Jump to content

Υπερπληθυσμος guppies


Katrin

Recommended Posts

Καλημέρα, μια ερώτηση... 

Το ενυδρείο πλέον δουλεύει μια χαρά και τα ψαράκια μου χαιρουν άκρας υγείας, οι αριθμοί τους όμως έχουν φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη ?. Γεννάνε ΣΥΝΈΧΕΙΑ και του γόνου δεν του δίνουν καν σημασία (εδώ σουλατσαρουν οι red cherry μπροστά τους χωρίς κέλυφος και ούτε που γυρίζουν να τις κοιτάξουν). Τι κάνω λοιπόν? Υπάρχει τρόπος να περιορίσω τις γεννήσεις ή να βοηθήσω την φύση να κάνει αποτελεσματικοτερα την δουλειά της ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι και το μειονέκτημα με τα γκάπυ. Τα θυληκά έχουν την ιδιότητα να αποθηκεύουν σπέρμα και να γεννάνε ακόμα και χωρίς το αρσενικό. Εκτός αυτού τα γκάπυ είναι καννίβαλοι και θα φάνε τον γόνο αλλά σε ενυδρείο με κρυψώνες τα μικρά θα επιβιώσουν και θα γίνει ότι έγινε και σε σένα. Η φύση κανονικά κάνει την δουλειά της πάντως. Εγώ αυτό που θα έκανα θα ήταν να απομονώσω τα θυληκά σε πρώτη φάση σε άλλο ενυδρείο και να αφήσω μόνο τα αρσενικά. Αν μπορείς να δώσεις και κάποιο θυληκό έχει καλώς. 

Στην τελική εγώ θα πήγαινα σε ένα πετ σοπ και θα ζητούσα αν θέλουν μικρά γκάπυ από δική μου γέννα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κανω. Θα δώσω όλα τα θηλυκά και όποιο "ενηλικιωνεται" και είναι αρσενικό το κρατάω. Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα να έχω μόνο αρσενικά ε? Πάντως η φύση εδώ δεν κάνει και πολύ καλά την δουλειά της γιατί τα μεγάλα αδιαφορούν εντελώς για τα μικρά ? Και μια άλλη ερώτηση γιατί είμαι λίγο νουμπας, ένα συνοικιακά πετσοπ εδώ αρνήθηκε να τα πάρει... Αναγκάστηκα να πάω σε άλλο. Τι φάση? Γιατί δεν τα παίρνουν? Λογικά δεν μπορούν να τα πουλήσουν και τους βγαίνει καθαρό κέρδος. 

Link to comment
Share on other sites

Το γιατί δεν δέχτηκαν είναι θέμα του μαγαζιού. Μπορεί να μην ήθελαν γενικά γκάπυ ή μπορεί να έχουν συμβόλαια με εκτροφείς ποιός ξέρει. Το να έχεις μόνο αρσενικά είναι η λύση στο θέμα των γκάπυ αλλά το πρόβλημα εδώ είναι ο αριθμός. Για πόσα αρσενικά μιλάμε δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!

χωριϛ να θελω να πω οτι δεν καταλαβαινω το θεμα που εχει δημιουργηθει στη γυαλλα σου η αυτα πουγραφει ο παναγιωτηϛ , τα γκαπακια απο την μικρη μου εμπειρια ειναι ψαρακια που ξυπνανε κ κοιμουνται εχονταϛ 1 πραγμα στο μυαλλο τουϛ : φλετρτ κ αναπαραγωγη.. η δικη μου ταπεινη αποψη ειναι οτι θα εκανα τα ψαρια μου δυστυχισμενα χωριζονταϛ τα σε αρρενων κ θυλεων.. μια αλλη λυση ισωϛ ειναι να δινειϛ τα μωρα.. σε φιλουϛ?? σε αγγελιεϛ?? σε μαγαζι??κ αν δεν  η φυση ουτωϛ η αλλωϛ θα βρει το δρομο τηϛ.. οτι δεν θα μπορει να αντεξει ηγυαλλα σου θα το αποβαλει.. σιγουρα το θεμα ειναι να μη φτασειϛ εκει.. εχω χωρο στη γυαλλα που χω στησει για τον ανηψιο μου .. αν θεϛ στειλε μου τιϛ πρωτεϛ γεννεϛ μεχρι να αποφασισειϛ πωϛ θα συνχισειϛ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω μεν ....αλλά διαφωνώντας. Έχω το ίδιο πρόβλημα (και προβληματισμό) αλλά και εγώ υλοποιώ τώρα τον διαχωρισμό αρρένων-θηλέων. Αν μπορείς να εξασφαλίσεις ότι μπορείς να τα δίνεις κάπου καλώς, αν όμως δεν μπορείς δεν έχεις άλλη επιλογή από τον διαχωρισμό. 'Η μάλλον έχεις. Να γεμίσεις τον χώρο ενυδρεία ή να υποχρεώσεις τα ψαράκια να ζουν σε κακές συνθήκες μέχρι τελικά να κρασάρει το ενυδρείο και να τα χάσεις (κάποια ή όλα).

Όλα τα ζωντανά έχουν πολύ ψηλά στις προτεραιότητές τους την αναπαραγωγή. Με την λογική "η φύση θα βρεί τον δρόμο της" δεν θα έπρεπε να μας ενοχλεί το πλήθος π.χ. των αδέσποτων σκυλιών όμως οι ζωόφιλοι κάνουν αγώνα να περιορίσουν τα ζωάκια που ζούν σε άθλιες συνθήκες. Σέβομαι την φύση και τους νόμους της απόλυτα μεν αλλά σε ένα φυσικό περιβάλλον δε, και όχι σε ένα περιβάλλον απορυθμισμένο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, panagiotis_dms said:

Το γιατί δεν δέχτηκαν είναι θέμα του μαγαζιού. Μπορεί να μην ήθελαν γενικά γκάπυ ή μπορεί να έχουν συμβόλαια με εκτροφείς ποιός ξέρει. Το να έχεις μόνο αρσενικά είναι η λύση στο θέμα των γκάπυ αλλά το πρόβλημα εδώ είναι ο αριθμός. Για πόσα αρσενικά μιλάμε δηλαδή?

Εφόσον έχω 60l νομίζω ότι 4-5 είναι το Μαξ? 

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα πετ σοπ δεν δεχονται να παίρνουν ζωα απι ιδιωτες λογο του οτι δεν γνωρίζουν αν ειναι άρρωστα η οχι και δημιουργήσουν προβλημα και στα υπόλοιπα..

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος CptMario έγραψε:

Έχω το ίδιο πρόβλημα (και προβληματισμό) αλλά και εγώ υλοποιώ τώρα τον διαχωρισμό αρρένων-θηλέων. Αν μπορείς να εξασφαλίσεις ότι μπορείς να τα δίνεις κάπου καλώς, αν όμως δεν μπορείς δεν έχεις άλλη επιλογή από τον διαχωρισμό. 'Η μάλλον έχεις. Να γεμίσεις τον χώρο ενυδρεία ή να υποχρεώσεις τα ψαράκια να ζουν σε κακές συνθήκες μέχρι τελικά να κρασάρει το ενυδρείο και να τα χάσεις (κάποια ή όλα).

Όλα τα ζωντανά έχουν πολύ ψηλά στις προτεραιότητές τους την αναπαραγωγή. Με την λογική "η φύση θα βρεί τον δρόμο της" δεν θα έπρεπε να μας ενοχλεί το πλήθος π.χ. των αδέσποτων σκυλιών όμως οι ζωόφιλοι κάνουν αγώνα να περιορίσουν τα ζωάκια που ζούν σε άθλιες συνθήκες

Η εξασφάλιση ότι έχεις κάπου να δίνεις μικρά νομίζω πως έχει πολύ μικρότερη βαρύτητα από το να γνωρίζεις πως θα έχεις 99,9% μικρά. Με λίγα λόγια δηλαδή αν έπεφτε έστω και κάποιο στοιχειώδες διάβασμα για τα γκάπυ το πρώτο που διαβάζεις είναι ότι αναπαράγονται πανεύκολα και δεν έχουν τρελές απαιτήσεις ως προς το νερό τους. Και ενώ η ιδέα των μικρών μπορεί να φαίνεται ουτοπική στα μάτια ενός αρχάριου το όλο πράγμα είναι μια πολύχρωμη ωρολογιακή βόμβα. Το θέμα είναι ότι το ψάρι κάνει ότι ξέρει να κάνει καλύτερα την ευθύνη όμως για τα υπόλοιπα την έχουμε εμείς. 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος Κατριν έγραψε:

Εφόσον έχω 60l νομίζω ότι 4-5 είναι το Μαξ? 

Ναι τόσα είσαι εντάξει. 

Έγινε επεξεργασία - panagiotis_dms
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, camelot said:

Ορισμένα πετ σοπ δεν δεχονται να παίρνουν ζωα απι ιδιωτες λογο του οτι δεν γνωρίζουν αν ειναι άρρωστα η οχι και δημιουργήσουν προβλημα και στα υπόλοιπα..

Ναι γιατί τα ψάρια που αγοράζουμε από τα πετ σοπ είναι υγιέστατα, έχουν περάσει καραντίνα κατά την εισαγωγή κλπ :)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, panagiotis_dms said:

Η εξασφάλιση ότι έχεις κάπου να δίνεις μικρά νομίζω πως έχει πολύ μικρότερη βαρύτητα από το να γνωρίζεις πως θα έχεις 99,9% μικρά. Με λίγα λόγια δηλαδή αν έπεφτε έστω και κάποιο στοιχειώδες διάβασμα για τα γκάπυ το πρώτο που διαβάζεις είναι ότι αναπαράγονται πανεύκολα και δεν έχουν τρελές απαιτήσεις ως προς το νερό τους. Και ενώ η ιδέα των μικρών μπορεί να φαίνεται ουτοπική στα μάτια ενός αρχάριου το όλο πράγμα είναι μια πολύχρωμη ωρολογιακή βόμβα. Το θέμα είναι ότι το ψάρι κάνει ότι ξέρει να κάνει καλύτερα την ευθύνη όμως για τα υπόλοιπα την έχουμε εμείς.

Επειδή συμφωνώ απόλυτα ότι την ευθύνη την έχουμε εμείς, γιαυτό προχωράω σε διαχωρισμό φύλλου και γιαυτό υποστήριξα ότι είναι μονόδρομος αν δεν υπάρχει δυνατότητα διαθέσεως των.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Ναι γιατί τα ψάρια που αγοράζουμε από τα πετ σοπ είναι υγιέστατα, έχουν περάσει καραντίνα κατά την εισαγωγή κλπ :)

Καλα αυτο ειναι αλλου παππα ευαγγέλιο. Εγω σου λεω γιατι δεν τα δέχονται δωρεαν στο ερώτημα που έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...