι που δε μετράω ή πιθανόν να είναι τυχαίο γεγονός; Εν το μεταξύ τα ψαράκια ήταν άλλα μικρά και άλλα μεγάλα και αυτό που πέθανε ήταν από το μεγαλύτερα αν όχι το πιο μεγάλο... Στο δεκαήμερο αυτό δεν έβαλα ούτε ταμπλέτες για τα φυτά ούτε λίπασμα υγρό...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Από την στιγμή που οι μετρήσεις σου ήταν καλές μπορεί να έχει συμβεί το οτιδήποτε. Μπορεί το ψάρι να ήταν ήδη άρρωστο, μπορεί να ήταν η ώρα του ποτέ δεν ξέρεις. Οι πρώτες μέρες είναι κρίσιμες για τα νεοεισαχθέντα ψάρια γι αυτό και κανονικά χρειάζεται ξεχωριστά ενυδρείο καραντίνα και μετά να μπαίνουν στο κυρίως ενυδρείο. Εγώ επειδή δεν έχω την δυνατότητα καραντίνας μετά από καλή προσαρμογή σβήνω τα φώτα για μία μέρα, τα ψάρια χωρίς τροφή και ρίχνω βιταμίνες. 

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει μερικες φορες. Θελει παρακολουθηση.

Με τι τεστακια μετρας;

Αλλαγη νερου εχεις κανει απο τοτε, που εβαλες τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

 

On 11/26/2019 at 12:12 AM, mostath said:

Άρα να βάλω γαρίδες και απλώς δε θα μεγαλώνουν τα μικρά σωστά; Σε 84 λτ. θα βάλω 10 ζεμπρα ντάνιο και σε κάνα μήνα 1-2 otocinclus. Πόσες γαρίδες να βάλω; Μήπως αντί για γαρίδες (που κινδυνεύουν) να βάλω κάνα σαλιγκάρι; Τί σαλιγκάρι ταιριάζει αν ταιριάζει στα χαρακτηριστικά μου; Ευχαριστώ!!!!

Αποψή μου είναι να βάλεις γαριδούλες και όχι σαλιγκαράκια.

Τα nerite είναι όμορφα και ιδιαίτερα αλλά τα αυγουλάκια τους κολλούν στα ξύλα /τζάμια κλπ και ξεκολουν δύσκολα. Τα rabbit είναι υπέροχα αλλά αν πεινάσουν θα τσακίσουν τα όμορφα φυτάκια σου - αν το αποδέχεσαι go for it. Εγώ τους έχω αδυναμία και ας τρώνε πρασινάδα.

Οι γαριδούλες ωστόσο είναι κούκλες, προσθέτουν χρώμα και όσο πιο φυτεμένο είναι το ενυδρείο τόσο περισσότερα μικρά θα σου μείνουν. Διευκρινίζω ότι δεν είχα ποτέ τα δύο είδη μαζί αλλά οι συμφορουμίτες που σου απάντησαν ήδη είναι γνώστες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...