Jump to content

καφέ τριχοειδή άλγη


tosoun

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα τη γνώμη σας και την άποψη σας και για το παρακάτω πρόβλημα.

Εδώ και καιρό παρουσιάστηκε καφέ τριχοειδείς άλγη  στο ενυδρείο μου το οποίο είναι διαστάσεις 60 30 30. Η άλγη παρουσιάζεται περιμετρικά των φύλλων στους α ου πιες αλλά έχει αρχίσει και με ανησυχεί διότι Εμφανίζεται και σε ένα ξύλο που έχω μέσα.

Έχω λίπανση με διοξείδιο Μάγιας και ζάχαρης και παρατήρησα ότι για ένα χρονικό διάστημα που είχα σταματήσει την παροχή διοξειδίου ή καφέ τριχοειδείς άλγη είχε αρχίσει να φεύγει.

Η ερώτηση μου είναι η εξής είναι δυνατόν το διοξείδιο να αυξάνει την άλγη?Σε όλες τις αναφορές σε διάφορα Φόρουμ όλοι γράφουν ότι το διοξείδιο αποτρέπη τη δημιουργία άλτης.

Μήπως φταίει κάτι άλλο

Έχω περίπου 8 h υψηλό φωτισμό led και άλλες 3-4 πολύ χαμηλό σαν σούρουπο.

Η παροχή του διοξειδίου γίνεται μόνο τις ώρες που υπάρχει ο υψηλός φωτισμός.

Το υπόστρωμα είναι απλό μαύρο χαλίκι,Και εμπλουτίζω με βιταμίνες σε κάψουλες κατά διαστήματα τις ρίζες των φυτών.

Μία φορά την εβδομάδα κάνω αλλαγές νερού με 1/3 της συνολικής ποσότητας.

Τι να κάνω να σταματήσω τελείως την παροχή διοξειδίου?

Εδώ και 2 χρόνια Είχα ένα εσωτερικό φίλτρο tetra και πρόσφατα το αντικατέστησα (αφού τα άφησα και τα δυο παράλληλα 3-4 μέρες)με ένα εξωτερικό της eheim 2213, να έπαιξε αυτό ρόλο στην αλγη?

Κάπου από κάποιον φίλο χομπίστα διάβασα ότι η καφέ τριχοειδείς αλγη φεύγει σιγά-σιγά από μόνη της.

Να κάνω υπομονή μήπως και φύγει μόνη της, να συνεχίσω την παροχή με διοξείδιο του άνθρακα.?

 

ευχαριστω

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος tosoun έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα τη γνώμη σας και την άποψη σας και για το παρακάτω πρόβλημα.

Εδώ και καιρό παρουσιάστηκε καφέ τριχοειδείς άλγη  στο ενυδρείο μου το οποίο είναι διαστάσεις 60 30 30. Η άλγη παρουσιάζεται περιμετρικά των φύλλων στους α ου πιες αλλά έχει αρχίσει και με ανησυχεί διότι Εμφανίζεται και σε ένα ξύλο που έχω μέσα.

Έχω λίπανση με διοξείδιο Μάγιας και ζάχαρης και παρατήρησα ότι για ένα χρονικό διάστημα που είχα σταματήσει την παροχή διοξειδίου ή καφέ τριχοειδείς άλγη είχε αρχίσει να φεύγει.

Η ερώτηση μου είναι η εξής είναι δυνατόν το διοξείδιο να αυξάνει την άλγη?Σε όλες τις αναφορές σε διάφορα Φόρουμ όλοι γράφουν ότι το διοξείδιο αποτρέπη τη δημιουργία άλτης.

Μήπως φταίει κάτι άλλο

Έχω περίπου 8 h υψηλό φωτισμό led και άλλες 3-4 πολύ χαμηλό σαν σούρουπο.

Η παροχή του διοξειδίου γίνεται μόνο τις ώρες που υπάρχει ο υψηλός φωτισμός.

Το υπόστρωμα είναι απλό μαύρο χαλίκι,Και εμπλουτίζω με βιταμίνες σε κάψουλες κατά διαστήματα τις ρίζες των φυτών.

Μία φορά την εβδομάδα κάνω αλλαγές νερού με 1/3 της συνολικής ποσότητας.

Τι να κάνω να σταματήσω τελείως την παροχή διοξειδίου?

Εδώ και 2 χρόνια Είχα ένα εσωτερικό φίλτρο tetra και πρόσφατα το αντικατέστησα (αφού τα άφησα και τα δυο παράλληλα 3-4 μέρες)με ένα εξωτερικό της eheim 2213, να έπαιξε αυτό ρόλο στην αλγη?

Κάπου από κάποιον φίλο χομπίστα διάβασα ότι η καφέ τριχοειδείς αλγη φεύγει σιγά-σιγά από μόνη της.

Να κάνω υπομονή μήπως και φύγει μόνη της, να συνεχίσω την παροχή με διοξείδιο του άνθρακα.?

 

ευχαριστω

 

πριν 33 λεπτά, το μέλος tosoun έγραψε:

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εδώ μια άποψη του μικρού μου ενυδρειου

 

και ζωντανά στο κανάλι που άνοιξα  για το ενυδρειο

 

(https://youtu.be/_eIPfwbhe64)

Έγινε επεξεργασία - tosoun
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) 

κοίτα εδώ 

σε κάποιο σημείο λέει "Η άλγη αυτή δεν έχει ερευνηθεί αρκετά και δεν είναι αποσαφηνισμένες οι αιτίες εμφάνισης της. Γενικά έχει παρατηρηθεί ότι μεγάλο ρόλο παίζει το CO2. Συγκεκριμένα εμφανίζεται σε πολύ χαμηλά επίπεδα CO2, ή σε συνεχής αυξομειώσεις.
Αυξημένα νιτρικά και φωσφορικά είναι μια ακόμη αίτια εμφάνισης αυτής της αλγης με περισσότερη έμφαση στα φωσφορικά.
Κακή ποιότητα νερού, ελλειπείς φωτισμός, όπως και έντονος φωτισμός είναι μερικές από τις αιτίες εμφάνισης.
Αρέσκεται να φυτρώνει σε σημεία με πολύ χαμηλή ροή νερού ή σε σημεία με πολύ έντονη ροή νερού, για αυτό και αρκετές φορές την συναντάμε στην έξοδο του φίλτρου."

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση

Σύμφωνα με τα παραπάνω λεγόμενα ας το αφήσω και όπου πάει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...