Jump to content

Διαρροή ρεύματος και λάθος μετρήσεις PH


Recommended Posts

Αγόρασα ένα καινούριο probe μετά από καιρό για να ελέγχω το ph. 
Αφού το σεταρα κανονικά έβαλα σε ένα πλαστικό δοχείο και νερό από το ενυδρείο και μου έδειξε PH 8.1
Μια χαρά λοιπόν. Αλλά όταν βάζω το probe μεσα στο ενυδρείο είδα ότι δείχνει ότι να να είναι και συγκεκριμένα γύρω στο 7.
Κατάλαβα ότι κάτι τρέχει με τα ρεύματα γιατί άλλωστε με τσιμπάει καμιά φορά σε καμιά πληγή κτλ.

Επειδή έχω κάθε μια συσκευή σε διακόπτη άρχισα να κλείνω τις συσκευές μια μια και τελικά είδα ότι την ζημιά την κάνουν τα φωτιστικά (τ5 ακουμπιστά σαν τα juvel) 
Επειδή οι απόψεις για την γείωση μέσα στο ενυδρείο διίστανται υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω ? (Η μπρίζα των φωτιστικών είναι διπολική) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κάνε το ίδιο τεστ βγάζοντας την κάθε πρίζα όχι απλά να κλείνεις διακόπτη. Μετά επιδιόρθωσε ή άλλαξε τη συσκευή που έχει τη διαρροή. Και εμένα πρόσφατα έχανε μια αντλία της jewel. Το κατάλαβα μια φορά που έτυχε να έχω το ένα χέρι στο ενυδρείο μέσα και με το άλλο ακουμπούσα λιγο το πλαίσιο των εστιών της κουζίνας στον πάγκο το οποίο είναι γειωμένο κατευθείαν από το δίκτυο.  

Σχετικά με το θέμα γείωσης στο ενυδρείο το θέμα είναι πιο πολύ μπλόκο από όσο μπορεί να κατανοήσει κάποιος ποια δεν είναι ηλεκτρολόγος και όχι απλά Εμπειρίκος ηλεκτρολόγος να ξέρει και θεωρία. Γενικά οι απόψεις διίστανται σε αυτό και έχει συζητηθεί σε πολλά φόρουμ. 

Link to comment
Share on other sites

Μιά προσωρινή λύση ειναι να ακουμπήσεις - ντύσεις-τυλίξεις - καλύψεις   με κάποιον κακό αγωγό ρεύματος το φωτιστικό (πλαστικό,λάστιχο, ισως και ξύλο)  , που αυτό με την σειρά του θα ακουμπήσει πάνω στο ενυδρείο.

 

Οταν πήρες ΡΗ χωρίς την διαρροή ρεύματος απο το ενυδρείο ήταν φυσιολογικό ?

Link to comment
Share on other sites

Με τι συσκευή μετράς PH;

Κανονικά πρέπει να είναι γαλβανικά απομονωμένο το κυκλώμα του ενισχυτητη της κεφαλής από το υπόλοιπο ωστε να μην είναι επιρρεπες σε ρευματα διαρροής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Μιά προσωρινή λύση ειναι να ακουμπήσεις - ντύσεις-τυλίξεις - καλύψεις   με κάποιον κακό αγωγό ρεύματος το φωτιστικό (πλαστικό,λάστιχο, ισως και ξύλο)  , που αυτό με την σειρά του θα ακουμπήσει πάνω στο ενυδρείο.

 

Οταν πήρες ΡΗ χωρίς την διαρροή ρεύματος απο το ενυδρείο ήταν φυσιολογικό ?

 

Ναι αν βάλω το νερο από το ενυδρείο σε ένα πλαστικό κυπελλάκι μετράει κανονικά 

 

πριν 6 ώρες, το μέλος neo έγραψε:

Με τι συσκευή μετράς PH;

Κανονικά πρέπει να είναι γαλβανικά απομονωμένο το κυκλώμα του ενισχυτητη της κεφαλής από το υπόλοιπο ωστε να μην είναι επιρρεπες σε ρευματα διαρροής.

 

Η συσκευή είναι η AQUA DIGITAL PH 201 ( Είναι controller και το έχω πολλά χρόνια ) ηλεκτρόδια παίζω με διαφορα κινέζικα.

Link to comment
Share on other sites

Με το φωτιστικό εκτός μπριζα μέτρησες μέσα στο ενυδρείο καθόλου??? 

Link to comment
Share on other sites

On 20/11/2019 at 4:49 ΠΜ, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Με το φωτιστικό εκτός μπριζα μέτρησες μέσα στο ενυδρείο καθόλου??? 

 

Ναι μετράει κανονικά 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...