Jump to content

Πλεκοστομος


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω ένα ενυδρείο περίπου δύο χρόνια. Κατά καιρούς τα ψάρια μου ψοφανε και παίρνω άλλα. Αυτήν την στιγμή είχα ένα πλεκοστομο και ένα χρυσόψαρο για περίπου μισό χρόνο και εχθές μου ψόφησε το χρυσόψαρο. Πήγα και πήρα γκαπυ δύο και σημέρα ήταν ψοφιο το ένα και πήγα και πήρα άλλα τρία και τώρα είναι μέσα τέσσερα γκαπυ με τον πλεκοστομο αλλά πριν λίγο είδα κάτι κυληδες πάνω του. Είναι άρρωστος; 

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις έχεις κανει καθολου τελευταια.  Η αμμωνια που βρίσκεται??? κάθε ποτε κανεις αλλαγη νερου??? ποσα λίτρα ειναι το ενυδρειο σου???

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Μετρησεις έχεις κανει καθολου τελευταια.  Η αμμωνια που βρίσκεται??? κάθε ποτε κανεις αλλαγη νερου??? ποσα λίτρα ειναι το ενυδρειο σου???

Λοιπόν αν και έχω αρκετό καιρό το ενυδρείο η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει μετρήσεις καθόλου γιατί δεν ξέρω ακριβώς πώς και τι πρέπει να κάνω και πόσο πρέπει να είναι. Έχω ένα θερμαντήρα μέσα στους 24 βαθμούς, ένα φίλτρο καθαρισμού, φως έχει στο καπάκι το ενυδρείο και είναι 30 λίτρα. Κάθε τρεις περίπου εβδομάδες κάνω αλλαγή του νερού στο 80%. Γι'αυτό αποφάσισα να γραφτώ εδώ ώστε να με βοηθήσετε να τα μάθω για να μην έχω απώλειες γιατί είμαι επαρχία και εδώ υπάρχει μόνο ένα pet shop και δυστυχώς αυτός που το έχει δεν ξέρει τίποτα για να με βοηθήσει. Επίσης να σας αναφέρω ότι απόψε που τα τάισα επειδή παρατηρεισα αρκετά τα ψάρια δεν είδα τίποτα πάνω στον πλεκοστομο. Σαν να έχει αλλάξει δέρμα ήταν.

Έγινε επεξεργασία - Κυριακή Σπανού
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Κυριακή Σπανού έγραψε:

Λοιπόν αν και έχω αρκετό καιρό το ενυδρείο η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει μετρήσεις καθόλου γιατί δεν ξέρω ακριβώς πώς και τι πρέπει να κάνω και πόσο πρέπει να είναι. Έχω ένα θερμαντήρα μέσα στους 24 βαθμούς, ένα φίλτρο καθαρισμού, φως έχει στο καπάκι το ενυδρείο και είναι 30 λίτρα. Κάθε τρεις περίπου εβδομάδες κάνω αλλαγή του νερού στο 80%. Γι'αυτό αποφάσισα να γραφτώ εδώ ώστε να με βοηθήσετε να τα μάθω για να μην έχω απώλειες γιατί είμαι επαρχία και εδώ υπάρχει μόνο ένα pet shop και δυστυχώς αυτός που το έχει δεν ξέρει τίποτα για να με βοηθήσει. Επίσης να σας αναφέρω ότι απόψε που τα τάισα επειδή παρατηρεισα αρκετά τα ψάρια δεν είδα τίποτα πάνω στον πλεκοστομο. Σαν να έχει αλλάξει δέρμα ήταν.

Τα λιτρα αυτα ειναι έλαχιστα για πλεκοστομο και χρυσοψαρο και για γκάμπυ.   Σε αυτα τα λιτρα μπορεις να βάλεις μονο ένα μονομαχο. .Φοβαμαι θα έχεις πολλα ποσοστα αμμωνιας.  Δεν συμφωνω με αλλαγη 80% κάθε τρεις εβδομάδες.  Εγω κάνω αλλαγη κάθε εβδομδα 20-30 %  max 50%.   Τι φίλτρο έχεις???  Βάλε καμια φωτογραφια απο το ενυδρειο. διαβασε αυτα τα link που σου στελνω.  και ρωτα οτι θες  

 

Link to comment
Share on other sites

 

https://www.aquazone.gr/forums/forums/forum/272-προφίλ-ψαριών-γλυκού-νερού/

 

κοιτα και εδω για το προφιλ των ψαριων θα δεις ποιες ειναι οι ιδανικες συνθηκες για το καθε ψαρι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τα link που μου βάλατε. Επειδή έχω μικρά παιδιά και πραγματικά δεν προλαβαίνω να φάω έκατσα και διάβασα αρκετά αλλά αν μου πείτε σε μήνυμα κάποια πράγματα θα μου είναι πιο εύκολο. Θα σας βάλω να δείτε φωτογραφίες. Έχω μόνο τα γκαπυ και το πλεκοστομο. Δεν έχω χρυσόψαρο. Μου ψόφησε και μετά πήρα τα γκαπυ. Θα ήθελα να μου πείτε πως θα μετρήσω την αμμωνία και το ph και τα νιτρικά που διαβάζω αλλού ότι πρέπει να μετράμε.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε από το petshop τα τεστακια τα χάρτινα. Μετράνε διάφορα πράγματα (PH, νιτρικά, σκληρότητα). Τα βάζεις για ενα δύο δευτερόλεπτα στο νερό, τα τινάζεις καλά κ απευθείας μετράς το χλώριο. Έπειτα από ένα λεπτό μετράς τα υπόλοιπα. 

 

Οι μετρήσεις γίνονται με βάση τα χρώματα πάνω στο κουτάκι. Δεν είναι ακριβείας αλλά θα σου δώσουν κάποια στοιχεία για την κατάσταση του νερού που έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος Angelos Liolios έγραψε:

Για μενα καλυτερα τα υγρα τεστακια.  

Προσπαθώ να στείλω και άλλες αλλά δεν με αφήνει.

IMG_20191120_110948.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εγω αυτα τα τεστ  εχω παρει τα έχει όλα

 

https://misirlis-aquarium.gr/40-analosima/3430-api-freshwater-master-test-kit-317163010341.html

Ττα φυτα είνα ψευτικά νομιζω. στην θεση σου θα έβγαζα τα γκαμπυ και θα έβαζα ένα μονομαχο με αληθινα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Οι πλέκο όταν στρεσσάρονται κάνουν τέτοιες "κηλίδες" μπαλώματα με ποιο ξεθωριασμένο χρώμα...

Το σίγουρο είναι ότι δεν κάνει για τόσο μικρό ενυδρείο και δυστυχώς πρέπει να τον δώσεις!

Θα συμφωνήσω με τον Άγγελο, θα ήταν "ευχής έργο" να βάλεις αληθινά εύκολα φυτά και ένα μονομάχο ή γαρίδες...?

Καλή συνέχεια?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Τον πλεκοστομο ίσως τον δώσω άμα δεν κάνει και τώρα έχει μεγαλώσει κιόλας. Τα γκαπυ μου γέννησαν οπότε σίγουρα θα πρέπει να χαρίσω σε φίλους ψαράκια! 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...