Jump to content

co2 - αεραντλία - και τα 2 ή τίποτα;


mostath

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι και φίλες!

Μετά από 2 μήνες στρώσιμο το ενυδρείο μου άρχισε να εμφανίζει καφέ άλγη και διαβάζοντας κάποια αρθράκια μου δημιουργήθηκαν κάποιες ερωτήσεις

Καταρχάς έχω ένα ενυδρείο 84 λτ, light φυτεμένο προς το παρόν, 3-4 ανούμπιες, 2 ανούμπιες νάνες, 2 βελισνέριες και 1 egeria densa και περιμένω java moss και eleocharis parvula να βάλω στο μισο για χορταράκι. Προς το παρόν έχω το μανίσιο με το ενυδρείο φως eheim daylight 810 lumen και λέω να προσθέσω και το plants της ίδιας εταιρίας με άλλα 630lumens. To φώς το έχω να ανοίγει 8 ώρες.

Έλεγα να δοκιμάσω τα πολύ απλα συστήματα CO2 όπως αυτό https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/2196-tropica-σύστημα-διοξειδίου-plant-growth-system-60-5703249700001.html?search_query=co2&results=156 που πατάς ένα "φσιτ" μια φορά τη μέρα όταν ανάβουν τα φώτα να βοηθήσω τα φυτά (και ειδικά το γκαζόν) τώρα που θα αυξήσω το φώς. Επειδή το Ο2 και το CO2 λειτουργούν ανταγωνιστικά στο νερό τι νομίζεται είναι καλό; Να πάρω και μια αεραντλία και να δουλεύει όταν κλείνουν τα φώτα; ή δε θα χρειαστεί;

(αν και ψιλιάζομαι την απάντηση... πάρε ένα τεστ co2 και κάντο 25-30ppm...) :) 

20191116_154615.jpg

Έγινε επεξεργασία - mostath
photo
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δε το έχω δουλέψει το συγκεκριμένο kit αλλά τουλάχιστον παρέχει μια ποσότητα διοξειδίου και από το τίποτα είναι αρκετό. Δε ξέρω κατά ποσό είναι εφικτό να πιάσεις το 30ppm γιατί σίγουρα η διάλυση θα απαιτεί περισσότερη ώρα από ότι με diffuser ή reactor. Αυτό ίσως είναι το μόνο που με προβληματίζει αλλά μη σε νοιάζει ακόμα ειδικά αν δε το σκέφτεσαι για δύσκολα φυτά. 
Ελπίζω σε κάποιο/α με μεγαλύτερη πείρα στο συγκεκριμένο κιτ να μας πει εντυπώσεις;

Έγινε επεξεργασία - asplinnos
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα ήθελα και την άποψη σας αν πρέπει να βάλω και αεραντλία για οξυγόνο και αν αυτή πρέπει να δουλεύει μόνο όταν σβήνουν τα φώτα... Γενικά ο συνδυασμός O2 - CO2 και πως τα κρατάς σε ισορροπία... Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά όταν ανάβεις τα φώτα απορροφούν διοξείδιο και βγάζουν οξυγόνο (φωτοσύνθεση) το βράδυ όμως γίνεται το αντίστροφο δηλαδή απορροφούν οξυγόνο και βγάζουν διοξείδιο. Εγώ είχα διοξείδιο 24 ώρες χωρίς πρόβλημα τώρα αν θέλεις να βάλεις και αεραντλία σε χρόνοδιακοπτη δεν θα έχεις θέμα και θα έλεγα να τη βάλεις αφού σβήσουν τα φώτα μια ώρα μετά.

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

το συγκεκριμένο κιτ το θεωρώ πεταμένα χρήματα θέλουμε σταθερό co2 και όχι σκαμπανεβάσματα, δεν βοηθούν ούτε τα φυτά ούτε τα ψάρια, δεν ξέρω καν γιατί τα βγάζουν αυτά η εταιρίες. Βάζεις λίγο δεν ωφελεί, βάζεις πολύ ωφελεί στιγμιαία τα φυτά αλλά έχουμε και απότομη πατώσει του Ph κάτι που δεν είναι καλό.

Αεραντλία πλέον στην σημερινή εποχή την θεωρώ πάλι πεταμένα λεφτά πολύ πιστεύουν πως η αεραντλία δίνει οξυγόνο στο νερό κάτι που είναι λάθος η αεραντλία δημιουργεί ανατάραξη του νερού και οξυγονώνεται, κάτι που μπορούμε να το κάνουμε με την έξοδο του φίλτρου.

Πααααααρα πολύ σε φυτεμένα έχουν το co2 24/24ωρο ανοιχτώ χωρεί πρόβλημα μεταξύ αυτόν και εγώ.

Η ανούμπιες δεν θέλουν πολύ co2 γενικά όλα τα φυτά αργής ανάπτυξης δεν θέλουν πολύ co2 στην δικιά σου περιπτώσει ή δεν θα έβαζα τίποτα ή θα έβαζα λίγο οργανικό άνθρακα. 

Aν είναι να παραμείνεις σε ελαφρύ φυτεμένο και με παρόμοια φυτά μην μπεις στην διαδικασία αγοράς co2 σύστημα τσάμπα έξοδα. Όταν και αν πας σε κάτι ποιο ειδικευμένο τότε ναι θέλεις co2 και το συζητάμε ξανά.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Χρήστος said:

το συγκεκριμένο κιτ το θεωρώ πεταμένα χρήματα θέλουμε σταθερό co2 και όχι σκαμπανεβάσματα, δεν βοηθούν ούτε τα φυτά ούτε τα ψάρια, δεν ξέρω καν γιατί τα βγάζουν αυτά η εταιρίες. Βάζεις λίγο δεν ωφελεί, βάζεις πολύ ωφελεί στιγμιαία τα φυτά αλλά έχουμε και απότομη πατώσει του Ph κάτι που δεν είναι καλό.

Αεραντλία πλέον στην σημερινή εποχή την θεωρώ πάλι πεταμένα λεφτά πολύ πιστεύουν πως η αεραντλία δίνει οξυγόνο στο νερό κάτι που είναι λάθος η αεραντλία δημιουργεί ανατάραξη του νερού και οξυγονώνεται, κάτι που μπορούμε να το κάνουμε με την έξοδο του φίλτρου.

Πααααααρα πολύ σε φυτεμένα έχουν το co2 24/24ωρο ανοιχτώ χωρεί πρόβλημα μεταξύ αυτόν και εγώ.

Η ανούμπιες δεν θέλουν πολύ co2 γενικά όλα τα φυτά αργής ανάπτυξης δεν θέλουν πολύ co2 στην δικιά σου περιπτώσει ή δεν θα έβαζα τίποτα ή θα έβαζα λίγο οργανικό άνθρακα. 

Aν είναι να παραμείνεις σε ελαφρύ φυτεμένο και με παρόμοια φυτά μην μπεις στην διαδικασία αγοράς co2 σύστημα τσάμπα έξοδα. Όταν και αν πας σε κάτι ποιο ειδικευμένο τότε ναι θέλεις co2 και το συζητάμε ξανά.

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Δε θα βάλω αεραντλία αφού γυρίζοντας το spray bar προς τα πάνω κάνει αρκετό κυματάκι στην επιφάνεια οπότε οξυγονώνει το νερό. Τώρα για το απλό σύστημα του CO2 το πήρα αφού κάνει μόνο 9 euro για να βοηθήσει λίγο στη γρήγορη ανάπτυξη της eleocharis parvula (γκαζόν) και θα το χρησιμοποιώ όταν ανάβουν τα φώτα και για όσο κρατήσει (κανα μήνα). Δεν ξέρω αν θα βοηθήσει και στην καταπολέμηση της άλγης (καφέ)... θα δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Για απαιτητικά ή μεγάλα ενυδρεία δεν το σκέφτεσαι καθόλου γιατί δεν είναι τόσο αποδοτικό (όσο τα συστήματα με μπουκάλα).

Η αρχή λειτουργίας του σχετίζεται με την ανταλλαγή αερίων.

Σε ένα σύστημα όπως αυτό, γεμίζοντας το ποτηράκι co2 η ανταλλαγή αυτή επιτυγχάνεται με βάση το πόσο εμβαδό καλύπτει το ποτηράκι. Όσο μεγαλύτερο εμβαδό, τόσο γρηγορότερα.

Συνεπώς, έχεις μια ανταλλαγή αερίων σταθερή αφού είναι σταθερό και το εμβαδό σου. Όμως κει και πέρα όσο μεγαλύτερο είναι το ενυδρείο σου τόσο δυσκολότερο είναι να αυξήσεις την περιεκτικότητα co2 στα λίτρα αυτά γιατί η διαδικασία αυτή είναι χρονοβόρα. Έτσι θα σε δυσκολεύει να αυξήσεις τα ppm ίσως και να σε περιορίζει αν είναι μεγαλύτερο το ενυδρείο απ' ότι το ποτηράκι μπορεί να αποδώσει.

Αντιθέτως τα συστήματα με μπουκάλα, το diffuser / reactor έχει τον ρόλο να μικρύνει όσο γίνεται την φυσαλίδα του co2 μέχρι που να διαλυθεί τελείως στη στήλη του νερού.

 

Δε το θεωρώ κακό για ένα ενυδρείο μέχρι 30lt θεωρώντας τα οφέλη του διοξειδίου είναι περισσότερα.

Με τον καιρό και μια σταθερή παροχή co2 σε βάθος χρόνου (πχ προσπαθείς να έχεις γεμάτο το ποτηράκι με co2), θα δεις ότι δεν είναι και τόσο οικονομικό.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...