Jump to content

Το γκάμπυ αρρώστησε ή γέννησε???


Angelos Liolios

Recommended Posts

Καλησπέρα το θυληκό γκάμπυ στην φωτογραφία ήταν φουσκωμενο  πολυ καιρο και νόμιζα οτι θα γεννήσει. Σημερα παρατηρησα οτι έιχε ξεφουσκωσει  και έχει δημιουργηθει στην μια πλευρα του πισω απο το πτερύγιο ένα κοκκινο σημαδι σαν πληγη και στη ουρα δύο άσπρια στιγματα, Το ψάρι τρωει κανονικα δεν κανει παρεα μετα αλλα ψαρια.   Συνήθως κάθεται δίπλα στους σωλήνες του εξωτερικου φιλρο. Έχει κάποα αρρωστια?? αν ναι τι κάνω θα κολλήσουν και τα αλλα ψαρια???

IMG_6287[1].JPG

IMG_6303[1].JPG

Link to comment
Share on other sites

Τι αναλογία αρσενικών-θυληκών έχεις? Το κόκκινο μπορεί να σημαίνει στρες ή αμμωνία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Τι αναλογία αρσενικών-θυληκών έχεις? Το κόκκινο μπορεί να σημαίνει στρες ή αμμωνία. 

ένα αρσενικο -2 θυληκα.   αμμωνια δεν έχω έκανα μετρησεις το σαββατο πριν την αλλαγή και δεν είχα.  

Μονο νιτρικα ειχα και αυτα στα πορτοκαλι 10-20 ppm

Ti λες να γεννησε και να φαγανε και τα μικρα?? έχτες τους εριξα bloodworms το πρωι και το μεσημερι και το βραδυ flakes για γκάμπυ.

σημερα το πρωι έριξα flakes σπιρουλινα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έβαζα ένα ακόμα θυληκό αλλά όπως και να έχει κάνε μια καλή αλλαγή νερού. Η τροφή με μέτρο γιατί ταίζεις συχνά. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Εγώ θα έβαζα ένα ακόμα θυληκό αλλά όπως και να έχει κάνε μια καλή αλλαγή νερού. Η τροφή με μέτρο γιατί ταίζεις συχνά. 

Αλλη μια καλυτερη φωτογραφια απο το αρρωστο ψαρακι.   μπορει να ειναι   ich????  ή κατι άλλο.

IMG_6311[1].JPG

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...