Jump to content

Μπερδεύτηκα μια βοήθεια


Recommended Posts

Στήνω ένα νέο ενυδρείο 90 μήκος, 45 βάθος,  40 ύψος.

το πρόβλημα μου είναι τη είδος να στήσω και εδώ θέλω την γνώμη σας γιατί εδώ και ένα μήνα που το παλεύω άκρη δεν έβγαλα με τον εαυτό μου.

σας παραθέτω τα ενυδρεία που παίζουν στο μυαλό μου. Σκέφτηκα μήπως υπάρχουν και άλλοι παλαβοί που δεν μπορούν να αποφασίζουν και ίσος να πάρουν κουράγιο γιατί δεν είναι μόνη τους.

 

1. iwagumi 

2bde6efc369e75a2156a9abd84811893.jpg

 

όπως βλέπετε στην φωτογραφία να στείσω κάτι παρόμοιο; Βουνά λαγκάδια κτλ. Σαν τοπίο με αρέσει δεν μπορώ να πω αλλά δεν μου κάθετε καλά στο μάτι για ψάρια.

 

2. ενυδρεία για διαγωνισμούς όπως τα λέω εγώ δεν μπορώ να πω πως το τοπίο είναι εξαιρετικό δέντρα δάση και βάθος κάτι που θα ήθελα να κάνω και νομίζω πως μπορώ, αλλά πάλι αυτά τα ενυδρεία ξεφεύγουν απο τα κλασικά λειτουργικά ενυδρεία και το σημαντικό δεν θυμίζουν υποβρύχιο κόσμο τα ψάρια είναι σαν ιπτάμενα πουλιά και η επιλογές σε ζωντανούς οργανισμούς είναι μειωμένες.

4720.jpg

 

3. βιοτοπικό  κατά προσέγγιση με αχταρμά φυτά; Η αλήθεια είναι πως αυτό με θυμίζει ενυδρείο αλλά αισθητικά είναι λίγο αχταρμάς

είτε είναι με φυτά είτε χωρίς φυτά. και εκτός αυτού δεν μπορείς να δώσει και πάρα πολύ βάθος.

Small_stream_in_Choctaw_National_Wildlif

Slow_flowing_stream_under_the_trees_Halm

 

 

4. το ολανδικο πάλι δνε μου κάθετε καλά στο μάτι γιατί μου είναι όλα αφύσικα στημένα και γενικά είναι μπουκωμένο ενυδρείο

dutch-aquarium-aquascape-1.jpg

 

5. απροσδιόριστο ή νατουραλ στιλ αυτό το στίλ θα το χαρακτήριζα ένα υβριδικό στίλ μεταξύ του φυσικού επίγειου τοπίου και ενός υποβρύχιου τοπίου θυμίζει κάτι απο φύση αλλά και απο υποβρύχιο κόσμο. Το μειονέκτημα του είναι ότι δεν έχει βάθος και έχει φορεθεί πάρα πολύ σε σημείο να με κουράζει να βλέπω όλο παρόμοια ενυδρεία.

Hieps+scape.jpg

 

6. ενυδρείου τύπου άδειου στιλ

αυτό το ενυδρείο είναι ένα ενυδρείο για αυτούς που δεν μπορούν να αποφασίσουν και σκέφτονται τη να κάνουν το άδειο ενυδρείο, 

αφορά άτομα μισμίζιδες, αναποφάσιστους και μπερδεμένους. :crazyyyy::crazyyyy::crazyyyy:

ADA_CubeGarden_90P_fb3f1964-21d3-4faf-8c

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Χαχα και εγω μαζι σου φιλε, προτείνω να ξεκινησεις απο το 6 και σιγά σιγά να μετκινηθείς προς το 5 που στο κατω κατω επειδη ακριβως ειναι φυσικο ειναι πολύ ομορφο να το χαζευεις για ωρα. Εγω βρισκομαι εκει επειδη δε κρατιεμαι και αγοραζω αρκετα συχνα νεα φυτα. Το Iwagumi και τα βιοτοπικα θα με περιοριζαν αρκετα σε αλλαγες, ενω με το νατουραλ μετακινοντας μερικες πετρες και ξυλα και αλλαζοντας λιγο τα φυτα εχεις καθε 6 μηνες διαφορετικο εντελως περιβαλλον (το οποιο αλλαζει και τη συμπεριφορά των ψαριών, ειδικα αν εχεις κατα νου κοπαδοψαρα)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είναι ανάλογα τι θέλεις. Σε άλλα τραβιέται η προσοχή στο ενυδρείο καθ' αυτό και αλλού στα ψάρια. Αν θέλεις να δώσεις έμφαση στα ψάρια τότε θέλεις κάτι πιο light με ελαφριά διακόσμηση αλλιώς θέλεις κάτι προς το πράσινο και έντονο. 

Για παράδειγμα σε αυτό το ενυδρείο δηλαδή και 150 ψάρια να βάλεις μέσα το μάτι σου τραβιέται και χάνεσαι στο τοπίο. 

 Εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα κάτι καινούργιο που ανακάλυψα πρόσφατα και αυτό είναι ενυδρείο bonsai. Δεν μου φαίνεται κάτι ιδιαίτερα δύσκολο πάντως και νομίζω αξίζει από την στιγμή που δεν έχεις αποφασίσει. 

18814617_1757856820897754_6923508904710967787_o_1_grande.jpg.9f0aaed5fa31025d488cdcc7957bdf42.jpg

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ντε κ καλα να ακολουθησεις κατι??κ σιγουρα οχι δεν εισαι μονο εσυ παλαβος που δε ξερεις τι να διαλεξεις.. αρχινα το απο καπου αδερφε κβλεπεις.. δειχνε το κ σε μας τους καμμενους να γουσταρουμε ομως,ετσι??

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι θα ακολουθήσω πιστά ένα απο τα παραπάνω απλά αυτά τα είδη παίζουν πάνω κάτω.

Πάντως χωρίς πλάκα τέτοιο μπέρδεμα δεν έχω ξανά νιώσει κυριολεκτικά δεν ξέρω τη θέλω, κάθε μέρα λέω αυτό θα κάνω και την επόμενη λέω όχι θα κάνω το άλλο για αυτό ζήτησα βοήθεια, μπας και γλιτώσω το ψυχιατρείο.

Βλέπω πως πολύ προτείνεται να αρχίσω απο το 6. χμμμ...,  λίγο άδειο δεν πέφτει; :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο έχεις χαμηλό ύψος, άρα ιδανικό για 1 ή 5.

Με το 1 πιστεύω θα κουραστείς γρήγορα και τα ψάρια θα είναι σε συνεχές στρες.

Το 5 αν και είναι αρκετά φορεμένο, υπάρχουν  δυνατότητες για πολλές παραλλαγές, και χωρίς να έχεις τα ψάρια σε δεύτερη μοίρα.

Βάθος 45cm δεν το λες και λίγο.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο εμενα προσωπικά μου αρέσει το βιοτοπικό ενυδρείο.. θα χρειαστεί λίγο καιρό μέχρι να αποφασίσεις πως θέλεις να το κανεις και τι να βάλεις μέσα, αλλά θα είσαι σίγουρος οτι θα αναπαραστήσεις το φυσικό περιβάλλον! Οπότε για μένα 3 δαγκωτό! Και μπορείς να το κάνεις με πολλούς τρόπους και θα σε εξιτάρει το ψάξιμο των φυτών κλαδιών ψαριών κλπ από το όλο οικοσύστημα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν οι διαστάσεις. @Χρήστος για 2 σε βλέπω. Landscape θα είναι σίγουρα, το θεωρώ δεδομένο γιατί είτε iwagumi, είτε bonsai, είτε δάσος, σε τριβελίζει η ιδέα και δε σε αφήνει να ξεκολλήσεις από το 6. Χαχαχαχα ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Χρήστο έχεις χαμηλό ύψος, άρα ιδανικό για 1 ή 5.

Με το 1 πιστεύω θα κουραστείς γρήγορα και τα ψάρια θα είναι σε συνεχές στρες.

Το 5 αν και είναι αρκετά φορεμένο, υπάρχουν  δυνατότητες για πολλές παραλλαγές, και χωρίς να έχεις τα ψάρια σε δεύτερη μοίρα.

Βάθος 45cm δεν το λες και λίγο.:)

αυτό είναι που με προβληματίζει ότι το 5 είναι είναι αρκετά φορεμένο και ενώ θα μπορούσα να παίξω με το βάθος το ΄5 δεν δίνει και πάρα πολλές επιλογές και σκεφτούμε να παντρέψω το 5 με κάποιο άλλο, ώστε να αξιοποιήσω το βάθος.

 

πριν 14 ώρες, το μέλος panos nts έγραψε:

Χρηστο εμενα προσωπικά μου αρέσει το βιοτοπικό ενυδρείο.. θα χρειαστεί λίγο καιρό μέχρι να αποφασίσεις πως θέλεις να το κανεις και τι να βάλεις μέσα, αλλά θα είσαι σίγουρος οτι θα αναπαραστήσεις το φυσικό περιβάλλον! Οπότε για μένα 3 δαγκωτό! Και μπορείς να το κάνεις με πολλούς τρόπους και θα σε εξιτάρει το ψάξιμο των φυτών κλαδιών ψαριών κλπ από το όλο οικοσύστημα! ;)

κοίταξε το βιοτοπικο με αρέσει και εμένα αλλά είμαι λίγο μισμίζεις γιατί αν κάνω βιοτοπικό θα πρέπει ψάρια και φυτά να είναι όντος απο τον ίδιο βιότοπο κάτι που με περιορίζει ως προς την επιλογή των φυτών και επειδή τα φυτά και τα ψάρια με αρέσουν αξίσουν δεν το βλέπω να παίρνει σάρκα και οστά εύκολα εκτός και αν βρω έναν βιότοπο με αρκετά είδη φυτών και αν περιέχει τα φυτά που έχω στο μυαλό μου δεν θα έλεγα όχι.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Κι εγώ μπερδεύτηκα τώρα...Ίσως έχω χάσει επεισόδια...Το πρότζεκτ "Θεογέφυρο" τι απέγινε; Κατέρρευσε;:crazyyyy:

ναι δεν το έμαθες;;;; ? πέρα απο την πλάκα αυτο είναι ένα άλλο πρότζεκτ πολύ μικρότερο σε διαστάσεις και έχει μπει στον πάγο, όχι γιατί δεν θέλω να το κάνω αλλά γιατί δεν βρίσκω τα κατάλληλα υλικά για να το κάνω.  Όποτε και αν τα βρω θα το βάλω μπρος δυστυχώς η περιοχή μου είναι φτωχή σε τέτοιου είδους υλικά και να αγοράσω γάτα στο σακί δεν θέλω.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος asplinnos έγραψε:

Μου αρέσουν οι διαστάσεις. @Χρήστος για 2 σε βλέπω. Landscape θα είναι σίγουρα, το θεωρώ δεδομένο γιατί είτε iwagumi, είτε bonsai, είτε δάσος, σε τριβελίζει η ιδέα και δε σε αφήνει να ξεκολλήσεις από το 6. Χαχαχαχα ?

Τώρα τη μου κάνεις ρε εκεί που κανένας δεν με πρότεινε το 2 και κόντευα να το ξεγράψω έρχεσαι εσύ και το βάζεις πάλι στο παιχνίδι.

 

πάντως μπορώ να πως πως με βοηθήσατε δεν κατέληξα ακόμη αλλά αρχίσω να δημιουργό κάτι στο μυαλό μου τύπου Φρανκενστάιν. Δεν ξέρω όμως που θα βρω ψάρια Φρανκενστάιν :bigemo_harabe_net-77:

Link to comment
Share on other sites

5... αλλάζουν τα πάντα με μικροαλλαγές ακόμα και στα ίδια υλικά

Αν θέλεις κάτι πιο ιδιαίτερο και αναμφίβολα πολύ όμορφο θα πήγαινα σε αυτά που πρότεινε ο @panagiotis_dms Νομίζω ότι δεν παραμελούν τα ψαράκια και ειδικά το 1 του  (πετριχωρ) είναι πολύ πιο φυσικό από το 2 που είδες εσύ παρότι στα δικα μου μάτια έχουν αρκετά κοινά στοιχεία.

Οτι και να φτιάξεις να μας το δείχνεις

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος gixxer έγραψε:

5... αλλάζουν τα πάντα με μικροαλλαγές ακόμα και στα ίδια υλικά

Αν θέλεις κάτι πιο ιδιαίτερο και αναμφίβολα πολύ όμορφο θα πήγαινα σε αυτά που πρότεινε ο @panagiotis_dms Νομίζω ότι δεν παραμελούν τα ψαράκια και ειδικά το 1 του  (πετριχωρ) είναι πολύ πιο φυσικό από το 2 που είδες εσύ παρότι στα δικα μου μάτια έχουν αρκετά κοινά στοιχεία.

Οτι και να φτιάξεις να μας το δείχνεις

Σίγουρα θα το δείχνω μάλιστα σήμερα σε κανένα μισάωρο θα πάω να παραλάβω τα τσάμια  και θα ανοίξω νέο  θέμα με όλοι την διαδικασία αφού πρώτα καταλήξω απο εδώ προς τα που θα κινηθώ.

Η αλήθεια είναι ότι τα φυσικά επίγεια τοπία είναι όμορφα και μάλιστα ψαχούλεψα πολύ να δω γιατί μας αρέσουν και οι ψυχολόγοι των ενυδρείων λένε ότι ο άνθρωπος ως όν που ζει εκτός νερού του είναι τα επίγεια τοπία ποιο οικία και για αυτό αυτομάτως και ασυνείδητα τα αποδέχεται και ας είναι μικρογραφίες μέσα στο νερό. Αντιθέτως τα βιοτοπικα δεν τα αποδέχεται εύκολα γιατί του είναι άγνωστα και τον ξενίζουν με εξαίρεση αυτούς που τα είδαν και τα έζησαν απο κοντά και το θαλασινό γιατι όλοι λίγο πολύ βουτήξαμε στην θάλασσα και μας είναι οικία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Τώρα τη μου κάνεις ρε εκεί που κανένας δεν με πρότεινε το 2 και κόντευα να το ξεγράψω έρχεσαι εσύ και το βάζεις πάλι στο παιχνίδι.

 

πάντως μπορώ να πως πως με βοηθήσατε δεν κατέληξα ακόμη αλλά αρχίσω να δημιουργό κάτι στο μυαλό μου τύπου Φρανκενστάιν. Δεν ξέρω όμως που θα βρω ψάρια Φρανκενστάιν :bigemo_harabe_net-77:


Να ξέρεις δε σε έχω για τίποτα λιγότερο από ενυδρείο διαγωνισμού, κάτι τέτοιο ας πούμε.

 

Δε σε χαραμίζω έτσι για στήσιμο νησί. ??
 
Υγ: Αυτό είναι που το νίκησε το πρώτο βραβείο του IALPC το 2019, του Josh Sim. 
 

Έγινε επεξεργασία - asplinnos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...κάτι αρχίζει να διαμορφώνεται στο μυαλό μου ενώ αρχίζει να ξεμπερδεύει το κουβάρι στο μυαλό μου με την βοήθεια σας  άρχισαν άλλα προβλήματα.

ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΞΎΛΑ???

Εδώ δεν έχουμε ούτε για δήγμα τέτοια ξύλα,  για να το κάνω αυτό θα πρέπει να στείλω πράκτορες σε όλα τα πετσοπαδικα και να μου στέλνουν φωτογραφίες απο τα ξύλα για να καταλήξω κάπου.

 

Τέλος πάντων ευελπιστώ πως μετά απο την καταιγίδα και την φουρτούνα στην θάλασσα θα βρω κάποια ξεβρασμένα ξύλα στην παραλία, Σαββάτο θα κάνω μια καταδρομική να δω τη παίζει.

 

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2019 at 9:34 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Ίσος το γνωρίζετε ίσος όχι δυστυχώς δεν υπάρχει άλλο πια.


Εμπνευσμένος από αυτό το όμορφο κομμάτι της Ελληνικής φύσης αποφάσισα να φτιάξω ένα ενυδρείο βασισμένο στο Θεογέφυρο.
Φυσικά δεν θα είναι ολόιδιο αλλά όπως είπαμε θα ομοιάζει αρκετά.


Η διαστάσεις του ενυδρείου θα είναι 90 μήκος, πλάτος 45, και ύψος 41,  το γυαλί θα είναι extra clear πάχος 8mm χωρίς κόντρες.

Γι' αυτό το ανέφερα...:rolleyes:

Κατά τα άλλα θα είμαι λακωνικός...

9e4ea84be5db16973be296753324600e.jpg.2a3e1884a62631c003906991baaa0ba6.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

...κάτι αρχίζει να διαμορφώνεται στο μυαλό μου ενώ αρχίζει να ξεμπερδεύει το κουβάρι στο μυαλό μου με την βοήθεια σας  άρχισαν άλλα προβλήματα.

ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΞΎΛΑ???

Εδώ δεν έχουμε ούτε για δήγμα τέτοια ξύλα,  για να το κάνω αυτό θα πρέπει να στείλω πράκτορες σε όλα τα πετσοπαδικα και να μου στέλνουν φωτογραφίες απο τα ξύλα για να καταλήξω κάπου.

 

Τέλος πάντων ευελπιστώ πως μετά απο την καταιγίδα και την φουρτούνα στην θάλασσα θα βρω κάποια ξεβρασμένα ξύλα στην παραλία, Σαββάτο θα κάνω μια καταδρομική να δω τη παίζει.

 

 εάν θέλεις τέτοια ξύλα έλα κυριακή πρωί Θεσσαλονίκη να πάμε μια βολτίτσα κάπου να δούμε να υπάρχουν ή οχι.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Φρου Φρου έγραψε:

Γι' αυτό το ανέφερα...:rolleyes:

Κατά τα άλλα θα είμαι λακωνικός...

9e4ea84be5db16973be296753324600e.jpg.2a3e1884a62631c003906991baaa0ba6.jpg

 

Αυτό έκανα ήθελα και θέλω ακόμη να φτιάξω το θεογέφυρο αλλά 4 μήνες έψαχνα τα κατάλληλα κομμάτια βράχου αλλά δεν τα έβρισκα όποτε είπα θα το φτιάξω σε ένα μικρότερο και το ενυδρείο που προορίζονταν για το θεογέφυρο να το κάνω κάτι άλλο και έτσι προέκυψε αυτό το θέμα. Όπως και να έχει θέλω έως την γιορτή μου να είναι το ενυδρείο έτυμο. Θα βάλω νερό στο κρασί μου αλλά θέλω να παραμείνει κρασί και να μου δίνει την χαρά της μέθης το ενυδρείο μου.

 

@panos nts κάτσε να δω τη θα μου δώσει το Σάββατο η θάλασσα και αν όχι χωρίς πλάκα αν ξέρεις που έχει ξύλα θα το επιχειρούσα να ερχόμουν, την να κάνω για χάρη της ψώρας όλα θα τα υποστούμε :)

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Αυτό έκανα ήθελα και θέλω ακόμη να φτιάξω το θεογέφυρο αλλά 4 μήνες έψαχνα τα κατάλληλα κομμάτια βράχου αλλά δεν τα έβρισκα όποτε είπα θα το φτιάξω σε ένα μικρότερο και το ενυδρείο που προορίζονταν για το θεογέφυρο να το κάνω κάτι άλλο και έτσι προέκυψε αυτό το θέμα. Όπως και να έχει θέλω έως την γιορτή μου να είναι το ενυδρείο έτυμο. Θα βάλω νερό στο κρασί μου αλλά θέλω να παραμείνει κρασί και να μου δίνει την χαρά της μέθης το ενυδρείο μου.

 

@panos nts κάτσε να δω τη θα μου δώσει το Σάββατο η θάλασσα και αν όχι χωρίς πλάκα αν ξέρεις που έχει ξύλα θα το επιχειρούσα να ερχόμουν, την να κάνω για χάρη της ψώρας όλα θα τα υποστούμε :)

εάν θέλεις και δεν βρεις μπορούμε κάτι να κάνουμε.. αρκεί να μην βρεχει!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Θα βάλω νερό στο κρασί μου αλλά θέλω να παραμείνει κρασί και να μου δίνει την χαρά της μέθης το ενυδρείο μου.

Συμφωνώ απόλυτα, Χρήστο...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το βράδυ στο κρεβάτι σκεφτόμουν πως θα φτιάξω το ενυδρείο και με την βοήθεια σας έβγαλα μια άκρη

 

Η βάση θα είναι το 5 αλλά θα αξιοποιήσω την λιτότητα του 1 το βάθος του 2 την φυσικότητα του 3 και την αρμονία του 4.

Τώρα αν θα μπορέσω στην τελική να τα παντρέψω όλα αυτά εξαρτάτε απο τα υλικά που θα βρω και φυσικά απο την φαντασία μου και απο το πόσο επιμονή και επιμονή θα δείξω.

Έως τώρα το σημαντικό μου λάθος ήταν ότι όταν έφτιαχα ένα ενυδρείο άλλα είχα στο μυαλό μου και άλλα έκαμνα γιατί δεν έβρισκα τα υλικά, τώρα λέω να το παλέψω και να δείξω αυτοπειθαρχία για να κάνω όσο γίνεται αυτό που έχω στο μυαλό μου.

 

Αύριο είχα σκοπό να κολλήσω το ενυδρείο, αλλά έτσι όπως ξύνονται τα δάχτυλα περιμένω πως και πως να τελειώσω απο την δουλειά και να αρχίσω το κόλλημα.

Οπότε θα ανοίξω σήμερα αύριο νέο θέμα με την κατασκευή του νέου ενυδρείου μου.

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Η βάση θα είναι το 5 αλλά θα αξιοποιήσω την λιτότητα του 1 το βάθος του 2 την φυσικότητα του 3 και την αρμονία του 4.

Ξέχασες να αναφέρεις και το ενυδρείο του 6?.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα ένα ενυδρείο natural style.

Είναι σχετικά ευκολο να γίνει,  χωρίς πολλές και εξειδικευμενες γνώμες,  μοιάζει με ενυδρείο, η συντήρηση είναι νορμάλ συνήθως και έχεις και πολλές επιλογές για ψαράκια,  που θα φαίνονται σαν ψάρια! !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...