Jump to content

Νεο ενυδρειο και ερωτησεις


Recommended Posts

Γεια σας παιδια

 

Καινουριος στην παρεα καλως σας βρηκα

 

Απεκτησα το πρωτο μου ενυδρειο ενα  aquael 30 lt ,εντελως αρχαριος, και θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις μιας κ αυριο παραλαμβανω κ θα θελα να μου πειτε αν αυτα που με ενημερωσαν ειναι ορθα 

 

Περνω το ενυδρειο βαζω το χαλικακι μου 

στηνω τα διακοσμητικα,βαζω φιλτρο κ θερμοστατη,γεμιζω νερο κ την επομενη μερα κ για τρεις ημερες ριχνω το bacto elixier ετσι μου ειπε ο πωλητης

Αυτο που δεν ρωτησα ειναι αν ριχνω μια φορα την ημερα ή περισσοτερες

 

Αφου περασουν οι τρεις μερες μετα ποτε ξαναριχνω απο αυτο? Σε τι συχνοτητα δλδ? αφου εχουν μπει κ ψαρια?

 

Επισης μου ειπε η πρωτη αλλαγη νερου να την κανω  στο μηνα ( καπου στο 1/4 του νερου να βγαλω) κ ριχνω aqua elixier

Mετα αλλαγη νερου καθε 15 ημερες 

 

Το πιο πανω Σαββατο θα παρω κ ψαρια

Ή ενα κοπαδακι μικρα ή ενα μονομαχο κ θα μου εξηγησει αλλαγες νερου κ τροφη

 

Sorry για τις ερωτησεις νηπιακου επιπεδου

 

 

 

101177-2-1.jpg

Dennerle-BactoElixier-FB7-250ml-1679.jpg

dennerle-aqua-elixir-tap-safe-water-conditioner-250ml.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά καλή αρχή. Δεν εχω εμπειρία με τα συγκεκριμένα προιόντα (διάβασε όμως τις οδηγίες). Πριν βάλεις όμως ψαράκια πρέπει να "στρώσεις" το ενυδρείο. Διάβασε σχετικά στο forum διότι αλλιώς θα παιδευτείς και εσύ και φυσικά πολύ περισσότερο τα ψαράκια και οι περισσότερες πιθανότητες είναι τελικά να τα σκοτώσεις. 10 ημέρες δεν είναι επαρκείς για αυτή την διαδικασία. Πρέπει να εφοδιαστείς με τέστ για να παρακολουθήσεις αμμωνία-νιτρώδη-νιτρικά. Συγχαρητήρια που ρώτησες πριν ξεκινήσεις γιατί οι περισσότεροι αρχίζουμε να ρωτάμε όταν τα πράγματα έχουν πάρει ήδη τον λάθος δρόμο

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω διαβασει αρκετα εδω στο forum 

Πολυτιμη η βοηθεια

Απλα σας λεω τι μου ειπε αυτος να ακολουθησω μεχρι το αλλο Σαββατο (αν θελω μου ειπε πριν μπει το ψαρι θα μου δωσει κ τεστ αμμωνιας κλπ)

 

Οποιος ξερει κ μπορει ας μου πει αυτα τα δυο μπουκαλακια που μου εδωσε κατα την διαρκεια του στρωσιματος κ μετα πως κ ποσο τα χρησιμοποιω

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

 

Μετά το στήσιμο δεν βάζεις ψάρια ότι και να σου πει. Η δοσολογία του bio elixier γράφει 20ml/100λίτρα εβδομαδιαία. Δηλαδή καθημερινά θα ρίχνεις 1ml από βακτήρια. Το aqua elixier πρόκειται για αντιχλώριο. Επειδή εσύ θέλεις τα βακτήρια που θα ρίχνεις να αποικήσουν το ενυδρείο σου τα οποία όμως σε νερό βρύσης θα πεθάνουν θα πρέπει το νερό που θα έχει μέσα το ενυδρείο να είναι αποχλωριοποιημένο δηλαδή θα πρέπει να έχεις κάνει μια προετοιμασία προηγουμένως. Αυτό μπορεί να γίνει με την βοήθεια ενός δοχείου όπου μία μέρα πριν βάλεις νερό στο ενυδρείο, θα βάζεις νερό από την βρύση σου μαζί και με την δοσολογία του αντιχλωρίου για τα λίτρα του δοχείου (όχι του ενυδρείου) θα έχεις έτοιμο αποχλωριοποιημένο νερό. 

Αν θέλεις να κάνεις αλλαγές ενώ το ενυδρείο στρώνεται δεν υπάρχει θέμα και βασικά θα στο συνιστούσα αν μπουν και φυτά μέσα. Μακριά από πλαστικά διακοσμητικά και πολύχρωμα χαλίκια. Από θέμα ψαροσύνθεσης άνετα μπαίνει μονομάχος στα λίτρα αυτά, αν θέλεις μπορείς να το κάνεις και αποκλειστικά γαριδάδικο ή αν θέλεις κάτι άλλο θα μπορούσες μία μικρή ομάδα των 5 ψαριών τύπου ember tetra και τίποτα άλλο. 

Ξανασημειώνω πως μέχρι να στρωθεί το ενυδρείο δεν βάζεις ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Εισαι θεος ευχαριστω για τη βοηθεια

Σημερα παραλαμβανω

Μου ειπαν επισης να πλυνω καλα κ το χαλικακι

Οποτε σημερα θα ριξω το elixierστο νερο βρυσης που θα εχω συγκεντρωσει σε ενα λεκανακι κ αυριο το ριχνω στο ενυδρειο? 

Επισης τεστ να παρω? κ αν ναι ποια ειναι τα ποιο οικονομικα γιατι ηδη εχω ανεβει πολυ σε budget

Εννοειτε ο μονομαχος θα μπει σε κανα 20 ημερο

Φυτα κ διακοσμηση πηρα ψευτικα....

Έγινε επεξεργασία - panosm33
Link to comment
Share on other sites

Το χαλίκι τι χρώμα είναι? Ναι πλύντο καλά στη βρύση δεν υπάρχει θέμα τώρα. Η λεκάνη να είναι καθαρή από την άποψη ότι να μην έχουν μπει ρούχα και έχει υπολείμματα από απορρυπαντικό.

Τεστ νερού θα χρειαστείς. Δεν είναι άμεση η ανάγκη αλλά αν μπορείς να τα πάρεις τώρα γιατί κάνουν περίπου 9-10 ευρώ το ένα για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά. Αν είναι να πάρεις κάποιο πάρε για αμμωνία. Υγρό όμως όχι στικς.

Βγάλε τα πλαστικά. Το ενυδρείο σου έχει ήδη λάμπα και με τα πλαστικά ουσιαστικά την αχρηστεύεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι ειναι μαυρο

Μολις παραλαβω για να υπολογισω καλα τα λιτρα θα γεμισω το ενυδρειο με νερο βρυσης κ μετα θα το ριξω σε καθαρη λεκανη κ θα ριξω το υγρο

Αυριο ξαναγεμιζω με αποχλωροποιημενο υγρο το ενυδρειο.... κ αρχιζω να ριχνω ml βακτηρια

Ποσες μερες να ριχνω ?

Αν δεν θεωρειτε διαφημιση μπορεις να μου πεις πιο test να παρω?

Ευχαριστωωωω

 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή δεν χρειάζεται να προετοιμάσεις νερό αφού δεν υπάρχει βιολογία. Νερό από την βρύση στο ενυδρείο και μετά το αντιχλώριο. Την επόμενη φορά που θα αλλάξεις νερό όμως θα χρειαστεί να κάνεις την προετοιμασία κανονικά. 

Βακτήρια ρίχνε κάθε μέρα στην αρχή και ρίξε λίγη τροφή (τροφή μία φορά όμως όχι κάθε μέρα). Η τροφή θα βοηθήσει να ανεβάσει αμμωνία το ενυδρείο και να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου

Ερώτηση: To ενυδρείο έχει φίλτρο ή πήρες ξεχωριστά?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ναι εχει φιλτρο

Μολις μου το φερανε

Οποτε βαζω πλυμενο χαλικι ριχνω νερο κ μετα αντιχλωρειο κ απο αυριο βακτηρια 1 ml καθε μερα?

Τροφη δεν εχω παρει :(

Link to comment
Share on other sites

Λαθος.... Τροφη εχει μεσα το ενυδρειο

 

Οποτε βακτηρια για ποσο να ριχνω 1 ml ? Κανα 20 ημερο?

 

 Κ τροφη μια φορα κ ποση ποσοτητα??

φιλτρα κ θερμοστατη τα βαζω σε λειτουργια κανονικα?

sorry για το πρηξιμοοο

 

download.jpeg

Έγινε επεξεργασία - panosm33
Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο....

Αλλη μια ερωτηση φιλτρο κ θερμοστατης σαν τοποθετηση καλα ειναι?

Επισης το χοανακι το χω βαλει να βγαζει προς τα πανω.... μου χει κανει υδρατμους το καπακι

 

Σταθμη οκ ή να κατεβασω το νερο? 

 

IMG_20191121_185704_resize_77.jpg

Έγινε επεξεργασία - panosm33
Link to comment
Share on other sites

Για την ποσότητα Bacto elixier τσεκάρισε τις οδηγίες στο μπουκάλι.

Από όσο είδα η εταιρεία συνιστά 2ml/10l αλλά έλεγξέ το.

Μην αγχώνεσαι δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς όργανα ακριβείας. ΛΙΓΟ πάνω - ΛΙΓΟ κάτω (ειδικά λίγο πάνω) μια χαρά θα είσαι.

Από όσο είδα στα φυλάδια η εταιρεία έχει ένα άλλο προιόν το Bacto starter rapid το οποίο μου φάνηκε πιό ενδεδειγμένο για το ξεκίνημα. Αν δεν έχεις ήδη αποσφραγίσει το Bacto elixier δεν κάνεις μια ερώτηση στο pet shop? Αν είναι καλύτερο και το έχουν ίσως να στο αντικαταστήσουν. Αλλά και πάλι μην αγχωθείς. Ο κύκλος θα ξεκινήσει έτσι κι αλλιώς με την ελάχιστη τροφή που θα ρίχνεις ακόμη και χωρίς κανένα βοηθητικό προϊόν. Απλά ίσως καθυστερήσει μερικές ημέρες.

Την στάθμη του νερού θα πρότεινα να την κρατήσεις τουλάχιστον 2 εκ. χαμηλότερα από το χείλος του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως το ανοιξα το elixier

Απο σημερα θα ξεκινησω βακτηρια...

 

Να ρωτησω κ κατι αλλο το φιλτρο εχει ενα slider που αυξομειωνει την ενταση 

Ποσο δυνατα να το εχω σε τετοιο ενυδρειο?

 

Επισης επειδη ολο κ κατι σκεφτομαι ή θελω να μετακινω κλπ κατα τη διαρκεια στρωσιματος βαζουμε χερακια μεσα ή οχι ? χαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα

Απ τις 21 Νοεμβριου κ ριχνωντας καθημερινα 1ml βακτηρια σημερα εκανα το πρωτο τεστ αμμωνιας

Τα αποτελεσματα δεν ειναι καλα

Τι να κανω ? ή να συνεχισω απτοητος να ριχνω βακτηρια ακομα?

Αλλαγη νερου δεν εχω κανει κ μια φορα εριξα κ ελαχιστη τροφη

Να κανω λιγη αλλαγη νερου ή να συνεχισω ετσι?

IMG_20191206_162434.jpg

Έγινε επεξεργασία - panosm33
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα τα πράγματα είναι πολύ καλά , έχεις ότι ακριβώς χρειάζεσαι και αυτό είναι φουλ αμμωνία! 

Βακτήρια μπορείς να συνεχίσεις να ρίχνεις όχι όμως άλλη τροφή. Να σημειώσω ξανά εδώ ότι αν πέσει νερό βρύσης στο ενυδρείο χωρίς πριν να είναι ετοιμασμένο με αντιχλώριο, ότι βακτήρια έχεις ρίξει είναι για πέταμα.

Σε μερικές ημέρες η αμμωνία θα πέσει ή θα μείνει η ίδια και θα έχεις τα πρώτα νιτρώδη. Από την στιγμή που δεν έχεις ψάρια μέσα μην αλλάξεις νερό και εφ'όσον δεν έχεις ούτε αληθινά φυτά η λάμπα δεν χρειάζεται να δουλεύει ώρες. Είναι καθαρά διακοσμητική δηλαδή. Εγώ θα σε συμβούλευα να βγάλεις τα πλαστικά και να βάλεις αληθινά. 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κ οτι εβαλα νερο για αλλαγη χαχα με αντιχλωριο κ θερμοστατη 

Οποτε λες να μην αλλαξω ακομα νερο 

 

Ποτε να αλλαξω λιγο πριν μπει το ψαρι ή αφου μπει μετα απο κανα δεκαπενθημερο

Αυτο οσο αναφορα το νερο

Οσο αναφορα τα βακτηρια?Ποσο καιρο ακομα να ριχνω Ανυπομονω να βαλω μονομαχο χαχα

Τροφη ολο αυτο το διαστημα εριξα μονο μια φορα λιγη οπως μου ειπατε

Τεστ αμμωνιας ποτε να ξανακανω?

Οσο αναφορα τα αληθινα φυτα πιστευω θα πελαγωσω περισσοτερο ως αρχαριος Ευτυχως με το στρωσιμο που εχω κ σας κ βοηθατε

Έγινε επεξεργασία - panosm33
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα απο το μετωπο

Ξαναεκανα τεστ αμμωνιας κ επεσα κ αλλο πλεον ειμαι στο 1mg 

Μπορω να παρω καποιο απο αυτα του link μηπως επισπευσω την διαδικασια γιατι τοσος καιρος εχει περασει κ ακομα να πεσει η αμμωνια στο 0 για να βαλω τον μονομαχο μου

 

https://www.petcity.gr/fish/care-hygeine-fish/water-improvement-aquarium?limitstart=0

 

εχει καποια βελτιωτικα νερου,φιλτρου , για μονομαχους κλπ μηπως γινει δουλεια

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος panosm33 έγραψε:

Καλησπερα απο το μετωπο

Ξαναεκανα τεστ αμμωνιας κ επεσα κ αλλο πλεον ειμαι στο 1mg 

Μπορω να παρω καποιο απο αυτα του link μηπως επισπευσω την διαδικασια γιατι τοσος καιρος εχει περασει κ ακομα να πεσει η αμμωνια στο 0 για να βαλω τον μονομαχο μου

 

https://www.petcity.gr/fish/care-hygeine-fish/water-improvement-aquarium?limitstart=0

 

εχει καποια βελτιωτικα νερου,φιλτρου , για μονομαχους κλπ μηπως γινει δουλεια

Μια χαρα εισαι. Μεχρι και ενα μηνα μπορει να εχεις την αμμωνια. Αν πηγε κατω,εισαι σε σωστο δρομο. Απλα λιγη υπομονη ακομα......

Δεν χρειαζεται να παρεις τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

καμια βελτιωση ακομα

 

εχει περασει ηδη ενας μηνας...ξενερα

αυξησα την δοση των βακτηριων

αν δεν υπαρξει βελτιωση τι να κανω?

Ε τωμεταξυ μεχρι κ χτες το νερο ηταν χλιαρο προς ζεστο

σημερα πιο δροσερο...λετε να τα φτησε ο θερμοστατης? ειναι μονιμα ρυθμισμενος στους 28.., Ειναι αυτος που ερχετε μαζι με το ενυδρειο...πως τον τσεκαρω?

Έγινε επεξεργασία - panosm33
Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2019 at 3:25 ΠΜ, το μέλος panosm33 έγραψε:

...πως τον τσεκαρω?

Αγορασε ενα θερμομετρο ενυδρειου.

Οι μετρησεις; Νιτρικα;

Ριχνεις ακομα τροφη;

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

μετρησεις αμμωνιας κανω κ δεν πεφτει...

τροφη οχι ... μια φορα εχω ριξει μονο

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος panosm33 έγραψε:

μετρησεις αμμωνιας κανω κ δεν πεφτει...

τροφη οχι ... μια φορα εχω ριξει μονο

Κανονικα πρεπει να πεσει και αλλο. Μπορει τα βακτηρια να φταινε, ομως επεσε απο 2 στο 1ppm. Σημαινει δουλευει το συστημα.

Αν μπορεις μετρησε τα νιτρωδη και νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

μολις πηγα κ πηρα ph test

Δεν προλαβα να δω που μου πες για νιτρωδη νιτρικα

(γιατι εχει κ ενα πινακακι σε συναρτηση με ph τιμες)

 

Στα ph εκανα τεστ απο νερο του ενυδρειου ειμαι στα 8 με 8.5 

 

Αρα οπως καταλαβαινω ουτε φουλ τοξικο ειναι το νερο αλλα ουτε κ κομπλε?

Πηρα κ θερμομετρο

χοροταξικα που να το βαλω? εχω απεναντι το ενα απ το αλλο θερμοστατη κ φιλτρο.Να το βαλω διπλα απο θερμοστατη?

 

 

IMG_20191223_201813.jpg

Έγινε επεξεργασία - panosm33
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου στρωνει. Να μην σε ενοχλει η τοξικοτητα της αμμωνιας στο σκληρο νερο απο την στιγμη που δεν εχεις ζωντανα μεσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Να ρωτησω κατι? Μιας κ διαβασα απο δω στο forum οτι θα βοηθουσε κ να βαλω μοα γαριδα κατεψυγμενη σε τουλι μεσα στο ενυδρειο,η γαριδα αυτη πρεπει να ναι με κελυφος ή αποφλοιωμενη ? 

Επισης υπαρχει κανεις απ το forum κοντα σε ανω ιλισια ζωγραφου με μπολι μηπως με εσωνε τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...