Jump to content

Γρήγορες ερωτήσεις για γρήγορες απαντήσεις :P


mostath

Recommended Posts

Γειά σας!

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό...

1. Μου περίσεψαν φυτά από το 84λτ ενυδρείο μου και τα έχω βάλει σε ένα μικρό 20λτ για να μην πάνε χαμένα. Στο μικρό δεν έχω ψάρια. Φίλτρο πρέπει να βάλω μόνο για τα φυτά;

2. Τη java moss για τις γαρίδες πως την τοποθετώ; Την κολλάω πάνω σε πέτρα; 

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχουν ψάρια, κυρίως κυκλοφορία χρειάζεσαι. Και με θερμοκρασία δωματίου (> 20) θα είναι μια χαρά. 

Θα είναι προσωρινά έτσι ή μόνιμα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος mostath έγραψε:

2. Τη java moss για τις γαρίδες πως την τοποθετώ; Την κολλάω πάνω σε πέτρα; 

 

Είτε με κλωστή, είτε πετονιά, είτε κόλλα gel.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, asplinnos said:

Αν δεν υπάρχουν ψάρια, κυρίως κυκλοφορία χρειάζεσαι. Και με θερμοκρασία δωματίου (> 20) θα είναι μια χαρά. 

Θα είναι προσωρινά έτσι ή μόνιμα;

λογικά θα μείνουν αρκετά εκεί, μέχρι να αντικαταστήσω κάποιο στο μεγάλο μου (αν έχει πρόβλημα) εν το μεταξύ και τα 2 ενυδρεία από τότε που έριξα λίγο υγρό λίπασμα για τα φυτά γέμισαν καφέ άλγη και τα φύλλα από τις ανούμπιες είναι χάλια... Παίζει ρόλο το λίπασμα άραγε ή ήταν τυχαίο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος mostath έγραψε:

λογικά θα μείνουν αρκετά εκεί, μέχρι να αντικαταστήσω κάποιο στο μεγάλο μου (αν έχει πρόβλημα) εν το μεταξύ και τα 2 ενυδρεία από τότε που έριξα λίγο υγρό λίπασμα για τα φυτά γέμισαν καφέ άλγη και τα φύλλα από τις ανούμπιες είναι χάλια... Παίζει ρόλο το λίπασμα άραγε ή ήταν τυχαίο;

Καλο θα ηταν να μας δειξεις το λιπασμα και να μας πεις οταν λες λιγο ποσο εννοεις?? τι ποσοτητα σε ποσα λιτρα...??

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, thanasis1976 said:

Καλο θα ηταν να μας δειξεις το λιπασμα και να μας πεις οταν λες λιγο ποσο εννοεις?? τι ποσοτητα σε ποσα λιτρα...??

Τα λέω αναλύτικά στο παρακάτω post

Tropical aqua plant (N,P,K)  είναι το λίπασμα και έβαλα όσο λέει η αναλογία για τα λίτρα μου

 

Επίσης επειδή περιμένω να μου έρθει java moss για τις μελλοντικές γαρίδες όπως μου πρότεινε ένας άλλος φίλος σε άλλο μου ποστ και λίγη eleocharis parvula, μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ ποιό είναι το ελάχιστο ύψος υποστρώματος στο οποίο μπορώ να βάλω την eleocharis;;;;

Ευχαριστώ!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία - mostath
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος mostath έγραψε:

Τα λέω αναλύτικά στο παρακάτω post

Tropical aqua plant (N,P,K)  είναι το λίπασμα και έβαλα όσο λέει η αναλογία για τα λίτρα μου

 

Επίσης επειδή περιμένω να μου έρθει java moss για τις μελλοντικές γαρίδες όπως μου πρότεινε ένας άλλος φίλος σε άλλο μου ποστ και λίγη eleocharis parvula, μπορείτε να μου πείτε παρακαλώ ποιό είναι το ελάχιστο ύψος υποστρώματος στο οποίο μπορώ να βάλω την eleocharis;;;;

Ευχαριστώ!!!!!!!

Η γνωμη μου χωρις να ειμαι ειδικος σε φυτεμενα ειναι...

Το ενυδρειο τωρα δεν ειναι φυτεμενο για να χρειαζεται ολα αυτα που γραφεις...

τα φυτα μαζι με χρυσοψαρα δεν τα βαζουμε γιατι συνηθος τα φυτα γινονται γευμα τους...

τα χρυσοψαρα γενικα σκαβουν πολυ και ισως σου σηκωνουν το υποστρωμα και απελευθερωνεται  λιπασμα στο νερο...

πρεπει για μενα να σκεφτεις λιγο το σεταπ ξανα....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, thanasis1976 said:

Η γνωμη μου χωρις να ειμαι ειδικος σε φυτεμενα ειναι...

Το ενυδρειο τωρα δεν ειναι φυτεμενο για να χρειαζεται ολα αυτα που γραφεις...

τα φυτα μαζι με χρυσοψαρα δεν τα βαζουμε γιατι συνηθος τα φυτα γινονται γευμα τους...

τα χρυσοψαρα γενικα σκαβουν πολυ και ισως σου σηκωνουν το υποστρωμα και απελευθερωνεται  λιπασμα στο νερο...

πρεπει για μενα να σκεφτεις λιγο το σεταπ ξανα....

το χρυσόψαρο μπήκε εκεί για λίγο επειδή η παρέα του αρρώστησε και φοβήθηκα μην κολλήσει... Θα αλλάξει περιβάλλον άμεσα. Πάντος όταν το έβαλα είχα μόνο ανουμπιες και βελισνέριες δεν είχε κανένα πρόβλημα...

Το ύψος υποστρώματος για την eleocharis κανείες;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος mostath έγραψε:

το χρυσόψαρο μπήκε εκεί για λίγο επειδή η παρέα του αρρώστησε και φοβήθηκα μην κολλήσει... Θα αλλάξει περιβάλλον άμεσα. Πάντος όταν το έβαλα είχα μόνο ανουμπιες και βελισνέριες δεν είχε κανένα πρόβλημα...

Το ύψος υποστρώματος για την eleocharis κανείες;;

υπολογησε πανω απο το λιπασμα που εχεις βαλει γις υποστρωμα θελεις 7-10 εκατ. οχι μονο για τις ριζες αλλα για να μην βγαινει και το λιπασμα εξω... 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...