Jump to content

Υλικά από εσωτερικό φίλτρο


Recommended Posts

Καλησπέρα  έβγαλα το εσωτερικό φίλτρο και πλέον το ενυδρείο λειτουργεί μόνο με το εξωτερικό. Θέλω να ρωτήσω τα υλικά που ειχε το εσωτερικό φίλτρο  μπορω να τα πλύνω και να τα φυλάξω  ή να τα πετάξω.??? (σφουγγάρι και βιολογικό)

IMG_6316[1].JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στρώθηκε το εξωτερικό τώρα αλλά γιατί δεν τα έβαζες όλα στο εξωτερικό με τη μία? Σφουγγάρια εκεί ας τα πέταγες όλα μέσα κ ας έχουν βρωμιά (βρωμιά=βιολογία) . Σε μια βδομάδα θα είχε στρωθεί. Πλύνε τα συμπράγαλα και βάλτα στην αποθήκη σου αν χρειαστεί να τα βάλεις σε ένα μελλοντικό ενυδρείο. Επειδή βλέπω πως είναι λίγο χοντροκομμένα για να χωρέσουν σε κάποιο μικρότερο φίλτρο μπορείς να τα σπάσεις σε κομματάκια. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panagiotis_dms έγραψε:

Στρώθηκε το εξωτερικό τώρα αλλά γιατί δεν τα έβαζες όλα στο εξωτερικό με τη μία? Σφουγγάρια εκεί ας τα πέταγες όλα μέσα κ ας έχουν βρωμιά (βρωμιά=βιολογία) . Σε μια βδομάδα θα είχε στρωθεί. Πλύνε τα συμπράγαλα και βάλτα στην αποθήκη σου αν χρειαστεί να τα βάλεις σε ένα μελλοντικό ενυδρείο. Επειδή βλέπω πως είναι λίγο χοντροκομμένα για να χωρέσουν σε κάποιο μικρότερο φίλτρο μπορείς να τα σπάσεις σε κομματάκια. 

Δεν τα εβαλα γιατι ηταν οπως λες ηταν χοντροκομεννα και δεν  χωραγαν  και δεν ηθελα να χαλασω την ομορφια με τα υλικα που έχει το εξωτερικό. Δεν ηξερα ότι μπορω να τα σπασω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έχει ξανασυζητηθεί το θέμα περί σπασίματος αλλά δεν νομίζω να κατέληξε κάπου απ'όσο θυμάμαι. Εμένα πάντως μου είχε μείνει χοντρό μακαρόνι που είχα αγοράσει από δικό μου λάθος και σιγά μην το πετούσα, το έκανα κομμάτια και μέσα στο 106. Εξάλλου τα βακτήρια δεν αποικούν μόνο το φίλτρο αλλά όλες τις επιφάνειες του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...