Jump to content

1.20 η 1.50 μήκος για το σαλόνι μου..


Recommended Posts

Γεια σας..κύριοι!!ήθελα να μοιραστω τον προβληματισμό μου...μαζί σας...μετά από μικρά κ λίγο μεγαλουτσικα ενυδρεία (60λιτρα,μετά rio 125 κ τελευταίο rio 180 το οποίο τρέχει ακόμα κανονικότητα )έχω μπει σε διλλημα σχετικα με τι να ναι το επόμενο ...είμαι ανάμεσα σε anubia A1200 120*45*60 και σε anubia a1500 150*50*65.θα μεταφέρω κ θα αυξήσω τα σκαλαρια μου του αρλεκινους μου,θέλω να βάλω ραμιρεζι κ ίσως γεοφαγους(ισως)κάνουν κ τα δυο για αυτό που θέλω;;σίγουρα θα δω διάφορα απ' το Ρίο 180.. έστω κ αν πάω στο a1200.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ένα έχει 390 το άλλο 490.κ τα δύο με έπιπλο μαζί.με αγχωνει το μεγάλο..ίσως κ για το βάρος του!!κ ότι ίσως να είναι μεγάλο για σαλόνι;;βέβαια έχω μεγάλο σαλόνι αρκετά είναι η αλήθεια κ με πολύ μήκος άρα...λογικά θα ταιριάζει...με το βάρος όμως;;;είμαι κομπλέ;είμαι στο δεύτερο όροφο,σε 3οροφο.

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι να πάρεις κάτι που θα είναι αρκετό για τα ψαράκια που θες να βάλεις.. με τα ραμιρέζι προσεχε τις σκληρότητες που θα πρέπει να ειναι χαμηλά..

 

Αλλά πάντα λέμε.. ποτέ το μεγαλύτερο ενυδρείο δεν είναι αρκετά μεγάλο :D

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο μεγαλο γινεται, θα ελεγα...:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2019 at 11:03 ΜΜ, το μέλος liakos7 έγραψε:

Γεια σας..κύριοι!!ήθελα να μοιραστω τον προβληματισμό μου...μαζί σας...μετά από μικρά κ λίγο μεγαλουτσικα ενυδρεία (60λιτρα,μετά rio 125 κ τελευταίο rio 180 το οποίο τρέχει ακόμα κανονικότητα )έχω μπει σε διλλημα σχετικα με τι να ναι το επόμενο ...είμαι ανάμεσα σε anubia A1200 120*45*60 και σε anubia a1500 150*50*65.θα μεταφέρω κ θα αυξήσω τα σκαλαρια μου του αρλεκινους μου,θέλω να βάλω ραμιρεζι κ ίσως γεοφαγους(ισως)κάνουν κ τα δυο για αυτό που θέλω;;σίγουρα θα δω διάφορα απ' το Ρίο 180.. έστω κ αν πάω στο a1200.

Τα περισσότερα είδη γεοφάγων χρειάζονται αρκετά λίτρα και χώρο.

Θα έλεγα να πας κατευθείαν στο μεγάλο, γιατί έτσι και αλλιώς θα πας στο μεγάλο μελλοντικά.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Πήγα στο μεγάλο τελικά....τέλειο...

Νομίζω πως έκανες πολύ σωστή επιλογή. Καλογέμιστο.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...και ευχαριστώ!!γέμισα επιτέλους αλλά το νερό φουλ θολό,δεν βλέπεις τίποτα!!μετέφερε περίπου 160+170λιτρα απ' το παλιό με τις παλιές ρίζες πέτρες κτλ(ενώ τα καθάρισα λίγο με νερό του ενυδρείου)κ το υπόλοιπο νερό καινούργιο.(περίπου αλλά 250-260 λίτρα χοντρικά)έβαλα όμως καινούργια άμμο...δεν χρησιμοποίησα καθόλου απ' την παλιά!!έχασα βιολογία;;;γιατί μετά από ένα χρόνο που τρέχει το παλιό μέχρι η άμμος θα χαι,σωστά;φίλτρο έβαλα αυτό που είχα με όλη τη βιολογία του κανονικά κ δεύτερο που αγόρασα κ το γέμισα με ελαφρόπετρα(sun sun 302 το παλιο-sun sun 304 το νέο)

IMG_20191124_214536.jpg

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

Καλημέρα...και ευχαριστώ!!γέμισα επιτέλους αλλά το νερό φουλ θολό,δεν βλέπεις τίποτα!!μετέφερε περίπου 160+170λιτρα απ' το παλιό με τις παλιές ρίζες πέτρες κτλ(ενώ τα καθάρισα λίγο με νερό του ενυδρείου)κ το υπόλοιπο νερό καινούργιο.(περίπου αλλά 250-260 λίτρα χοντρικά)έβαλα όμως καινούργια άμμο...δεν χρησιμοποίησα καθόλου απ' την παλιά!!έχασα βιολογία;;;γιατί μετά από ένα χρόνο που τρέχει το παλιό μέχρι η άμμος θα χαι,σωστά;φίλτρο έβαλα αυτό που είχα με όλη τη βιολογία του κανονικά κ δεύτερο που αγόρασα κ το γέμισα με ελαφρόπετρα(sun sun 302 το παλιο-sun sun 304 το νέο)

 

Η αλήθεια είναι ότι έχασες ένα μέρος της βιολογίας σου. Με αυτή όμως που μετέφερες (με τα υλικά του παλιού φίλτρου) θα είσαι οκ.

Λίγο ενυδρειακό βαμβάκι στο φίλτρο θα βοηθούσε να καθαρίσει γρηγορότερα η θολούρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω βαλει βαμβάκι..!καλά ένα ολόκληρο φίλτρο (το παλιό μου)γεμάτο βιολογία....δεν φθουραει καθόλου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Έχω βαλει βαμβάκι..!καλά ένα ολόκληρο φίλτρο (το παλιό μου)γεμάτο βιολογία....δεν φθουραει καθόλου;

Μια χαρσ φθουράει.:D

Ξεθόλωσε καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Αν μετεφερες το παλιο φιλτρο στο καινουργιο ενυδρειο εισαι κομπλε, δεν χανεις βιολογια. ΑΛΛΑ θα πρεπει να μπουν ψαρια στο καινουργιο ενυδρειο με το φιλτρο γιατι η βιολογια θελει φαγητο για να ζησει... αλλιως θα αρχισει να χανετε....

με το καλο να γεμησει ψαρια... το θολωμα ειναι απο την καινουργια αμμο... θα κατσει σε 1-2 μερες...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε έχω μετάφερει να ψάρια στο άλλο...κ το φίλτρο όπως ήταν κατευθείαν το μετέφερα.λιγο ξεθολωσε νομίζω...αύριο μεθαύριο θα ναι κομπλέ λογικά...για αρχίσω να βάζω κ αλλά ψαράκια πλέον(ανυπομονώ)

Link to comment
Share on other sites

Λίγο καλύτερα χθες...άρχισα να βλέπω μέσα,ελπίζω το απόγευμα που θα γυρίσω να ναι ακόμα καλύτερα.πηρα κ άλλα 4 σκαλαρακια κ ένα ζευγάρια geophagus steindachneri.απλα έχω κολλήσει μαζί τους...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο...μου πήρε η γυναίκα δώρο έναν eheim 250watt, άκουσε που λεγα ότι ο παλιός είναι μικρός μάλλον(200watt)κάνει δουλειά;θα ναι κομπλέ;τις είπα ότι θα ναι μια χαρά κ διάβασα ότι τον δίνει για 400 έως 600 λίτρα.τι λέτε;

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...