Jump to content

Recommended Posts

τελικα εφταιγε ο drop checker.μαλλον ειναι μικρο το στομιο αυτης της μπιλιας και δεν γινεται εναλλαγη των αεριων.εφτιαξα ενα με μπουκαλακι απο υγρα ηλεκρονικων τριγαρων οπως ειχα δει καπου μεσα στο φορουμ και επιτελους δουλεψε.βεβαια με ολες τις δοκιμες τελειωσα το ετοιμο υγρο οποτε τωρα θα αγορασω ενα ph test για να το εχω για τις επομενες αλλαγες.ετσι ητανε οταν το εβαλα στο ενυδρειο

IMG_20191209_142230.thumb.jpg.32291fb6e23a1dc8d488b86e6e15c182.jpg

 

 

 

 

και ετσι εγινε μετα απο καποιες ωρες

 

IMG_20191210_121742.thumb.jpg.1b3c90daa81052e2b9f25ed7c2b159e2.jpg

Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια είναι ένα ερώτημα πως και δεν υπάρχει αντίστοιχη αναφορά στα σχόλια των χρηστών, αλλά αφού σου δούλεψε... ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να πω.παντως εκανα πολλες δοκιμες με το στρογγυλο drop checker, πανω, κατω, ακομα και σε λεκανη με νερο βρυσης το εβαλα για ενα ολοκληρο βραδυ και δεν αλλαξε καθολου χρωμα(το ειχα κιτρινισει το χρωμα αφου του ειχα βαλει μεσα για μερικα δευτερολεπτα το σωληνακι του co2).παρεμεινε κιτρινο το πρωι που το τσεκαρα

Link to comment
Share on other sites

αφού λύθηκε το πρόβλημα όλα καλά. Το θετικό είναι ότι πειραματικές για να δεις τη συμβαίνει και δεν επαναπαύτηκες. ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Επανερχομαι λιγο στο θέμα drop checker. Αφου μου τελειωσε το ετοιμο διαλυμα για drop checker αγορασα υγρο ph test της api. Έχω φτιαξει και διαλυμα 4dkh. Το ερωτημα μου ειναι οταν ριχνω μερικες σταγονες ph υγρο στο διαλυμα παιρνει χρωμα αναμεσα σε μπλε και πρασινο. Δεν το λες σκετο μπλε. Ετσι πρέπει να γινεται? 

Έγινε επεξεργασία - Stilianos Dimitropoulos
Link to comment
Share on other sites

Πως έφτιαξες το διάλυμα; 

 

Αφήνω εδώ τις οδηγίες που ακολουθούσα εγώ:

Σε ένα λίτρο απιονισμένο νερό προσθέτουμε 6gr μαγειρική σόδα (sodium bicarbonate). Αυτό μας δίνει 200 kh στο λίτρο. Παίρνουμε 10ml από το παραπάνω και το αναμιγνύουμε με 490ml. Έτσι θα έχουμε 500 ml διάλυμα με kh 4.

Έγινε επεξεργασία - Mentoras
Link to comment
Share on other sites

το διαλυμα το εχω φτιαξει.αυτο που ρωταω ειναι αν στο διαλυμα ριξουμε 3-4 σταγονες υγρο ph api θα πρεπει να γινει μπλε?το δικο μου γινεται πρασινομπλε.βεβαια με απο 4-5 ωρες παιρνει την το χρωμα που πρεπει αναλογα με το ποσο co2 υπαρχει στο ενυδρειο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Stilianos Dimitropoulos έγραψε:

το διαλυμα το εχω φτιαξει.αυτο που ρωταω ειναι αν στο διαλυμα ριξουμε 3-4 σταγονες υγρο ph api θα πρεπει να γινει μπλε?το δικο μου γινεται πρασινομπλε.βεβαια με απο 4-5 ωρες παιρνει την το χρωμα που πρεπει αναλογα με το ποσο co2 υπαρχει στο ενυδρειο.

 

Ετσι ειναι. Αν θα κουνήσεις το drop checker με το υγρο για 1-2 λεπτα, το υγρο γινεται μπλε. Δοκιμασε. Παρε drop checker με μεγαλο στομιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...