Jump to content

φωτισμος φυτεμενου ενυδρειου με μη ενυδρειακες λαμπες?


Recommended Posts

καλος σας ξαναβρησκω φιλοι μου

Απλα για την ιστορια συντομα να σας πω οτι ημουν και ειμαι κολλημενος με τα αλατια

επειδη ομωσ οπως ξερετε το κοστος συντηρησεις ειναι πολυ μεγαλο αναγκαστηκα να παροπλησω το 300κοσαρι low reef μου να χαρησω το περιεχωμενο και να ασχοληθω με πιο οικονομικα χωρις να σνομπαρω καθολου ενυδρεια γλυκου νερου 

και τωρα στο θεμα μας

ξεκινησα με ενα 29λιτρο περα απο το 130 λιτρων μεγαλητερο που εχω αυτη τη στιγμη φυτεμενο

προς τοπαρων εχω βαλει ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπα led 6500k βγαζει 100w και η ερωτηση μου ειναι η εξης  μια και οπως ειπα το φως ειναι προσορηνο μιας και αντιεσθητικο 

μολις εχω χρονο θα φτιαξω κατι με λεντοτενια και θελω γνωμες με τα χρωματα για φυτεμενο 

φτανει λευκη ταινια ψυχρου φωτος η πρεπει να βαλω και καποια αλου χρωματος?

ευχαριστω προκαταβοληκα

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σνομπάρεις καθόλου το γλυκό είναι ποιο οικονομικό απο όλες της άποψης συντήρηση εξοπλισμό και αγορά ζωντανών οργανισμών.

Τώρα στο ερώτημα σου αν με ρωτούσες για Τ5 θα σου έλεγα πάρε με κλειστά τα μάτια μη ενυδρειακές κόστος 2-3 ευρώ και θα είσαι μια χαρά.

Στα Led υπάρχει πρόβλημα τα καλά ενυδρειακα led (έτσι τα λένε η κατασκευαστές) είναι πανάκριβα. Τα απλά led (εδώ είναι το πρόβλημα) είναι δίκοπο μαχαίρι, Εγώ θα σου πω την μικρή μου εμπειρία στα led, πείρα φτηνά led 15ευρώ τα 5 μέτρα 4000K το φως που έβγαζαν ήταν ''πλαστικό'' και άσχημο πείρα συμπληρωματικά και 3000Κ πάλι φτηνά και κάπως έστρωσε το χρώμα, αλλά παρόλο που τα είχα σε βέργα αλουμινίου μέσα σε 3 μήνες έπεσε η απόδοσή τους κατά 50% και στο εξάμηνο κάηκαν τα 4000Κ.

 

Μιλάμε για λεντοταινίες

Μετά το έριξα στο διάβασμα και έβγαλα το εξής συμπέρασμα τα καλά led είναι τα smd 5730 παλιό μοντέλο αλλά ακόμη αξιόπιστο και η νέα γενιά τα vs smd 2835.

Τώρα πάνω σε αυτά ο κάθε κατασκευαστής μπορεί να βάλει ένα φτηνό τσιπάκι ή ένα ακριβό τσιπάκι, μπορεί να δώσει πολλά wat ή λίγα με αποτέλεσμα βγάζουν τα led πολλά ή λίγα lumen, επίσης και ο αριθμός των led ανά μέτρο παίζει ρόλο όπως και το cri πολύ σημαντικό στα led, συνήθως όταν είναι χαμηλό κάνουν τουμπεκί και δεν το αναφέρουν καθόλου αν είναι υψηλό κοκορευότε και το αναφέρουν..

 

Επειδή και εγώ τώρα είμαι στην φάση που ψάχνω για λεντοτενία κατέληξα στο εξής συμπέρασμα χωρίς να το δω ακόμη σε πράξη οπότε ότι σε λέω είναι σε θεωρητικό επίπεδο και απο διάβασμα.

όχι λεντοτενία κάτω απο 40 ευρώ/5μέτρα

όχι κάτω απο 1800 lumen (περίπου) ανά μέτρο πχ εγώ βρήκα με 3000 Lumen ανά μέτρο αν είναι καλό θα δείξει.

όχι ανώνυμη μάρκα

όχι αδιάβροχη κιτρινίζει με τον καιρό η σιλικόνη.

όχι κάτω απο 15 wat στο μέτρο.

μην πιστεύεις εύκολα τους Κινέζους απο το aliexpress καμιά φορά σου στέλνουν αυτό που λένε αλλά της περισσότερες φορές στέλνουν ότι νάνε εκτός τα ακριβά μοντέλα

Δεν γίνεται να λένε ότι καίει 5wat στο μέτρο και βγάζει 2000 Lumen τέτοια ψέματα λένε οι Κινέζοι

Τέλος όλα κινέζικα είναι απλά υπάρχουν τα καλά και τα κακά.

Κελβιν δεν μπορώ να σου πω είναι θέμα γούστου απλά κινίνου μεταξύ 4000-6500 όλα τα άλλα είναι ή πολύ κόκκινα ή πολύ μπλε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Δεν σνομπάρεις καθόλου το γλυκό είναι ποιο οικονομικό απο όλες της άποψης συντήρηση εξοπλισμό και αγορά ζωντανών οργανισμών.

Τώρα στο ερώτημα σου αν με ρωτούσες για Τ5 θα σου έλεγα πάρε με κλειστά τα μάτια μη ενυδρειακές κόστος 2-3 ευρώ και θα είσαι μια χαρά.

Στα Led υπάρχει πρόβλημα τα καλά ενυδρειακα led (έτσι τα λένε η κατασκευαστές) είναι πανάκριβα. Τα απλά led (εδώ είναι το πρόβλημα) είναι δίκοπο μαχαίρι, Εγώ θα σου πω την μικρή μου εμπειρία στα led, πείρα φτηνά led 15ευρώ τα 5 μέτρα 4000K το φως που έβγαζαν ήταν ''πλαστικό'' και άσχημο πείρα συμπληρωματικά και 3000Κ πάλι φτηνά και κάπως έστρωσε το χρώμα, αλλά παρόλο που τα είχα σε βέργα αλουμινίου μέσα σε 3 μήνες έπεσε η απόδοσή τους κατά 50% και στο εξάμηνο κάηκαν τα 4000Κ.

 

Μιλάμε για λεντοταινίες

Μετά το έριξα στο διάβασμα και έβγαλα το εξής συμπέρασμα τα καλά led είναι τα smd 5730 παλιό μοντέλο αλλά ακόμη αξιόπιστο και η νέα γενιά τα vs smd 2835.

Τώρα πάνω σε αυτά ο κάθε κατασκευαστής μπορεί να βάλει ένα φτηνό τσιπάκι ή ένα ακριβό τσιπάκι, μπορεί να δώσει πολλά wat ή λίγα με αποτέλεσμα βγάζουν τα led πολλά ή λίγα lumen, επίσης και ο αριθμός των led ανά μέτρο παίζει ρόλο όπως και το cri πολύ σημαντικό στα led, συνήθως όταν είναι χαμηλό κάνουν τουμπεκί και δεν το αναφέρουν καθόλου αν είναι υψηλό κοκορευότε και το αναφέρουν..

 

Επειδή και εγώ τώρα είμαι στην φάση που ψάχνω για λεντοτενία κατέληξα στο εξής συμπέρασμα χωρίς να το δω ακόμη σε πράξη οπότε ότι σε λέω είναι σε θεωρητικό επίπεδο και απο διάβασμα.

όχι λεντοτενία κάτω απο 40 ευρώ/5μέτρα

όχι κάτω απο 1800 lumen (περίπου) ανά μέτρο πχ εγώ βρήκα με 3000 Lumen ανά μέτρο αν είναι καλό θα δείξει.

όχι ανώνυμη μάρκα

όχι αδιάβροχη κιτρινίζει με τον καιρό η σιλικόνη.

όχι κάτω απο 15 wat στο μέτρο.

μην πιστεύεις εύκολα τους Κινέζους απο το aliexpress καμιά φορά σου στέλνουν αυτό που λένε αλλά της περισσότερες φορές στέλνουν ότι νάνε εκτός τα ακριβά μοντέλα

Δεν γίνεται να λένε ότι καίει 5wat στο μέτρο και βγάζει 2000 Lumen τέτοια ψέματα λένε οι Κινέζοι

Τέλος όλα κινέζικα είναι απλά υπάρχουν τα καλά και τα κακά.

Κελβιν δεν μπορώ να σου πω είναι θέμα γούστου απλά κινίνου μεταξύ 4000-6500 όλα τα άλλα είναι ή πολύ κόκκινα ή πολύ μπλε.

20191123_122451.thumb.jpg.7a36ab7ccd2afa24369a3df333a3645d.jpgΧρηστο μου σε ευχαριστω για την απαντηση σου 

με το κοστος που λες μπορει να βρεισ με ελαχιστα παραπανω ετοιμα ενυδρειακα φωτιστικα για τα λιτρ που θελω 

και αν κολησεις οπως εγω με μονομαχους και θες πολλα μικρα ενυδρειακια καηκες αχχαχαχα

οποτε καλητερα τοτε η λαμπα led  απλα καποια πιο αισθητικη κατσκευη κοστος λαμπασ 2 εθρω μαζι μεκαλοδια ντουι το πολυ  5 ολα μαζι

στο μεγαλητερο κοινωνικο ενυδρειο εχω ενυδρειακη λεντοτενια και προσθεσα και εκει μια λαμπα λεντ παλι 6500κ και ο φωτισμος παει καλα με τα φυτα η λεντοτενια μαλλων το φωτιστικο 

με τη λεντοτενια ειναι της φλουβαλ αλλα οχι για φυτα για αυτο εβαλα και τη λαμπα μαζι και κρυβονται ολα μαζι στο καπακι οποτε νο προμπλεμ

στο μικρο τωρα που εχω το θεμα σαν φωτισμος φαινετε οκ ισως θελει λιγοτερα βατ μονο και τα φυτα φαινοντε να πηγαινουν καλα 

βεβαια θελω αρκετα φυτα ακομη αλλα σιγα σιγα αυτα που υπαρχουν μεσα τα ειχα

το θελω ψιλοζουγκλα χαχαχα

οποτε μαλον λαμπα λεντ με καποια κατασκευη ισως ξυλου η κορμου ωστε να μη φενεται σαν λαμπα ανακρισης

 

στο μικρο που 

20191123_122511.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...