Jump to content

Νεο ενυδρειο και ερωτησεις


Recommended Posts

Χρονια πολλα παιδια

Ακομα.η αμμωνια να πεσει Εχω τις ιδιες τιμες

Τι να κανω? Εχω απογοητευτει

Δεν εχω αποικιες βακτηριων? Τοσα εχω ριξει....

Μηπως φταιει το κολοφιλτρο μου?

Πηγα κ.πηρα κ sera bio nitrivec κ εριξα πριν μια εβδομαδα κ.το αποτελεσμα παραμενει το ιδιο

:(

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά και σε σένα.

 

Το φίλτρο τι έχει μέσα? Μετράς με υγρά τεστ ή στικς? 

Το χλώριο σκοτώνει τα βακτήρια. Μήπως έκανες κάποια αλλαγή νερού με νερό βρύσης? 

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο ειναι του ενυδρειου κ ειναι απλο με σφουγγαρι μαυρο

Τεστ κανω με υγρα

Εχω κανει ολο αυτο το διαστημα δυο αλλαγες νερου με αντιχλωριο κανονικα κ προσθηκη ξανα βακτυριων

Βρηκα μια photo που φενετε το φιλτρο

Εχω βγαλει κ γω μια κ εχω postarei στις αρχες

5905546195553.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος panosm33 έγραψε:

Το φιλτρο ειναι του ενυδρειου κ ειναι απλο με σφουγγαρι μαυρο

Τεστ κανω με υγρα

Εχω κανει ολο αυτο το διαστημα δυο αλλαγες νερου με αντιχλωριο κανονικα κ προσθηκη ξανα βακτυριων

Βρηκα μια photo που φενετε το φιλτρο

Εχω βγαλει κ γω μια κ εχω postarei στις αρχες

5905546195553.jpg

Καταλληλο φιλτρο για το γαριδαδικο. Με τετοιο φιλτρο πρεπει να εχεις υποστρωμα 3-4 εκ + καποιες πετρες λαβας(για βακτηρια). Βαζω συχνα θρυμματισμενη λαβα 3-5χλσ κατω απο το χαλικι για συν βιολογια. To χαλικι τι κοκκομετρια εχει;

Για βακτηρια.... Κατι παιζεται με τα σκευασματα τελευταια. Δεν μπορει να εχεις αμμωνια ενα μηνα μετα το ξεκινημα.....ή αυτα τα πλαστικα φυτα κτλ, βγαζουν κατι στο νερο, που σκοτωνει τα παντα. Τσεκαρε αν ειναι ληγμενο το nitrivec.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω. Εγώ τα φίλτρα με σφουγγάρι δεν τα έχω σε καλή εκτίμηση. Αν είχα το ενυδρείο σου δηλαδή θα έβαζα ή αυτό ή θα έκανα χώρο στο καπάκι και θα έβαζα ένα κρεμαστό. Αν παρατηρώ και σωστά δεν φαίνεται και ρυθμιστής ροής και σε περίπτωση που βάλεις μονομάχο θα έχεις θέματα με ροή.

 Το πρώτο που έβαλα έχει μόνο ένα μικρό σφουγγάρι μέσα αλλά μπορείς άνετα να βάλεις και σιποραξ. Ένα φίλτρο δηλαδή που να παίρνει μακαρόνι. 

Επειδή το ίδιο συνέβη και σε άλλο μέλος του φόρουμ και το έψαξα λίγο γενικότερα το θέμα βρήκα ότι παίζει ρόλο και τι βακτήρια ρίχνεις. Δηλαδή μεν το nitrivec λέει ότι περιέχει βακτήρια κτλ αλλά το θέμα είναι να περιέχει τα σωστά βακτήρια απονιτροποίησης.(nitrosomas, nitrospira, nitrobacter αν γράφω τα σωστά :rolleyes:). Τώρα πως εγγυάται αυτή η εταιρεία ότι μετά από 24 ώρες μπορείς να βάλεις ψάρια ένας θεός ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

κουραστηκα εχω κανει τοσα εξοδα κ αποτελεσμα μηδεν

αυτες οι πετρες λαβας σε pet shop?

Το φιλτρο εχει ρυθμιστη ροης ευτυχως

Μονομαχο θα βαλω ....

Να παω να παρω το sera toxivec που λεει οτι τα ριχνει ολα ?

βακτηρια εριχνα καθε μερα κ εριξα οπως ειπα κ μια φορα nitrivec πριν μια εβδομαδα που μου θολωσε το νερο κ μετα απο μια μερα καθαρισε

Εκτοτε σταματησα να ριχνω

Έγινε επεξεργασία - panosm33
Link to comment
Share on other sites

aquael ειναι το φιλτρο

βιολογικο δεν περνει νομιζω 

Ενα σφουγγαρι εχει

Δεν ξερω...αρχαριος ειμαι

Link to comment
Share on other sites

Καλημερααα

Τελευταια προσπαθεια.....

 

Βακτηρια να ριξω αυτα που εχει το siporax mini, να ριξω της dennerle που ριχνω τοσο καιρο ή να ριξω το bio nitrivec?

Το siporax να το βαλω χυμα μεσα στο φιλτρο ή στο τουλι ?

IMG_20200104_133228.jpg

Link to comment
Share on other sites

εβαλα μεσα το καινουριο φιλτρο κ δεν εχει καθολου ροη παρολο που το χω στο maximun

Τι γινετε???

Link to comment
Share on other sites

Το προηγουμενο φιλτρο εκανε χαμο...

Αυτο μια απλη αναταραξη στο νερο στο maximum

 

IMG_20200104_150903.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος panosm33 έγραψε:

Το προηγουμενο φιλτρο εκανε χαμο...

Αυτο μια απλη αναταραξη στο νερο στο maximum

 

IMG_20200104_150903.jpg

το προηγουμενο φιλτρο ειναι δυνατο, το εχω στα 60λ και ειναι μια χαρα απο ροη. Στα 30λ θελει μειωση εντασης (ή spray bar).

Αυτα τα πλαστικα δηλητηρια πότε θα πεταξεις;

Δεν μπορεις να βρεις μια ομορφη πετρα και μια ριζα ; Βγες απο το σπιτι και ειναι ολα ετοιμα απο την φυση.

Εγω μαζεψα εξω απο τη πολη (βελανιδιά) - θελει ενα βρασιμο και μεσα. το ιδιο και οι πετρες. Ψαξε σκουροχρωμες. δες φωτο ποστ #48

Πετρα αν θελεις κατι πιο ξεχωριστο δες εδω - https://www.aquario.gr/shop/διακόσμηση-ενυδρείου/page/2/?filter_product_cat=φυσικά-διακοσμητικά&query_type_product_cat=or

Link to comment
Share on other sites

κατι σαν στιγματα που εχει πλεον το νερο ξερετε τι μπορει να ειναι?Δεν ξερω αν το διακρινετε στην επιφανεια....

Η αμμωνια στα ιδια.....

 

IMG_20200107_202012.jpg

Έγινε επεξεργασία - panosm33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Αμμωνία πόσο έχεις? Αν πέφτει χλώριο στο ενυδρείο (νερό βρύσης) δεν θα στρωθεί. Δες και την περίπτωση για μπόλι.

Λογικό να σου έχει πέσει η ροή από την στιγμή που το φίλτρο είναι γεμάτο και το νερό δεν περνάει πλέον τόσο εύκολα. Δεν πειράζει όμως γιατί απ'ότι διάβασα θα βάλεις μονομάχο και οι μονομάχοι προτιμούν την χαμηλή ροή.

.Αυτό στην επιφάνεια φαίνεται για βιοφιλμ. Το φίλτρο λίγο πιο πάνω για περισσότερη ανατάραξη και λογικά θα φύγει. 

Τα πλαστικά όντως βγάλε τα. Οι μονομάχοι δεν θέλουν πολλά πράγματα ένα δύο φυτάκια μαζί με ένα ξυλαράκι και είναι άρχοντες. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ Παναγιωτη για τις συμβουλες

Αλλαγη νερου δεν εχω κανει εδω κ καιρο κ τις δυο παλιες φορες που εκανα ηταν με αντιχλωριο κανονικα

Η αμμωνια δυστηχως παραμενει στο 1mg/l για πολυ καιρο παρολα τα βακτηρια που εχω ριξει κ την αλλαγη φιλτρου κ προσθηκη βιολογικου υλικου

Μπολι δυστηχως δεν εχω καποιον να μου δωσει :(

Σημερα πηγα για αγορα μονομαχου αλλα δεν ειχε κατι ενδιαφερον στα δυτικα προαστεια (δεν το βρισκω λογικο να ειναι μαγαζι που εξιδικευετε στο χωρο κ να χει τρεις μονομαχους...Ακομα κ τα pet city πιο πολλους εχουν ελεος)

Ξερετε κανα μαγαζι να εχει ποικιλια?

Έγινε επεξεργασία - panosm33
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα μια photo να δειτε λιγο βυθο μιας κ η αμμωνια ακομα να πεσει

 

Υπαρχει παντου κατι σαν πρασινη γλιτσα

 

Τα μικρα φυτακια μπροστα τα πεταω....

Να ανυσηχω?

 

IMG_20200113_164107.jpg

IMG_20200113_164121.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να είναι κυανό? Παίζει. Τα φώτα σου όμως με πλαστικά φυτά δεν έχουν κανένα νόημα και αυτό μόνο προβλήματα θα φέρει.

Ψάρι μην βάλεις αν δεν στρωθεί το ενυδρείο σου. Υπομονή. 

Επειδή μένω και εγώ στα δυτικά θα κοιτάξω μήπως μπορώ να σου φέρω μπόλι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγινε αλλαγη τελικα ολο το νερο , προσθηκη ξυλου κ αληθινων φυτων κ πλεον εχω ενα αλλο ενυδρειο...

Η διαδικασια ολη εγινε χτες 

Σημερα μετρησα αμμωνια 0.5 επιτελους επεσε κ αλλο...

Η βοηθεια ολων πολυτιμη επρεπε να χα ξεφορτωθει πιο γρηγορα τα πλαστικα

panagiotis_dms ενα εξτρα ευχαριστωωω

IMG_20200115_201038.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως τον βλεπετε?

Ειναι αρκετα νευρικος κ πολλες φορες σαν να αφηνετε να επιπλεει

Κ του αρεσει κ να κατσικωνετε πανω στο φιλτρο χαχα

IMG_20200116_220312_resize_50.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος panosm33 έγραψε:

Πως τον βλεπετε?

Ειναι αρκετα νευρικος κ πολλες φορες σαν να αφηνετε να επιπλεει

Κ του αρεσει κ να κατσικωνετε πανω στο φιλτρο χαχα

IMG_20200116_220312_resize_50.jpg

Με 0,5 αμμωνια δεν θα αντεξει και πολυ..... Κανε μετρησεις αμμωνιας καθε μερα. Και αν θα εχεις 0,5 και πανω, κανε αλλαγη νερου. Μην ξεχνας τα βακτηρια να ριχνεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...