Jump to content

Κατασκευή εξωτερικού φίλτρου


Leontas

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω άμα κάποιος μπήκε στην διαδικασία να κάνει μόνος του εξωτερικό φίλτρο η το έχει ψάξει το θέμα αν ένα χειροποίητο φίλτρο κάνει την ίδια δουλειά με ένα έτοιμο του εμπορίου? Κάνω αυτήν την ερώτηση γτ κοιτώντας για φίλτρο η τιμές πού έχουν δεν είναι στο μπάτζετ που θέλω θέλω να ξοδέψω 

Link to comment
Share on other sites

κατά 99% τα αυτοσχέδια εξωτερικά φίλτρα είναι τα λεγόμενα Sump Filter κάτι που συνηθίζεται πάρα πολύ στα θαλασσινά και λιγότερο στα γλυκά ενυδρεία

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Leontas έγραψε:

Για πιο λόγο όχι και τόσο πολύ στου γλυκού νερού ?δεν δουλεύουν τόσο κλ?

Δουλεύουν πολύ καλά και στο γλυκό νερό απλός τα βάζουμε στα μεγάλα ενυδρεία συνήθως. πόσα λίτρα ενυδρείο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι ο φίλος μιλάει για ιδιοκατασκευη φίλτρου τύπου canister. 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος Antonis K έγραψε:

Έχω την εντύπωση ότι ο φίλος μιλάει για ιδιοκατασκευη φίλτρου τύπου canister. 

Ποιος φτιάχνει τέτοια τώρα :P,   αν θέλει πάντως ο φίλος να φτιάξει ας πάρει μάτι απο το παρακάτω βίντεο. Πάντως εγώ αν έφτιαχνα DIY φίλτρο σίγουρα θα έφτιαχνα sump γιατί το θεωρώ κατά πολύ ανώτερο απο το canister.

 

@Leontas όπως είπε και ο φίλος tkalamat τα sump δουλεύουν μια χαρά, απλά της περισσότερες φορές δεν χρειάζομαστε στο γλυκό τόσο ισχυρό φίλτρο και αρκούμαστε στα κλασικά αφού και αυτά κάνουν την δουλειά τους εξαιρετικά. τώρα αν έχεις κανενα ενυδρείο που τα ψάρια ρυπαίνουν πολύ το νερό ή εχεις κανένα με 1000+ λίτρα ναι εκεί και εγώ θα έφτιαχνα sump.

 

 

Link to comment
Share on other sites

80 λίτρα είναι το ενυδρείο Μ και θα βάλω χρυσόψαρα.τα sump φίλτρα πια είναι ? Εμένα Μ αρέσει πιο πολύ από τα βίντεο που είδα με φίλτρο νερού κάτου πάγκου προσπαθώ να ανεβάσω το βίντεο αλλά δεν μπορώ

Link to comment
Share on other sites

 έχει πολλά βιντεάκια για να δεις για τα sump φίλτρα στην ουσία είναι ένα ενυδρείο κάτω απο το ενυδρείο διαχωρισμένο σε τομής όπου μπαίνουν τα διάφορα υλικά φιλτρανσης και όχι μόνο.

hqdefault.jpg

 

Την φωτογραφία που έστειλε αυτά είναι φίλτρα για ενυδρεία ''θηρία'' εσύ δεν χρειάζεται επ' ουδενί λόγο τέτοιο φίλτρο. ούτε καν sump. Εκτός και αν σε αρέσουν η κατασκευές και θέλεις κάτι το διαφορετικό

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που έστειλα είναι μεγάλα έχει πιο μικρά δλδ το μισό από αυτα.τωρα έχω ένα εσωτερικό magic-Jet 700 l/h θα κάνει δουλειά .

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο που έχεις τώρα κάνει για ενυδρεία απο 60-200 λίτρα

γενικά το νερό του ενυδρείου ανάλογα με το είδος και την ψαροσύνθεση πρέπει να περνά  απο το φίλτρο 2-4 την την ώρα.

το δικό σου φίλτρο έχει μια απόδοση 700 λίτρα την ώρα μετρημένο χωρίς τα υλικά φίλτρανσης οπότε βγάλε ένα 30% (τόσο περίπου μειώνουν τα υλικά φίλτρανσης την ροή) έχουμε πραγματική ροή 490 λίτρα. Δηλαδή το νερό του ενυδρείου σου περνά περίπου 6 φορές και αν ο κάδος φίλτρανσης είναι το λιγότερο 1 λίτρο είσαι καλυμμένος 100%.

 

Απλά το μειονέκτημα του εσωτερικού φίλτρου είναι ότι πιάνει χώρο και δεν φαίνεται όμορφο.

Link to comment
Share on other sites

Και άλλοι λύσει και από e bay υπάρχει αυτό το φίλτρο είναι με 3 σφουγγάρια μέσα λογικά άμα βάλεις αλλά υλικά πιστεύω να μην υπάρχει πρόβλημα . έχει ένα δοχείο το δικό το υλικό μέσα είναι κάτι μαύρα σαν χαλίκια τώρα τα μαθαίνω και εγω ενεργού άνθρακα να είναι ? Να το κρατήσω αυτό η θέλει άλλο υλικό και κάτω έχει ένα μαύρο σφουγγάρι

Screenshot_2019-11-13-20-34-02-704_com.ebay.mobile.png

Link to comment
Share on other sites

Το εσωτερικό; Με τίποτα. Έχει ένα καλαθάκι που αν αφαιρέσεις τον άνθρακα ζήτημα να πιάνει 150-175ml

βιολογικού υλικού...Αλλά και το sunsun που είναι για ενυδρεία μέχρι 80λ και με 400λ/ω ροή θεωρώ ότι είναι μικρό...

Θα έλεγα να κοιτάξεις για κάποιο 600-700λ/ω...:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Το εσωτερικό; Με τίποτα. Έχει ένα καλαθάκι που αν αφαιρέσεις τον άνθρακα ζήτημα να πιάνει 150-175ml

βιολογικού υλικού...Αλλά και το sunsun που είναι για ενυδρεία μέχρι 80λ και με 400λ/ω ροή θεωρώ ότι είναι μικρό...

Θα έλεγα να κοιτάξεις για κάποιο 600-700λ/ω...:)

80 λίτρα είναι το δικό δλδ στο όριο .Τα 400 λίτρα είναι η αντλία πού έχει γτ το βρίσκω και χωρίς αντλία και βάζω ότι θέλω εγώ  δεν θα γίνει δουλειά? απλά τα σφουγγάρια με προβληματίζουν 

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις μεγαλύτερη αντλία μπορεί να γίνει δουλειά...Όσον αφορά τα σφουγγάρια, αφού η ροή είναι

από πάνω προς τα κάτω, βάζεις πάνω-πάνω το μπλε (coarse), μετά το ενυδρειακό βαμβάκι και τέλος

όσο βιολογικό υλικό χωράει...Τα άλλα 2 σφουγγάρια τ' αφήνεις στην άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...