Jump to content

Αναγνώριση αλγης


Anestis2014

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, ξέρετε τι είδους άλγη είναι αυτή επάνω στο driftwood?

IMG_20191114_194821.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Blue Green Algae δεν είναι. 
Green Spot Algae είναι (αν ήταν Green Dust Algae* θα είχες παντού και θα ήταν πιο πυκνή).
Προσωπικά από τις αγαπημένες μου. Βγάζουν μια πιο natural νότα έτσι πάνω σε ξύλα και σε πέτρες.

 

*δε φεύγει με το δάκτυλο; Θέλει νύχι -  οδοντόβουρτσα, δηλαδή έντονο τρίψιμο σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Τελικά αποφάσισα να μη την πειράξω γιατί σταμάτησε να αυξάνεται, προσφέρει τροφή σε κάποια από τα ψαράκια και ταυτόχρονα δίνει και μια νότα φύσης στο σύστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ. Τελικά αποφάσισα να μη την πειράξω γιατί σταμάτησε να αυξάνεται, προσφέρει τροφή σε κάποια από τα ψαράκια και ταυτόχρονα δίνει και μια νότα φύσης στο σύστημα.

Το θέμα είναι να μπορούμε να τις ελέγχουμε, και αυτός ο στόχος είναι εφικτός.

Να εξαφανιστούν εντελώς είναι σχεδόν ανέφικτο.

Μη βλέπεις τα αποστειρωμένα ενυδρεία του διαδικτύου ή των διαγωνισμών για να μπορέσεις να απολαύσεις το χόμπι.:)

Πάντως για την ιστορία μου μοιάζει και με κάποιο είδος green beard algae.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η άλγη όμως θα πρέπει να φύγει. Έχει αναπτυχθεί περιμετρικά του ενυδρείου, έχει σταματήσει πλέον να αυξάνεται αλλά ούτε και υποχωρεί. Έχει κάποιος/α καμία ιδέα πώς αντιμετωπίζεται? Κάρτα κλπ δεν μπαίνει εκεί γιατί φοβάμαι ότι θα γρατσουνισω το τζαμί.

IMG_20191214_193401.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμένα κυανό μου κάνει έτσι όπως το βλέπω...είναι σαν πέτσα??? το σιφωναρεις και ξαναβγαίνει??? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι σαν πέτσα, κι εγώ κυανό σκέφτηκα αλλά μπερδεύει το μπορντοροδαλοκοκκινο χρώμα. Σιφωναρισα κάποια σημεία το Σάββατο και τώρα περιμένω να δω εάν θα ξαναεμφανιστεί. Προς το παρόν δεν ξαναγεμίζει. Δεν θέλω να σιφοναρω όλη την περίμετρο γιατί θα ανακατέψω το υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι δε μπορώ να καταλάβω έτσι όπως το βλέπω?
Υπάρχουν αναφορές για καφέ, μαύρο-κόκκινες ακόμα και μωβ εκδοχές του κυανοβακτήριου σύμφωνα με όσα έχω δει και διαβάσει αλλά προσωπικά δεν μου έχει εμφανιστεί έτσι (μόνο το κλασσικό, το παραδοσιακό μπλε-πράσινο ?και αρκούμε σε αυτό, δε θα θελα). 
Από την άλλη χρωματικά μοιάζει με BBA αλλά ο τρόπος που εμφανίζεται (-αναπτύσσεται στο τζαμί)  δεν της ταιριάζει. 
Από Co2; Υπάρχει; Είχε τπτ σκαμπανεβάσματα;


Τι έχεις δοκιμάσει μέχρι τώρα για την αντιμέτωπης της; (excel, οξυζενέ, συσκότιση, ερυθρομυκίνη;) Είδες κάποια διαφορά. 

Συνέχισε τις ρουτίνες σου, φτιάξε λίγο τις ισορροπίες σου με την λίπανση (μην της κόψεις μαχαίρι).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω δοκιμάσει μόνο υπερδοσολογια excel χωρίς αποτέλεσμα προφανώς. Όσον αφορά το διοξείδιο λειτουργώ μπουκάλα 70 b/m με την ένδειξη του indicator να είναι σταθερά στο πράσινο (ούτε σκούρο ούτε ανοιχτό) αλλά δεδομένου ότι έχω κατά κύριο λόγο εύκολα φυτά χαμηλής ανάπτυξης, με εξαίρεση το κερατοφυλλο, νομίζω ότι η συγκέντρωση CO2 είναι οκ. Όσον αφορά το πρόγραμμα λίπανσης δεν νομίζω ότι κάνω υπερβολές, βάζω εβδομαδιαιως 2.5ml flourish, flourish potassium 10ml και κρατώ σταθερά νιτρικά 10, φωσφορικά 0.5 συν λίγο excel 1-2 φορές την εβδομάδα επικουρικά.  Σκέφτομαι να περιμένω να περάσουν οι γιορτές και μετά να κάνω θεραπεία με easy life blue exit.

Link to comment
Share on other sites

Δε δοκιμάζεις ένα blackout μια βδομαδούλα πρώτα; 

Για το διάστημα αυτό θα χρειαστεί μια αεραντλία, κάποιο υλικό που να εμποδίζει 100% το φως να κάλυψη το ενυδρείο, και για το όσο διαρκέσει κόβεις λίπανση και co2.
Καλό θα ήταν να αφαιρέσεις ένα μέρος μηχανικά ότι μπορέσει με μια πρώτη αλλαγή νερού πριν τη συσκότιση, όμως στο τέλος της, η σκούπα βυθού και ο καθαρισμός είναι οπωσδήποτε απαραίτητα για να αφαιρέσει τη νεκρή ύλη.

Τάισμα στο ελάχιστο.  

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η αλγη στο χαλικι ηταν μαυρη και εγινε μοβ μετα απο υπερδοσολογια Excel;

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με τη συσκότιση διστάζω να το πάρω απόφαση γιατί το ενυδρείο είναι στο σαλόνι οπότε για όσο διάστημα διαρκέσει θα είναι λίγο αντιαισθητικη η κατάσταση. Φυσικά εννοείται ότι αντιλαμβάνομαι πλήρως τη σημασία της συμβουλής σου, κάνε πρώτα τα αυτονόητα και μετά τις αλχημείες. Πάντως απ' όσο έχω διαβάσει δεξιά και αριστερά το εν λόγω προϊόν δε φαίνεται να έχει σημαντικές παρενέργειες. Όσον αφορά την υπερδοσολογια του excel, δε συνδέεται με τον χρωματισμό. Ξεκίνησε με αυτό το χρώμα από το 1ο δίμηνο που στήθηκε το ενυδρείο, προτού κάνω χρήση του excel,  από την μπροστινή πλευρά του ενυδρείου και σταδιακά επεκτάθηκε περιμετρικά . Δε ξέρω, μπορεί και να ευθύνεται το γεγονός ότι ο χώρος έχει έντονο φυσικό φως ποτέ όμως απευθείας στο ενυδρείο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και την άφησες την πράσινη. Η κόκκινη είναι κυανοβακτήριο που δεν έχεις μόνο στην φωτογραφία με το τζάμι αλλά και σε αρκετά σημεία που φαίνεται στην φωτογραφία με την πράσινη άλγη αν δεν κάνω λάθος. Κάποιο δύσκολο φυτό δεν φαίνεται να έχεις γι αυτό κόψε εντελώς τα λιπάσματα και ρίχνε μόνο flourish και τίποτα άλλο ανά δύο εβδομάδες η εβδομαδιαία την μισή δόση που ρίχνεις. Ο λόγος εμφάνισης των άλγεων σου για μένα είναι τα περίσσεια θρεπτικά που έχει το νερό. Κάνε πλήρη συσκότιση για τουλάχιστον δύο ημέρες (τα φυτά δεν θα πάθουν τίποτα) και κάνε μεγάλη αλλαγή νερού. Επειδή φαίνεται να έχεις σε πολλά σημεία δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει το οξυζενέ γιατί θα πάρει ώρα αλλά θα έχεις αποτελέσματα. Δες και την μεθόδο της ερυθρομυκίνης.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να προσθέσω ότι από την αρχή που εστησα το σύστημα είχα έντονο πρόβλημα στα τζάμια με Green Spot Algae. Παρατήρησα ότι τα φωσφορικά μου ήταν μονίμως μη ανιχνεύσιμα ( χρήση salifert  και Sera υγρά τεστ) ενώ τα νιτρικά με το ζόρι σκαρφάλωναν στο 10 μια-δυο μέρες πριν την εβδομαδιαία αλλαγή νερού. Με το που ξεκίνησα να διατηρώ με τη σειρά flourish τα φωσφορικά στο 0.5 και τα νιτρικά στο 10 η GSA κόπηκε μαχαίρι. Φοβάμαι ότι αν κόψω αυτή τη λίπανση θα γυρίσω πάλι πίσω. Υπόψη όταν ξεκίνησα αυτή τη λίπανση η μωβ άλγη ειχε ήδη διαμορφωθεί.

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2019 at 7:09 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Μηπως η αλγη στο χαλικι ηταν μαυρη και εγινε μοβ μετα απο υπερδοσολογια Excel;

Και εμένα το χρώμα με προβλημάτισε αρχικά, μετά η υφή της

Δε ξέρω μου μοιάζει λίγο χνουδωτή πάνω στο χαλίκι όπως το βλέπω (μπορεί να κάνω λάθος).

 

πριν 21 ώρες, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Αναφορικά με τη συσκότιση διστάζω να το πάρω απόφαση γιατί το ενυδρείο είναι στο σαλόνι οπότε για όσο διάστημα διαρκέσει θα είναι λίγο αντιαισθητικη η κατάσταση. Φυσικά εννοείται ότι αντιλαμβάνομαι πλήρως τη σημασία της συμβουλής σου, κάνε πρώτα τα αυτονόητα και μετά τις αλχημείες. Πάντως απ' όσο έχω διαβάσει δεξιά και αριστερά το εν λόγω προϊόν δε φαίνεται να έχει σημαντικές παρενέργειες. Όσον αφορά την υπερδοσολογια του excel, δε συνδέεται με τον χρωματισμό. Ξεκίνησε με αυτό το χρώμα από το 1ο δίμηνο που στήθηκε το ενυδρείο, προτού κάνω χρήση του excel,  από την μπροστινή πλευρά του ενυδρείου και σταδιακά επεκτάθηκε περιμετρικά . Δε ξέρω, μπορεί και να ευθύνεται το γεγονός ότι ο χώρος έχει έντονο φυσικό φως ποτέ όμως απευθείας στο ενυδρείο.

Σε καταλαβαίνω, και εγώ στο σαλόνι το έχω και σε αντίστοιχο πρόβλημα το κάλυψα με αλουμινόχαρτο αλλά και πάλι την κατσάδα δεν την γλίτωσα :argue:.

Η παντόφλα εγγυμονεί μεγαλύτερους κινδύνους?. Αστειεύομαι.

 

πριν 20 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Καλά έκανες και την άφησες την πράσινη. Η κόκκινη είναι κυανοβακτήριο που δεν έχεις μόνο στην φωτογραφία με το τζάμι αλλά και σε αρκετά σημεία που φαίνεται στην φωτογραφία με την πράσινη άλγη αν δεν κάνω λάθος. Κάποιο δύσκολο φυτό δεν φαίνεται να έχεις γι αυτό κόψε εντελώς τα λιπάσματα και ρίχνε μόνο flourish και τίποτα άλλο ανά δύο εβδομάδες η εβδομαδιαία την μισή δόση που ρίχνεις. Ο λόγος εμφάνισης των άλγεων σου για μένα είναι τα περίσσεια θρεπτικά που έχει το νερό. Κάνε πλήρη συσκότιση για τουλάχιστον δύο ημέρες (τα φυτά δεν θα πάθουν τίποτα) και κάνε μεγάλη αλλαγή νερού. Επειδή φαίνεται να έχεις σε πολλά σημεία δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει το οξυζενέ γιατί θα πάρει ώρα αλλά θα έχεις αποτελέσματα. Δες και την μεθόδο της ερυθρομυκίνης.

Θα συμφωνήσω.

Τα φυτά πράγματι έχουν αντοχές σε αντίθεση με τις άλγες που είναι πιο απλοί οργανισμοί με μικρότερες άμυνες και ανοχές.

Η συσσώρευση τον λιπασμάτων με τον καιρό (ειδικά όταν δεν υπάρχουν αρκετά φυτά να "φάνε") χτίζει περίσσεια θρεπτικών που πρέπει κάτι να γίνουν.

Θα καταλάβεις ότι το συμπέρασμα είναι το πιο κοινότυπο που ακούγεται στο χόμπι: Αλλαγές Νερού (και σκούπα βυθού για τα υπολείμματα και τα ιζήματα).

Δες το link, τρέξε τις τιμές σου, και δες σε βάθος χρόνου την καμπύλη.

Αν είναι όντος Κυανό (αυτό μου δείχνει κι εμένα όπως αναπτύσσετε) σημαίνει ότι τα φωσφορικά σου έχουν/είχαν πάρει την ανηφόρα (ή έπεσαν πολύ τα νιτρικά σου), εμφανίστηκε και εξαπλώθηκε.

Μείνε κοντά στην αναλογία 10:1  νιτρικά - φωσφορικά (ετσι δε θα φύγει αλλά θα επανέλθει ισορροπία).

 

Link to comment
Share on other sites

Ώπα μπερδεύτηκα... Οι αλλαγές νερού είναι εβδομαδιαίες 30% με σκούπα βυθού. Την επόμενη ημέρα της αλλαγής διαμορφώνω τα νιτρικά σε 10 και τα φωσφορικά σε 0.5 με Sera nitrogen & potassium και ελέγχω με υγρά τεστ Sera  η salifert ότι είμαι σε αυτές τις τιμές. Τα νιτρικά με την αλλαγή νερού μηδενίζουν οπότε κάθε εβδομάδα ρίχνω τα ίδια ml nitrogen, όμως τα φωσφορικά μειώνονται κατά περίπου το 1/3 (λόγω αλλαγής νερού κατά 30%) οπότε σταδιακά προσθέτω όλο και λιγότερο phosphorus. Και φυσικά μπαίνει και κάλιο γιατί εάν έχεις τα άλλα 2 στοιχεία χρειάζεσαι κι αυτό. Οπότε ,εάν κόψω τη λίπανση και μείνω με flourish  θα ανατραπεί η ισορροπία, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Σε 30% αλλαγή πως γίνεται να μειώνεται κατά ένα τρίτο μόνο τα φωσφορικά και τα νιτρικά να μηδενίζουν τελείως;
Υπάρχει κάτι που να τα τραβάει;

Θα μου πεις το (κερατοφυλο ναι αλλά δε μου αρκεί μόνο αυτό σε ένα ενυδρείο άδειο). Μήπως έχεις στο φίλτρο το πράσινο σφουγγάρι τις Juwel που κατακρατάει τα Νιτρικά;?

Παρεπιπτόντως, ξέρεις ότι το flourish περιέχει και άζωτο και φώσφορο και κάλιο;

Ρωταω γιατί είπες ότι βάζεις και από τα υπόλοιπα ξεχωριστά. 


Δώσε προσοχή λίγο στην λίπανση γιατί βλέπω να βγουν και τίποτα νέες άλγες και κάνε κάτι με τις υπάρχουσες να φύγουν όσες φύγουν να μπει το ενυδρείο σε μια σειρά.
Σε λίγο οι άλγες θα ανταγωνίζονται τα φυτά, εσύ θα βάζεις λιπάσματα και στο τέλος τα φυτά πάλι δε θα τρώνε.

Έγινε επεξεργασία - asplinnos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κατ' αρχήν ευχαριστώ που ασχολήθηκες και για τις συμβουλές. Για να συνοψίσω:

α) Δεν χρησιμοποιώ το πράσινο σφουγγάρι της juwel.  Το εσωτερικό φίλτρο έχει συνδυασμό μπλε σφουγγαριών, siporax purigen και cotton wool.  Το εξωτερικό Εheim 350 έχει το κλασικό στήσιμο με substrate pro χωρίς τον άνθρακα.

β) Κάθε 15 μέρες ρίχνω microbe-lift special blend 18ml μετά την αλλαγή νερού,

γ) έχω αυξήσει λίγο τη φυτομαζα και πλέον το ενυδρείο έχει 1 x cryptocoryne wendtii full grown, 1 x cryptocoryne lutea σε αρχικό στάδιο ανάπτυξης, 5 x cryptocoryne parva, 1 x κερατοφυλλο, 2  x moss balls και 2 x staurogyne reopens. Όχι σπουδαία πράγματα δηλαδή αλλά πρασινίζει λίγο...

δ) είμαι λίγο overstocked.

 

Σκέφτομαι να κινηθώ ως εξης, παρατηρήσεις, αλλαγές, διορθώσεις παραπάνω από ευπρόσδεκτες. 

1) Αντιμετωπίζω το κυανό (θα δω πως...),

2) Διατηρώ τη λειτουργία της μπουκάλας CO2 ως έχει σήμερα,

3) Την επόμενη της αλλαγής νερού θα βάζω μόνο flourish,

4) Εντός της εβδομάδας (2-3 μέρες μετά την εβδομαδιαία αλλαγή) θα ελέγχω φωσφορικά και νιτρικά και εάν υπάρχει έλλειψη θα προσθέτω τόσο ώστε να έχω νιτρικά 10 και φωσφορικά 0.5.

Πώς φαίνεται? Θα λειτουργήσει ή θα πρότεινες κάτι διαφορετικό?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έκαναν κάτι, μακάρι να λυθεί το πρόβλημα και να χαρείς το ενυδρείο σου.?


1) Χρίζει αντιμετώπισης γιατί απλά και να στρωθεί η λίπανση, η άλγη μπορεί απλά να είναι σε ύφεση και να περιμένει πάλι ένα λάθος για να εξαπλωθεί. 
Με τα υπόλοιπα συμφωνώ. 
 

Η λίπανση κάθε ποτέ γίνεται; Εβδομαδιαία; (1φορα την εβδομάδα), κάθε 2 μέρες (σε ανάλογες μερίδες), κάθε μέρα; (σε ανάλογες μερίδες). Εβδομαδιαία αν κατάλαβα σωστά. 
 

Σχετικά με τα φυτά τώρα που έχεις, εκτός από κερατόφυλλο, το staurogyne repens και την Marino ball (που δε θα έπρεπε να την συγκαταλέγω καν στα φυτά αλλά τέλος πάντων), όλα τα υπόλοιπα ,οι κρυπτοκορινες δηλαδή, τραβάνε θρεπτικά από τις ρίζες τους. 

Κράτα το στο νου σου αυτό και αφού παίζεις και ταμπλέτες μην τις φοβάσαι τις κρυπτοκορίνες. 
 

Όταν λες overstocked; Τι υπάρχει μέσα;

Έγινε επεξεργασία - asplinnos
Link to comment
Share on other sites

Η λίπανση γίνεται εβδομαδιαία τώρα. Όσον αφορά ψάρια και ασπόνδυλα έχω τα εξής:

2 αγγελοψαρα (ζευγάρι), 3 θηλυκά swordtails, 1 ancistrus sp, 1 hypancistrus l340, 4 corydoras sterbai , 3 sidthimunki (είναι 9 ετών, κάποτε ήταν 8 στον αριθμό αλλά με τα χρόνια λιγόστεψαν και δε θέλω να τα αυξησω πάλι), 1 Siamese algae eater (το αποκτησα πρόσφατα, είναι μικρό αλλά μεγαλώνει γρήγορα), 5 Amani shrimps και 8 rummynose tetra. 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να δικαιολογήσω κάπως τα χαμηλά νιτρικά σου. 
Ίσως το purigen τραβάει τα οργανικά σου και δε προλαβαίνουν τα λύματα των ψαριών σου να γίνουν νιτρικά στη στήλη του νερού σου.

Ίσως να κανείς τάισμα τόσο- όσο. 
Δε ξέρω ?.
Δε το έχω δουλέψει προσωπικά, παρότι έχω υψηλά νιτρικά, γιατί δούλευα denitrator. 

Έγινε επεξεργασία - asplinnos
Link to comment
Share on other sites

Όντως ταιζω τόσο όσο. Το purigen όντως παίζει να επηρεάζει με την έννοια ότι δεν επιτρέπει ή μειώνει τον ρυθμο αύξησης των νιτρικών. Βέβαια και πριν κάνω χρήση του purigen  πάλι σχεδόν μηδενικά είχα. Όταν δε είπα να ταισω λίγο παραπάνω μου ξεσπαθωσε η ΝΒΑ την οποία και αντιμετώπισα με excel και επιστροφή στο αρχικό πρόγραμμα ταισματος. Δεν ξέρω, είναι λίγο σπαζοκεφαλια ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...