Jump to content

Το Ανώνυμο Ενυδρείο


Recommended Posts

On 24/1/2020 at 6:00 ΜΜ, το μέλος Rik έγραψε:

Που πας ρε καραμητρο απο το χωριο που μου θες και ακουασοιλ..... :D σε πειράζω Μπομπ μαστορα!!! Χαχαχα

Δεν πηγαινες να μαζέψεις λίγο φυλλοχωμα καλυτερα να έχεις ντόπια άλγη ελληνικότατη, που μου έβγαλες αλιεν γιαπωνεζικη κουβερτα!!?  Αγορίνα μου η κατασκευή σου είναι όλα τα λεφτά, κουκλί μινιμαλ και βάση που κάθεται και ελέφαντας. Ασε τα ζουμιά και πιάσε τον κουβά..... Όταν εκτονωθεί το υπόστρωμα όλα θα πάνε ρολόι για κάνα δυο χρονια.! Δεν καταλαβαίνω γιατί έβαλες υπόστρωμα από την στιγμή που πηγες σε ευκολα και αργά φυτά. Την καλησπέρα μου σε όλη την παρέα, τα φιλια μου σε όλους τους ψαροκαμμενους!! 

Green power forever!!!!

έλα ντε τη μου έπιασε.., έστησα ενυδρεία με δύσκολα φυτά και χωρίς υπόστρωμα και νεκρή άμμο ή χαλίκι και τώρα που πείρα τα πανεύκολα φυτά έβαλα το ποιο άκυρο βυθό.

Πές πες πες για σοιλ είπα και εγώ να το δοκιμάσω αλλά αν κάνεις κοτσάνα πρέπει να είναι ωραία και μεγάλη, να σου πω το έβαλα με σκοπό να μεγαλώσει άρτια η κουβα .

Το ερώτημα που γεννιέται είναι θα εκτονωθεί πρώτα το σόιλ ή πρώτα εγώ..., θα δείξει το μέλλον :) 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου και παλι φιλαρακο. Οταν ειχα πειραματιστει με το φυλλοχωμα το πρώτο τρίμηνο ήταν πολύ δυνατό με ανάλογα θέματα αλγεων staghorn. Μετα αποδηχτεικε το καλύτερο υπόστρωμα ειδικά για φυτά με ανεπτυγμενο ριζικο τυπου κρυπτοκορινες, εχινοδορους κλπ και κράτησε χρονιά. Θέλει λίγο υπομονή στην αρχή αλλά θα σε ανταμειψει στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Χρήστο...

Η αμαζονια βγάζει παρα πολυ αμμωνια στην αρχη , γι αυτο και προτεινουν συχνες και μεγαλες αλλαγες τον πρωτο μηνα.

Συνηθως για να στρωσει να μην βγαζει αμμωνια , θελει περιπου 1,5 μηνα...

Στην θεση σου εγω θα το αφηνα να στρωσει 1-1,5 μηνα χωρις φωτισμό,χωρις φυτα  και με συχνες αλλαγες νερου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2020 at 7:31 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Μια χαρα το βλεπω το ενυδρειο. Δεν πιστευα, οτι μπορει να γινει κατι.

Πολλα μπραβο!!!!!!!!!!!!

Για το staghorn algae- τοπικα απο την σιριγγα με Excel και θα φυγει. Μην ξεχνας να πλενεις τα σφουγγαρια και βαμβακι καθε εβδομαδα, βοηθαει πολυ να μην εμφανιστει staghorn kai BBA

Κάθε εβδομάδα;;

Δεν επιβαρύνεις την βιολογία αρνητικά έτσι;

Με το να πλένεις τα σφουγγάρια και να αλλάζεις το βαμβάκι,;

Εγώ μια φορά τον μήνα στο κάνω αυτό ίσως και παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Spiros007 έγραψε:

Κάθε εβδομάδα;;

Δεν επιβαρύνεις την βιολογία αρνητικά έτσι;

Με το να πλένεις τα σφουγγάρια και να αλλάζεις το βαμβάκι,;

Εγώ μια φορά τον μήνα στο κάνω αυτό ίσως και παραπάνω!

Τα σφουγγαρια και το βαμβακι μαζευουν βρομια και επιβαρυνουν το συστημα. Τα σφουγγαρια κρατανε καποια βιολογια, αλλα  αν ειναι βρομικα ....Τα σφουγγαρια δεν χρειαζεται να πλενεις καθε εβδομαδα, αλλα το βαμβακι - ναι.

 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Η μέρα με τη νύκτα Χρήστο το πριν και το τώρα.

Από φωτισμό έχεις το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ  έγινε. Πέρα από το αλγοκτονο, άλλαξες τίποτα άλλο στις ρουτίνες?

 

Η Κούβα όντως θέλει κλάδεμα. Και το κακό είναι ότι αν την αφήσεις, τα χαμηλότερα στρώματα αρχίσουν και χαλάνε. 

 

Ουφ...Τώρα θυμήθηκα γιατι ξεστησα το φυτεμενο:)

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν άλλαξα τίποτα στον φωτισμό γενικά δεν άλλαξα τίποτα, απλά μετα το αλγοκτόνο συχνές αλλαγές για τα δικά μου δεδομένα για να ξεθυμάνει το σοιλ, να φανταστείς δεν έχω ρίξει μέσα σταγόνα λίπασμα ακόμη κρατά γερά το σόιλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 7/12/2019 at 9:56 ΜΜ, το μέλος Χρήστος έγραψε:

170726007_1.thumb.jpg.b087c996264f46b8691a231572daefd4.jpg

 

267291755_4.thumb.jpg.4113f0fc2d0798c063142c037e9a09dc.jpg

 


Υπαρχουν περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με τις μεταλλικες βεργες που χρησιμοποιησες; Απο που εγινε η αγορα τους και πως τις ζητας;
Δεν αναφερομαι στα προφιλ αλουμινιου.

Link to comment
Share on other sites

σε μαγαζιάια με ηλεκτρολογικό υλικό όπου πουλούν και λεντοταινίες της ζητάς ως προφιλ αλουμινιου για λεντοταινία, υπάρχουν σε διαφορες διαστάσεις σε ότι αφορά το ύψος και το πλάτος αν δεν βρεις σε κάποιο κατάστημα τότε απο το ίντερνετ, όσο για στρόγγυλα απλά απο αλουμίνα η απο καταστήματα που πουλούν κουρτινόξυλά,  τα ζήτησα ως κουρτινόβεργα αλουμινίου και ζητάς και της αντίστιχες γωνίες ή ότι άλλο θες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...