Jump to content

Το Ανώνυμο Ενυδρείο


Recommended Posts

Επειδή δεν ξέρω πως θα εξελιχθεί το ενυδρείο μου και τη όνομα θα του δώσω είπα προς το παρών να το βαπτίσω ανώνυμο.

Σήμερα θα κολλήσω τα τσάμια τα οποία είναι 90 μακρός 40 ύψος 45 βάθος 8mm με εξαίρεση την βάση που είναι 10mm.

 

βασικά θα ήθελα να τα κολλήσω όπως είναι κολλημένα τα ενυδρεία ADA

1898677557_klasikovsada.thumb.jpg.e28c70678dcae4b1e5ecf085d84d1c18.jpg

 

stoss-verklebung.jpg

Με προβληματίζει το εξής.

Παρατήρησα ότι η ADA σε ενυδρείο 90Χ45Χ45 χρησιμοποιεί 10mm τζάμι ενώ εγώ έχω 100mm μόνο στην βάση και 8mm τα πλαϊνά, αλλά έχω 5cm λιγότερο ύψος.

ξέρω ότι το ύψος είναι σημαντικότερο απο ότι το φάρδος  στο ύψος η δυνάμεις είναι περισσότερες.

 

Λέτε να έχω πρόβλημα ή να κάνω κάτι το ενδιάμεσο δηλαδή να γέρνει ελαφρά προς το κλασικό κόλλημα;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπαρχει δυνατοτητα να παραγγειλεις 10αρια; Πάντως με SF 4.0 βγάζει ότι χρειάζεσαι 8αρι.

 

https://www.easycalculation.com/measurement/aquarium-glass-thickness-calculator.php

 

http://theaquatools.com/building-your-aquarium/

Έγινε επεξεργασία - invisiblesurfer
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το ότι δεν θα έχω πρόβλημα ασφαλείας το γνωρίζω, το πρόβλημα μου είναι αν τα κολλήσω με την πρώτη μέθοδο θα αρκεί η επιφάνεια συγκόλλησης ή θα μου ανοίξει, τέλος πάντων είναι μια απόφαση που πρέπει να την πάρω μόνος μου. Το μεσημεράκι θα αρχίσω το κόλλημα το οποίο θα είναι πολυυυυυυ μισμιδικό :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

το ότι δεν θα έχω πρόβλημα ασφαλείας το γνωρίζω, το πρόβλημα μου είναι αν τα κολλήσω με την πρώτη μέθοδο θα αρκεί η επιφάνεια συγκόλλησης ή θα μου ανοίξει, τέλος πάντων είναι μια απόφαση που πρέπει να την πάρω μόνος μου. Το μεσημεράκι θα αρχίσω το κόλλημα το οποίο θα είναι πολυυυυυυ μισμιδικό :) 

Το κόλλησες ή ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

με παίδεψε αλλά το κόλλησα,   θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία και σε μια εβδομάδα θα κάνω το βάπτισμα του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε Χρήστο σε παίδεψε?

Link to comment
Share on other sites

επειδή θα το κολλούσα μόνος μου έπρεπε να βρω πατέντες συν το ότι ήθελα να φέρω της ταινίες προστασίας ακριβός, μετά το κόλλημα ήταν το ποιο εύκολο.

Ξεκίνησα έτσι

Έκοψα ένα νοβοπαν ακριβός στις διαστάσεις του ενυδρείου (εικ.1) και τοποθέτησα πάνω την βάση τον πάτο κρατώντας τον με σφιγκτήρες (εικ.2).

Μετά βίδωσα ένα ξύλο  δυο βίδες με την μια να είναι τελείως ξεβιδωμένη και την άλλη ελαφρά ώστε να ταλαντεύεται το ξύλο (εικ.3)

123.thumb.jpg.04f1705f13397c046b46cb4007fe451a.jpg

 

 

κόλλησα την ταινία για να μην πάει σιλικόνη και μέτρησα για μια ακόμη φορά αν η αποστάσεις είναι απο παντού ίδιες.

4.thumb.jpg.73b5639f7961f168820710ffb7f38c91.jpg

5.thumb.jpg.4f5a7b390d636738cba09ae7bc5570a1.jpg

 

απο όσο διάβασα το ενυδρείο για να κολληθεί τέλεια θέλει 3 άτομα δυο να κρατάνε τα πλαϊνά και το τρίτο να τοποθετεί το μπρος και το πίσω τσάμι.

Εμένα τα τρίτα άτομα ήταν η πατέντα που έκανα ποιο πάνω.

 

6.thumb.jpg.f1b307880552fc731d3b801bf1fec4ee.jpg

 

τοποθέτησα το τσάμι γύρισα το ξύλο, το έπιασα με τον σφυρίχτρα και μετά το βίδωσα.

Το ίδιο έκανα και στην άλλη μεριά.

7.thumb.jpg.4ae473be0ea823ff71cd1c1c75f5f72a.jpg

 

Τώρα μπορούσα άνετα να τοποθετήσω τα υπόλοιπα τσάμια τα κόλλησα μέτρησα να δω αν τα κενά είναι οκ και αν είναι ορθή γωνία παντού.

8.jpg.6edca1f7a8e1c33f6711a1e4b8a01323.jpg

 

μετά έβγαλα της προστατευτικές ταινίες και ιδού το αποτέλεσμα.

9.thumb.jpg.97f17abd14249c80d5c32ee6ced2c867.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

:)Η περιγραφή σου είναι απολαυστική ....

Πλήρης, αναλυτική και σαφής και μου έδωσε λύση και σε αντίστοιχο δικό μου ερώτημα (πλαινά ξύλα).

Καλογέμιστο!!

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΚ που μας πέρασε ασχολήθηκα με το έπιπλο του ενυδρείου, γενικά με αρέσουν η κατασκευές και για αυτό είπα να φτιάξω το έπιπλο μόνος μου.

κάποια κομμάτια ξύλα είχα απο άλλες κατασκευές και κάποια αγόρασα συν το νοβοπαν. Βασικά θα ήθελα να σας φλόμωνα στις φωτογραφίες αλλά δεν θέλω να σας κουράσω οπότε θα αρκεστώ σε λίγες.

 

Τα νοβοπάν κόπηκαν και κόλλησα και τα σόκαρα

01.thumb.jpg.627ec91372ffe1ee36e24a76bea21109.jpg

 

μένουν να κοπούν τα ξύλα και να πλασαριστούν όχι με ηλεκτρονική πλάνη αλλά με πλάνη χεριού, κάνεις μπρατσάκια :) 

02.thumb.jpg.079549ab98e06fd7b4ed68dd682eb9be.jpg

 

αφού έκοψα τα ξύλα και διαπίστωσα ότι όλα είναι οκ...

03.thumb.jpg.72ce3aaf1016d65af7783975d332d44b.jpg

 

Άρχισα το κώλυμα και το βίδωμα της πάνω βάσης...

04.thumb.jpg.1989858ced30032c162d8db0061e6e12.jpg

 

...άρχισα το πλανάρισμα και το τρύπημα για να βιδώσουν τα πόδια.

05.thumb.jpg.ab4cfca478a824e6d0bb085c0ed181d8.jpg

 

και ξανά βίδωμα, κώλυμα, κόντρες, κτλ

Όλοι η κατασκευή είναι απο πεύκο, τα πόδια είναι 7Χ7cm η κόντρες 7Χ3,5cm

06.thumb.jpg.eb3e469c1e92b5ffe840a563605dd76c.jpg

 

αφού το πλανάρισα μόνο τα σημεία που με ενδιέφεραν το έριξα ένα ελαφρύ χρωματάκι μόνο στα σημεία που ενδεχομένως να φαίνεται κάτι, δηλαδή πρόσοψη και τα πόδια,

και άρχισα την εξωτερική επένδυση με το νοβοπάν το οποίο είναι βιδωμένο απο μέσα.

07.thumb.jpg.2376568aa94c899a31ad2431ed0579fd.jpg

 

και ιδού το αποτέλεσμα :wootwoot:

08.thumb.jpg.f4bbf914f1dd5c1b42538adc9c5e26d0.jpg

Μένει μόνο το καθάρισμα και ψιλοφινιρίσματα και είναι έτυμο να δεχτεί το ενυδρείο το οποίο ακόμη δεν πήρε το βάπτισμα λόγο καιρού.

  • Like 5
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά το πας αλλά αργείς πολύ.:D

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε μαστόρι. Το έφτιαξες κουκλί.

 

Βλέπω δεν είχες και τα απαραίτητα εργαλεία. :lolu:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το αποφάσισα θα φτιάξω κλασικό ενυδρείο να κάθομαι και να το απολαμβάνω, δεν θα κάνω τοπία για φωτογράφιση και εφέ για βάθος, δεντράκια βουναλάκια  κτλ.

Βασικά θα πήγαινα σε βιοτοπικο αλλά επειδή είναι στο σαλόνι και τ βλέπει κόσμος και γυναίκα δεν μπορούν να καταλάβουν το πνεύμα του βιοτοπικου. 

Έκανα το πρώτο πείραμα για το πως θα είναι φυσικά χωρίς φυτά και το υπόστρωμα απέχει αρκετά απο το τελικό αποτέλεσμα αλλά το στήσιμο θα είναι κάπως έτσι.

Η δεξιά γωνία θα είναι υψωμένη και μπόλικο φυτεμένη και θα θα σβήνει το φύτεμα όσο πάμε στην άλλη γωνία και θα έχει μόνο γρασιδάκι.

Για φόντο δεν αποφάσισα ακόμη αλλά που θα πάει θα αποφασίσω και για αυτό.

 

h001.thumb.jpg.2a5c4cf64627f52b5e57336d2fa4f01e.jpg

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πείρα τα υλικά για την λάμπα και εκεί που άρχισα την κατασκευή κόλλησα εδώ και ώρα και το κοιτάζω... :bigemo_harabe_net-72:

...να βάλω στο προφίλ αλουμινίου δυο λεντοτενίες ή μια ??? :bigemo_harabe_net-152:     (δες foto κάτω) 

285465255_L01.thumb.jpg.13cb339c5040f0553c45850ad79a795e.jpg

L02.thumb.jpg.3b36809bef1b16c12b05eddcfaaa61f5.jpg

 

φαίνεται όσο περνούν τα χρόνια ο άνθρωπος κουρκουτιάζει, πάει ο νεανικός αυθορμητισμός που έπαιρνα απόφαση τσακ μπαμ :) 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αφού σε παίρνει βάλε δυο. Αν όχι τώρα, ίσως στο μέλλον προσθέσεις και κάτι πιο απαιτητικό.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον θα πάω για δυο, ο ενδοιασμός μου ήταν αν επαρκή το αλουμίνιο για την επαγωγή θερμότητας στην διπλή λεντοτενία, αλλά σκέφτηκα ότι επειδή θα έχω περισσότερα μέτρα άρα περισσότερο φως απο ότι χρειάζομαι θα ντιμάρω τα λεδ και θα βγάζουν λιγότερη θερμότητα. Εύχομαι να είναι το σκεπτικό μου σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τελείωσα το φωτισμό, το οπτικό αποτέλεσμα με άρεσε τώρα κατά πόσο θα αρέσει και στα φυτά θα δείξει όταν τα βάλω.

θα κάνω λίγο ποιο αναλυτική παρουσίαση για όσους θέλουν να κάνουν παραπλήσια φωτιστικά.

 

Κατ' αρχήν προτού καταλήξω στο σχήμα έκανα διάφορα πειράματα όπως φαίνεται στην φωτογραφία παρακάτω για να καταλήξω στις 4 ράβδους.

170726007_1.thumb.jpg.b087c996264f46b8691a231572daefd4.jpg

 

Μετά τοποθέτησα απο πίσω της βάσης της κάθετες ράβδους που θα στηρίζουν το φωτιστικό.

Στην αρχή τα βίδωσα όπως φαίνεται στην φωτογραφία (1) αλλά μετά το άλλαξα γιατί σκέφτηκα ότι αργότερα δεν θα μπορώ να έχω πρόσβαση απο πίσω για να μετακινώ το φωτιστικό προς τα πάνω ή προς τα κάτω εφόσον θα είναι σταθερό. Έτσι έσφιξα το πάνω στήριγμα τόσο όσο ίσα ίσα να κρατά την ράβδο και με λίγη πίεση μετακινείτε προς τα πάνω και προς τα κάτω.

Μετά άλλαξα το κάτω στήριγμα όπως φαίνεται στην φωτογραφία (2) έτσι ώστε να έχω πρόσβαση απο την εσωτερική πλευρά στο στήριγμα για να μπορώ ανά πάσα στιγμή να το μετακινώ και να το σταθεροποιώ εκεί που θέλω.

101673300_2.thumb.jpg.fdfca1bc28ceb37532356e4358072c66.jpg

 

Επόμενο βήμα ήταν να τρυπήσω και να κολλήσω με εποξική κόλα (1) τα στηρίγματα (α) στης ράβδους (β)τ   και μετά τα τα λιμάρω τα στηρίγματα απο την εσωτερική πλευρά (2)  έως ότου έρθουν στην ίδια ευθεία. Το δύσκολο σε αυτό ήταν να τρυπηθούν και να κολληθούν όλα στην ίδια ευθεία και στις ίδιες αποστάσεις. 

1794960714_3.thumb.jpg.e402f2b3372b89d2c073e578ad80c5bd.jpg

 

 

Αφού στέγνωσε η κόλα (24 ώρες)  μετά ξανά τοποθέτησα το φωτιστικό και άρχισα της μετρήσεις αποστάσεις κτλ. Όταν έκατσε το φωτιστικό όπως ήθελα το στερεοποίησα για να το ξανά αφαιρέσω για να προβώ στο επόμενο βήμα.

267291755_4.thumb.jpg.4113f0fc2d0798c063142c037e9a09dc.jpg

 

άρχισα ξανά το τρύπημα πάνω στης ήδη υπάρχων τρύπες με την διαφορά ότι αυτήν την φορά τρυπούσα και τον κάθετο σωλήνα στήριξης ως προς της βέργες.

σύνολο 8 τρύπες, 4 απο κάθε πλευρά.

302939168_5.thumb.jpg.0819b251d2d96c6656dd163cc2c2f840.jpg

 

Στην μια μεριά σταθεροποίησα της βέργες και τον σωλήνα με πριτσίνια, ενώ απο την άλλη πλευρά πέρασα τα καλώδια απο τον κούφιο σωλήνα.

1291201870_6.thumb.jpg.d73b42f17cd0a77cd228d47690551c57.jpg

 

μετά κόλλησα της λεντοταινίες στην βέργα, έκανα της ενώσεις με καλάι (εδώ φαίνεται πόσο τσαπατσούλικα κολλάω), μπήκαν τα καπάκια και το φωτιστικό ήταν έτοιμο να μπει στην τελική του θέση αφού πρώτα πέρασα και τα καλώδια απο τον κάθετο σωλήνα στήριξης. 

1956596990_7.thumb.jpg.fff1557fb269063be9a76905fca4695e.jpg

 

και το αποτέλεσμα είναι αυτό..... χμμμ το φωτιστικό είναι πολύ χαμηλά οπότε θέλει σήκωμα

865092683_8.thumb.jpg.a7f8b4251da851f2d723c727e47ee8ca.jpg

 

Τέλος ή κατασκευή και πάμε στο στήσιμο

35 χρόνια χομπιστα και ποτέ δεν πείρα τόσο ακριβό υπόστρωμα και είπα μια φορά να κάνω και εγώ την υπέρβαση.

635557098_9.thumb.jpg.08683009b44c0869906a429e035363a3.jpg

 

και εδώ σταματάω γιατί κουράστηκα ίσος συνεχίσω αύριο αν βρω χρόνο.  

  • Like 4
  • love 3
Link to comment
Share on other sites

Ζηλευω!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πολυ ομορφο scape.

Το μονο , που ενοχλει ειναι η πιο ανοιχτοχρωμη πετρα αριστερα. Αν θα δεθει πανω της καποιο μοςς...... τοτε καλα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, natateo said:

Ζηλευω!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πολυ ομορφο scape.

Το μονο , που ενοχλει ειναι η πιο ανοιχτοχρωμη πετρα αριστερα. Αν θα δεθει πανω της καποιο μοςς...... τοτε καλα. :)

 

:)Ετσι για να πω κάτι ...

Εγώ θα την έβγαζα τελείως την ανοιχτόχρωμη αριστερά και θα έβαφα μαύρο ή ακόμα καλύτερα σκούρο καφέ το φωτιστικό με χρώμα κιμωλίας σε spray.

Η κατασκευή τα σπάει, το αποτέλεσμα είναι πολύ όμορφο!

Ανυπομονούμε για την συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως θα φύγει η λευκή πέτρα, απλά της επέλεξα στην τύχη για να δω το γενικό στήσιμο που ως συνήθως καθώς κάνεις το τελικο αρκετές πέτρες αλλάζουν θέση και φορά.

Το φωτιστικό ήθελα να το βάψω αλλά τη να πω υπέκυψα στα γούστα της γυναίκας :)

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Χρήστος said:

Το φωτιστικό ήθελα να το βάψω αλλά τη να πω υπέκυψα στα γούστα της γυναίκας

 

Εκτός από το ότι πιάνουν τα χέρια σου, έχεις και σωστή κρίση!:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους ήρθε το ΣΚ και βρήκα χρόνο να ασχοληθώ με το ενυδρείο μου

Σήμερα τελείωσα το στήσιμο και τώρα θα το γεμίσω με νερό. Ο λόγος που έβγαλα την φωτογραφία είναι για να θυμάμαι ξανά πως να το ξανά στίσω γιατί εκ εμπειρίας γνωρίζω πως μόλις γεμίσω το ενυδρείο με νερό όλα τα ξύλα θα ανέβουν στην επιφάνεια και για το άλλο ΣΚ θέλω να πιστεύω πως θα κατέβουν κάτω για να το ξανά στίσω και να βάλω τα φυτά.

οπότε θα έχω νεότερα για το άλλο ΣΚ.

 

 

ε1.jpg

  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Επιτέλους ήρθε το ΣΚ και βρήκα χρόνο να ασχοληθώ με το ενυδρείο μου

Σήμερα τελείωσα το στήσιμο και τώρα θα το γεμίσω με νερό. Ο λόγος που έβγαλα την φωτογραφία είναι για να θυμάμαι ξανά πως να το ξανά στίσω γιατί εκ εμπειρίας γνωρίζω πως μόλις γεμίσω το ενυδρείο με νερό όλα τα ξύλα θα ανέβουν στην επιφάνεια και για το άλλο ΣΚ θέλω να πιστεύω πως θα κατέβουν κάτω για να το ξανά στίσω και να βάλω τα φυτά.

οπότε θα έχω νεότερα για το άλλο ΣΚ.

 

 

ε1.jpg

Τέλειο Χρήστο!! Περιμένουμε την εξέλιξη! Και εγώ ήθελα να φτιάξω ένα μίνι στο στυλ που το έχεις κάνει και εσύ!! Τι ξύλο έβαλες;;

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο είναι τελειο πραγματικά. Προσπάθησε να βάλεις πετσετεσ,εφημερίδες κτλπ από πάνω καθώς και εξτρα πέτρες πάνω στα ξύλα για να μην κουνηθεί τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...